Štvrté krídlo

Štvrté krídlo
https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/526117/bmid_stvrte-kridlo-6564431a1fcb1.jpg 5 1053 1053

Empyreum série

Dvadsaťročná Violet Sorrengailová mala vstúpiť do Pisárskeho kvadrantu a prežiť pokojný život medzi knihami a dejinami. Veliaca generálka a zhodou okolností aj jej tvrdohlavá matka ju však donútila zúčastniť sa na výbere medzi elitných dračích jazdcov. No ak ste útlejší a nižší než stovky ostatných kandidátov, smrť vám doslova dýcha na krk. Draci si totiž málokedy vyberajú "krehkých" ľudí. Tých pália na popol. Keďže drakov, čo by si vybrali Violet, je ako šafranu, väčšina kadetov by ju najradšej zniesla zo sveta, len aby zvýšili vlastné šance. Pre iných, napríklad pre mocného a nemilosrdného veliteľa krídla v Jazdeckom kvadrante Xadena Riorsona, je tŕňom v oku Violetin pôvod. Ak chce Violet prežiť, musí sa spoľahnúť na svoj dôvtip. S každým dňom je však vojna za hranicami akadémie čoraz krvavejšia, obrana kráľovstva zlyháva a počet mŕtvych narastá. Navyše sa zdá, že velitelia skrývajú hrôzostrašné tajomstvo.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Ikar (SK)

Fourth Wing , 2023

Dolikcek
02.04.2024 5 z 5

Na knížku jsem se neskutečně těšila po tom velkém boomu ve světě, ale za dva dny už nebylo co řešit od knížky se nedalo odtrhnout :)

Přesně co jsem čekala, jsem dostala :)
Super jízda od začátku až do konce.
Začínám se bát co bude ve druhém díle. :D

KajinaH722
02.04.2024 5 z 5

Kniha si mě získala,už od první stránky a naprosto jsem jí podlehla. Příběh se četl jedním dechem a měl všechno, co jsem od něj očekávala ba naopak ještě mnohem víc jsem získala. Nic mi v knize nechybělo ba naopak je tam dost napětí, síla, vzrušení, chemie mezi celým dějem, vztek, zranitelnost, nenávist, bolest a další. Nechybělo vzrušení mezi Xadenem a Violet a kdykoliv bylo zaměření na ně,tak jsem zatajila dech a ponořila se do děje a mohla bych pokračovat dál a dál.
Další bonus je, že jsem ráda za změnu, kde se vyskytují draci, protože jsem si je naprosto oblíbila. A ten konec? Ach bohové...No nebudu lhát, už teď bych potřebovala další díl.

NicaCola
02.04.2024 5 z 5

Tohle byla jízda! Je mi strašně líto, že už mám knihu přečtenou...přes půl roku jsem se na ní těšila a teď...je konec.
Knihu si musíte přečíst, pokud: máte rádi fantasy? Máte rádi romantasy? Milujete příběh na základě HateToLove? A co badboy a křehká hlavní hrdinka, která chce být písařka, ale najednou musí nastoupit do kvandrantu jezdců a bojovat o holý život?
Podaří se jí najít draka, který je jí předurčen? A je správné rozhodnutí věřit Xanderovi?
Já jsem si tenhle svět tak strašně moc zamilovala!
Vzlétni nebo zemři...

