Štvanec

Štvanec https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/381209/bmid_stvanec-FtM-381209.jpg 5 315 116

Audie Palmer strávil deset let v texaské věznici za účast na ozbrojené loupeži, při které zemřeli čtyři lidé a zmizelo sedm milionů dolarů. Během let, strávených za mřížemi, byl opakovaně ztlučen, pobodán a neustále mu vyhrožovali jak vězňové, tak dozorci. A to všechno se dělo kvůli jediné otázce: Kde jsou ty prachy? Den předtím, než měl být Audie propuštěn na vytouženou svobodu, náhle z věznice zmizí. Okamžitě ho všichni začnou hledat – policie, FBI, gangsteři i mocní hráči v pozadí – Audie ale neprchá, aby si zachránil svůj vlastní život. Prchá, aby zachránil život někoho jiného.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: ekniha , MOBA (Moravská bastei)

Life or Death , 2014

Atak
28.09.2018 5 z 5

Škoda, že nemohu přidělit této knize ještě šestou hvězdu plně by si ji zasloužila.

astra3
26.09.2018 5 z 5

Ze začátku jsem si říkala, že to není nic pro mě. Uprchlý vězeň. Ale bylo to neuvěřitelně čtivé a mělo to spád až do konce. Jako obvykle Amerika plná "možností".

rodak
03.09.2018 5 z 5

Opravdu jedna z velmi povedených knih.Co se týče námětu, zpracování nelze vůbec nic vytknout.

Dela111
02.09.2018 5 z 5

Michael Robotham je sázka na jistotu. Můj oblíbený autor s jedinečným vynikajícím stylem.

Audie Palmer si odpykal trest ve vězení a mnohokrát při tom bojoval o holý život. Proč ale proboha uteče den před propuštěním?! To přece nedává smysl, rázem je z něj uprchlý trestanec. To přece musí mít nějaký důvod, dlouho nechápeme jaký...
Hlavní postava je velmi zajímavá, není to typický zločinec. Naopak je inteligentní, trpělivý, jde za svým cílem a my si ho prostě musíme oblíbit.

Jako vždy má autor dokonale promyšlenou zápletku a postupně nám odkrývá celý příběh. A to příběh nečekaný, svou roli v něm dokonce netradičně hraje přátelství, dávná láska i daný slib.
Při posledních 100 stranách knihy, kde je napětí vystupňované a vy začínáte chápat, už knihu neodložíte. Já málem nadskakovala napětím.

Skvělý čtenářský zážitek. Zároveň oceňuji vynikající překlad. Rozhodně doporučuji!

Zajímavý citát:
"Tři měsíce ležel .... v komatu .... vykazoval minimální mozkovou aktivitu. Specialisté se dohadovali, jestli přístroje odpojit. Texas ale popravuje jen lidi odsouzené k smrti, ne ty, kteří mají mrtvý mozek, protože to by znamenalo značné snížení počtu politiků v zemi."

Peršanka
01.09.2018 3 z 5

Ech, je to melodrama.

P.ary
26.08.2018 5 z 5

Mé první seznámení s autorem... a prostě WAU, získal si mě už od prvních stránek a do poslední nepustil... :-)

hs777
26.08.2018 5 z 5

Moje první kniha od Michaela Robothama a hned taková pecka. Když vězeň Audie Palmer pouhý den před vypršením desetiletého trestu za ozbrojené loupežné přepadení uprchne z vězení, bylo jasné, že to nebude jen tak. A nebylo - pomalu se vyplňovala mozaika událostí před deseti lety, tempo se zvyšovalo a posledních sto stran už mi, navzdory pokročilé noci, nedovolilo knihu odložit. Určitě si přečtu i další knihy - škoda jen, že jednotlivé díly série s Josephem O’ Loughinem vychází tak chaoticky.

