Tajemství Querburů

Kryštof je chlapec, který se po smrti svého dědy snaží najít novou chuť do života. Ve škole je za otloukánka a ani učení mu nejde tak jako dříve. Navíc dlouhé vysedávání u herní konzole s horou sladkostí si vyžádalo svou daň na chlapcově fyzické kondici a vzhledu. Celý jeho život se však od základu změní potom, co se během bouřky ztratí v hlubokém lese. Dokáže najít cestu zpět domů? A je jeho zmizení pouhá náhoda?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/434729/big_tajemstvi-querburu-xCA-434729.jpg 4.414

Kniha Tajemství Querburů

maryska09

Kniha je zvláštní, pro dospělého je příliš předvídatelná, pro děti je napsaná v podstatě archaickým jazykem plným slov jako jež, jehož, jenž, přičemž, doufaje atd. Nevím který 13 ti letý kluk uléhá na lože, má mysl naplněnou obavami a v očích mu vyskakují otazníky. Dítě ani neocení moudrosti Querburů. Kniha mi přijde jako slepenec Harryho Pottera, Čtyř dohod, ekologické příručky a výživového poradce.

Damaj

Zajímavá fantasy knížka nejen pro dětské čtenáře. Plno napětí, dobrodružství a životních mouder, kterými by se každý člověk měl řídit a nejen to, čtenáře nabádá i k tomu, jak se chovat k přírodě okolo nás a žít v souladu s ní, protože všude žijí a mají svůj vlastní svět různá drobná stvoření.

Sandruš

Příběh mě chytil hned od začátku, líbilo se mi že autor do knihy přidal i různá ponaučení. Krásné ilustrace, napínavý děj.
Knížka si určitě získá jak malé tak velké čtenáře. Autorovi za knihu moc děkuji a doporučuji.

veriszv

Tahle middle grade je plná napětí, dobrodružství a navíc předává nenásilnou formou i spoustu životní moudrosti. Pro mě, jako milovníka přírody, je ale asi největší plus v tom, že kniha u dětí nenápadně prohlubuje i kladný vztah k přírodě.
Příběh je doplněn krásnými ilustracemi a kniha přišla zabalená tak, že je vidět, že si s tím autor opravdu vyhrál do nejmenších detailů.
Zkrátka skvělý, jsem příjemně překvapená a těším se až ji budu číst se synem. A taky se těším na pokračování!

Atara16

Na rozdíl od Vánočního prasátka tady nebyla ta omáčka, čtivá. Doporučuji nejen pro děti :-)

knihomolkajanca
21.12.2021

Už je to nějaký ten pátek, co jsem naposled četla nějakou vyloženě dětskou knihu. Když mě ale autor Michal Vlk oslovil, u Tajemství Querburů mě zaujalo nejen to, že se jedná o fantasy, které podněcuje vztah dětí k přírodě, ale také moc pěkné hodnocení dospělých. Za knihu autorovi tímto moc děkuji.

Je to už rok, co Kryštof přišel o svého dědečka. Od té doby jeho prospěch pokulhává, zlenivěl, nabral na váze a ve škole se z něj stal otloukánek. Přestože se snaží ze všech sil, stále se nemůže dostat na tu správnou kolej. Jednoho dne, když jej po cestě domů zastihne bouřka, se schová do jeskyně v lese, kam chodíval se svým dědečkem. Aby si ukrátil čas, vydá se ji prozkoumat. Než se však naděje, ocitá se v úplně jiném světě. Světě Querburů, maličkého národa žijícího v symbióze s přírodou.

Čeho si na knize všimnete jako první, je její vizuální stránka. Je kvalitně zpracovaná a plná hezkých ilustrací, které zaujmou. Ač se mi samotný začátek zdál trochu kostrbatý, od chvíle, kdy se Kryštof ocitá v říši Querburů, mě příběh vtáhl a těšila jsem se, jak to všechno dopadne.

Přestože se jedná o fantasy, kniha se dotýká důležitých témat jako je dětská šikana či ztráta blízkého člověka, a skrývá ponaučení, které jsou vždy hezky vysvětlena a uvedena do praxe. Fantasy prvky jsou naroubovány na náš reálný svět, čímž autor děti originálním a nenásilným způsobem seznamuje s přírodou a světem hmyzu.

Příběh má spád, je napínavý a hezky promyšlený, takže i zdánlivé maličkosti mnohdy hrají roli. Nepochybuji tedy o tom, že při společném čtení rodičů s dětmi, si četbu užijí obě strany. Vytkla bych občasné užití příliš složitých slov a sem tam jsem narazila na trochu zvláštní formulaci vět. Těchto drobností jsem si však v celé knize všimla opravdu jen párkrát.

Celkově se jedná o povedenou záležitost, která pobaví jak děti, tak dospělé. Chcete-li své ratolesti potěšit neobvyklým příběhem, který přinese spoustu témat k zamyšlení a společné diskuzi, myslím, že Tajemství Querburů pro vás bude tou správnou volbou.

Hodnocení: 75%

EleanorJane
17.12.2021

Dle mého názoru je zde zbytečně dlouhý popis přírody a celé querburské říše. Ale zase na druhou stranu je to potřeba proto, abychom se s ní seznámili. Bohužel vedle toho rozuzlení zápletky vypadá velmi stroze. Závěr je taky takový ne úplně domyšlený. Ale zase nás navnadí na další querburská dobrodružství. Kniha je určitě vhodná třeba do školní družiny, dá se využít i v dramatické výchově, jako prevence šikany a hlavně se snaží nalákat na krásy přírody, především většinou lidské populace nenáviděný hmyz. Takové příjemné lehké čtení.

Flétna47
28.01.2021

Super kniha. četli jsme ji doma celá rodina:-) (děti 18, 15, 13). Děj má spád, po každé kapitole jsme byli netrpěliví, jak bude pokračovat. I pro dospělé spousta ponaučení! Srozumitelný text, krásné ilustrace, nádherná obálka. těšíme se moc na druhý díl:-)