Local_Bunny
02.04.2024 4 z 5

Knihy, které svoje postavy pokoušou a spolknou, jsou něco pro mě. Úplně nemusím sluníčkové autory, naopak mám ráda, když se nebojí pořádně zavařit a nedělat na růžích ustláno. Tento typ je přesně Rebecca Yarros, která vytvořila drsný svět, který se s nikým nemazlí. Tohle je bod, který má Čtvrté křídlo opravdu perfektní a to je world building.
Hrozně mě bavilo, kde se kniha odehrávala. Akademie pro dračí jezdce, trénink, kde denně někdo umře a učitelé, kteří si vás namažou na chleba. Skvělá byla také samotná dračí hierarchie, vytvoření k obrazu svému a různé pozice, které krom jezdců ve světě jsou, tudíž se celý děj netočí jen kolem nich. Nechybí ani špetka magie, která je ale přidávaná postupně a každý si na to musí přijít.
Nejvíce mě dostal samotný trénink, milovala jsem části, kde byli draci a nechyběl ani humor. I když se přímo na samotné knize píše, že obsahuje 'třaskavé sexuální napětí', za mě byla romantická linka napsaná rozumně a nijak mi nebrzdila děj.
Řeknu to asi takhle.. Je to kniha plná všech různých klišé? Ano, je. Vadí to ale něčemu? Vlastně moc ne. Má to spád a tempo čtivosti je nastavené tak vysoko, že začnete číst a jste na konci.
Bohužel nemůžu říct, že by mě v některých věcech autorka překvapila, jelikož vše je až moc okaté a jede podle fungující šablony, ale skrze ten boží svět budiž vše odpuštěno. Chápu, proč kniha pohltila celý svět. Mi osobně se hodně líbila, ale stále mám na knižním žebříčku výš jiné favority. V jedné recenzi jsem četla, že je to trošku 'trope bingo', s čímž musím souhlasit. Ono někdy je méně vážně více a tady by neuškodilo trošku ubrat na určitých věcech.
spolupráce s Albatros Media

Lutzinka

Zatracená B.O.M.B.A!
A já to ani číst nechtěla, protože poslední dobou, co bylo hit internetu, to stálo za houby...

Takže jestli potřebujete nějaký další důvody, proč to číst:
- DRACI a sarkasmus!
- Křehká a hlavně chytrá hlavní hrdinka
- Boží zlý chlapec Riorson
- Tempo, napětí, humor,
- Skvělé vedlejší postavy

Tak sakra vzlétni, nebo zemři, a nevadí, když občas spadneš!

lokonla
01.04.2024 5 z 5

(SPOILER) Kniha je neuvěřitelně propagovaná všude, kam se hnu. Zaslouženě? Řekla bych, že ano.
Děj začíná okamžitě, bez většího okecávání se hned dostaneme do kvadrantu, kde se celá kniha odehrává. Miluju to tempo. Kniha mi plynula pod rukama jakoby nic.
Celý svět je velmi dobře vymyšlený. Přesto jsem se občas nedokázala oprostit od poznání, že je to slátanina Divergence (rozdělení společnosti), Dvorů (inspirace postavami), Hry o trůny (hlavně v poslední části knihy, kdy nahlédneme za bariéru a nalezneme "bytosti, co by neměly existovat"), Nikdynoci (škola, kde se vraždí) a Z krve a popela (hl. hrdinka poznává, že ne vše je tak, jak všichni říkají). Rozhodně je to ale kvalitní slátanina, takže se to dá považovat za pouhou inspiraci tím nejlepším, co fantasy tvorba nabízí.
Postavy jsou komplexní, vyspělé a hlavně se vyvíjí, což dodává celé knize jistou uvěřitelnost. Rozhodně větší, než kdyby se jednalo o 16ti leté puberťáky. Co se týče vztahu hlavních hrdinů... ano jistě, všichni brečíme nad tím, že to nejde rychle a hlavně hladce, jako u Massové a podobných. Ale když jsem se nad tím racionálně zamyslela, jejich vývoj je jeden z nejuvěřitelnějších, co jsem kdy v knize zažila a velmi se mi líbil postoj Violet k celé jejich situaci (první místo ale stále drží vždy racionální a chladná Leight Bardugo - F pro všechny její postavy, co si zasloužili skončit spolu, ale ona to nedovolila XD).

Knize nemohu dát méně než 5 hvězd, jedná se o skvěle promyšlené dílo, které sice obsahuje jisté fantasy klišé, ale stojí za to si to přečíst a trpět do podzimu, než vyjde v překladu druhý díl.

