Světlo severu

Světlo severu https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/54707/bmid_svetlo-severu-YPU-54707.jpg 4 30 8

Hlavním hrdinou je Henry Page, vydavatel regionálních novin „Světlo severu“. Tyto noviny vydává jeho rodina již po 5 generací a on je hrdý na jejich serióznost a nepdobízivost. Bohužel, jejich region padne, z důvodu nastávajícího stavebního rozmachu, do oblasti zájmu bezohledného vydavatelského trustu, který chce jeho noviny koupit nebo zničit...... celý text

ibáG
16.09.2022 3 z 5

Moje druhá kniha od tohoto autora. Ta první byla Hrad mistra kloboučníka.

Světlo severu se mi nelíbilo tolik. Psychologie postav dobrá, námět zajímavý, ale nedosahuje kvalit výše uvedené knihy. Není tam taková hloubka a živost. Jakoby to snad ani nepsal Cronin. Takové trochu předvídatelné. Ale rozhodně stojí za přečtení! Jde pochopitelně o to, s čím srovnávám. Otázka, zda je to dobré - srovnávat. Nechci se opět strefovat do současné beletrie, která je pro mě většinou jak Rumburak čili II. kategorie. Proti ní je toto Vigo čili I. kategorie.

Téma knihy je adaptovatelné do jakéhokoliv údobí.

kh1989
05.01.2021 3 z 5

V minulosti jako dnes. Ničeho se neštítí. Tato kniha skončila tragicky. Hlavnímu hrdinovi jsem fandila. Byl čestný a věřil v sebe i v lidi, že ho podrží. Stalo se tak, ale to, co přišlo poté, to ustát nešlo. Dávám tři hvězdičky. Možná si ji za třicet let znovu přečtu a opět budu porovnávat.

DeepSea21
18.12.2019 4 z 5

Dobrá kniha.

evask
18.05.2017 4 z 5

Vykreslení povahy a příběhů lidí na pozadí konkurenčního boje. Kloboučník, Klíče království, A hvězdy mlčí, tyto Croninovy romány na mě svou atmosférou zapůsobily hlouběji.

Ivaksa
20.02.2014 2 z 5

Cronin mě tentokrát hodně zklamal. Děj měl dost jednoduchý motiv, předvídatelný, ale nekonečně táhlý děj. Všude se čekalo, mlčelo, nevědělo jak tohle a tamto támhletomu říct, čímž se protahovalo všechno ostatní a závěr knihy nijak nepřekvapil. Nuda, jakoby to ani nepsal on.

Alma-Nacida
04.11.2013 4 z 5

Hodně dobrá kniha, Cronin mě nikdy nezklamal.

LenaDonan
07.09.2012 5 z 5

Skvelé čítanie pre kohokoľvek. Dej je zasadený do novinárskeho prostredia, ale celkové ladenie je zamerané skôr na ľudské charaktery a na to, ako sa dokážu vysporiadať sami so sebou a s okolnosťami minulými, tak ako aj prítomnými...

mutace
08.03.2012 5 z 5

Po jeho románu "A hvězdy mlčí", jsem si nemyslel, že by mohl napsat ještě něco, co by mne tak zaujalo, ale "Světlo severu" mě vyvedlo z omylu. Strhující příběh s velmi propracovaniu dějovou linií, velmi realistické prokreslení aktérů příběhu, to vše dokazuje, že A.J.Cronin nepatří mezi autory, žijících z úspěchů jediného románu.

Kniha Světlo severu je v