Studna osamění

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Slavný román anglické autorky sugestivně líčí duševní osamělost a izolaci inteligentní a citlivé lesbicky založené dívky na počátku 20. století.

3. vydání

https://www.databazeknih.cz/images_books/71_/71267/studna-osameni-6CX-71267.jpg 4.2145
Orig. název:

The Well of Loneliness (1928)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Rudolf Škeřík
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (34)

Kniha Studna osamění

Přidat komentář
Radka1911
včera

Zajímavé téma, oceňuji odvahu autorky, ale pro mne byla kniha až příliš dlouhá a popisná.

harena
23. března

Tuto knihu jsem četla asi v patnácti letech, to už uběhlo opravdu hodně času, a čtenářka "intelektuálka" mi ji připomněla. Doteď vím, jaké se mnou zmítaly při čtení emoce, jak jsem četla jedním dechem, ale díky této knížce jsem už v těch letech byla tolerantní. Snad z dnešního pohledu může připadat někomu dost popisná, já ale smekám před autorkou a pro mne je příběh za 5*.

intelektuálka
23. března

Po letech jsem se vrátila k této knize - a bylo mi smutno...

Hlavní hrdinka byla vystavena nepochopení a moralismu - a přitom její city tu vyznívají čistě - ona prostě řeší svoji přirozenost...tehdy nechápanou a dnes snad pochopenou ???

Autorka zřejmě čerpala ze svého života - a já cením její odvahu - kdo z nás může soudit ???

V závěru Štěpa vyznívá charakterově tak, že ji mohu jen pochopit...

Skvěle napsáno - neznám moc knih s touto problematikou ...

Yorika
27. ledna

Někdo je jiný....Jak o homosexualitě smýšleli lidé tehdy a dnes?Občas mám pocit, že se myšlení některých lidí příliš neposunulo.
Přitom ,,jiní lidé" si tuto cestu sami nevybrali.Je to cesta bolestná a mnohdy plná osamění a sebenenávisti.
Tehdy jako dnes.

Péťa1950
08.11.2018

Knihu jsem četla poprvé asi před padesáti lety, kdy se o homosexualitě u nás spíše mlčelo. Kniha mě zaujala a postupně se o tomto tématu i u nás více hovořilo. Asi po třiceti letech jsem se ke knize vrátila a teprve jsem téma chápala a dokázala si představit
nelehký osud hlavní postavy. Kniha u nás prvně vyšla v době, kdy homosexualita byla v rozporu se zákonem. Stále je toto téma pro řadu lidí nepřijatelné.

marhoul
21.10.2018

Velmi dobrá kniha a když si uvědomíme, v jaké době vyšla...

SSTknihy
10.09.2018

S přihlédnutím k tomu, že kniha vyšla již v roce 1928 (!), je třeba říct, že jde o věrohodný náhled do nitra a psychiky mladé lesbičky a obraz jejího duševního i tělesného osamění, ke kterému byla taková žena ve své době odsouzena. Myslím, že hovoří samo za sebe, že v době vydání vyvolal román nemalé pohoršení a stal se dokonce předmětem soudního jednání a byl zakázán! Z dnešního pohledu je to ale čtení poněkud těžkopádné, omotané sáhodlouhými popisy, stupňujícími se především v druhé části. Takže ten bod navíc v hodnocení je tak trochu za autorčinu odvahu. Buďme rádi, že se doba změnila.

madem
07.09.2018

Na svoji dobu to byla hodně kontroverzní kniha o ženě, které si po dlouhé době osamění uvědomí, že miluje ženy a že je nikdy nemůže mít.
Bohužel po docela svižném začátku následuje tááááááák dlouhýýýýýýýý a nudnýýýýýýýý popis Štěpiných pocitů. Můžeme jezdit po celé Evropě, jíst drahá jídla, mít hodně kamarádů, ale vždy bude sama.