Strom lží

Strom lží https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/345861/bmid_strom-lzi-r4G-345861.jpg 4 208 67

Faith vždy obdivovala a zbožňovala svého otce – reverenda Sunderlyho, jednoho z nejslavnějších přírodovědců své doby. A stejně jako otec vždy milovala vědu, i když jako dívka se mohla jenom dívat a nedávat najevo svou chytrost. Navzdory si však nestěžovala. Dokud hrozící skandál nepřinutí její rodinu opustit rodný Kent a uchýlit se na maličký ostrůvek Vane. Faith se ocitá ve zcela cizím prostředí s novými, neznámými lidmi, kteří navíc nejsou ani jí, ani její rodině vůbec nakloněni. Ale to není to nejhorší… Když reverend Sunderly za záhadných okolností zahyne, Faith zjišťuje, že nikdo nemá v úmyslu vyšetřit, co se doopravdy stalo – každý se chce jen utvrdit v názoru, jenž si už udělal. V otcových dokumentech je však stopa: zmínka o tajemné rostlině, která má moc odměňovat lež pravdou. Faith je sama, nemá žádné spojence a nikdo ji nebere vážně. Musí tedy využít jedinou možnost, kterou má – Strom lží. Musí lhát, aby odhalila pravdu. Jenže netuší, že než konečně dospěje k pravdě, po které touží, dozví se spoustu věcí, které by bylo lepší nevědět.... celý text

Thrillery Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Omega

The Lie Tree , 2015

Peršanka
10.07.2018 odpad!

Prosim vás, když někdo čtvrt hodiny vykládá o umístění zavazadel a jak se u toho tváří jeho matka, je buď zábavný génius, nebo mu nikdo neřekl, že neumí PSÁT knihy! Tak Hardingová Frances je to druhý.

orinka3
09.07.2018 5 z 5

Prošla jsem příspěvky a vidím, že hodnocení se dost liší. Já tedy jsem knihou nadšena. Nevšední obraty, přirovnání a hlavně ta fantaskní myšlenka pohádkového Stromu lží! Je chyba, když si mladší čtenář představuje akční příběh fantasy. Knížku ocení spíš čtenář náročnější a starší. Faith je výchovou zatlačena do pasivní role, ale vnitřně je rebelka, která je zvyklá pokládat (si) otázky. Nesmiřuje se se svým postavením a po tragédii v rodině bere pátrání do svých rukou. Postavy jsou zde zpracovány velmi dobře. Atmosféra pokrytectví ve společnosti, kdy povýšená dáma musí snášet přehlížení, na které nebyla zvyklá, chlapec levák, kterého nutí se přemáhat tak, že mu oblékají oděv se zašitým levým rukávem, po straně klevetící služebnictvo...pro mě skutečný literární skvost, který mi z paměti nevymizí.

SmallSue30
26.06.2018 4 z 5

Prvních asi 150 stránek bylo celkem nudných, ale pak se příběh celkem rozjel. Nelíbilo se mi, že Faithiin smysl života byl do smrti jejího otce mu vlízt do zadku. Kniha mě moc bavila a doporučila bych ji lidem, co mají rádi Viktoriánskou Anglii.

Dašička
21.06.2018 5 z 5

Originální téma knihy.... i celkem čtivé čtení:)

muchomurka
21.05.2018 3 z 5

Knížka mě zaujala už v knihkupectví, kdy jsem neodolala. Ale pak se mi do ní nechtělo, nevím proč. Příběh nebyl špatný, ale přišel mi napsaný dost těžkopádně, stránky ubíhaly pomalu, jakoby se to celé vleklo.
Faith mi lezla krkem snad od první stránky, kdy přemýšlela, jaká je vlastně chudinka. A její postoj k otci - její snaha o zalíbení se mu a neustálé ponižování z jeho strany, to bylo děsný. Chtělo se mi řvát. Bych se takovému ignorantovi zalíbit nechtěla, ať si trhne, s takovými názory. I když chápu, že se to celé odehrávalo v určité historické době. Ale i tak. To neustálé fňukání Faith bylo otravné.
Pátrání po vrahovi otce, o tom, co je Strom lží a to, jak ho krmila bylo už trochu lepší než začátek, ale pořád se to dost vleklo. Knížku jsem dočetla, ale zůstala mi v puse jak kdyby pachuť spáleného, dehtu... Nevím, je to celé ponuré, ale ne tím správným způsobem.

LilianaFalcon
08.04.2018

Styl mě ani trochu nezaujal, takže jsem knížku vzdala a nedočetla.

Elea
31.03.2018 3 z 5

Historický román, fantasy a detektivka smíchané do jedné, trochu rozvláčné, knihy

elfinkaa97
28.03.2018 4 z 5

Zajímavá a originální kniha s fantasy prvky, zároveň to je i tak trochu thriller, moc mě to bavilo, znovu vyzdvihuju originalitu příběhu. Kniha mě moc bavila, četla se jako po másle.

devildeny
27.03.2018 4 z 5

Po knize jsem sáhla v knihovně spíše náhodou, neboť mě zaujal obal. Historické romány běžně nevyhledávám, ale v této knize mě způsoby té doby velmi zaujaly a předpokládám, že autorka čerpala ze skutečných informací ohledně chování, pověr a víry v oblasti Anglie v 19. století. I když pořád doufám, že ženy nebyly považovány až za tak hloupé, jak je zde uváděno :) Cca v polovině knihy se děj zvrhne v napínavou fantasy detektivku a mě se to líbilo. Jako útěk od reality super.

evilunicorn
16.03.2018 4 z 5

Knihy,které přesahují daný žánr mě vždy baví o něco víc.A to je přesně příklad Stromu lží,v němž se snoubí prvky fantasy,historického románu a dramatu.Bavil jsem se,děj se posouval jinam,než jsem čekal,byl překvapivý a originální.Ovšem dalo se to čekat,tuto knihu chválil i samotný Patrick Ness.Plus asi jedna z nejlepších obálek,co jsem kdy viděl :)

maxx
08.03.2018 3 z 5

Krásný příběh, který se četl jedním dechem ......

