Svetlo medzi oceánmi

Svetlo medzi oceánmi https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/133998/bmid_svetlo-medzi-oceanmi-133998.jpg 5 748 237

Podmanivý, nádherný román talentovanej autorky. Príbeh strážcu majáka a jeho manželky, ktorých osudové rozhodnutie navždy zmenilo ich život. V roku 1918, po štyroch hrozných rokoch strávených v bojoch na západnom fronte, sa Tom Sherbourne vracia do Austrálie a prijíma miesto strážcu majáka na vzdialenej Janusovej skale. Na tento opustený ostrov, kam zásobovací čln pripláva iba každé tri mesiace a dovolenku strážca dostane v tom lepšom prípade každý tretí rok, si Tom privedie mladú, odvážnu a milujúcu manželku Isabel. Ich šťastie má trpkú príchuť, lebo Isabel nedokáže ani na tretí raz donosiť zdravé dieťa. Práve keď sa užialená Isabel uberá k hrobu svojho posledného dieťaťa, vietor k nej priveje detský plač. More vyhodilo na breh čln s mŕtvym mužom a so žijúcim dieťaťom. Tom ako strážca majáka puntičkársky dodržiava predpisy. Jeho morálne zásady mu pomohli prežiť hroznú vojnu a aj teraz chce nález mŕtveho muža a živého dieťaťa ihneď nahlásiť úradom. Ale Isabel si už priložila dieťatko k prsiam. Napriek Tomovej najlepšej vôli zariadiť všetko čo najpoctivejšie si dieťa prisvoja a dajú mu meno Lucy. Lenže ich vzťah tým utrpí. Po dvoch rokoch sa s malou Lucy sa vyberú na pevninu a uvedomia si, že na svete sú aj iní ľudia... a medzi nimi žena, ktorá zúfalo hľadá svoje stratené dieťa. Na osudoch mimoriadne presvedčivých postáv M. L. Stedmannová zobrazuje úporné hľadanie zmyslu života po prvej svetovej vojne, v ktorej vyhaslo toľko životov. Jej hrdinovia sú nedokonalí ľudia túžiaci po troche šťastia v nepochopiteľne zložitom svete.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (SK)

The Light between oceans , 2012

Sorrow
09.11.2014 5 z 5

Silný, silný, SILNÝ příběh...nelze neuronit slzu, nelze nedoporučit...

andream
03.11.2014 5 z 5

Velmi čtivé,po dlouhé době kniha,která mě nenechala usnout,musela jsem dočíst do konce. Úžasné,doporučuji všem... Dlouho o ní budu přemýšlet..

lucifuk
02.11.2014 4 z 5

Silný, poctivý román

Natique
28.10.2014 5 z 5

Opravdu silný příběh. V některých situacích morální hodnoty jdou úplně stranou, zvláště jedná-li se o vztah matka a dítě. Kdo v tomto okamžiku může říci, co je správné a co není?

Styblice
21.09.2014 5 z 5

Úžasný a dojemný příběh. Četla jsem s nadšením a ke konci uronila pár slz.

Aniga
21.09.2014 5 z 5

Ráda bych jsem také napsala pár slov, ale zároveň nechci, aby můj komentář byl samý spoiler.
Kniha má opravdu moc krásnou obálku, která mi přinutila se podívat, o čem příběh je a přečíst si jej.
V úvodní kapitole první části se dozvídáme vlastně vše potřebné, takže tato první část pro mne byla spíše dost roztahaný úvod o minulosti, myslím si, že by nebylo na škodu to trochu zkrátit. Zápletka, která se odehraje na lodi v kajutě, příběhu spíše uškodila, tu bych vynechala.
Druhá část je pochopitelná určitě pro ženy, které již mají děti (což já ještě nejsem), takže některé části pro mne byli zdlouhavé rozbory citů v mateřství, které zatím necítím. Věřím, že maminky si v této části určitě přijdou na své.
Pro mne nejzajímavější a zároveň nejlepší a čtená téměř bez přestávky byla část třetí. Poslední kapitolu jsem celou probrečela (je to druhá kniha ,u které jsem musela vyhledat hromadu kapesníků a otírat oči, abych byla schopná dočíst). Pořád jsem doufala v konec, který jsem si sama vymyslela ve stylu stoprocentní červené knihovny "a jestli neumřeli, žijí šťastně a spokojeně na majáku dodnes" Doufala jsem, že v posledních pár kapitolách se stane nějaký veliký zvrat osudu, který právě tento dokonalý konec pro hlavní postavy připraví před hotovou věc stylem posledního přání nebo tak něco.
Kniha je psaná tak, že je těžké ji odložit. Celou dobu jsem byla napnutá, kam děj bude dále směřovat, co se stane nebo nestane na další stránce. Takže vůbec nepřipadalo v úvahu, že bych ji nechala nedočtenou, posledních snad 100 stránek jsem četla do noci, musela jsem před spaním dozvědět konec... :)
Pro mne dost těžká volba, komu jsem byla více nakloněna . Zda to byl Tom a nebo Iz. Oba naprosto chápu, že se rozhodovali tak, jak je v knize popsáno.

