Sucho
ekniha

Odlehlý australský venkov odkrývá svá dávná tajemství. Australské městečko Kiewarra sužuje dlouhodobé sucho, které si vybírá daň nejen na přírodě a dobytku, ale i na psychice místních obyvatel. Na jedné z farem najdou mrtvou ženu a jejího syna. O kus dál stojí auto otce rodiny Luka Hadlera, ten pravděpodobně manželku i dítě... celý text

Odlehlý australský venkov odkrývá svá dávná tajemství.Australské městečko Kiewarra sužuje dlouhodobé sucho, které si vybírá daň nejen na přírodě a dobytku, ale i na psychice místních obyvatel. Na jedné z farem najdou mrtvou ženu a jejího syna. O kus dál stojí auto otce rodiny Luka Hadlera, ten pravděpodobně manželku i dítě zastřelil a pak spáchal sebevraždu.

Na pohřeb přijíždí Lukův dávný kamarád, federální policista Aaron Falk, který v městečku prožil dětství. Vrací se nerad, počítá hodiny, kdy bude moct zase odjet. Od začátku je zřejmé, že tady není vítán.

Na naléhání Hadlerových Falk spolu s místním policistou Racem znovu neformálně otevřou vyšetřování zdánlivě jasného případu. Postupně vycházejí najevo různé maličkosti, které nahlodávají zprvu nezpochybnitelnou verzi o dvojnásobné vraždě a následné sebevraždě. Jak Falk proniká do okolností úmrtí, otevírají se staré rány a vznikají nové. Aaron a Luke totiž měli tajemství. Tajemství, o němž si Falk myslel, že je dávno pohřbené, ale po Lukově smrti opět vyplouvá na povrch… méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/339558/sucho-K78-339558.jpg 4.491
Žánr:
Literatura světová, Detektivky, Thrillery
Formáty eknihy:EPUB, PDF
Vydáno:, Host
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (39)

Přidat komentář
Alimak7
05. srpna

Na prvotinu velmi zdařilá kniha. Četla se dobře, zajímavý příběh.

Terez25
31. července

Velmi dobře konstruovaný příběh, sympatický hlavní "hrdina", zajímavá zápletka. Skvělá kniha, která se čte sama.

Marcela52
25. července

Dle mého názoru jeden z nejlepších thrillerů, které jsem v poslední době četla. Autorka má velmi čtivý styl, dobře propracovanou psychologii postav a z knihy je také patrná výborná znalost australského venkova. Po delší době jsem si opravdu početla a mohu jen doporučit. Vynikající debut zatím neznámé autorky mě doslova nadchl.

rodak
23. července

Tak toto byla top kniha.Jedna zatím z nejlepší na mém žebříčku pro tento rok.Připomínalo trochu Petera May a jeho ostrovní trilogii.Ale toto bylo mnohem čtivější.Velmi jsem zvědav na další knihy autorky.

orinka3
23. července

Nic mimořádného. Pasáže, kdy se děj vrací do dětství detektiva, jsou zpočátku zajímavé, později zdržují a (aspoň mě) otravují. Tím se stalo, že mě postupně přestalo zajímat, kdo to vlastně všecko udělal a na konec jsem zvědavá nebyla. Pro mě tuctová detektivka bez šťávy.

Dáma s hrnstjm
19. července

Velmi zdařilá prvotina! V porovnání s několika jinými, které jsem četla v poslední době, tato vyniká po jazykové i intelektuální stránce (aneb konečně něco, co se dá normálně číst). Příběh je poutavý ve všech směrech i dobách. Prostřední australského venkova je zajímavé a pod povrchem nahnilé stejně tak, jak to na venkovech bývá... staré křivdy, rodinná tajemství a skutečnost, že sousedova tráva je vždycky zelenější. Probíhající vyšetřování "na vlastní pěst" fungovalo sice dobře, ale nevím, nakolik je to reálné a legální. Závěrečná rozuzlení jsou důstojně zpracovaná, uvěřitelná a vydařená.

bedkniha
19. července

Četlo se to samo, na dovolenou SUPER kniha, doporučuji ....

kikies
17. července

Do poslední chvíle napínavý děj s horkou a vyprahlou australskou krajinou na pozadí. Vhodně zakomponované vyprávění dávném neštěstí a trefně vykreslené charaktery nicnezapomínajících spoluobčanů. To horko člověk při čtení skoro i cítí... a vygradovaný závěr mě ke knize úplně přikoval. Doporučuji - a filmové zpracování bude nepochybně také koukatelné ;-)

ankaras
16. července

Perfektní prvotina, jen tak dál!

krtecek_1
13. července

Děj se táhl jak žvýkačka, průměrná kniha.

