Strohá akademie

Kniha pátá Série o malých sourozencích Baudelairových, která se díky svému černému humoru zařadila mezi světové bestsellery literatury pro děti a mládež.

https://www.databazeknih.cz/images_books/73_/738/stroha-akademie-738.jpg 4.3162

Řada nešťastných příhod (5.)

A Series of Unfortunate Events, Book the Fifth: The Austere Academy (2000)

Dobrodružné, Pro děti a mládež
Vydáno:, Egmont (ČR)

Život-s-Kačí

Děj je v podstatě stejný, jako u všech předchozích dílů. Začíná se zde ale rozuzlovat zápletka celé série, což dává knize zcela nový náboj.

bibi.r
22.11.2015

Ačkoli je příběh plný absurdit (a Lemony Snicket by dětem slovo absurdita či absurdní okamžitě názorně vysvětlil) má své nesporné kouzlo, které se dětem bude líbit.
V tomto díle se mi moc líbilo, že hlavní hrdinové měli přátele a spojence, a pevně doufám, že se s "trojčaty" ještě setkáme.

Dinosaur
01.07.2015

(9/10) Tahle kniha se v podstatě opět příliš neliší od ostatních dílů, ale moc se mi líbila. Tentokrát tu nemáme přímo opatrovníka, ale internátní školu s - jak jinak - praštěnými učiteli a ještě horším ředitelem rozdávajícím absurdní tresty. A samozřejmě tu nechybí ani jistá postava, která se v převlečení vydává za někoho jiného, ale sourozence Baudelairovy svým chabým převlekem neošálí ani na vteřinu. Ale také zde vznikne jedno přátelství a vyslovení jistých dvou písmen, které velmi ovlivní děj následujících knih. (5. 8. 2013)

akzena
05.01.2014

Aluze:
ředitel Nero (Nero, římský císař, tyran)
Isadora a Duncan (Isadora Duncanová, tanečnice, která tragicky zemřela, když se jí na přojížďte šál zamotal do kola kabrioletu)

Vsuvky, které možná něco znamenají (ale možná taky ne:)):
- když tuto knihu LS píše, skrývá se na horské chatě
- přítel LS, profesor Reed, pro něj vytvořil triptych obrazů „Co se stalo Beatrici“ : oheň, psací stroj, tvář krásné a chytré ženy
- uprostřed noci ho probudil rozzuřený dav s loučemi, šavlemi a vzteklými psy a pronásledoval ho dlouhých pětadvacet km temnou nocí
- na maškarním bále pořádaném vévodkyní z Winnipegu byl přestrojen za toreadora, dostal se přes stráž ve štířím kostýmu a viděl tu (v kostýmu vážky), k níž měl zakázáno se přiblížit, a předal jí vzkaz, který se pokoušel jí předat dlouhých a osamělých 15 let. „Beatrice, hrabě Olaf je – „
- rodiče Baudelairovi se jednou vrátili z divadla dřív se slovy, že neexistují horší zvuky, než když se někdo pokouší hrát na housle, ale vůbec to neumí
- rodina Baudelairových jednou byla na výletě k Tuřínové řece,kde jedli špagety ve sladkokyselé omáčce rukama, sbírali ostružiny, zkoušeli rybářský prut a Sunny kousala kameny

Lenna75
30.09.2013

Příběhy sourozenců (a zároveň sirotků) Baudelairových mě ohromně baví. Lemony Snicket píše tak zajímavou formou, že mě to nutí stále objevovat pokračování příběhu oněch sirotků. Není možné cokoli vytknout - vychytralý hrabě Olaf prahnoucí po dědictví, sirotci, kteří putují od jednoho opatrovníka k druhému, nebezpečí a nástrahy, tajemství...DOPORUČUJI!

Tom Riddle
16.08.2013

Poté, co je na konci Ohavné pily poslal jejich opatrovník do internátní školy, se sourozenci Baudelairovi ocitají v Prufrockově akademii, kde každá budova připomíná obří náhrobní kámen, a kde kapající plíseň, útoční krabi a spaní na slámě v plechové chatrči budou nejmenší z problémů, se kterými se budou muset vypořádat. Krom úskoků zlomyslné spolužačky Carmelity a každodenních šestihodinových recitálů houslového virtuóza amatéra, demagogického ředitele školy Nera, samozřejmě ve vzduchu neustále visí hrozba hraběte Olafa a jeho nejnovějšího plánu.

Pátý díl se víceméně drží zaběhlého schématu (proč napravovat věci, které fungují, že?), nicméně vůbec poprvé najdou sourozenci Baudelairovi na své cestě spřízněné duše, a sice trojčata Isadoru a Duncana Quagmireovy, kteří rovněž osiřeli při požáru a kteří rovněž navštěvují akademii.

Strohá akademie je jinak stylem velice podobná předchozím dílům, svět je plný absurdních a zdravý rozum popírajících pravidel, humor stále víc a víc ujetý (snad vůbec nejvíc potěší Sunny a její idol, vynálezkyně Violet má Nikolu Teslu, čtenář a badatel Klaus Chammurapiho, a Sunny má... přečtěte si a uvidíte), a naštěstí se konečně začíná odvíjet a odhalovat nějaké to tajemství a větší příběhová linka. A hurá na další díl!

pakoshka
22.05.2013

Strohá akademie byl můj oblíbený díl

Kimmie
16.04.2013

Z dětských k nich co jsem četla je tato jedna z nejlepších. Příběh celkem zajímavý, hezky podaný a vtipný.

Lucka66
10.02.2013

Oddechovka, nestane se nic zvláštního ale přesto mě bavila :)

Kate.S
28.11.2012

Knížky od Lemonyho se velice dobře čtou. Je to takové oddychové čtení na dvě hodinky, kter vás úplně odřízne od všech problémů.

studentik
21.07.2011

Tato kniha se mi naprosto líbila...Nejlepší z těch pěti dílů...Nový začátek dalších příběhů...

tondavon
22.06.2011

Na Řadě nešťastných příhod je nejobdivuhodnější to, že i když čteme pokaždé to samé (nový opatrovník, hrabě Olaf v převleku, vynález sirotků skoro jako od MacGyvera, odmaskování hraběte Olafa a jeho následný úprk před spravedlností), je celá série pořád fajn čtení.
A k tomu se ve Strohé akademii začne konečně něco dít! Sláva V.F.D. (české D.P. = sucks) a sláva Quagmierovým trojčatům Isadoře a Duncanovi!

Pájice
22.02.2011

Další příběh sourozenců Baudelairových mě trošičku zklamal - bylo to vše trochu předvídatelné. Stejně se mi to ale líbilo, jako ostatní knihy z Řady nešťastných příhod.
Chtěla bych být tak vynalézavá jako Violet, sečtělá jako Klaus a mít tak dobré zuby jako Sunny :D :)..

Daniel Handler

Daniel Handler