Svět podle prota / Na světelném paprsku

Komorně laděný psychologický příběh o nevšedním bláznu uprostřed bláznivého světa. Do Manhattanského psychiatrického ústavu přijmou muže bez totožnosti. Tvrdí o sobě, že je prot, mimozemšťan z idylické planety K-PAX, vzdálené od Země několik tisíc světelných let. Aby jej zbavil bludů, z nichž však některé s laskavým humorem, ale jiné až nemilosrdně pravdivě vypovídají o nemorálním a leckdy i nenormálním chování lidstva jako takového, rozhodne se vyšetřující lékař odhalit protovu minulost. To, co zjistí, navždy změní (nejen) jeho život… Román Svět podle prota z roku 1995 se o šest let později dočkal jak pokračování pod názvem Na světelném paprsku, tak i zdařilé filmové adaptace – lví podíl na jejím úspěchu měli představitelé hlavních rolí: Kevin Spacey jako prot a Jeff Bridges coby jeho psychiatr....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/24_/240711/svet-podle-prota-na-svetelnem-paprs-2Ay-240711.jpg 4.6325

Svět podle Prota

Romány, Sci-fi
Vydáno, Knižní klub

K-PAX / On a Beam of Light, 2015

Kniha Svět podle prota / Na světelném paprsku

miska98

Nosná myšlenka těchto dvou knih je jednoduchá: do psychiatrické léčebny je přijat muž, který o sobě tvrdí, že je bytostí z jiné PLANETY. Až potud nejde o nic zvláštního, ovšem prot se kromě tohoto svého bludu neprojevuje jako blázen. Navíc se začínají množit situace, které nejsou nijak jednoduše vysvětlitelné... tedy pokud by jeho příběh byl skutečně jen výplodem choré mysli pozemšťana.

Zkrátka a jednoduše: Gene Brewer napsal úžasné knihy, které vás po celou dobu dokáží udržovat ve schizofrenním stavu ohledně toho, čí příběh vlastně vypráví. Blázna nebo návštěvníka z VESMÍRU? Obě varianty jsou podložené, obě varianty se zdají být teoreticky možné. Záleží jen na vás - chcete-li uvěřit, pak budete do konce života s nadějí vzhlížet ke HVĚZDÁM. Protože co kdyby přece...?

nefernefer
14.11.2019

„Jakékoli bytosti, které by toužily zničit jiný SVĚT, vždycky dávno předtím zničí samy sebe.“

Klasickou sci-fi nečekejte. Je to spíš takový psychologický román a ekologicko sociální agitka, apelující na lidstvo, aby se vzpamatovalo, než si tu větev pod sebou opravdu podřízne, v jednom. Ale moc dobrý. Nutí vás to přemýšlet. Navíc je to tak chytře napsané, že si čtenář není jistý vůbec ničím. A prostředí psychiatrické léčebny s příběhy jednotlivých pacientů je všechno jen ne nudné. I když s těhotným chlapem to už autor podle mě trochu přehnal. :o) Ale co už. Vždyť je to sci-fi. Takže určitě doporučuji ne milovníkům mimozemšťanů, ale především milovníkům dobře napsaných příběhů.

monci6485
24.10.2019

Škoda, že je kniha zařazená jako sci-fi. Může to odradit lidi, co tenhle žánr nemají rádi a pod knihou si představí mimozemšťana z vesmíru. Je to o životě na psychiatrické klinice, kde to nemají lehké ani pacienti, ani doktoři. Život se ale mění všem ve chvíli, kdy se na kliniku dostane záhadný pacient prot..

kap66
21.05.2019

Geniální nápad: zvolit jako hlavní postavu duševně nemocného člověka a jeho dvě podoby natáhnout, kam až to jde, do nejzazších podob. Mozek nemocného a vedle něho prot: geniální, laskavý, ale především mimozemšťan se vším všudy – se znalostmi, fyzickými projevy i nadpřirozenými schopnostmi. Jejich dialogy se skeptickým psychiatrem, vypravěčem příběhu, vyvolávají úsměv a soucit, ale v každém případě jsou důvodem, proč je tato knížka tak čtivá a milá. A brát tento příběh příliš konkrétně a realisticky, vnímat doktora jako natvrdlého či dumat vážně nad tím, jestli ten prot opravdu existoval, vám ten požitek umenší. Ano, všechno je to pravda! Ale hlavní pravdou je, že tato knížka má v sobě obrovské kouzlo.

knihovniceVS
19.04.2019

Téhle knížce jsem úplně propadla... Filmové zpracování bylo taky skvělé. Stěží co dodat víc.