Liduka
13. července

Skvělá kniha, od které jsem se nemohla odtrhnout. Moc se mi líbilo, jakým stylem do toho autorka zakomponovala střípky z minulosti. Vraha jsem do poslední chvíle netušila a velmi mě překvapilo, kdo to nakonec udělal. SPOILER: Jen mě mrzelo, že tam autorka nakonec neuvedla, zda byl tedy Luke skutečně Lachlanovým otcem nebo ne a jak naložil Falk s Elliiným deníkem.

medialstar
09. července

Tak tohle se moc povedlo. Věrohodně vykreslené prostředí i postavy. Promyšlené, neustále udržující v napětí. Rozhodně budu doporučovat dále, přijde mi mnohem lepší, jak některé současné protěžované detektivní bestsellery. Filmové zpracování budu vyhlížet s netrpělivostí.

alzbeta4340
02. července

Detektivka, od které jsem se nemohla odtrhnout. Těžká a dusná letní atmosféra obestírá vyšetřování zločinu, které navíc komplikuje neštěstí z doby minulé.
Jako čtenář nemám ráda retrospektivní linky , ale tohle bylo tak dobře napsané, že mě nic nerušilo a dokonce mě snad i minulost napínala víc než děj současný.

čika
29. června

Sucho sa mi pacilo velmi, malo peknu, jednotnu strukturu, nevyhajpovanu zapletku, zaujimave realie a sympaticky vykreslene postavy. velmi filmove

Lokina
29. června

Co si přečíst v tyto parné letní dny? No přece knihu Sucho! Jak já jsem rád za ty naše "mírná léta". Kdybych měla vyrůstat v Austrálii, ihned se stěhuji.
Autorka si vybrala pro svůj příběh opravdu netypické a originální místo. Všechno bylo tak depresivní a ponuré, mrzutí farmáři modlící se za trošek deště, zkrachovalé město a do toho všeho se ještě zamíchá vražda dvou lidí a sebevražda, navíc nad městem visí i neštěstí, které se stalo před dvaceti lety a hlavní hrdina je do toho všeho vtáhnut a musí se s tím popasovat. Neměla jsem, až do konce ponětí, kdo by mohl být vrah a upřímně jsem byla z výsledku překvapená.
Kniha byla protkaná i střípky příběhů z minulosti, což bylo velké plus. Líbilo se mi rozuzlení té hrozné události před dvaceti lety a ten konec jsem nečekala. To se autorce povedlo.
Kniha se četla dobře a plynule si udržela tempo až do konce, osobně bych ji hodnotila jako lepší průměr.

TracyB
24. června

Tahle kniha mě navzdory hodnocení prostě nenadchla. Přišla mi nezáživná, nedokázala si udržet moji pozornost, druhá polovina byla o něco lepší, ale celkově jen slabší průměr.

jendoslav
20. června

Velká spokojenost! Námětem a částečně i zpracováním to trochu připomíná Petera Maye - policista se vrací do svého rodiště, tam vyšetřuje vraždu a přitom se (i s pomocí vsunutého vyprávění z minulosti) postupně odhalují složité vztahy mezi obyvateli "buranské" vesnice i jeden tragický příběh... Naopak prostředí nemůže být rozdílnější - namísto věčného deště a bouřek na Hebridách naopak zdrcující vedra a sucho vnitrozemské Austrálie; ovšem atmosféra je podobně dusná. Oproti Mayovi chybí strhující dramatický závěr, při čtení ovšem pohání dopředu zvědavost a v závěru nechybí překvapení. Těším se na další knihu od J. Harper.

alnahu
19. června

Detektivka z australského venkova ,které sužuje obrovské sucho, které se podepíše na všech obyvatelích ,tohoto městečka, autorka výborně popsala atmosféru v tomto městečku. Do města přijíždí federální policista Falk ,aby zde pomohl při vyšetřování vraždy a sebevraždy, čeká vás překvapivé rozuzlení tohoto zdánlivě jasného případu.

BlackFun
12. června

Sucho je vcelku fajnová detektivka, žádný zázrak, od kterého bych se nedokázala odtrhnout. Bohužel. Průměrná detektivka, která mi v paměti dlouho nezůstane.. Pachatele jsem dokázala natipovat zhruba od půlky (ač v tomhle nejsem žádnej přeborník). Bohužel jsem se nechala nalákat zdejším hodnocením a zakoupila si ji..

Izu
09. června

Za mě průměr.Autorka dobře vylíčila dusivou beznaděj australského venkova.
Co mi vadilo na příběhu bylo vykreslení téměř všech obyvatel jako stádo tupých hlav.A hlavní hrdina ani nikdo jiný mi k srdci nepřirostl.Příběh, který za chvíli pustíte z hlavy.

SimonaM86
04. června

Za mě super, knížka má spád a je chytlavalá...pár výtek bych sice měla, co se například týká konce a nevyjasnění některých situací, ale i tak bych jí určitě doporučila...
Nevím, proč, ale z nějakého neznámého důvodu, jsem s Falkem moc nesoucítila...hold do mé topky oblíbenců se neprobojoval

Len04
04. června

Tahle detektivka me bavila hodne. Mozna to ma co do cineni s mym vztahem k australskemu vnitrozemi, romany z tohoto prostredi vyhledavam casto a toto byla ma prvni detektivka zasazena do neuprosne australske divociny, kterou jsem cetla. Vraha(y) jsem tusila asi od poloviny knihy, vlastne nevim proc, ale prisel mi podezrely :-) Kazdopadne to nijak neovlivnilo poteseni z cetby.

pafčaodřeky
02. června

Jednoduchá detektivka, slušně napsaná. Pokročilí "detektivkáři" nenaleznou nic překvapivého, žádná extra psychologie postav jako má například Tana French, nebo působivá atmosféra typu ostrovní série Petera Maye, ani dějové zvraty ála Jeffery Deaver, zkrátka klasika. Konec předvídatelný, bez morálního pnutí. Sucho a teplo nemá na zločiny žádný vliv. Celkově nevýrazné, dobré na zahnání nudy na dovolené.

