Stříbrný vítr

Stříbrný vítr https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/139858/stribrny-vitr-Ykf-139858.jpg 3 370 54

Lyrický román českého básníka o problémech dospívání a prvních milostných zmatků. Chlapcova rodina, kde otec projevuje málo taktu při výchově syna, zatuchlé prostředí gymnázia, maloměsto se svojí pokřivenou morálkou - to vše hrdiny zraňuje a nutí ke vzpouře. Jak nabývá prvních, často trpkých zkušeností, ztrácí svou bezbrannou přecitlivělost, ale neztrácí víru v krásu života a věčné mládí. Doslov napsal Josef Brukner. 15. vydání.... celý text

KURACHJO2018
22.06.2019 5 z 5

Knihu jsem snad nedocenil, jako student. O to víc o ni teď, při čtení přemýšlím a je mi teskno na duši..... ach Jeníku Ratkine, jsi to ty? Je to pan Šrámek? Jsem to já? A stříbrný vítr jako by zpovzdálí šuměl do duší dnešních mladých.....a my, starší generace jen přikyvujeme a snažíme se zaposlouchat, ale jde to stěží, už máme za sebou nějaké ty pády, chybí nám naivní představy a špatně slyšíme..... Naštěstí můžeme číst a vracet se pomocí knih.... do mládí, do nadějí. jak by řekl Jára Cimrmam..... "do prdele, to je mi smutno"

martineden
09.06.2019 5 z 5

Stále slyším stříbrný vítr...

ronave
11.02.2019 2 z 5

V knize jsem se chvílema ztrácela.
Zaujal mě pouze příběh chlapce, proti kterému je snad celý svět.
Znovu bych si knihu nepřečetla.

"Mládí má zápasit, netřeba mu však zápas stěžovat. Mládí má zápasit i krvácet z ran, padne-li, znova se vztyčovat, musí i lecos ztratit - jen dokud stále slyší z dálek svůj stříbrný vítr. -"

marie-anna
05.08.2018 3 z 5

Kniha mě zahltila množstvím emocí a uměleckých jazykových prostředků. Jak je zmíněno i níže, místy na mě román působil až hystericky. Utvrdila jsem se v tom, že mi tento styl četby nevyhovuje, ale každému, kdo má rád nekonečný příval emocí vřele doporučuji.

Marekh
07.04.2018 4 z 5

Stříbrný vítr je román o dospívání a mládí. Hlásí se k impresionismu. Hlavní postavou je JENÍK RATKIN. Na gymnáziu se seznamuje se svými spolužáky, poznává také starší studenty, oblíbil si profesora RAMLERA, který chápal studenty s sympatizoval s nimi. Seznamuje se s řadou dívek, do jedné z nich se zamiluje..

Citáty z knihy, které mne oslovily:

Proutku-li neohneš, dokud je mladý a tenký, se stromem už ničeho nepořídíš.

Žít se mi nechce. Krásný obraz v sobě nosím a krásně žít nelze. Když si něco krásného představuji, je to vždycky jakoby někde daleko, daleko... snad docela na jiném světě. Co tedy? Půjdu na jiný svět. Půjdu potichu, jako bych rozhrnoval houštiny...

Po špičkách má se choditi kolem mládí, neboť tam, kde je skutečné, krásného života schopné mládí, tam se stále leží v bolestech; po špičkách chodit, a ne řinčeti železy. Mládí klesá a trpí, vstává a trpí. Spikli se proti mládí: zdraví se mrzačí, ranění se neobvazují a zbloudilým neukazuje se cesta--

Nevím, rozumíte-li mi, a nevím také, jak bych vám to jinak řekl, je to právě jen stříbrný vítr. Takové poselství nějaké krásné, slibování mámivé odněkud z daleka... ne, není to tak... říci se to nedá -- Já - už stříbrný vítr neslyším.

aktijnov
07.03.2018 4 z 5

Neupírám mu poetiku. Autor umí v člověku rozehrát spoustu snů... Ale ten přecitlivělý (někdy až hysterický) hlavní hrdina mi občas pořádně lezl na nervy...

RyonMathrin
23.02.2018 5 z 5

Tak tohle bylo velmi nečekané a příjemné překvapení. Bral jsem to jako povinnost v rámci školní četby a ta kniha mě zasáhla. V knize se psalo přesně o tom, co jsem v té době prožíval.
Doporučuji všem, zejména zamilovaným.

archandelka
18.11.2017 2 z 5

Člověk se díky Čtenářské výzvě dostane k ledasjakým zajímavým knihám, ale tohle úplně nebyl můj šálek kávy. I když uznávám, že postava Jeníka Ratkina byla skvěle vykreslená. Ale dějově to bylo naprosto o ničem.

