Tajná historie

Tajná historie https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/78152/bmid_tajna-historie-1Fd-78152.jpg 4 416 119

Richard se po roce studia na univerzitě zařadí mezi elitní kroužek pěti studentů studujících řečtinu u skvělého pedagoga Juliána Morrowa. Není lehké se mezi tyto studenty dostat, protože tvoří uzavřenou skupinu v rámci univerzity. Richard je zcela nadšený výukou, profesorem i svými novými přáteli: Charlesem a Kamilou, Francisem, Edmundem (Bunny) a Henrym. Tráví spolu téměř veškerý čas, víkendy tráví ve Francisově domě na venkově, ale Richard vycítí, že studenti mají i aktivity, které před ním tají...... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Osveta (Martin)

The Secret History , 1992

snimcibdim
05.02.2018 5 z 5

Přímočařejší než Stehlík a proto myslím, že pro mně bude i zapamatovatelnější v detailech a jednotlivostech.
Na autorce mě baví její postavy. Nejsou všední ani průměrné a dost často dělají věci, které jsou za hranicí slušnosti nebo etiky nebo toho, co považuji za "normální" - ale jsou velmi velmi zajímavé. Dokáže je popsat tak, že mám pocit, že je důvěrně znám a že mi na nich záleží. Dokonce snad i je mám ráda, přestože u některých to není jednoduché, když se chovají jak se chovají. Donna Tartt je ale nesoudí, jen popisuje, a proto nemám sklon je soudit ani já. Jen s nimi jsem v jejich příběhu.
To mně osobně na knihách obecně baví nejvíc - příběh, zajímavé postavy a schopnost autora vytrhnout mě z mojí reality a nechat mě prožít něco jiného. Donně Tartt se to v této knize podařilo beze zbytku - a účinněji než ve Stehlíkovi, který je sice svým způsobem sofistikovanější, ale proto možná pro mě vzdálenější než Tajný příběh.
U některých knih po jejich dočtení mám problém začít číst něco jiného, cítím nechuť opustit svět, v němž jsem nějaký čas pobývala. Tajný příběh je takovou knihou.

Kiisaki
28.01.2018 5 z 5

Tak trochu jako Zločin a trest, kdyby příběh vyprávěl Nick Carraway z Velkého Gatsbyho, a kdyby místo Raskolnikova zabíjela parta intelektuálních hipsterů (nejde o spoiler! vražda v kruhu přátel je odhalená hned na první stránce). Tajná historie je brilantně napsaný (čteno v angličtině) příběh o mladíkovi, který se nechal oslepit pozlátkem života svých bohatých a emocionálně vyprázdněných spolužáků, a kterého brzy strhla lavina hrůzných a životy ničících událostí. Postavy jsou naprosto perfektní, protože se Donně Tartt podařilo v každé z nich namíchat báječnou směs povrchnosti a hloubky, charakteru a arogance, přátelství i chladnokrevnosti. Na uzavřený kroužek studující klasickou řečtinu se díváte skrze prsty, ale přesto k nim chováte sympatie - kniha tak nutí člověka k úvahám, které ho neopouští ani dlouho poté, co knihu dočte.

boticelli
16.01.2018 5 z 5

Znepokojivy roman. Strhnul me dokonce jeste vic nez autorcin nejznamejsi roman Stehlik. Velice zive popisy akteru i prostredi, ktere v mem pripade vedly k tomu, ze jsem s temi studenty spise sympatizoval. Pribeh zacina i konci tragedii ale ja jsem na konci prece jen postradal par odpovedi, mozna i dusledky jsem si predstavoval dramatictejsi.

marketa6511
04.01.2018 5 z 5

Ač nemám obvykle knihy plné popisů ráda, tak tady jsem si to vyloženě užívala a zjevně na mě podrobné popisy vnitřních stavů zanechaly hluboký vliv. Kniha si mě získala a budu si ji pamatovat dlouho. A upřímně doufám, že se dnes v noci nebudu zase probouzet s děsem, že jsem společně s nimi vraždila.

hs777
03.01.2018 5 z 5

Nemohla jsem si vybrat lepší titul na zahájení nového roku. Minimalistický příběh s koncem prozrazeným v prologu jsem četla jako o život. Příběh o vyvolené výstřední skupince studentů řečtiny, o jejich touze po volnosti, nespoutanosti v části PŘED, o šťastné náhodě, která se změní v nešťastnou, o nešťastné náhodě, která se změní v tragédii, o nevyhnutelných následcích a neodbytných výčitkách v části POTÉ. Dávám plný počet a komu se líbil třeba Poslední kabriolet nebo Malý život, ať neváhá.

