Systém Jóga v denním životě

Systém Jóga v denním životě vytvořil Mahámandaléšvar svámí Mahéšvaránanda podle autentické jógové tradice pro člověka naší moderní společnosti. Jsou to systematicky a stupňovitě řazená cvičení určená k získání tělesného, duševního, sociálního i duchovního zdraví a harmonie. Jóga v denním životě znamená "praktikovat jógu každý den", tedy využívat svého myšlení a jednání pro blaho všech bytostí, přírody i životního prostředí, usilovat o sebeuskutečnění a současně plnit v životě i své sociální a rodinné úkoly. Pravidelné cvičení podle tohoto systému je zárukou plynulého a trvalého pokroku, bez ohledu na věk a tělesnou konstituci cvičícího. Postupně dosahujete: - schopnosti pomoci si sám v nejrůznějších životních situacích, - zlepšení zdraví a posílení vitality, - tělesné a duševní nezávislosti, - zlepšení koncentrace, - harmonie a klidu mysli, - sebejistoty a kázně, - překonání žádostivosti a připoutanosti - a konečně i realizace svého pravého Já. Slovo „jóga“ pochází ze sanskrtu a znamená „spojit, sjednotit“. Jógové cviky působí celistvě a uvádějí tělo, mysl, vědomí i duši do rovnováhy. Takto nám jóga pomáhá zvládnout každodenní nároky, problémy i starosti. Pomocí jógy v sobě rozvíjíme vyšší porozumění sobě samým, smyslu svého života i svému vztahu k Bohu. Na duchovní cestě nás jóga přivádí k nejvyššímu poznání a trvalé blaženosti ve sjednocení individuálního a univerzálního Já. Jóga je nejvyšší vesmírný princip. Je to světlo života, univerzální, tvůrčí vědomí, které je stále bdělé, vědomí, jež bylo, je a bude věčné. Před mnoha tisíciletími zkoumali indičtí rišiové (mudrci a světci) ve svých meditacích přírodu a vesmír. Probádali zákony hmotných i duchovních oblastí a získali vhled do základních souvislostí ve vesmíru. V zevním světě i na duchovních úrovních prozkoumali vesmírné i přírodní zákony a prvky, život na Zemi, i síly a energie působící v kosmu. Už ve védách je popsána a objasněna jednota hmoty a energie, vznik vesmíru a působení elementárních sil. Mnohé z těchto poznatků dnes znovu objevuje a potvrzuje moderní věda. Z těchto zkušeností a závěrů vznikl velmi rozsáhlý a všeobsažný systém zvaný JÓGA, který obsahuje neocenitelné praktické rady týkající se těla, dechu, koncentrace, uvolnění i meditace. Cviky z této knihy jsou prověřeny již několika tisíciletími a pomáhají milionům lidí. Systém „Jóga v denním životě“ se vyučuje po celém světě v jógových střediscích, na vysokých školách, ve zdravotních zařízeních, sportovních klubech, rehabilitačních centrech a lázeňských domech. Je vhodný pro všechny věkové stupně, nevyžaduje žádné akrobatické schopnosti a umožňuje jógovou praxi netrénovaným, nemocným a postiženým osobám nebo lidem v rekonvalescenci. Sám název ukazuje, že tento systém není omezen pouze na určitý aspekt bytí, nýbrž že se může a má využívat v „denním životě“, tedy v našich všedních dnech. Jednotlivé díly byly sestaveny za pomoci poradců z řad lékařů, fyzioterapeutů a rehabilitačních pracovníků. Při dodržování daných pravidel jej proto může každý samostatně praktikovat i doma. „Jóga v denním životě“ postihuje všechny oblasti: nezabývá se pouze fyzickou složkou, ale zahrnuje i duševní a duchovní aspekt. Pozitivní myšlení, nasměrování myšlenek na Boha, vytrvalost, kázeň, modlitba, ale i laskavost a pochopení jsou cestou, která vede k sebepoznání a sebeuskutečnění. K cílům „Jógy v denním životě“ patří: tělesné zdraví, duševní zdraví, sociální zdraví, duchovní zdraví, seberealizace a uskutečnění Božského v nás. Těchto cílů lze dosáhnout: láskou a pomáháním všem tvorům, úctou k životu, ochranou přírody a životního prostředí, mírumilovným rozpoložením mysli, plnohodnotnou vegetariánskou stravou, čistými myšlenkami a pozitivním způsobem života, tělesným, duševním a duchovním cvičením, tolerancí vůči všem národům, kulturám a náboženstvím....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/95_/95884/system-joga-v-dennim-zivote-57n-95884.jpg 4.819
Literatura naučná, Osobní rozvoj a styl
Vydáno, Mladá fronta

Das System

Kniha Systém Jóga v denním životě

jirka9453
14. listopadu

Knihu znám už od staršího vydání ještě pouze s ilustracemi, o to víc mě vtáhla nová forma, upravená do fotopodoby, ze které spíše poznáte, jestli to, jak cvičíte, je nebo není správně. Pokud tak jako já hledáte cestu, jak se rozcvičit, rozhodně sáhněte po této knížce - navíc cvičení v systému jógy v denním životě najdete v téměř každém městě, a tak máte jistotu, že se máte kam obrátit o radu nebo že najdete další lidi, kteří se rozhodli pro stejnou cestu jako Vy.

pampo
24.03.2014

Kniha rozhodne patrí medzi najkoplexnejšie knihy na výuku jógy. A to až do takej miery, že vás chytí za ruku a vedie vás každým krokom. Jediná moja pripomienka je v tom, že keď začnete ísť do hĺbky jógy a chcete poznať pôvod zistíte, že veľa vecí je upravených alebo trochu pozmenených. Niektoré sa dajú vysvetliť "západným" uvažovaním ľúdi a adapatovaním systému danému prostrediu. Nie som tu od toho aby som posudzoval či je to dobré alebo zlé. To je na každom z vás.

vesirena
11.02.2012

Kniha se mi líbila, že je napsána formou postupných kroků, takže s ni mohou pracovat začátečníci, středně pokročilí i zdatní jogíni...není to ovšem jen o cvičení, ale i vysvětlení podstaty jednotlivých cviků a celého filozofického systému zvaného jóga vůbec
a to je na knize asi to nejdůležitější...nezaměřuje se jen na tělo, ale na celého člověka a jeho podstatu- duševno.