Studie jedu

Studie jedu https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/447741/bmid_studie-jedu-iDT-447741.jpg 4 476 98

Studie jedu série

Vyber si: Okamžitá smrt, nebo pomalá otrava? Začátek akční fantasy série. Jelena se vyhnula popravě za vraždu, ale nebylo to zadarmo: stala se ochutnavačkou pokrmů velitele Ixie. S každým soustem teď může dívka zemřít, a navíc už ji rádce Valek pro jistotu otrávil motýlím prachem. Přežít může jen tak, že si u něj každý den vyzvedne protijed. A tím katastrofy nekončí. Rebelové se chtějí zmocnit Ixie a u Jeleny se projeví neovladatelné kouzelné schopnosti. Existuje z téhle situace úniková cesta, na které nestojí smrt?... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , CooBoo

Poison Study , 2007

Terula018
15.02.2021 5 z 5

Kniha mě příjemně překvapila. Místy na mě byla možná až moc detailní, ale příběh byl velmi zajímavý. Postavy jsem si zamilovala ihned, jen k Veliteli žádný vztah nemám a občas mi dost vadil. Moc se těším na další díl

tereza7804
10.02.2021 5 z 5

Tohle... jsem nečekala :D vážně moc dobrá kniha. Valeka i Jelenu jsem si extrémně zamilovala a co se týče prostředí, příběhu a zápletky tak taky vážně skvělé! Nemohu nic víc než doporučit a těším se na další díly. 5/5

AnnaPanulis
09.02.2021 4 z 5

Temné, drsné a svižné. Těmito třemi slovy bych shrnula tuto knížku, u které mi ze začátku něco chybělo, ale brzy si mě získala. Nejspíš jsem měla problém s občasnými jednoduše napsanými pasážemi, ale to se brzy ztratilo.

I když je to čtení asi převážně pro holky, po celou dobu rozplétáme temnou minulost hlavní hrdinky a pochmurnou epochu příběhu. Jelena je silná, odvážná a chytrá, čímž si získá vaši pozornost.

I v téměř černobílém světě se objeví i malá kapka barev v podobě naděje a romantické linky, která mi přišla přirozená a bavila mě.

Rozhodně nebyla chyba oživit tuto starší fantasy sérii.

lokonla
07.02.2021 5 z 5

Příjemná fantasy kniha, kterou přečtete na jeden zátah.
Miluju tu milostnou linku, je přirozená a příjemná, vůbec mi tam nevadila. Postavy jsou dobře vykreslené a stojí za nimi příběh hodný vyprávění.
Kniha se mi moc líbila a nemůžu se dočkat druhého dílu ♥

Ninjer
31.01.2021 4 z 5

Jelena to nemá v životě lehké. Po dlouhém věznění unikne plánované popravě jedině díky tomu, že dostává práci s vysokou úmrtností - stane se ochutnavačkou velitele. To je však jen začátek její velkolepé cesty...

Studie jedu je moderní fantasy určená především pro holky. Máme tu silnou ženskou postavu, která si nenechá jen tak něco líbit, má moderní smýšlení a sem tam dostane zálusk na nějakého klučinu. Rozhodně ale nejde o nějakou pohodovou červenou knihovnu, protože smrt číhá na každém kroku a hlavní hrdinka víc než romanci zažívá pořádně drsné věci (nebudu spoilerovat, ale stávají se jí drsnější věci než, řekněme, Harry Potterovi).

Na hradě v říši, která se zbavila monarchie a nyní důsledně dodržuje diktátorský Kodex, se pořád něco děje a kniha je napsaná velmi svižně, někdy až jednoduše, takže jde o lehčí čtení. Navíc minimálně české vydání je dost nafouklé velikostí písma a řádkováním, knížka by určitě mohla být mnohem útlejší, takže se nemusíte bát toho, že byste u knihy strávili příliš mnoho času.

V románu se řeší odhalování různých záhad, tajemství a především intrik, které můžou být vliv na celou říši. Nepřekvapí, že hlavní hrdinka Jelena v tom sehraje velkou úlohu. Na druhou stranu i když si Jelena zažije svoje, tak má občas příliš mnoho štěstí a hodně věcí se vyřeší bez jejího většího přičinění. Naštěstí má vždy při sobě věrné a dobré kamarády (podobně jako, řekněme, Harry Potter).

Kniha také obsahuje jeden nečekaný zvrat, který souvisí s problematikou řešící se v posledních letech (týká se to LGBT). Pro hodně konzervativního čtenáře tahle kniha nebude. Mně osobně přišla tahle věc pěkně zpracovaná a rozhodně ne samoúčelná.

