Studna osamění

Studna osamění https://www.databazeknih.cz/img/books/71_/71264/bmid_studna-osameni-j1E-71264.png 4 243 57

Studna osamění: připsáno našim třem já Kniha vypráví o osudech Štěpy Gordonové, dceři nižšího britského šlechtice z Mortonského zámku, která postupně rozpoznává své lesbické založení. První je pochopil její vzdělaný a osvícený otec. Obává se však dceři i ženě pravdu vyjevit. Proto, když po tragické nehodě umírá, zemře s nedopovězenou pravdou na rtech. Vyjevení této pravdy mohlo být v dané chvíli projevem jeho životního hrdinství, neboť od chvíle, kdy ji poznal, znamenala pro něj nutný krok, kterého se nemohl odvážit. Místo toho zanechá zmatenou dceru i její okolí na pospas nepoznané skutečnosti. Štěpa se musí ke svému sebepoznání propracovat sama. Nikdy ji nepochopí matka a po skandálu se ženou, do které se Štěpa zamilovala, ji vyžene ze zámku. Ze Štěpy se stane spisovatelka, všimne si jí homosexuální dramatik Brockett, který pochopí její založení. Přiměje ji k odchodu do Paříže, kde se Štěpa seznamuje se světem homosexuálů i jejich subkulturou. Román anglické spisovatelky, vydaný r. 1928, způsobil tehdy podobné pozdvižení, jako hlavní díla J. Joyce a D. H. Lawrence. Autorka, poučena výtěžky Freudovy psychoanalýzy, se pokouší vystihnout fyzickou i psychickou osamělost lesbické ženy, která je ve společnosti uznávající jen heterosexuální lásku bytostí vyvrženou, nechápanou a přinucenou skrývat své tužby. Svědomitou snahu R. Hallové o pravdivé a rozumějící vypodobnění ocenil i významný sexuolog H. Ellis.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Práce

The Well of Loneliness , 1928

bábuška
19.02.2017 5 z 5

Krásný příběh.

dark.ma93
20.12.2016 5 z 5

Dech se tají krásou této knihy. Možná bych ji zkrátila a psala stručněji, ale dlouho se mi do rukou nedostala tak dobrá kniha s queer tématikou.

Renyu
01.02.2016 4 z 5

Úžasná knížka. Je pravda, že styl psaní je samý popis a občas pro náctiletou čtenářku, jakou jsem byla před rokem já, působí až moc složitě, plný zastaralých výrazů.
Stejně si pamatuji, jak jsem se do knihy po dvaceti stránkách vžila, dokonale vžila. Rozbrečela mě. To dokáže málokterá kniha.
Tahle je rozhodně jedna z těch, které budu ještě jednou minimálně číst.

alenecka66
10.09.2015 4 z 5

...dlouho jsem nečetla tak dobrou knihu...

Zorka
29.06.2015 4 z 5

Není to knížka, kterou by člověk zhltnul za jeden večer. Je možná až moc popisná, příliš rozvláčná a právě díky tomu si ji budu dlouho pamatovat. Vyžádala si můj čas, během kterého se ve mě hluboko usadila. Ve finále jsem si tu podivnou Stephen, kterou "Bůh ocejchoval", velice oblíbila. Určitě doporučuji všem, kteří se pustí do čtení, překonat těch několik počátečních stran, dát čas tomu zvyknout si na styl psaní a vydržet až do konce.

klara2898
29.05.2015 5 z 5

Tuto knížku jsem přečetla asi v šestnácti a i když nebylo v té době téma homosexuality "tématem dne",tak taky díky této knize ze mě vyrostl tolerantnější a chápavější člověk.
"...Jsem jedna z těch,kterým Bůh na čele vypálil znamení.Jsem jako Kain,jsem poznamenaná a znetvořená.Budete-li žít se mnou,svět se Vás bude štítit,bude Vás nazývat nečistou.I kdyby byla naše láska věrná až do smrti a ještě dále - svět ji přece jen nazve nečistou.I kdybychom svou láskou došly dokonalejšího chápání svých bližních a dokonalejší lásky k nim,to všechno Vás neubrání před metlou světa,který odvrátí zrak od Vašich nejušlechtilejších skutků a najde ve Vás jen zkaženost a podlost.Uvidíte muže a ženy,kteří se navzájem przní a břímě svých hříchů přenášejí na své děti,uvidíte nevěru,lež a klamání u těch,na které svět hledí se zalíbením.Shledáte,že se mnozí zatvrdili,že se z nich stali nenažranci,sobci,ukrutníci a chlípníci; a tu se obrátíte na mne a řeknete mi:"My dvě si přece zasloužíme více úcty nežli tito lidé.Proč nás svět pronásleduje?"A já Vám odpovím:"Protože na tomto světě požívá úctu jen to,čemu se říká normální."

aralka
21.04.2015 5 z 5

Krásná, dojemná kniha, všem doporučuju k přečtení, jedna z nejlepších knih o lásce..

