Svetr ze zbytků: Povídky o síle žít a odvaze vzdorovat osudu

Svetr ze zbytků: Povídky o síle žít a odvaze vzdorovat osudu https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/393106/bmid_svetr-ze-zbytku-povidky-o-sile-zit--xyz-393106.jpeg 5 49 49

Co spojilo slavného pražského fotografa a mladou dívku, která právě přežila pochod smrti? Co způsobí pestrobarevný svetr desetiletého kluka, ze kterého jednou vyroste hrdina? A jaké vzpomínky vyvolal klavír, u něhož stále zlobí klapka spodní d? I to se dočtete v povídkové knize Mileny Štráfeldové. Po několika rozsáhlých románech se v ní autorka znovu vrací k naší nedávné historii, tentokrát však v podobě krátkých příběhů. Vystupují v nich skuteční lidé i fiktivní postavy, všechny ale spojuje jedno – každý po svém se brání nepřízni osudu, vzdoruje zlu a manipulacím a překonává své hendikepy. Je lhostejné, zda jde o oblíbeného kněze či žebráka na Karlově mostě, o známou divadelní kostymérku, geniálního šachistu, jemuž elektrický proud vypálil mozek, nebo o bezejmennou obtloustlou úřednici. Vždycky po nich chce život jediné – odvahu nedat se.... celý text

Jirinamac
11.02.2024 5 z 5

Osudy lidí jsou popsané na pár stránkách, ale vydají za tlusté bichle. Doporučuji.

Ristridin
02.01.2024 4 z 5

Zajímavé povídky o různých lidech, kteří napříč 20. stoletím prožívali různé starosti. Někdy se jedná o obyčejné existenciální problémy, jiné jsou spojeny právě s těžkou dobou - obě války, komunisti, . Na malém prostoru dokázala autorka správně vystihnout pocity i prostředí.
Četl jsem ale od ní už Krycí jméno Studentka, která vyšla později, a s tím se tato kniha nemůže srovnávat. Místy to až působilo, jako by se Štráfeldová těmito povídkami připravovala na svůj další román, který byl za mě perfektní.

eltondo
01.05.2023 3 z 5

Knihu jsem přečetl náhodně - autorku jsem předtím neznal. Povídky zajímavé a dojímavé, ale atmosféru vytvořit se nedaří. Vyprávění se doluje ze vzpomínek a vypráví se tak nějak jednoduše a rychle. To se dorovnává silou příběhů - zejména těch delších z první části knihy. Ohromný plus této knihy je to, že připomíná, kolik hnusu, hrůz a barbarství se vešlo do "moderního a vyspělého" 20. století. A další plus za to, že autorka drobně připomíná i "nepříjemné" pravdy: např. že židovští dozorci bývali krutější než ti němečtí, že čeští legionáři z první války byli vlastně dezertéři a svým způsobem zrádci atd.

ZiPur
03.07.2022 4 z 5

Povídky v první části jsou výborné. V druhé a třetí části dobré a průměrné. Všechny jsou ale zastavením nad "náhodami" života a jeho během. Načrtávají a představují život v kostce několika stránek.

hannina
13.12.2021 5 z 5

Příběhy o obyčejných lidech, jejich tíživých osudech. Ne všechny obsažené povídky měly maximální náboj, ale žádná nebyla nezajímavá či vyloženě slabá. A každá by se dala rozpracovat do románu. P. Štráfeldová vśak výborně ovládá i zkratku... a je tam všechno, děj, pocity, atmosféra..

iška
07.09.2021 4 z 5

Jak to již u knih povídek bývá, některé mě oslovily více, jiné méně. Ale ve výsledku jsem si moc dobře početla a našla mnoho podnětů k zamyšlení.

aralka
26.05.2021 4 z 5

Povídky nejsou zrovna můj šálek kávy, ale tyto mě opravdu oslovily.. napsáno jednoduše, ale při tom tíživě, bez příkras, na malém prostoru, ale o to naléhavěji...už tohle samo o sobě je umění... jednotlivé povídky mají zajímavé zápletky, jsou o tom, že život v žádném případě není spravedlivý a o tom, že jedno špatné rozhodnutí může změnit člověku celý život a nabrat naprosto jiný nečekaný směr... také je zde pár povídek, ve kterých vystupují skutečné osobnosti např. pan Sudek, jeho žákyně, která jeho tvorbu proslavila v Americe Soňa Bullaty nebo Jan Palach.. každá z povídek má něco do sebe, opravdu povedené!!

Kája95
05.03.2021 5 z 5

Moc hezké čtení, příběhy které jsou chvilkami smutné, veselé, naděje plné....
Kdyby každá povídka měla svou knihu určitě bych je chtěla číst.

Zuzana08
27.12.2020 4 z 5

Z některých příběhů mi šel mráz po zádech a určitě by si zasloužily větší rozvedení či by vyšly na samostatnou knihu.
Čtivé, k zamyšlení.

Annannas
03.12.2020 5 z 5

Tato kniha mě velmi oslovila, každá povídka byla velmi silným příběhem. Rozhodně doporučuji.

attila1
23.02.2020 5 z 5

Další knížka,která se stala mojí srdeční záležitostí. Úžasné povídky,krásně napsané. Zase jedna z mála knížek u které mi bylo líto, že jsem na konci.

kudrdlinka
23.02.2020 5 z 5

I když povídky nemám zrovna moc v oblibě, tak tahle knížka mě opravdu zaujala a některé příběhy jsem musela i chvíli vstřebávat. Nelehké osudy jednotlivých hrdinů v různých dobách ve mě vyvolaly spoustu emocí i otázek. Je to rozhodně knížka, která stojí za přečtení.

OnlyFour
16.02.2020 5 z 5

Knižku som si požičiavala námatkovo, autorka pre mňa neznáma, zaujal ma názov. A bolo to super. Poviedky zachytávajú osudy ľudí v rôznych udalostiach 20.storočia, ako ich to poznamenalo a podobne, strieda sa prítomnosť so spomienkami. Doporučujem.

ivanaci
11.01.2020 5 z 5

Musím souhlasit se všemi komentáři pode mnou, krásné čtení. Někdy plné smutku, ale stále je naděje. Určitě to není poslední kniha autorky co přečtu. Krásná čeština.

hanča34
27.10.2019 4 z 5

Milena Štráfeldová je má oblíbená autorka. Dovede výborně psát a mně to vždy chytí za srdce.

Rubyn
23.07.2019 5 z 5

Jsem moc rád, že jsem šáhl po této knize. Moc se mi líbila.

Márinka
05.03.2019 5 z 5

Je to síla. Temná síla. Při čtení za chvíli získáte pocit, že se snad už nikdy nedostanete na její Světlou stranu. A přesto v některých příbězích naleznete nepatrné jiskřičky. Jiskřičky odvahy, vzdoru, naděje, víry.

porcelainswan
05.02.2019 5 z 5

Kniha se mi dostala do rukou úplně náhodou a musím říct, že mě maximálně mile překvapila, vlastně i nadchla! Osudy hrdinů z různých epoch 20. století, osudy těžké, ale i úsměvné, příběhy neskutečně zajímavé. Výborně čtivě napsáno.

PetraN17
09.01.2019 5 z 5

Jsem moc ráda, že jsem vybírala podle obálky a dostala se tak k úžasné knížce....
Doporučuji !!

sadlo
08.01.2019

Milá paní Štráfeldová,
opět skvělá kniha. Skvělé náměty, skvělá čeština, Vaše vypravěčské umění je na jedničku!