Světlem oděná

Světlem oděná https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/114157/mid_svetlem-odena-6Dz-114157.png 4 30 2

Básnická sbírka, vzniklá v těžkých dobách okupace, v níž básník vyzpíval svou lásku k vlasti a rodnému městu Praze.

jakub2199
07.03.2021 5 z 5

Nádherná básnická sbírka. Seifert a jeho poezie má jistou hudebnost, kterou především u modernějších básníků postrádám. Jde o rozsahem nevelkou sbírku, takže je možné přečíst celou knihu za jediný den. Mé doporučení je si ji ale přečíst více než jednou a vychutnávat si jednotlivé verše. V případě vydání z roku 1962 pak také doprovodné ilustrace od Ludmily Jiřincové.

Carrissa
25.02.2013 3 z 5

Oblak opíral si o rozhlednu
bílé lokty; tenkrát s úbočí
bylo vidět hory v nedohlednu
a mně vhrkly slzy do očí.

Samotné verše jsou hezké, ale jako celek mi Světlem oděná moc neladí. Bavily mě pasáže odkazující ke konkrétním pražským místům, ale tam, kde (pochopila-li jsem to správně) Seifert připodobňuje Prahu k ženě, jíž se muž vyznává ze svých citů, jsem měla stále na mysli, že už napsal lepší věci. Takový ten pocit vtáhnutí a porozumění i tomu mezi řádky se u mě nedostavil, stále jsem si připadala jako bruslař klouzající po zamrzlé řece, který neúspěšné hledá, kterak ten led rozbít a vrhnout se do peřejí.