Povedená holčičí, ale taky místy poměrně temná a drsná fantasy.

Sedm utrpení mladé Jeleny z deseti.

Ellis03
27.01.2021 5 z 5

Sedlo mi to a bylo to moc fajn pocteni. Konec možna trosku rychlý. Ale zase na druhou stranu, když už bylo jasné jak to dopadne, proč to zbytecne natahovat? :) za mě spokojenost a jsem zvědavá, jaky budou další díly.

Adýsek
20.01.2021 4 z 5

Klasická YA fantasy, na kterou jednou za čas dostane každý chuť.
Hlavními hrdiny je tady sympatická Jelena, která se snaží vypořádat se svými démony z minulosti a Valek, muž s kamennou maskou a skvělý bojovník. Je to opravdu klasická fantasy se spousty zvratů, které ale tak trochu čekáte, magií, slowburn romantika...
Náhodou mi to ale nevadilo. Navíc autorka nám to okořenila skvělým a neokoukaným námět - jedy.
Tato kniha mi padla do správné noty a těším se na další díl.

Lea_41
16.01.2021 5 z 5

Moc pěkný námět na knihu. Ze začátku jsem si myslela že Valek bude pěkný pruďas. Ale pak jsem si ho oblíbila. Nejradši jsme měla Janka s Arim.

E.Wictoria
15.01.2021 5 z 5

Velmi zajímavý děj místy přece jenom lehce zdlouhavý.

Jakub678
08.01.2021 5 z 5

Zaujímavá YA fantasy so sympatickou hlavnou hrdinkou a akčným dejom . Odporúčam a teším sa na druhý diel .
4,5/5

ondrahasic
07.01.2021 4 z 5

Velice čtivé, moc se těším na další díl. Jelena s Valekem jsou zajímavé postavy

Damonka18
29.12.2020 3 z 5

Musím uznat, že kniha mě neurazila, ale ani neokouzlila. Četla se pěkně, je to velmi zajímavý námět, ale uvítala bych delší a propracovanější děj. Jelenu jsem si vcelku zalíbila. Autorka mohla víc využívat její schopnosti, ale myslím, že toho se dočkáme v druhém díle :) Romance v této knize byla taková "meh". Necítila jsem z toho takové to chvění, že se nemůžete dočkat kdy se konečně políbí :D Na konci jsem si vcelku říkala, že se zde objevily i prvky dnešní doby. Asi bych to řekla tak, že: Můžeš být kýmkoliv budeš chtít.
Snad se v brzké době dočkáme pokračování a více mě to okouzlí. Dávám tomu šanci zazářit.

Acourtofbook
23.12.2020 4 z 5

Tohle je za mě první díl série, který neurazí, ale asi ani nenadchne. Často bývá přirovnáván ke Skleněnému trůnu, s čím musím souhlasit a chci podotknout, že mi taky hodně připomínal Serafínu. Už od začátku mi přišlo, že má kniha velmi originální námět a zpočátku to vypadlo na slibnou fantasy, jenomže po pár kapitolách zjistíte, že se zde objevují vzorce typické pro young adult fantasy literaturu. Hlavní hrdinku chce někdo zabít, ona stále uniká, pak ji někdo zachrání a nakonec se u ní objeví jakési "super schopnosti". Tohle už tu bylo prostě mockrát, ale zase na druhou stranu chápu, že od vydání knížky v zahraničí už uběhlo patnáct let a v té době mohla být Studie jedu považována za něco nového a originálního. Další problém jsem měla s tím, že v knize se toho moc nedělo, děj často stagnoval na jednom místě, a když už konečně přišla nějaká akce, byla hrozně rychle odbytá. Každopádně musím vyzdvihnout hlavní hrdinku, Jelenu, která není jako ostatní hrdinky v ya literatuře, které se celou dobu litují a naříkají nad svým osudem. Jelena jedná sama za sebe a nenechá si do toho, co dělá, nikým kecat. Jenom ta její romantická linka s jistou osobou byla teda příšerná, vůbec by mi nevadilo, kdyby ji autorka úplně vypustila. Moc mě bavil celý ten svět, i když si myslím, že by si zasloužil trochu více rozvést, protože při čtení mě napadlo spoustu otázek, na které jsem v průběh bohužel nedostala odpověď.

4⭐/5⭐ Pokud chcete starou dobrou fantasy, ve které najdete všechno, co od tohoto žánru očekáváte, tak je Studie jedu pro vás to pravé, ale nic nového od toho nečekejte.

