Sucho

Sucho
https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/469733/bmid_sucho-I45-469733.jpeg 4 1118 1118

VŠICHNI SI BUDOU PAMATOVAT, KDE BYLI, KDYŽ VYSCHLY VODOVODY. Sucho – nebo Bezvodí, jak tomu všichni říkají – už trvá nějakou dobu. Život se proměnil v nekonečný seznam zákazů: nezalévejte zahrady, nebuďte dlouho ve sprše, nepodléhejte panice. Jenže teď už žádná voda nezbývá. Alyssina poklidná ulice na předměstí se najednou propadne do válečné zóny plné zoufalství a násilí. Když se její rodiče nevrátí domů, musí dát dohromady skupinu osob, které by se za normálních okolností asi nepotkaly, a zahájit pátrání po vodě. Každý z nich bude muset učinit neskutečná rozhodnutí, aby přežil.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: ekniha , Yoli (ČR)

Dry , 2018

Any1267
10.02.2021 5 z 5

Trochu zvláštní konec, ale jinak úžasný příběh. Doporučuji!!

VéjaTarabová
27.01.2021 5 z 5

Nejdříve bych chtěla podotknout, že není nejlepší nápad, číst tuto knihu po období světové pandemie coronaviru. Atmosféra zde totiž byla opravdu silná a pocit bezmoci mě provázel po celý příběh. Autoři to ovšem také proložili hned několika vtipnými momenty na odlehčení situace. Děj dokáže čtenáře doopravdy vtáhnout. Řádky plynuly v podstatě samy, bez zbytečných vycpávek a já prožívala neustálou touhu knihu co nejdříve dočíst, za účelem zjistit, jak to celé skončí. Má fantazie běžela po celou dobu na plné obrátky, tudíž se mi na stránkách promítal hotový film. Dále si doporučuji k sobě připravit šálek teplého čaje, jelikož žízeň jsem pociťovala téměř neustále. Od dočtení této knihy se na vodu dívám trochu jinak, než dříve a nejspíše nějakou tu chvíli ještě budu. Rozhodně jsem nečekala tolik, od tak v podstatě obyčejného tématu. Vždy mi také chvíli trvalo odtrhnout se od situace, jež mě neustále zachycovala a vrátit se zpátky do reality. Na začátku jsem měla poměrně strach z „momentek “, protože na mě působily příliš vycpávkově. Nyní ale musím uznat, že to bylo skvělé proložení z více pohledů na dané události. Dále se mi líbilo, jak ne všechny okolnosti hrály v prospěch hlavních postav. Nakonec ještě musím vyzdvihnout romantickou linku, která byla v tomto případě opravdu ideální.

„Být hrdinou někdy znamená jít s lodí ke dnu. “

KnihomolkaAnna
24.01.2021

To byla bomba! Autoři naprosto (ne)uvěřitelně zpracovali chování lidí během Bezvodí, kteří byli ochotni udělat cokoli za kapku vody. Věřím, že tak to doopravdy může být.
Kniha poukázala na nepříznivé změny planety pomocí příběhů různých lidí v různých životních situacích. Momentky například i na bezmoc novinářů. Mimochodem se tam krásně ukázalo, že lidé, kteří spolu přežijí nějakou katastrofu, jsou přáteli na celý život.
U postav se Nealovi a Jarrodovi povedlo vytvořit moc pěkný charakter.

A.lexii
16.01.2021 5 z 5

Nemůžu se rozhodnout, jestli mi přijde lepší kniha Sucho nebo Bez šance. Budu to muset zhodnotit tak, že obě knihy byly skvělý čtenářský zážitek a ačkoliv už nejsem tak úplně young, tak na mě asi nejvíce "zabírají" young adult knihy :)
I když má série Smrtky skvělý nápad, tak v knihách jako Sucho mi přijde příběh propracovanější, a proto mě trochu mrzí, že se nětěší většímu úspěchu.

