Tajemství černé dámy

Tajemství černé dámy https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/488196/bmid_tajemstvi-cerne-damy-SwT-488196.jpg 4 49 26

Urozená panna Malwina uvěřila zemanu z Vlčiště, který jí slíbil pomoc, a namísto dohodnutého sňatku zvolila útěk z domova. K čemu je však ochránce, který se ze dne na den stal psancem? Bergar z Vlčiště přijal závazek postarat se o příbuznou svého přítele, při návratu domů však zjistil, že kdo vystoupal vysoko, padává hluboko a rychle. Na krku mu zůstala panna, jež má podivné sklony léčit pouhým dotekem, a jemu z dědictví po otci zbyla jen ta problematičtější část. Malwina, vychovaná ve víře, že magie je temná a zlá síla, se poprvé setkává s tvory z děsivých mýtů a Bergar se zas nemůže rozhodnout mezi spravedlností a pomstou. A každý něco skrývá – občas i sám před sebou. (zdroj anotace web nakladatelství)... celý text

AndreaCekanova
22.01.2023 5 z 5

Hutná historická fantasy romance s krásnými popisy a neotřelými výrazy. S postavami, které si zamilujete a se zápletkou, kterou budete chtít rozluštit. Má láska naději navzdory stavovským překážkám? A co spravedlnost, když intriky sahají dá než si můžete představit? Tenhle příběh mě skutečně přikoval k četbě, ráda se k němu zase někdy vrátím.

misa2834
03.01.2023 4 z 5

Příběh zasazený do středověkých kulis s troškou té fantasy tématiky.
Zeman Bergar z Vlčiště na svatbě svého přítele přislíbí ochranu jeho sestře, panně Malwině (Malce), kterou následně tajně odveze do bezpečí k sobě na Vlčiště. Jenže to celé není tak jednoduché, do hry se přimíchají další páni, podezřelá smrt jeho lenního pána a ještě podezřelejší chování jeho následníka, intriky sahající až ke dvoru krále a Bergar v podstatě ihned po příjezdu přichází o své postavení a stává se z něj vyhnanec a uprchlík.
Trochu detektivka, trochu romantika (té je víc, ale zas ne tolik, aby to byla červená knihovna). Navzdory rozsahu bezmála 500 stran to má spád, nesmírně dobře se čte, stránky ubíhají ani nevíte jak a hlavně, když dočtete jednu kapitolu chcete číst dál, protože příběh se žene kupředu a vy prostě chcete vědět jak to dopadne.
O romantiku není nouze, sledujeme dvě linky, jedna trošku na můj vkus až moc přímočará a předvídatelná, ale druhá, týkající se vedlejších postav je nesmírně zábavná (hlavně pokud máte rádi model “z nepřátel milenci”).
Suma sumárum je to vyvážená kniha, ničeho není ani moc ani málo, rozuzlení je docela nepředvídatelné, aspoň pro mě bylo, ale já jsem houby detektiv :D A i kdyby pro vás byla kniha předvídatelná, je tak pěkně a čtivě napsaná, že to vlastně vůbec nevadí, příběh Malky a Bergara si užijete i tak.
Prostě ideální fantasy oddechovka a Katka Loučková je rozhodně autorka, kterou bude stát za to dál sledovat. A rozhodně si teď musím přečíst i ta předchozí díla.

