Štvanec

Štvanec https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/381209/bmid_stvanec-FtM-381209.jpg 5 315 116

Audie Palmer strávil deset let v texaské věznici za účast na ozbrojené loupeži, při které zemřeli čtyři lidé a zmizelo sedm milionů dolarů. Během let, strávených za mřížemi, byl opakovaně ztlučen, pobodán a neustále mu vyhrožovali jak vězňové, tak dozorci. A to všechno se dělo kvůli jediné otázce: Kde jsou ty prachy? Den předtím, než měl být Audie propuštěn na vytouženou svobodu, náhle z věznice zmizí. Okamžitě ho všichni začnou hledat – policie, FBI, gangsteři i mocní hráči v pozadí – Audie ale neprchá, aby si zachránil svůj vlastní život. Prchá, aby zachránil život někoho jiného.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: ekniha , MOBA (Moravská bastei)

Life or Death , 2014

gigi77
16.03.2019 5 z 5

Skvělé !!!
Drsné prostředí, politická špína a do toho špetka emocionálně silné romantiky ... skvělý autorův styl, slova tvořící neotřelé věty, živočišnost vtahující čtenáře do děje ... tím vším si mě autor získal.

broskev28
10.03.2019 5 z 5

Závěrečný komentář Stephena Kinga vám bez spoilerů objasní, jakou knihu máte v ruce. Těšila jsem se na další peripetie životního příběhu psychologa Josepha, ale vůbec jsem nebyla zklamaná, když se pokračování série nekonalo a začal se odvíjet nový příběh. Od první kapitoly jsem měla spoustu otázek - proč (někdo utíká z vězení pouhý . . . ), jak (vlastně došlo k oné . . . .), kde (jsou účastníci . . .) a mohla bych pokračovat. S každou další kapitolou narůstala moje zvědavost i mé rozhořčení, nedokázala jsem přestat číst.
A co mě na téhle knize nejvíce potěšilo? Jednak vlastní příběh: žádné zrůdné sériové vraždy citově deprivovaných jedinců (promiň, J.D.), a dále: i já jsem kupodivu poměrně brzy začala tušit, odkud vítr vane, což považuju za klad detektivního příběhu, nikoli za jeho zápor. To ovšem nic nezměnilo na mém úsilí dočíst do konce, protože teprve tam jsem našla odpověď na své otázky. Takže určitě tohle skvělé čtení doporučuju.

DericCaster
13.02.2019 5 z 5

Tak za mne je to velmi hezká knížka. Příbeh se hezky četl a postupně gradoval. Závěr je sice lehce předvídatelný, nicméně v tomto případě to knížce neubralo nic na dramatičnosti.

Evka27
11.02.2019 5 z 5

Jedním slovem pecka. Velice dobře propracovaný krimi-thriller. Robothamovy knihy patří k tomu nejlepšímu, co v daném žánru vychází.

Danago
11.02.2019 3 z 5

Příjemné čtení, ale pro mě to byl spíš ppzvolne plynoucí román. Hlavní hrdina je až příliš kladný. Na mě tu bylo málo napětí. Série od toho autora se mi líbí o moc víc.

sramkovamichala
10.02.2019 5 z 5

Skvělé čtení, napínavé až do konce.

JezinkaJ
06.02.2019

Skvele. Pribeh se prede mnou rozvijel a vsechno bylo cim dal horsi. Chvilemi jsem musela prestat cist ze strachu, co bude dal. Spravedlnost si umi davat na cas a k nekomu neprijde nikdy.
Stejne to vzdat nesmime.

Miloš_1
04.02.2019

Jedním slovem: super!

AltaMari
30.01.2019 5 z 5

Souzním s komentářem Šánky. Robotham prostě umí. Chvílemi jsem tedy měla pocit, že čtu variaci na Kingovo Vykoupení z věznice Shawshank.... naštěstí vlastní zápletka je o dost jiná.

Šánka
20.01.2019 5 z 5

Za mě Štvanec bude patřit mezi krimirománové topky, prostě dokonalé ! Téměř 500 stran jsem přečetla závratnou rychlostí, ale na to už jsem u pana Robothama zvyklá z jeho série s psychologem Josephem.
Hlavní postavu Audieho, uprchlého vězně a usvědčeného vraha, si nelze nezamilovat. Fandila jsem mu, nervovala se a v závěru dojímala rozkrytím motivu celého příběhu. Skvělé dialogy, do detailu promyšlený příběh, vystupňované napětí, to vše dělá tuto knihu ve svém žánru neodolatelnou.