Jana77
24. května

Nekomplikované, s překvapivým koncem. Já jsem spokojená.

MMacicekk
22. května

Sucho v sobě skrývá nevšední čtenářský zážitek, zajímavou zápletku a nečekané rozuzlení. Dalším plusem je, že se odehrává v neokoukaném australském prostředí, které sužuje dlouhodobé sucho, jež se autorce povedlo vylíčit dokonale. Dávám proto plné hodnocení a nemohu než vřele doporučit.

konicekbily
22. května

Velice zdařilá prvotina nové autorky detektivního nebe. Australský venkov se svou přírodou a stálými obyvateli se stává jevištěm pro dva zločiny ve dvou časových rovinách. Profesionální detektiv pomáhá s rozlousknutím obou oříšků spojených se životem jeho kamaráda z dětství. A při vyšetřování mu bude pořádně horko, nejen z australského slunce. Pokud HOST uvede další knihu autorky, rád si ji přečtu.

Roubas
19. května

Silný příběh o nových šrámech, ale hlavně o těch starých, nezhojených. Pečlivě vykreslené postavy a složité vztahy mezi nimi, které s příjezdem Falka opět ožívají. Nejsilnějším kladem na knize, je prostředí a s ním spojená hutná atmosféra suchem devastovaného městečka, která se vymyká trendu chladných, deštivých krimirománů. Děj vtáhl a nutil otáčet jednu stránku za druhou. Chvílemi mi připadalo, že tam stojím, u vyschlého koryta řeky, pod nohami mám vyprahlou zem, ze které se zvedá prach. Kolem jen pustina nad kterou se tetelí vzduch a v dálce opuštěná farma. Na dokonale modrém nebi pálí slunce a ničí vše, co mu přijde do cesty.

Greene
17. května

Fakt hodně dobrá detektivka - skvělé vykreslení beznadějného městečka, které se utápí v suchu, přesně tak jednající obyvatelé a detektiv nesoucí si tajemství z dětství. Na tuhle budu vzpomínat dlouho a doporučovat, kde to jen jde.

Boby17
16. května

Tak tahle detektivka má šťávu a spád! Autorka výborně vykreslila prostředí a atmosféru maloměsta pod drtivým tlakem slunce. Už se těším na její další knížky.

svatas007
16. května

Knih s příběhem zasazeným v Austráli moc neznám. Svým způsobem je však jedno, kde se příběh odehrává. Důležité je, jak moc k sobě má komunita lidí a jak moc chce věřit, že zjevná sebevražda nemusí být sebevraždou a že údajná vražda se mohla odehrát i úplně jinak. V rodině máme máme podobný tragický osud a i on je podobně zahalen tajemstvím a zjevnou nelogičností, která však nikdy nebude plně odhalena.
Z podobných knih, které jsem kdy přečetl, je mi jasné, že lidé na jakémkoliv venkově k sobě mají blízko a mnohdy ještě blíž, než si myslí. A mají tendence zjevné věci buď omlouvat nebo nevidět, případně řešit spory po sousedku tj. ručně a stručně.

Trochu mi však nesedí jedna základní věc. Policista, který s oddělením vražd nemá nic společného, a je to spíše cifr špión, by se asi bezhlavě nevrhal do nějakého vyšetřování, byť se může zdát, že je v něm osobně zainteresován (tím tuplem by neměl). Ale na tom je postavená podstatná část příběhu. Spousta věcí je podána stylově vzhledem k žánru, který kniha reprezentuje. Hodně překvapivý moment v knize není, ale překvapení tam je.
Motiv, který jsem ale úplně nepochopil je ten, jak čínští investoři skupují pozemky v Austrálii. Je to takový závažný problém? Pro děj detektivní části je to věc nepodstatná, i když to chvilku může vypadat, že to nějak souvisí, ale nakonec to nehraje vůbec žádnou roli.
Asi nejsilnější pocit z knihy je ten, že lidé na venkově k sobě mají zatraceně blízko a vidí druhému do talíře, jenže když něco nefunguje, nezajímá je to nebo se neumí (či nechtějí) ozvat. Takže máte kolem sebe spoustu lidí, ale když na to přijde, není si komu říci o pomoc. A drobné prohřešky tolerujete s odkazem na to, že u nás na venkově to tak děláme.
Knihu jsem zhltl velmi rychle a můžu ji doporučit - určitě je to něco jiného, než seveřani, nicméně báječně to funguje.