NymphMaeve
08.01.2021 5 z 5

Fascinující, fantastické, naprosto dokonalé. Sice jsem si nevybrala nejlepší dobu ke čtení této "krizové" knihy (pandemie Covid19), ale možná je to dobře, protože jsem se dokázala více vžít do situací a o trochu více pochopit některé myšlenkové pochody. Spojení pana spisovatele Shustermana s jeho synem je boží. Naprosté splynutí. Postavy jsou zde velmi odlišné s vlastními charakterovými rysy, vyvíjí se a čtenář má úžasný pohled na celou situaci i vnitřní pohnutky jednotlivých osobností. Je skvělé, že vyprávění probíhá střídavě z pohledu všech hlavních postav. Nejvíce mi k srdci přirostla Alyssa a Kelton. Chápala jsem je a řekla bych, že já jsem trochu taková kombinace obou, asi proto jsem k nim měla nejblíž. Byly tam pasáže, kdy mi (jak na konci říká Alyssa) spadla skutečně brada, stejně tak tam byly pasáže překvapivé či dojemné. Kniha v celku na mne silně zapůsobila a s ohledem na to, že již nějakou dobu se domnívám, že pokud někdy vypukne celosvětový konflikt, bude to kvůli vodě, mnoho mých domněnek se mi tu vlastně zhmotnilo. Příběh je úžasný, stejně jako vše, co jsem od Neala Shustermana četla, a věřím, že tomu tak bude i nadále. Těším se, až si Sucho přečtu znovu.

lily_maleckova
06.01.2021 4 z 5

Sucho bylo moc fajn! :) Neal Shusterman (s pomocí syna) to prostě umí.
Kniha je napínavá a moc čtivá, takže netrvá dlouho ji dotáhnout do konce.
Na Smrtku asi nebude mít nic, ale i tato kniha od stojí za to! Doporučuji.

stesti.s.knihou
06.01.2021 3 z 5

Ač nejsem častým čtenářem young adult žánru, v rámci knižní štafety jsem měla možnost přečíst si tento dystopický příběh. Jak zřejmě většina z vás ví (po svém vydání kniha obletěla Instagram a bylo těžké si jí nevšimnout), hlavním motivem je v knize období sucha. Jednoho dne zčistajasna přestane téct voda ve všech domácnostech a začíná se, pomalu ale jistě, odehrávat boj o přežití. Je všeobecně známo, že člověk si uvědomí, co měl, až když o to přijde - a stejné je to v tomto případě i s vodou.
Hlavními hrdiny je parta náctiletých, kteří byli kvůli situaci nuceni postavit se na vlastní nohy a vydat se za hledáním pitné vody. Potýkají se s lidmi, kteří jsou pro kapku vody schopni ublížit či zabíjet, brzy však zjistí, že ani jim zřejmě nezbývá jiná možnost, pokud chtějí zůstat naživu.
Nápad skvělý, zápletka perfektní, rozjezd knihy napínavý - a zde bych se superlativy asi skončila. Celkový děj bohužel nebyl propracován dobře, chybělo spoustu důležitých detailů, které každého čtenáře nutně musí během čtení napadnout (ku příkladu jak se vůbec mohlo stát, že k suchu došlo - proč se příděly vody neregulovaly už dříve, proč se na to daná oblast lépe nepřipravila, jelikož z děje vyplývá, že o tom lidé věděli už dříve apod.). Když se ale na knihu podívám jako na youngadultovku, která seznamuje současnou mladou generaci s problémem plýtvání vodou a nutností uvědomovat si, co máme a co se potenciálně může stát, když o to přijdeme, je kniha velkým přínosem.