Alizon
14.01.2019 5 z 5

Pripojim se k pozitivne hodnoticim. Autora jsem pred tim neznala (urcite si ted od nej jeste neco prectu) - na knihu jsem nahodou narazila mezi novinkami - kouknu na databazi ... hodnoceni vysoke ... tak jsem si ji koupila. A rozhodne nelituji. Kdyz se v Audieho motivaci budete stourat, mozna Vas nejaka "proc" napadnou, ale celkove je kniha vymyslena dobre, cela mozaika pribehu se postupne zaplnuje a kniha se opravdu tezko odklada. Audie mel na jedne strane nehoraznou smulu, na druhe strane nehorazne stesti (uz jen na to prezit pobyt ve vezeni musel byt supermanem). Prihodila jsem si knizku do letosni ctenarske vyzvy (2019) - Kniha odehravajici se ve vezeni, ale mam z toho trochu cerne svedomi, protoze doba pobytu "ve vezeni" se vlastne v knize vyskytuje minimalne, i kdyz je na ni casto odkazovano. Klicova je doba po uteku a take (ve vzpominkach Audieho a patrani ostatnich) pred uveznenim. Tak ji mozna casem nahradim jinou knihou, ale s "odrenyma usima" se da do vyzvy pridat.

putpuda
13.01.2019 4 z 5

Dobře se čte, čím víc stránek přečtených, je to lepší a lepší, ale musím dodat, že na sérii s Josephem O'L. to tedy nemá ;)

genie
04.01.2019 5 z 5

Strhující od začátku do konce!

efka.saf
04.01.2019 5 z 5

Štvanec... Bez nadsázky mohu říct, že to byla nejen jedna z nejlepších kriminálek, co jsem četla v poslední době, ale řadím ji mezi to vůbec nejlepší z žánru, co se mi doposud dostalo do ruky.

Kniha je nesmírně napínavá a chytlavá hned od prvních stránek a v podstatě od začátku neustále přemýšlíte nad tím, proč Audie vlastně pláchl. Jasně, něco za tím musí být, něco velkého a vy prostě musíte číst a číst, abyste přišli na to, proč to všechno, proč teď a proč tak složitě. Ze začátku to autor bere pěkně obšírně. Neseznamujeme se pouze s Audiem, ale své nám začíná vyprávět pěkná řádka lidí, a proto mi souvislosti téměř nedaly spát. Co se týče zápletky jako takové, přišla mi téměř geniální! Ano, silná slova, ale velmi výstižná. Dokonce si troufám celou knihu - její neskutečnou napínavost a promyšlenost - srovnat s druhým a třetím dílem Milénia od Steiga Larssona, což je pro mě dosud nepřekonaný klenot daného žánru. Ten skvostný pocit, kdy prostě musíte otáček stránku za stránkou, ale zároveň máte skoro strach rozečíst další kapitolu, protože jste přesvědčení, že tohle váš hlavní hrdina přece nemůže přežít, to zažívám sakra málo.
Ačkoliv děj plyne celkem poklidně (přestřelky a Langdonovské honičky nejsou autorovou doménou), nenudíte se ani stránku. Nic v knize není navíc, vše má své místo a vše si na konci sedá k sobě jako ty správné dílky puzzle. Rovněž si troufnu vyzdvihnout dialogy. Už dlouho jsem nezažila tak promyšlené, svěží, pohotové a snad i vtipné dialogy.

A shrnutí jedním slovem? Prostě BOMBA! Tuhle knihu doporučuji všemi deseti a považuji ji za klenot v detektivním žánru. A přesto, že kniha je thriller napínavý jako malé trenky, dostane nakonec v příběhu ochutnat i kusanec pravé nefalšované lásky, dávku nehynoucího přátelství a přesvědčíte se, že ne všechny sliby jsou tu jenom proto, aby se s klidným svědomím porušovaly. Nádherných 100%!!

Vesina
05.12.2018 5 z 5

Přečteno za jeden den !! Super. Těším se na další :)

kirkpatrick
03.12.2018 4 z 5

Od začátku do zhruba poloviny knihy se vine otázka, proč Audie vlastně uprchl a poté se objevují první náznaky, kde je odpověď na tuto hádanku. Neuvěřitelný příběh, který trval 11 let a ukazuje na vytrvalý boj Audieho za pravdu. Zdá se mi to trochu odtržené od reality, něco jiného je to ve skutečnosti a něco jiného v knize.

nemer
28.11.2018 5 z 5

Velmi osvěžující krimi-thriller okořeněný prvky románu. Přestože jsem v polovině odhadla další vývoj i závěr knihy, čtenářskému zážitku to na kráse nijak neubralo. Text je čtivý, místy možná připomíná scénář k béčkovému filmu, ale tato kniha je rozhodně lepší než sledování televize. Přestože lze na pozadí najít i určitou filozofickou hloubku a životní moudrost, rozhodně je to kniha oddechová. Čte se sama a nutno podotknout, že se snad jedná o zatím Robothamovo nejlepší dílo. Doufám, že Štvancem autor příběhy psychologa O. definitivně opouští a bude čeřit zase jiné vody.
Zásadní výtka směřuje k obrovskému množství překlepů a chyb v e-knize, to snad nemohlo projít korekturou. Zajímalo by mne, jestli je na tom tištěná kniha lépe.

Crozz
28.11.2018 5 z 5

Úžasná kniha, jedná z nejlepších v poslední době, četlo se samo, doporučuji.

Pípasek
14.10.2018 5 z 5

I když má kniha téměř 500 stran, nudit Vás nebude žádná. Od začátku do konce napínavý tragický osud člověka, který pendluje mezi životem a smrtí na každém kroku

Venda693
14.10.2018 5 z 5

Pěkně napsané, kniha se velmi dobře čte.

tajemství

Michael Robotham