Tenebien
10.12.2020 5 z 5

Tahle série je moje srdcovka. (čteno v originále)

Ketfl
05.12.2020 5 z 5

Skvělá kniha! Moc se mi to líbilo. Děj měl od první do poslední stránky spád, nechyběla akce, napětí ani kapka romantiky. Prostředí i styl, jakým je kniha napsána, mi naprosto dokonale sedl a i postavy byly vykresleny věrohodně. Vždycky se u těchto knih obávám, když vidím zařazení "Pro děti a mládež", protože už nespadám do této věkové kategorie, ale tuto knihu bych tam tedy nezařadila. Jsem ráda, že jsem si ji přečetla a doufám, že do budoucna se tu ještě od této autorky nějaká kniha objeví.

izfnp
03.12.2020 4 z 5

Veľmi príjemná knižka, štýlom rozprávania a hlavnou hrdinkou mi pripomínala Divergenciu, v niečom i Hunger Games (spomína sa tu Sklenený trón, možno tematicky mierne hej, ale inak je Studie jedu postavená na iných veciach).
Postavy sú sympatické, hlavná hrdinka, napriek tomu, čo všetko si prežila, sa rozhodne neľutuje, okolo nej sú samí sympaťáci a jej love interest ma síce prekvapil, ale veľmi rýchlo si ma získal.
Príbeh vcelku odsýpa, rozhodne nesúhlasím, že sa v knihe nič nedeje, podľa mňa sa tam toho deje dosť a tempo udrží divákovu pozornosť bez problémov.
Ako milovník romantických liniek si však neviem predstaviť, čo mi po tejto stránke autorka ponúkne v ďalších dieloch :D
Odporúčam, jedná sa o fantasy jednohubku na dva večery, ktorá ma feelingom vrátila o 10 rokov dozadu - a ja som si to užila.

AniDi
18.11.2020 5 z 5

Krásná fantasy, postavy sympatické, začátek mi přišel podobný se Skleněným trůnem. Jen prostě mám pocit, jako kdybych dočetla první kapitolu, přes 300 stránek a děje tolik nebylo a to jsem měla radost, že konečně zase fantasy, která je ukončená a nemusím čekat na další díl. Postava Valeka byla taky trochu zvláštní, možná jsem nepozorně četla ale přišlo mi, že čím dál jsem četla, tím byl mladší. Určitě opět přečtu.

barbb8k
09.11.2020 4 z 5

(SPOILER) Do knihy jsme se začetla a nemohla se odtrhnout. Celou jsme ji měla přečtenou za dva dny.
Děj se začal rozjíždět už asi ve třetí kapitole a potom to bylo čím dál lepší.

Postavy mi byly sympatické.
Jelenu jsem měla moc ráda (Až na to jméno... Kdo dá postavě tak blbé jméno? Jako časem jsem si zvykla, ale i tak to bylo ze začátku těžký.), chvílemi mi připomínala mě samotnou, ale jindy jsem ji zase chtěla zabít, protože se chovala jako blbec.
Valek (jedno asi z pěti nejkrásnějších jmen v celé knize) je úplně boží postava. Během prvních sto stran jsem si ho představovala, jako sedmdesátiletého staříka s takovou tou bílou parukou na hlavě ????, ale pak už jsem naštěstí zapla mozek a začala si ho představovat jinak.

Romantická linka v tomto příběhu byla strašně moc krásná. Už od začátku jsem doufala, že budou spolu a vyplnilo se mi to.

Jediné co mi na knize vadilo, byl její konec. Vše mi připadalo zmatené a možná i dost zrychlené.
4,5/5⭐

Jo a jak plno lidí říkalo, že jim to připomíná skleněný trůn, tak podle mě je to úplně jiné.

Karolin77
08.11.2020 5 z 5

Překrásný příběh, který nemá žádné opravdu žádné nudné místo, pořád se tam něco děje.
Postavy mi byly sympatické a měla jsem je ráda...
Hlavní hrdinka není žádná hloupoučká husička, ale chytrá a mazaná dívka. Vzahy se tu vyvíjely postupně a přirozeně.
Styl psaní je neuvěřitelně čtivý a milý.
Celkově z knihy mám krásný pocit, pohladila mě po duši a už se těším na další díl.
Rozhodně doporučuji je to úžasná fantasy oddechovka.
Za mě 5/5* :)

Marry123
07.11.2020 5 z 5

Za mě, určitě příjemná oddychovka :) našli by se místa které by stály za to trochu víc rozepsat, ale čert to vem. Postavy mi byly sympatické, prostředí taky... Prostě spokojenost a nenechám si to zkazit negativníma recenzema... AMEN ;D