Padfoot
04.01.2021 5 z 5

Stalo se to, před čím vědci už roky varují – došla voda. Nebo spíš zdroje vody jsou omezené a v rámci šetření se prostě stane, že celá jižní Californie je ze dne na den bez vodovodu. Tváří v tvář strachu z žízně se společnost rychle bortí. Hlavní hrdinové Alyssa, její mladší bratr a soused si musí poradit v době, kdy najednou každý hraje sám za sebe a nedá se věřit celkem nikomu. Kromě jejich cesty za vodou je tu vloženo několik dalších příběhů různých lidí, jejich vnímání situace a způsob, jak se s krizí popasovali. Když už tedy přijmeme premisu, že někdo prostě bez varování vypnul kohout půlce státu, můžeme se pustit do celkem důvěryhodného vykreslení toho, jak by taková situace mohla vypadat. Někteří lidé v krizi zachovají chladnou hlavu, někteří objevují svoje silnější a dosud netušené stránky a jiní se naopak snižují až na dno… Asi nejde nepřemýšlet, do které skupiny bych v takové situaci spadala já…
Je to čtivé a překvapivě ani přes vyhrocenost situace to na mě nepůsobilo přehnaně. Jsem docela zvědavá na film.

Lejčís
03.01.2021 5 z 5

Přemýšleli jste někdy nad tím, na co všechno denně používáte vodu? Vaření, sprcha, záchod, pračka.. a teď si představte, že byste neměli ani tolik, abyste se mohli napít, natož abyste dali napít Vašim čtyřnohým mazlíčkům. Vzpomeňte si na největší žízeň, jakou jste kdy v životě měli. Jak dlouho to tehdy bylo, co jste se nenapili? Bolela Vás hlava? Měli jste sucho v puse? Teď si představte, že byste bez jediného doušku vody měli vydržet třeba celý den.. nebo dva.. tři.. Vaše tělo je ze 60% tvořeno vodou. Jak bude vypadat, když mu tu vodu nedáte? Jak se budete cítit? Co všechno byste byli schopní udělat pro kapku vody? Pro přežití.. jaké to je, když jste natolik zoufalí, že chcete jen plakat, jenže ani to bez vody nemůžete?
Tahle kniha je dojemná, smutná, plná hrdinství, nečekaných zvratů a pravdy. A co je na tom nejsmutnější? Že jednou se nám všem možná bude hodit.

uteklazreality
02.01.2021 3 z 5

... apokalypsa, strach, zlost, boj o život, odvaha, přátelství
Došla voda, voda došla, voda opravdu došla, není to legrace, voda není. Dokážete si představit sami sebe, až tuto větu uslyšíte? Co uděláte? Stane se z vás zvíře, které bude schopné zabít souseda pro trochu vody nebo se budete snažit hledat řešení a pomoc ostatním? To se dozvíme, až tato situace nastane. Troufám si říct, že je na čase o vodě začít intenzivně přemýšlet. Přemýšlet o ní jako o zlatu, které nás drží při životě. Šetřit s ní a myslet na další generace, které tu boj o vodu bude čekat. Jdu se napít...
*Sucho od Neal Shustermana & Jarrod Shustermana*

Susssanka
19.12.2020 4 z 5

Velká škoda zvláštního konce.
Jinak super čtivě napsáno. Myslím že i velmi aktuální téma.

adel_pe
09.12.2020 3 z 5

Asi ne úplně nejpromyšlenější kniha, zato téma je aktuální až z toho mrazí.. Doporučuji.

akcive11
08.12.2020 3 z 5

Příběh mi přijde dost reálný, na hodně místech již se tak děje, oblasti bez kapky vody.
Kniha vás nutí se nad situací zamyslet a sáhnout si do svědomí, když denně bereme vodu jako naprosto samozřejmou věc. Bohužel se toto téma týká i nás, stále slýcháme o malém počtu srážek, málo sněhu, méně zemědělských plodin, suché studny, zákaz zalévání zahrad a napouštění bazénů..
Děj v knize je průměrný, ale má hlubokou myšlenku. Díky ní stojí za to si knihu přečíst.