Finn69
06.04.2019

Tak to bylo rozhodně zvláštní a zajímavé, musím se podívat i na film, který všichni chválí. Těžko to zařadit, čisté scifi to není, i když tu potkáte (a nebo možná taky ne) mimozemšťana. Je to jen kulisa, nějak jako u Vonneguta. Planeta K-PAX není rozhodně to nejzajímavější ani nejdůležitější co tu najdete.
Víc než cizí planety se tu řeší ta naše vlastní, a protův pohled je docela nekompromisní. Hodně si užijete psychiatrickou léčebnu a spoustu smutných příběhů jejích pacientů, podíváte se do hlavy nejednoho schizofrenika a zkusíte si taky, jak to vidí psychiatr. Dozvíte se, jestli může muž porodit dítě, jestli se dá cestovat pomocí zrcátka, a také že často stačí jen pozorně poslouchat, abychom se dozvěděli všechno co potřebujeme vědět.

Doteď nevím, přicestoval prot opravdu z K-PAXU?

danny_21
21.03.2019

Tak jsem se konečně dostal k povedené psané předloze ( neméně povedeného filmu ), tedy především první části, která je zajímavá, čtivá a jeden by hned zatoužil projet se na světelném paprsku společně s Protem, případně stát se psychiatrem, díky výborně popsaným sondách do lidských myslí a představením rozličných forem psychických poruch. Ta druhá část, která se zabývá odkrýváním Protovy/Robertovy rozpolcené osobnosti je v pořádku, nicméně už méně povedené jsou autorovy skluzy skoro do "gumpovského" ladění ( např. propojené vaječníky s konečníkem u muže a následný porod ), účelovosti ve smyslu vztahu novinářky a "psychopata" a v podstatě už jen opakováním toho, co přinesl první díl, takže celkový dojem klesl. Jako celek o fous v lepším nadprůměru - 75 %

martin3683
18.03.2019

Svět podle prota je můj oblíbený film a když jsem zjistil, že je nejen podle knižní předlohy, ale že kniha má ještě další pokračování, tak nebylo co řešit. První část této dvojknihy, Svět podle prota, je naprosto totožná s filmem a dokonce musím říci, že mě filmová verze bavila skoro více. Kevin Spacy je prostě geniální prot. Druhá část Na světelném paprsku navazuje přesně 5 let na první knihu, prot se "vrátí" a opět začíná souboj doktora G. Brewera (ano, jako autor knihy :) o duševní zdraví svého pacienta. Opět nechává čtenáře tápat v možnostech, zda "prot", jak si tento kosmický návštěvník říká, je opravdu bytost z jiné galaxie a nebo jen duševně nemocný, ale o to více přesvědčivý, člověk.

Kniha je plná nejroztodivnějších až řekl bych exotických duševních nemocí jako např. klient ústavu, muž, který čeká dítě a opravdu začne nabírat na váze nebo mnohočetná osobnost (ne dvě, ale sto různých osobností v jednom těle) apod. Ale to všechno jsou jen kulisi pro prota. Autor knihy skrz něj kritizuje celou naši společnost. Prot na své planetě K-PAX nezná násilí, náboženství, války, ničení planety, všechny bytosti tam žijí v harmonii a nejí se tam maso. Prot není schopen pochopit, jak můžeme takto žít a věští lidstvu brzké sebezničení. Tento ideální a utopistický svět na jednu stranu přisuzuje doktor/autor výmyslu ztrápené mysli pacienta, který v ní nachází útočistě, na druhou stranu se časem stává velkým lákadlem nejdříve mezi dalšími chovanci ústavu a nakonec celého světa.