recenzentka
27.12.2017

200 strán prečítaných, pre mňa totálna strata času a nevidím zmysel v čítaní pokračovať - rozvláčne, bez hlbky a myšlienky, ktorá by ma obohatila.

vlcka
16.12.2017 5 z 5

Silná směs Zločinu a trestu, antických tragédií a moderního románu o studentech vysoké školy. Šest (většinou dost svérázných) studentů klasické řečtiny, podivínský profesor, alkohol, stará božstva, zase alkohol (a drogy) a strašlivá tajemství: protřepáno a servírováno na téměř 550 stranách strhujícího románu.
Od začátku víte, co se stalo a více méně i kdo to udělal. Jenom nevíte proč, což příběhu dodává téměř detektivní napětí. Přesto samotný zločin není tím hlavním. Důležitější jsou následky. Trest. Rozklad životů, vztahů i osobností. Možná opravdu mohlo být věnováno více prostoru studiu, řecké mytologii a starému, jistě fascinujícímu jazyku na úkor popisu alkoholových/alkoholických stavů. Ale pro mě to i tak byla nejlepší kniha od Tarttové.

saumur
05.12.2017

Uf uf... za mě zdlouhavé, místy nudné a tak trochu přitažené za vlasy - studenti neustále opilí nebo sjetí, o škole zmínky jen tak okrajově, žádná hloubka... Příběh nicméně zajímavý, ale možná tak na sto dvěstě stran, určitě ne 500+. Nebýt poslední chybějící knihy do čtenářské výzvy, asi bych ani nedočetl...

ziriant
03.12.2017 5 z 5

Zase jednou kniha, která přišla ve správnou dobu do správné atmosféry. S prvním opravdu vydatným sněhem, co jsem za poslední roky zažila. Tajná historie u mě předčila i další dvě knihy autorky a opět je silnou stránkou především schopnost zavést čtenáře do děje a udržet ho po celé dlouhé stovky stran, které ale uplynou stejně zbytečně rychle, protože se od čtení nedá odtrhnout. Vím, že ke všem třem knihám se budu ráda vracet. Snad jen opět ten závěr zcela nesedl, ale zároveň přesně nedokážu určit, čím. Ale to je jen malou vadou na kráse příběhu, který alespoň na chvíli dokáže upoutat natolik, že člověk na chvíli zapomene i na vlastní prožívané příběhy.

cace
17.07.2017 2 z 5

Knihu jsem dočetla (dvě hvězdy), ale stálo mě to dost sebezapření. Neustále jsem očekávala nějakou hloubku, zdálo se mi, že děl by mohl gradovat a k něčemu směřovat. Ale zůstalo jen u očekávání, bylo to takové "rozplizlé", chyběla mi věrohodnější psychologie postav. Vůbec jsem tomu nemohla uvěřit. To, co mělo být prokresleno, zůstalo bez povšimnutí. To, co "za řeč nestálo", se naopak rozebíralo. Celkově po přečtení negativní pocit.

Izu
07.04.2017 5 z 5

Ve me tato spisovatelka vzdy probudi neco lehce bolestiveho.At uz koncici detstvi nebo pratelstvi, vzdy ma ctenari co rict.Vyborna sonda do duse cloveka, ktery je poznamenany tragickou udalosti.Doporucuju.

knihomilka
28.11.2016 2 z 5

Príbeh a jednotlivé konania postáv postrádajú logickosť a veľmi pochybujem o tom, že by študenti dennodenne napájajúci sa alkoholom, ktorý majú na tácke pri každej príležitosti a na každom mieste (aj na pohrebe v kostole, aj na cintoríne si musia vypiť), neustále fajčiaci cigaretu za cigaretou, spestrujúci si tento jedálniček užívaním rôznych drog, ktoré zapíjajú zasa alkoholom, by mali mozog v tak dobrom stave, aby boli schopní študovať tak ťažký jazyk, ako je gréčtina a filozofovať a vôbec normálne komunikovať akoby nič. Najintenzívnejší dojem, aký si uchovám na túto knihu, bude, že všetci boli notorickí alkoholici a narkomani a bolo to celkom normálne, nikoho to nevyvádzalo z miery, všetko bolo v poriadku. Nie je podstatné, prečo a ako bola naplánovaná vražda, ale to, ako kto držal v ruke cigaretu a čo popíjal a aký účinok mal konkrétny "nápoj" či droga. Keby bola v anotácii zmienka o tom, že ide o študentov-alkoholikov, tak by som pravdepodobne po tej knihe nesiahla, ale moje očakávanie bolo úplne iné. Asi v polovici knihy ma to popíjanie už ozaj vôbec nebavilo...