1v8na
08.12.2020 3 z 5

Kniha měla fajn námět, zajímavý a poutavý rozjezd, chvílemi jsem si uvědomovala, že jsem ráda za to, že je "jen korona" a ne Bezvodí. Ale určité pasáže mi přišly tak neskutečně překombinované, že to nebylo možné a ztrácelo to na uvěřitelnosti.

Zumaan
23.11.2020 3 z 5

Jako většině lidí se kniha líbila, ale já na ní neshledavam nic tak extra. Příběh je dobrý, ale ta pointa?? (SPOILER)
Dočetli jsme se, že jeden malý hajzlík všechny '' okradl'' a pak práskl do bot. Nejmladší hrdina výpravy se zase přes půl knihy chová jako 20 borec a v druhé zase jako 8-leté dítě.
Nijak zvlášť mě nesedly charaktery jednotlivých postav, ale ať se dostanu k pointě: ikdyž umírají lidi, vláda pletichaří a bůhví co ještě, tak i přesto se celá výpravná skupina dočká happyndu.
Neříkám, že jsem je chtěla vidět všechny mrtvé, ale když to beru s rezervou: lidé se tam perou o poslední a naše skupinka přesto přežije a žije '' vesele''dál.
Kniha je nejspíš realistická, ale prostě mi na ní něco nesedí. Sice na to neukážu prstem, ale to něco sebralo 2*..

Ódin502
23.11.2020

Je to naprosto úžasná kniha, u které jsem se hodně zamýšlel nad tím, co by bylo, kdyby nám voda došla, což se skutečně může za hodně dlouhou dobu nebo i za několik let stát, pokud s ní budeme neuváženě plýtvat. Rozhodně tento kousek k přečtení doporučuji. Člověk si totiž uvědomí, jak je voda vážně k životu nezbytná, a jak málo si ji vážíme.

Krizovakri
15.11.2020 4 z 5

Nektere knihy si pamatuji rok, nektere dva roky, ale tuhle knihu si budu pamatovat nejspise cely zivot. Realisticky popis situace, ktera je bohuzel v budoucnu mozna, me donutil zavirat kohoutek casteji, nez driv a zhodnotit sve zasoby ve spizi. Kniha poukazuje na to, jak je lidsky zivot krehky a jak jsme schopni rezat si vetev samy pod sebou. Po vecernim ctenim jsem vzdy jeste 15 min musela knihu vstrebavat a rozhodne tento proces nedoprovazely prijemne pocity. Ale pravda neni prijemna a pri zachrane zivota se clovek podoba vice zvireti. Na druhou stranu to autorka vyvazila nadeji, takze ctenar mohl sem tam zaplesat, ze to s clovekem nebude zas tak zle. Knizku budu urcite doporucovat, ale tento typ literatury zase na nejaky cas odlozim.

hrachover
14.11.2020 5 z 5

Až bolestivě jsem si uvědomovala jak samozřejmě žiju ve světě plném vody. Příběh to byl krásný i jsem si poplakala. Doporučuju všem, kdo mají v srdci speciálně vyhrazené místo pro katastrofické scénáře.

vevera6
13.11.2020 4 z 5

(SPOILER) Kniha byla fajn, Neal píše zajímavým a čtivým způsobem. MOŽNÁ SPOILER..................Konec byl trochu zvláštní, nechci být drastická, ale asi by se mi líbilo víc kdyby to skončilo tak jak to chvíli vypadalo, že to skončí (Alyssa s pistolí) a ne, že to nakonec bude jak kdyby se nic nestalo.

Arev122
13.11.2020 4 z 5

Předpokládám, že kniha byla psána spíše pro mládež, ale mě se čtení líbilo- zajímavý děj, kdy dojde voda, postavy byli velice dobře popsány- tak jak se lidé během stresových situací mění , jen ten závěr byl trochu slabší.