jana1739
31.08.2014 5 z 5

Nádherný, dojemný příběh,který asi zasáhne více rodiče a hlavně matky, víc než mládež...

Lenka.Vílka
28.08.2014 5 z 5

Namet-hodne dobry
Vypravecsky styl-vic nez dokonaly
Celkove vyzneni-presne nevim...nebudu rikat, ze me kniha nebavila, byla dobra, jenom nebyla pro me...asi si radeji jineho ctenare nez me...ale nebudu ji kvuli tomu pomlouvat :)
Update 4.8.2016
Beru všechno zpátky. Možná jsem neměla na knihu jenom náladu nebo nějaká divná černá díra v mé hlavě. Pravdou je, že jsem knize dala druhou šanci, pro shlédnutí traileru k filmu, který bych potom stejně viděla (nebudu lhát, kvůli obsazení) a po druhém přečtení wow. Trochu změním hodnocení...

Pett
27.07.2014 2 z 5

Bohužel zklamání... příběh by si zasloužil lepší psychologickou sondu do duší hlavních protagonistů... chvílema mi všichni tak moc lezli na nervy... přišlo mi to rozvleklé a překombinované, ale i tak dobrý nápad v otázce viny a následků zásadních rozhodnutí v našem životě... daleko více se mi líbila Dcera sněhu, která má podobnou dějovou linku v neuskutečněném rodičovství a pro mě vyzněla o tolik naléhavěji a cituplněji...
Jsem někdy holt cynická mrcha :)

Andy74
09.07.2014 5 z 5

Knihu jsem si vybrala podle zde napsaných recenzí a doporučení. Nelituji. Ten silný příběh stále nosím v hlavě, postupně mi "zapadají" všechny souvislosti. Donutilo mě přemýšlet o tom, jak bych se zachovala já jak v kůži Toma nebo v kůži Izabely. Mateřská láska je pud, který existuje až za hrob, možná i dál.
Krásná kniha!!

Alienn
08.07.2014 5 z 5

Krásná kniha, silný příběh, četla jsem jedním dechem a ještě po dočtení jsem jí měla dlouho v hlavě.

CAM
05.07.2014 5 z 5

Knihu jsem četla jedním dechem. Tekly i slzičky. Byla jsem zvědavá, jak celý příběh dopadne, protože jsem s každou postavou v příběhu soucítila. Rozhodně doporučuji přečíst.

rusalka123
04.07.2014 5 z 5

SPOILER!
Nejrozporuplnější příběh, jaký jsem kdy četla. Situace naprosto nezáviděníhodná, až tragická, kdy trpěly určitou měrou téměř všechny alespoň trochu důležité postavy.