Elye
27.07.2017 4 z 5

Lyrický román o smyslu života, dospívání a generačních rozdílech. Román se skládá spíše z jednotlivých epizod a situací a je zdůrazněno jejich prožívání a dojmy z jednotlivých příběhů.

denib
08.05.2017 5 z 5

Poetická kniha silná vykreslením pocitů a povah postav. Napsaná nádherným jazykem. Její čtení byl opravdu zážitek, při kterém jsem zkoumala a vzpomínala na vlastní pocity a zážitky. Určitě se k ní ještě vrátím.

Atanone
05.05.2017 5 z 5

Jsem sice "holka" ale taky ho slyším...Ještě pořád

EvikU.
09.04.2017 4 z 5

Četba k maturitě. Krásně napsaná.

Metroušek
15.02.2017 5 z 5

"Mé srdce je loutna zavěšená; sotva se ho dotkneš, zní." (de Béranger) Ač lyrický, přesto poctivý a přesný obraz dospívání Janů a Jiřích Ratkinů, Zachů a Ramlerů svých generací, a jejich ženských protějšků. Jak žít s permanentně zjitřenou citlivostí v tomto světě, mezi většinou zcela jinak nastavených lidí, a často i sám se sebou?! Toť otázka, kterou my, takto "postižení" našinci, s různým úspěchem - od blaženého létání vysoko v oblacích až po "rytí držkou v zemi" - řešíme takřka denně po celý život... Nebylo to věru snadné, ale jak se tak pomalu blížím k cíli svého životního maratónu, zdá se mi, že je to čím dál tím lepší, a rozhodně bych neměnil... Ani za nic, když se tak někdy dívám kolem. Stříbrný vítr stále zní, a jsem za to vděčný. Vám, kteří ho slyšíte, bych rád vzkázal: Nenechte se ořezat životem, a vydržte až do finiše! Stojí to za to!

Jessica007
29.12.2016 4 z 5

Četla jsem jako povinnou četbu. Poetická kniha, jsem ráda, že jsem si ji přečetla, už je to docela dávno.. Jedno přečtení mi přijde tak akorát.

Tyyynab
25.10.2016 4 z 5

Dlouho jsem se mu vyhýbala, dlouho, a očekávala jsem tak jen to nejhorší. Není to tak zlé. A místy mi byl Ratkin i sympatický. Ale znovu to číst nebudu.

Netopyr07
22.07.2016 4 z 5

Přiznávám dobrovolně, že kniha na mě byla náročná. Velice umělecky pojaté dílo. V ději jsem se neztrácela, ale věty pro mě byly těžko stravitelné, i když podvědomě obdivuji Šrámkův styl psaní. Nejsem totiž nijak poeticky zaměřená :-)

hana1984
08.06.2016 4 z 5

Zvláštní příběh,pro některé myslím těžký k pochopení.

Alpasstyle
28.05.2016 1 z 5

Ačkoliv rozumím pointě knihy, příběh mě moc nezaujal. Hlavní hrdina dospívá jako každý jiný.. Příběh nemá jiskru, něco mi v něm chybí...

Metcheque
13.04.2016 4 z 5

Velmi, velmi složité dílo, které mnou zůstalo ještě v prvním ročníku VŠ nepochopeno, protože jsem jej prostě nečetl jako lyriku, nýbrž jako román a marně jsem hledal klasické epické atributy. S odstupem času ale vidím výjimečnost tohoto klenotu naší literatury.

A stříbrný vítr? Jeho vanutí slyším stále slaběji a slaběji. Chce to nějaké vytržení ze stávajícího neonormalizačního řádu. Snad nějaké kulturní obrození? Nový osmašedesátý? Další pražskou defenestraci? Nevím. Ale vím, že jestli společnost půjde stále stejným směrem, mezi knihou (třeba tou Šrámkovou) a houskou na krámě již nebude rozdílu. Literatura se stane tržím artiklem jako cokoli jiného.

FMMMM
13.03.2016 1 z 5

Mnoho lidí si prošlo první láskou, vztahem, zklamáním, poznáním, podobně jako hlavní hrdina. Dle mě chtěl F. Šrámek napsat zkušenosti o mladíkovi, který "objevuje" svět dospívání. Což mohlo, stylem, kterým je kniha napsána, ve své době působit zajímavě. Do 2/3 jsem byl přesvědčen, že mladík Ratkin je gay nebo alespoň nějak zaměřený na muže. Vím, že v době napsání knihy bylo společenské chování docela jiné než dnes. Proto ten prvotní úsudek. Kniha na mě působila zbytečně zdlouhavě a složitě, než jsem se vlastně dozvěděl, o co Ratkinovi jde, co chce vyjádřit svými pocity. Ve srovnání s Dostojevským… je toto opravdu slabší čtení, které bych doporučil, pouze pokud už nemáte co číst a nemáte jinou knihu po ruce.