Kristina.W
23.12.2022 4 z 5

Když Bergara, zemana z Vlčiště, požádá jeho urozený přítel, aby tajně odvedl na své sídlo jeho pannu Malwinu a ochránil ji tak před oboustranně nechtěným sňatkem, je Bergarovi jasné, že si říká o potíže. Ty však nabydou nečekaných rozměrů po návratu domů. Během jediného dne se stane vyhnancem a jedinou možností, jak očistit své jméno, je nalézt vraha svého lenního pána.
Příběh je zasazen do středověkých kulis blíže nespecifikovaného království, do doby, kdy křesťanství už vládne, ale staré magii ještě zdaleka neuschly kořeny, názvy trochu evokují česko-polské hranice. Je psán er formou z pohledů čtyř protagonistů, zemana Bergara, urozenné panny Malky, rytíře Thorstena a Bergarovy sestry Nikolety. Bergarovo i Malčino tajemství odkryjeme hned na počátku příběhu, je příjemným překvapením, že se dočkáme fantasy, třebaže všechny prvky jsou spíše atmosférické a nejsou hlavní silou vyprávění. Tou je jednak detektivní zápletka kolem úmrtí barona a zejména pak vyvíjející se vztahy mezi protagonisty.
Autorka není žádný začátečník, což je patrné už z výtečné slovní zásoby, díky níž je středověké prostředí velmi uvěřitelné. Tempo děje je přiměřené, nevleče se, ani nepádí vpřed, akce střídají pomalejší fáze pátrání a vše propojují živé dialogy.
Autorka vytvořila osobité charaktery, všechny čtyři ústřední postavy mají svou minulost, svéráznou osobnost, schopnosti a postoje k probíhajícím situacím. Střídání úhlů pohledů během vyprávění díky tomu skvěle funguje a drží čtenářovu pozornost až do konce.
Bergar i Malka pro mě byly spíše takové klasické romantické postavy, ale nesmírně mě bavila dvojice Thorsten a Nikoleta. Rytíř z druhé strany barikády Thorsten se chová jako hulvát, ale působí uvěřitelně drsně a ne jako klasický bad boy, který se zamiluje a v tu ránu je z pitbula králíček. Jeho protějšek, hubatá panna Nikoleta, je silná postava a vývoj jejich vztahu má prostě šťávu.
V neposlední ř
adě bych chtěla pochválit úžasnou obálku a krásné vnitřní ilustrace.
Kniha je skvěle namixovaným koktejlem historického, fantasy a romantického žánru. Doporučila bych ji zejména fanouškům historických románů a kvalitních romancí, ale vzhledem k širokému žánrovému rozpětí zaujme i čtenáře klasické fantasy a detektivní literatury. Naopak bych ji nedoporučovala čtenářům brakové fantasy/ sci-fi literatury – Tajemství černé dámy není žádný Kotleta

Sirael23
18.12.2022 4 z 5

Katku znám jako autorku milostných romancí, které jsou mi též blízké. Nicméně mám její tvorbu natolik ráda, že jsem prostě musela pořídit i Tajemství černé dámy. No a nezklamala, dávám čtyři hvězdičky. Kniha tedy není žádná křehotinka, 500 stran ale hrozně rychle uteklo, člověk chce číst pořád dál a dál, ani nevnímá čas. Má krásnou obálku, sic by jí slušela i pevná vazba, ale to je detail. Autorka mi naservírovala promyšlený příběh, zajímavé hrdiny, popisné i akční scény v rovnováze. Moc se mi líbil i příběh vedlejších postav, jejichž milostná linka pro mne byla zajímavější než vztah hlavních postav. Vřele doporučuji každému, kdo má rád středověké reálie a českou tvorbu obecně.

icanjan
12.12.2022 5 z 5

Knihu jsem četl asi třikrát. Četl jsem první rukopis jako beta čtenář, četl jsem upravené verze, a vnímal jak kniha zraje a kvete. Teď, když je kniha vydaná fyzicky, si ji přečtu znovu. Jsem zvědav, jak je příběh Bergara a Malky vyšperkován do posledního detailu. Kniha má romantický děj s trochou napětí a trochou kriminální zápletky. Doporučuji jako oddychovku na dlouhé zimní večery.

KočkomilkaJana
02.12.2022 5 z 5

Našla jsem však více pozitiv než negativ a knihu Tajemství černé dámy miluji. Nejen kvůli prostředí, které autorka popsala dostatčně a přesto střídmě, že nenudila. Nejen kvůli magii, která byla decentní a Loučková ji dokázala dát potřebné základy, byť ne hluboké. Nejen kvůli romantické lince, která byť byla bez sexu či vlastně jeho popisu - byla skvostná. Katka Loučková umí podnítit fantazii čtenáře! Nejen kvůli krásně propracované detektivní pasáži, která se zakládala na pevných základech a logicky se dal sledovat vývoj událostí a postavy od počátku jely hezky podle scénáře. Postavám se člověk dostal do hlavy a ony se mu na oplátku dostaly do srdce.

Celá recenze bude na stránkách Knižní díry.

láska magie tajemství česká fantasy vlci historická fantasy

2017  85%Lovec věna
2016  86%Dračí nevěsta