Postavy byly naprosto úžasně, realisticky, plasticky a dopodrobna vykresleny, snad nejlíp, jak jsem kdy zažila. Autorka si na nich očividně dala velmi záležet.
Abych pravdu řekla, já se na Toma nezlobila, naopak, měl můj obdiv. Naprosto očividně Lucy miloval, ale navzdory tomu dokázal udělat jedinou správnou věc - vzdát se jí. Byť poněkud pozdě a vlastně ne tak zcela úmyslně. Naopak, Izabelu jsem dlouhou dobu nesnášela. Její láska, jak k Lucy, tak k Tomovi mi přišla velmi sobecká. Sice si namlouvala, že dělá to, co je dobré pro Lucy, ale ve skutečnosti to byla ona, kdo se jí neuměl od první chvíle vzdát. Že si ji rozhodla nechat, bylo určitě špatně a její štěstí bylo, že měla na věrného Toma (kterého milovala jen tehdy, když ji vyhověl, jak to na mě působilo) velký vliv , ale kvůli těm třem potratům to nemůžu odsoudit - kdo se jí může divit? Nicméně pravdu se dozvěděla, když byly Lucy dva roky a to je věk, kdy dítě určitě dokáže zapomenout přece jenom rychleji, než když jsou mu čtyři. A když přímo na vlastní oči viděla, co jiné ženě způsobila, tak se zaštiťovala štěstím Lucy, aby se jí nemusela vzdát. Asi tak jsem se na Izabelu koukala do té doby, než Toma zatkli. Pak mě naštvala ještě víc, když se rozhodla Tomovi všechno ještě ztížit, navzdory tomu, že on ji sám chránil. No, ale svým následným rozhodnutím mě tolik potěšila, že jsem ji dokázala rázem víceméně odpustit, byť myslím, že vůči Tomovi pociťovala vždycky minimálně určité rozhořčení a nikdy úplně neuznala, že se zachoval správně. Ale ať mě kdo naštval sebevíc, být v takové situaci, nechci možná radši vědět, jak bych se zachovala sama...

Navzdory otřesnému tématu dokázala autorka psát čtivě, řekla bych i lehce a navíc si moc pěkně hrála se slovy. A když si k tomu přidáme opravdu nevšední místo, kde se děj odehrává, vyklube se z toho krásná a po všech stranách originální kniha.

Autorka má můj velký obdiv a doufám, že tahle kniha není její poslední!

zulanek
27.06.2014 5 z 5

Prostě úžasné! Tahle kniha vás přesvědčí o síle mateřství a o tom,jak velmi pevné je pouto mezi matkou a dítětem a pouto rodinné. Emoce z této knihy byly tak silné a poslední stránky mě zcela odrovnaly,že jsem je dočítala se slzami v očích.
Tohle si prostě musíte přečíst!

soltera
26.06.2014 4 z 5

Zaujímavý a silný príbeh, ktorý rozhodne nie je vhodný len pre romantické duše, a na ktorý tak skoro nezabudnem.

Zdenda20
06.06.2014 1 z 5

Víc ze zvědavosti jsem tuto knihu četl. Jako příběh je to zajímavé, ale pro mě zdlouhavé. Je to víc na zamyšlení než jako zábavná kniha. Pro romantické duše tuto knihu doporučují.

koplik
02.06.2014 2 z 5

odloženo

honajz
30.05.2014 3 z 5

Oceňuji kvality historiografické, kdy je vidět, že si autorka skutečně dala velkou práci se sháněním podrobných podkladů. Kniha samotná mi přijde taková... jak to říct slušně... vypočítavá. Zdařilo balancuje na hraně červené knihovny a melodramatu, pracuje s otázkami viny a trestu, ale přes všechnu ukecanost (někdy jsme skutečně zaplaveni - a zbytečně - přívalem slov a vět, které vlastně s dějem nesouvisejí a ani nenavodí atmosféru, spíše ruší) jsem měl pořád pocit jisté povrchnosti. Postavám jsem nějak moc nevěřil, přišly mi - přes úvodní zdlouhavý rozbor - ploše napsané, vše se soustředilo jen na ten jeden konflikt a problém. Chvílemi vyprávění vypadávalo z tempa, některé přeskoky rušily do té doby zajímavou atmosféru a prostředí. Chyběla mi úvaha o predestinaci - některé věci, protože nejsme bohové a nemůžeme znát souvislosti, přece nemůžeme zpětně hodnotit a měnit, jako kdybychom byli vševědoucí. Jistě, ženy si u podobného vypjatého dramatu popláčou, ale mne postavy chvílemi spíš štvaly - některé věci a situace šlo podle mne řešit jinak.

bookcase
29.05.2014 5 z 5

Nádherná knížka, která mě zaujala tématem i lokalitou, ve které se odehrává. Mám takové příběh ráda. Doporučuju.

adajka
29.05.2014 5 z 5

Velmi zajímavá knížka o tom, jak je dobré propojeno se špatným. U této knížky jsem netušila, jak dopadne, ale navíc jsem ani nevěděla, jak bych chtěla, aby příběh skončil.