Ešína
01.04.2024 5 z 5

Tak tohle... Bože... To je tak... Ani nevím jak to popsat. Strašně se mi tento svět zalíbil. Naprostá bomba, která nepostrádá akci, vtip, romantiku, sex, napětí. Má prostě všechno co čtenář hledá. Spisovatelka vás hned hodí do děje. Postavy a dialogy jsou moc dobře napsané. Myslím, že Xaden se stal mojí novou nejoblíbenější knižní postavou. Nemůžu se dočkat dalšího dílu, přemýšlím, že si ho snad přečtu v angličtině. Až tak je to dobrý.

tereza2982
01.04.2024 5 z 5

Já se zamilovala :-) O téhle knize jsem upřímně nevěděla. Jako mnohé zde, i mě zasáhla velký reklamní masáž na internetu. Každopádně po přečtení anotace jsem si jí hodila hned do wishlistu a koupila jí hned, jak vyšla. A byly to skvěle strávené 3 dny v příběhu, který mě zcela pohltil.
Jasné, podobnosti s jinými příběhy zde najdete. Jasný, kdo hledá, najde vždy. Upřímně, vymyslet něco, co by se ničemu ani trochu nepodobalo už dnes ani nejde. Mě osobně ale příběh přišel originální, žádná z postav není plochá, ke každé si dokážete vytvořit poměrně silný vztah, ať už pozitivní, či negativní. Viloet jako hlavní hrdinka mi přišla skvělá. Není to žádná šílená badass hrdinka. Má svoje mouchy, není dokonalá, pochybuje o sobě a je velmi lidská. Zároveň je ale strašně chytrá a její uvažování vás musí bavit. A Xaden... Do toho by se nezamiloval snad jen někdo úplně bez srdce. Jejich chemie byla nakažlivá. Každou jejich scénu jsem si užívala, přihlouple se u toho usmívala a držela jim všechny palce. Někdy mi sexuální scény přijdou dost trapné, ale tady jsem ten pocit neměla. A draci... Já je chci domůůůůůů :-) Tady jsem si vzpomněla na Eragona, což byla jedna z mých prvních fantasy knih a díky které se draci stali mými oblíbenými hrdiny. Líbí se mi, jak jsou zde do knihy zakomponováni, jaký je jejich vztah s jezdci. Už se neuvěřitelně těším na další díl. V množství knih, které jsou často na jedno brdo, jejich příběhy jsou dost jednoduché, tak mám po dlouhé době pocit, že jsem četla celistvý příběh, které měl zvraty, zápletky, zatáčky a prostě mě neustále bavil. Pro mě osobně konečně kniha, která mi zaplnila prázdno po knihách Sarah J. Mass, a která se dost přiblížila jejím kvalitám. Takže šup šup, už chci další díl :-)

bara6739

(SPOILER) Bylo to dobrý!
Ze začátku jsem si mysela jak to bude blbost, protože ta sláva kolem toho na sociálních sítích byla až otravná. Ale je to zajímavý, napínavý, dialogy jsou fajn.
Autorka nás hodí rovnou do děje, umírá se tady včetně důležitějších postav. Kdo neumže, tak se aspoň zraní.

Misi78
01.04.2024 5 z 5

Přečteno a za mě naprostá pecka. Mám ráda fantasy, draky, romantiku, takže mi knížka neskutečně sedla. Líbilo se mi, že hrdinka není žádná super žena, ale naopak miluje knížky a historii. To máme společné, takže za mě top a neskutečně se těším na další díl.

petitsoleill
01.04.2024 4 z 5

Zatím 4*, později možná přehodnotím. Souhlasím s přirovnáním k Divergenci, zároveň mi knížka připadá jako směs všeho fantasy a YA, co jsem dosud četla. Možná za to můžou i ty stejné názvy a jména (např. bůh Malek? Armentrout může být pyšná :D). Čekala bych více, závěr byl příjemné překvapení, ale něco mi tam zkrátka k plnému počtu * chybí.