Blanice
29.07.2014 4 z 5

Studna osamění je výjimečná tím, že byla napsána téměř před 100 lety a problémy, které jsou v ní popisovány, jsou stále stejné. Až na to, že v současnosti jsou lidé inverzní výrazně asertivnější, pomalu aby si hetero připadal divnej.
Příběh Steven je vykreslen citlivě, jemně a sugestivně, mám tuto knihu ráda

Mantra
18.07.2014 5 z 5

Ač nejsem lesbického založení, přesto mě tato kniha oslovila a hluboce dojala. Mám ráda Anglii a hlavně starou Anglii. Kniha je napsána jako osobní zpověď. Naštěstí dnes už tyto předsudky většina lidí nemá, ale v té době a v konzervativní Anglii, to muselo být utrpení. Četla jsem tuto knihu jako mladá dívka a dnes se mi dostala do rukou jako babičce. Užívám si tu výpověď a jsem v duchu se Štěpkou - Štěpánem. Mantra.

goldiex
13.04.2014 4 z 5

Kniha je důkazem toho, že jakékoliv předsudky ve společnosti jsou špatné, protože se jim nedokáže ubránit ani čestný a vzdělaný člověk.

fauziya
07.04.2014

Silný příběh, čistá práce, takový "poctivý" román, podle mě moc dobré.

anett123
08.08.2013 4 z 5

''Nepochopila ještě, že nejosamělejší místo na celém světě je území ležící mezi frontami pohlaví.''
Hodně emotivní kniha.

e.luk
06.07.2013 5 z 5

Kniha se mi moc líbila.Četla jsem ji asi před 2lety, půjčila mi ji mamča ze svojí knihovničky.Učarovala mi. Je dost těžká, hlavně začátek než se dostanete pořádně do děje a nasajete tu atmosféru, nemá prostě chybu.

Millagros115
01.04.2013 5 z 5

Ano, moje oblíbená kniha.
JAko patnáctiletá jsem ji nemohla sehnat, koupila přes internetový antikvariát a pak ji vytáhla moje matka zezadu z knihovny, kde má knihy, do kterých jsem jako malá nemohla. Dodneška nechápu proč. Pak zemřela babička a z její pozlstalosti jsem si hrdě přinesla třetí vydání tého knihy.
Kniha je psychologický román, což jsem v patnícti těžko skousávala, je hodně popisná, ale na kráse jí to neubírá. Pro holky, co prochází coming outem jako dělaná.
JAsně, že knihy, co se píšou teď (př. Sarah Waters) jsou psány úplně jinak a sex je v nich hozen bez obalu. Kniha vznikla v podstatě asi jako první svého druhu, společnost byla jiná. Celý náklad této knihy nechali spálit.
Moje oblíbená kniha, prostě ji miluju.

miawallacova
19.01.2013 3 z 5

Toliko opěvovaná kniha, kdysi mezník lesbismu, velký tajem a nedostupná kniha...
Pro mě to bylo zklamání, asi jsem do této knihy vkládala své naděje a nesplněné touhy, nebo jsem jí četla moc mladá...
Nebylo to špatné, nebylo to to co jsem čekala, ale nebylo to nejlepší.

Marianka78
26.06.2012

Dvakrát jsem ji začínala čist,nějak to nejde......Snad na to nebyla vhodná chvíle...A snad přijde...

nightlybird
18.11.2011 3 z 5

Studna osamění - už sám název napovídá něco o pocitech mladé ženy, která zjistí, že má z hlediska společnosti "nenormální" sexuální orientaci. Téma homosexuality už dnešní společnost nijak netraumatizuje, je třeba si ale uvědomit skutečnost, že vznikla v době, která tuto oblast (celá společnost včetně církve) jednak tabuizovala a jednak výrazně odsuzovala. Proto byl také v Anglii celý náklad spálen a v řadě dalších zemí byla kniha jako obscénní zakázána. Autorka nepochybně do knihy vložila i značné autobiografické prvky a vytvořila tak knihu neobyčejně přibližující způsob myšlení a života lesbických žen své doby. A i když dnešní společnost na tuto problematiku nahlíží zcela jinak, je kniha i pro současného čtenáře zajímavou sondou do tohoto, do nedávné doby nepříliš známého světa. Pozor ale, jde především o psychologický, nikoliv romantický či dokonce erotický, román.