Mishak
04.02.2018 2 z 5

Hlavní postavou a zároveň vypravěčkou knihy je chytrá a zvídavá dívka Faith, která se snaží zjistit, jak umřel její otec. Kniha vám tedy nabídne téma smrti, které je zpracováno prolínáním vědy a fantazie a upřímně, mně tohle vůbec nezaujalo. Kniha na mě působila velmi vleklým dojmem. Nedostala jsem od ní to, co jsem očekávala.

lightka
10.01.2018 4 z 5

Knihu jsem zezačátku velmi těžko louskala - nemohla jsem se začíst a do příběhu jsem se pořádně zabrala až kolem sté stránky. Musím říct, že žádná podobná kniha se mi do rukou nedostala a myslím si, že v dnešní době napsat něco originálního je velmi těžké a proto má autorka můj obdiv. Navíc se mi líbila rebélie Faith k tradičnímu postavení ženy.

Dani3
02.01.2018 4 z 5

Strom lží je příběhem pomsty, hledání vraha ale i zoufalého boje s předsudky tehdejší společnosti.

Příběh z viktoriánské Anglie s poměrně ponurou a temnou atmosférou. Ale není se čemu divit, když už na obálce je napsáno, že nevinná lež neexistuje. A tady se lže o sto šest, protože abyste zjistili pravdu, tak musíte nejen lhát, ale i přimět svoje okolí, aby lži uvěřilo.

Příběh je originální a dobře promyšlený, ale celkovému pozitivnímu dojmu trochu překáží pomalejší první třetina knihy, kde se prakticky nic neděje, jen se všichni chovají divně a čtenář neví proč. Navíc jsem si za celou dobu nebyla schopná si oblíbit hlavní postavu, vlastně žádnou z postav, což se mi moc často nestává. Autorka všechny vykreslila tak, že pokud jste měli na začátku někoho i jen trochu rádi, tak na konci už ho mít rádi nebudete.

Je to zvláštní kniha, už se k ní asi nikdy nevrátím, ale jsem ráda, že jsem si přečetla.

fruitbueno
02.01.2018 4 z 5

Kniha, ve které nenajdete navíc ani jedno slovo. Vše na svém místě, vše tam, kde má být. Děj odsýpá neuvěřitelným tempem, hlavní hrdince fandíte v jejím úsilí a bude vás to hodně bavit. Oceňuju prolínání fantastična s vědeckým pojetím, opravdu parádní.

Vedma
31.12.2017 4 z 5

Som nadšená autorkiným štýlom písania. Hlavnú hrdinku chápete, aj keď nekoná práve správne. Popisy krajiny sú nádherné, pritom ľahké, plné nezvyklých prirovnaní. Toho, že sa príbeh odohráva v minulosti som sa bála, ale nakoniec to bolo podľa mňa originálne a hlavne dávam veľké plus za to, s akou ľahkosťou autorka zapracovala do príbehu zmienky o vtedajšom oblečení, doprave, ktoré dotvárali príbeh a dokresľovali jeho reálnosť. Príbeh je zaujímavý, chcela som vedieť, ako to dopadne, záver ma nesklamal. Nie je to práve kniha, ku ktorej sa budem neustále vracať, ale som rada, že som si ju prečítala. Rozhodne patrí k tým lepším, ktoré som v poslednej dobe čítala.

carollfu
30.12.2017 5 z 5

Úžasný, originální a dech beroucí příběh. Dokonale promyšlený, napínavý až do samotného konce. Doporučuju. 5/5

Aaliyan
28.12.2017 4 z 5

Na začátku jsem myslela, že tu knihu nezvládnu. Nemohla jsem se vůbec začíst, nudilo mě v ní naprosto vše. Ale pak se to asi po 100 stranách zlepšilo a nakonec musím říct, že to byla vlastně velmi pěkná kniha. V porovnání s jinými knihami pro mládež měla tato aspoň slušný děj, hlavu i patu.

Áňa 998
15.12.2017 2 z 5

Celkem zklamání, měla jsem problém se vůbec začíst..

Beer_bro
09.12.2017 5 z 5

Při hodnocení bych asi měl začít tím, že nejsem na podobné romány zvyklý. Hned během čtení prvních stránek jsem si uvědomil ten rozdíl. Dřív jsem o tom ani nepřemýšlel, ale zde to bylo zjevné. Knihu napsala spisovatelka a ne spisovatel. Stále přemýšlím mezi pěti a čtyřmi hvězdami. Ale co, už za námět si tu pětku zaslouží.
Příběh zaujímá určité postoje. Muži jsou celkem neschopní, ale díky době měli navrch. Žena mohla být schopná sebevíc, ale doba tomu nepřála. Musela žít svoji vedlejší roli- až na výjimky. Otázka tedy zní, jak moc se to vše změnilo? To poselství z poslední stránky mě pobavilo. Zobecním ho a dostanu tak vlastní, léty ověřené, motto. "Jestli můžeš ty, tak já taky."
Shrnutí: Líbilo se mi a doporučuju. Proč? Nadčasovost tématu- síla lži a její nebezpečí. Taky pro otevření obzorů, alespoň pro mě to tak bylo. Asi zkusím víc číst i díla spisovatelek.

tajemno ostrovy darwinismus dobrodružství

Frances Hardinge