Šumavské lesy pod lupou

Šumavské lesy pod lupou https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/417081/bmid_sumavske-lesy-pod-lupou-gxC-417081.jpg 5 1 1

Autoři publikace Pavel Hubený a Pavla Čížková poskládali informace, které doposud o šumavských lesích sesbírali a přehledně a populární formou je nabídli těm, kteří se o šumavské lesy zajímají.

mira.l
05.11.2021 5 z 5

Kniha, která asi zaujme spíš jen toho, kdo se o problematiku více zajímá. Představuje výsledky biomonitoringu, který v šumavských lesích proběhl v letech 2009 - 2014.
Stavu lesů, jejich historii, druhovému a věkovému složení a především jejich přirozené obnově se věnuje velmi podrobně a tak vlastně není překvapením, že:
- dominantní dřevinou na Šumavě vždy byl, je a nejspíš i bude smrk
- větrné kalamity s následnými kůrovcovými gradacemi jsou tu také po staletí, stejně jako periody plošného rozpadu stromového patra
- les se dokáže poměrně rychle a velmi intenzivně krátce po narušení obnovit sám a nepotřebuje k tomu drahé umělé zalesňování, jehož úspěšnost je velmi kolísavá
- jedním z největších pokladů lesa je mrtvé, tlející dřevo, které má pro obnovu lesa zásadní význam

Leckomu by čtení téhle knížky s mnoha tabulkami a grafy připadalo nudné, já jsem si zase po čase rád zopakoval to, co už jsem někde četl a přidal i něco nového. Určitě jsem ji neměl v ruce naposledy.