LexiS
01.04.2024 5 z 5

Byla jsem trošku skeptická, když ze dne na den bylo na všech sociálních sítích Čtvrtého křídla všude plno.
Každopádně i když jsem většinou zdrženlivá a knihy, kolem kterých je tolik povyku většinou čtu až se zpožděním, když to největší pozdvižení opadne, tady jsem udělala výjimku.
A nelituji, protože tohle je přesně můj šálek čaje.
Autorka nečeká, rovnou nás vhodí do děje a doslova hned se chystá hlavní hrdinku zabít.
Spousta lidí psala, že se kniha podobá sérii Divergence. A taky jsem to tam viděla. Jenže Čtvrté křídlo vezme celou Divergenci do hrsti a naprosto ji rozdrtí.
Tady totiž postavy utrží nejedno zranění a zlomeninu. Tady se i umírá. A to často.
A ne jen na začátku, nezachrání vás totiž ani fakt, že už máte svého draka.
Postavy jsou skvělé, opravdu si většinu z nich oblíbíte a ten zbytek budete nesnášet. A tak trochu si přát, aby už i na ně došlo.
Violet je silná hrdinka ve slabém těle. Přesto se nebojí vyskakovat si na silnější nebo i na postavy ve vyšším postavení. Ale není jen tvrdohlavá, pro své přátele by udělala všechno. Navíc její recitace úryvků učebnic je originální způsob, jak nás nenásilně seznámit s fungováním světa a nebo s jednotlivými druhy draků.
Dain mě neskutečně štval celou knihu. Taky mohl sem tam Violet podržet.
Xaden se má nejspíš stát novým Rhysandem. Podobnost tu za mě je velká. A chvíli jsem si myslela, že by ho i mohl trumfnout. No Rhys je jen jeden. Přesto se Xaden zařadil možná i do Top pětky mých knižních bookboyfriendů.
Chemie nebyla nikdy můj oblíbený předmět, ale chemie mezi Violence a Xadenem? Wow. Věděla jsem, že tady to prostě funguje, když jsem se při každé jejich scéně přiblble usmívala a spokojeně kopala nohama.
Tohle vystihuje Violetina připomínka: "Tebe přece nepřitahují toxičtí muži."
Je to totiž věta, která ve světě knihomolů nikdy nemůže být pravdivá. No prostě morally grey is my favourite colour.
Dračci jsou taky naprosto skvělí. Taky bych jednoho chtěla. Jenže já bych umřela už na lávce.
Neskutečně mě bavily i poučky na začátku každé kapitoly a vizuální provedení je top strop.
Tahle kniha prostě funguje a to i přesto, že je nakonec docela jednoduchá a sem tam i předvídatelná. Je zde spoustu klišé, ale přesně těch, které tak v knihách zbožňujeme (už snad chyběla jen jedna postel). Navíc jsou velmi dobře napsané.
Vůbec by mi nevadilo, kdyby to bylo i delší a byly zde scény, které jsou jen stručně sepsané, že se to stalo třeba den předtím, nebo byly schválně ukončeny dřív.
Chvíli jsem měla pocit, že by SJM mohla mít konkurenci, ale na její vymakané a provázané světy jen tak něco nemá. Ale kdo ví, třeba nás ještě další díly překvapí.
Už jen ve zkratce. Je to kniha, která si ten hype rozhodně zaslouží. Prostě definice nadupané knihy.
S radostí hodnotím 5/5 hvězdičkami.

Marry123
01.04.2024 5 z 5

Čtvrté křídlo bylo a je stále jedno velké bum. Ale i tak jsem se snažila od toho neočekávat nic, pro jistotu. O to víc jsem mohla být spokojená a o to víc bude těžké neprozradit spoilery . I když byl začátek trochu pomalejší a chvílemi jsem si říkala že tam vidím podobnost s Divergencí (ok s draky navíc :D), nakonec se to pěkně rozjelo. O smrt tu vážně nebylo nouze a až do konce to člověku skoro ani nevadí :D. Violetinu matku bych na místě skalpovala. Dain jako její nejlepší přítel od dětství stojí pěkně za ho***, na něj jsem měla teda pěkný nervy. MIra, Rhiannon, Rodik, Sawyer, Liam, Imogen, Garrick, Bothi, každý má něco svým způsobem do sebe a musíte si je oblíbit. Co se týka draků, ježíš jsou tak skvělý, parta Tairn, Andarna a Sgaeyl, miluju je. A Xaden, o tom asi ani nemusím mluvit .
Ale jak to bývá, když se člověk blíží ke konci, je jasný že se všechno musí podělat, první část podělání, ok, něco takového se čekat dalo, ale sakra druhá část podělání? Kdo to neprobrečel prostě není normální... a v tom duchu se to táhlo až v podstatě do konce. Kde je jedno velké WOW, které vám jasně říká: Potřebuju druhý díl. AMEN

terezapolednik
31.03.2024 5 z 5

Než se dostanu k samotnému příběhu, musím říct, že jediná věc, která mě na celé knize zklamala, byla korektura. Objevila jsem minimálně pět do očí bijících chyb -- chyběly uvozovky na konci přímé řeči, tečka uprostřed věty místo čárky, nelogické velké písmeno uprostřed věty. Když už si kupuju knížku za nemalý peníz, na kterou se těším, tak očekávám nějakou kvalitu.