lucifuk
24.04.2016 5 z 5

Úžasná kniha. Jedna z mála, ktorá mi ostáva v hlave ešte dlho, dlho po jej prečítaní.

fog
22.10.2015 5 z 5

U nás poměrně neznámá kniha, pro mne velké překvapení - brilantně napsaný, poněkud skličující příběh s temnou atmosférou o tragické sérii událostí – sonda do svědomí „dobrého člověka“, který se dopustil vraždy. Příběh o sobectví, aroganci a nepřizpůsobivosti, výstřednosti, odpovědnosti, iluzích a o špatných rozhodnutích… příběh bez hrdinů.
Slovy vypravěče: „Domnívám se, že kdysi jsem měl ve svém životě mnoho příhod, ale teď už není žádná jiná. Toto je jediný příběh, který kdy budu schopen vyprávět.“
Musím knihu ve své mysli postupně absorbovat, stále mi vězí v hlavě a tak už teď vím, že se k ní budu chtít s odstupem času vrátit. A protože má u nás příští rok znovu vyjít, tak doufám že i v novém překladu.

Gracian1964
03.08.2015 5 z 5

Knihu som docital vcera...a nebol som veru vobec sklamany, skor opak je pravdou...tak toto je rozhodne pani spisovatelka, hm....a sympaticka....knihu by som mozno ani nenazyval detektivkou, skor temnym psychologickym romanom s detektivnou zapletkou...kvalitne napisane, skvely napad...ani ten preklad mi neprekazal, mozno len stylistika prekladu bola miestami pomerne neobratna, ale vsetko som odpustil...forma a obsah v krasnej rovnovahe....urcite si zaobstaram aj Stehlika....ak bude rovnako dobry ako Tajna historie, budem spokojny..ale tajne dufam, ze bude lepsi, hm....

Oophaga
07.01.2014 5 z 5

Když autorka dostala Pulitzerovu cenu, domácí nakladatelé ji konečně zaznamenali. Chopilo se jí Argo, takže venku už je STEHLÍK i MALÝ KAMARÁD a TAJNÁ HISTORIE se v nové edici konečně dočkala adekvátního přebalu i lepšího překladu.
Univerzitní příběh uzavřené skupinky studentů klasické řečtiny vtahuje především umně nastolenou podmanivou atmosférou intelektuálně-rozkošnické idyly, jejíž neodvratný konec je o to palčivější. Kdyby ji nerozložil zločin (který hrdina nejprve hrdinně detektivně vypátrá, aby se následně nekonvenčně připojil na ´nesprávnou´ stranu), sociální rozdíly mezi jednotlivými přáteli, nebo čas (ani věčný student není věčně mlád a neschová se před realitou života), zvládla by to pracující dynamika vztahů v kolektivu, kde pod slupkou přátelství a společných zájmů samozřejmě probublávají temné podtóny i touhy. Magický, znepokojivý, intenzivní zážitek, jehož náladou se inspirovala třeba Tana Frenchová při psaní své druhé knihy PODOBA.

Oswald
09.08.2012 5 z 5

Četl jsem už před mnoha lety, ale dodnes patří tato kniha mezi moje nejoblíbenější.

veroni83
03.04.2012 4 z 5

Vyborna detektivka, jej atmosfera vas vtiahne do diania a nepusti az do konca. Obraz aj postavy su brilantne vykreslene, autorka je skutocnym majstrom slova!

kadgam
01.12.2011 4 z 5

Málokedy ma kniha tak zaujme od začiatku do konca ako táto. Nevšedná zápletka, gradácia deja, postavy študentov "nepustia" čitateľa do poslednej stánky, a stránok je dosť. Knihu som čítala už dávnejšie, je vsak jednou z tých ku ktorým sa dá po čase vrátiť.