Titas9001
24.08.2018 5 z 5

M. Robotham opět nezklamal. Zatím jsem četla všechny díly ze série s O´Loughlinem a měla jsem trochu obavy, zda mi nebude chybět, protože ty knihy řadím hodně vysoko v mém žebříčku a ráda se k nim i vracím..... Vůbec! Sice od počátku tušíme, kdo je padouch a hrdina, ale rozuzlení je ohromující a vyprávění strhující. Doporučuji a dávám bez zaváhání plný počet

a.k
24.08.2018 5 z 5

Audie Palmer strávil ve vězení celých deset let za ozbrojenou loupež, při které zemřeli lidé. Den před svým propuštěním uprchne. Ocitne se tak v hledáčku policie. O jeho dopadení ale usilují i jiní.
Po přečtení pár kapitol jsem začala tápat, o co vlastně jde? Chování a jednání Palmera nešlo nikam zařadit. Právě nečitelnost hlavního hrdiny značně přispívá k vnitřnímu napětí čtenáře, které drží a nepustí. Hlavní dějovou linku ze současnosti střídá příběh Palmera před loupeží. A i když už začnete tušit, o co možná jde, Palmer znovu překvapí svým nevyzpytatelným chováním.
Zkrátka. Tohle se autorovi moc povedlo.

Killingjoke
18.08.2018 4 z 5

Audie Palmer byl jedním z bedlivě střežených vězňů texaské věznice. Pro všechny byl mužem, který se podílel na přepadení vozu, který převážel sedm milionů dolarů a jako jediný loupež přežil. Deset let v base byl pro něj utrpením a bojem o holý život. A pak... jeden den před propuštěním náhle zmizel! Proč vlastně? Jde o ztracené peníze? Jde o pomstu? Možná je za tím zcela něco jiného... Kniha Štvanec je mé první setkání s tvorbou Michaela Robothama. Od prvních stránek jsem byl uchvácen způsobem vyprávění. Knížka se čte skutečně lehce a nikde nedrhne. Tempo příběhu je udržováno krátkými kapitolami, ve kterých se střídají pohledy různých osob a vše to má až filmovou dynamiku, kdy se mísí tak trochu pokračování Shawshanku s Dokonalým světem. Postava Audie Palmera musí být čtenáři sympatická od první stránky, i když se jedná o usvědčeného zločince, jenž však skrývá tajemství, které sahá do texaského policejního sboru a vysoké politiky... Štvanec je opravdu povedená krimi o nevyplněných touhách, lásce a slibech, příběhem o tom, jak může člověku změnit život okamžik, kdy se octne v nesprávnou dobu na nesprávném místě. A jako takovým, je příběhem ze života.

kneslova
17.08.2018 5 z 5

Ano, je to jedna z nejlepších letošních detektivek, naprosto bravurní kniha

encyklopedie
01.08.2018 5 z 5

letos jsem přečetl dost dobrých krimi.... štvanec je jedna z nejlepších .... jsou hodně dobré knihy, ale někdy se špatně čtou ....tohle bezesporu letí samo .....dlouho jsem nečetl knihu, která by se tak dobře četla ...
....mých oblíbených 321%

Ivuska.09
24.07.2018

Michael Robotham nezklamal. Skvěle napsané, čtivé, napínavé. Audie Palmer je skvěle zvolenou hlavní postavou. Je to přesně ten typ zloducha, kterému nakonec budete fandit. I když byste ho měli nesnášet, oblíbíte si ho. Přiroste vám k srdci. Protože všechno vždy nemusí být tak, jak to v první chvíli vypadá.

Prostě doporučuji.

Klarinecka
22.07.2018 5 z 5

Tohle bylo opravdu velmi povedené.

iška
14.07.2018 4 z 5

Tak to se mi líbilo hodně. Některé skutečnosti mi docházely dříve, než je autor prozradil, ale neubralo to na napětí. Určitě budu doporučovat.

keiko33
16.06.2018 5 z 5

Na novinku od autora som sa velmi tesila. Jeho seriu Joseph O'Loughlin zboznujem. A ani tentoraz nesklamal. Bol to dokonaly pribeh, ale zaroven nieco uplne ine ako seria, ktora je skor triller a toto bola skor detektivka. Autor vas chyti hned na zaciatku a potom uz neviete prestat. Ved preco, by vazen utekal v noci pred prepustenim, za co mu hrozia dalsie roky vo vazeni? Cely cas cakate co je skutocne za tym. Ako v spravnej detektivke sa ta dozvieme skoro na konci. Cakala som hocico, ale toto nie. Az taku smolu mat nikto nemoze. Audieho zivot, je neskutocna zapletka a zaroven smola osudu. Tento pribeh urcite vystihuje "V zlom case, na zlom mieste." Ak hladate napinavu detektivku, na sposob akcneho filmu, vrelo odporucam.

tajemství

Michael Robotham