Co se týče samotného příběhu, jsem absolutně nadšená. Příběh se četl jedním dechem a měl všechno, co jsem od něj očekávala.

*Jeannette*
31.03.2024 5 z 5

Tak v první řadě, vizuální zpracování a pojetí knihy je jedna velká paráda a ta obálka je absolutní skvost! Co se týká samotného příběhu, tak styl psaní autorky mi neskutečně sedl a přečetla jsem celý příběh jedním dechem. Violet mi ve všech ohledech přirostla k srdci, Xaden je prostě jedno velké ACH a celkově vztah mezi dvěma hlavními hrdiny a jejich draky je tak krásně provázaný, že jsem se usmívala při každém jejich společném momentu. Je ale pravda, že svět, který nám autorka představila, není až tak složitě vystavěný a samotný děj co do originality mi taky nedal nijak moc zabrat. Ani tato autorka se tak nepřiblížila kvalitě mé milované SJM, jejíž fantazie a schopnost vymýšlet neskutečně čtivé a provázané světy mě nepřestává fascinovat (a ano, Rhys a Rowan u mě stále vedou!). Ale knížka mě i tak neskutečně bavila, každá jednotlivá postava si mě něčím získala a díky jejich sarkastickým poznámkám, kterých v knížce není málo, jsem se nejednou zasmála. Tuto krásku tak určitě doporučuju (ta obálka je fakt pecka) a nemůžu se dočkat dalšího dílu!

Rudana
30.03.2024 4 z 5

Kdyby mne bylo 20 určitě by se mne to víc líbilo. Po tom velkém počtu přečtených knih podobného žánru musím říct, že jsou i lepší počiny.

Belgarion
30.03.2024 4 z 5

Naštěstí jsem unikla reklamnímu šílenství a ke Čtvrtému křídlu přišla jak slepá k houslím. Když jsem přečetla pár komentářů tady, nestačila se divit, jaký "skvost" i "brak" jsem to vlastně měla v ruce. To je holt problém všech hvězdiček, co stojí v záři reflektorů - nelítostný dav se rozdělí na ty, co adorují a na druhé, co budou nelítostně trhat na kusy. Má očekávání byla prostá - hodně šupin, uslzené oči z letu i z nějakých těch dívčích zklamání a padoucha, ze kterého se vylíhne dračí skvost. Dostala jsem všechno, na přidanou ještě sympatickou hrdinku, co mi padla do noty hned na první stránce, povedený překlad a pár nečekaných zvratů. Nečekejte zázraky a dostanete lahůdku. Děkuju autorce za 2 dny v oblacích a já se zase na chvíli vracím na zem.

"Nemůže zemřít, a to nejen proto, že kdyby zemřela, nemusel bych to přežít ani já. Nemůže zemřít, protože vím, že i kdybych přežil, nemohl bych bez ní žít."

Uzivateljohy
30.03.2024 3 z 5

Viděla jsem knihu všude na instagramu a lidi si jí zkrátka vychvalovaly. Díky tomu jsem měla velká očekávání. To byla chyba.
Čtení to není nějaké namáhavé, svět i postavy jsou vcelku jednoduhé k pochopení a knihu jsem přečetla rychle. Ale mám pocit, že se tam toho vlastně moc nedělo a konec byl takový nudný a předvídatelný. Trochu mě to mrzí, protože tam byl podle mě potenciál. I přes to jsem si čtení užila. Další díl nemám v plánu číst, ale i tak Čtvrté křídlo doporučuji. Hlavně pokud máte chuť si přečíst něco oddychového s romantickou linkou a s draky v pozadí :)

P.S. Obálka se moc povedla, je krásná!

Marta1996
30.03.2024 5 z 5

Tak jo, můžu říct že po dlouho době jsem četla něco co mě chytlo od začátku :)

Jaklová.katka
29.03.2024 5 z 5

Skvělá kniha.
Nutně potřebuji další díl.
Miluji draky a tady jich je požehnaně.
Hlavní hrdinové jsou skvělý.