Strážce nádrže

Strážce nádrže https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/412941/bmid_strazce-nadrze-Rk5-412941.jpg 4 422 138

Starý strážce vodní nádrže Jiří Smrček si dopisuje s generálním ředitelem povodí. Jsou to zprávy o stavu přehrady, ale také o stavu jeho duše. Nevadí, že ředitel ani na jeden z jeho 23 dopisů neodpoví. Smrček, bývalý venkovský učitel, na sebe prozrazuje i věci, které každému nesvěříme. Je zjitřený úkolem, který ho zaskočil: má najít mezi spoluobčany obce Horní Znělá svého nástupce. Bude to plukovník Dekl, nebo někdo jiný? Je možné, aby to bylo veselé čtení? Pokusil jsem se o to. Z. Svěrák k novým textům dodává: „Celý život nosím u sebe notýsek, kam si zapisuji nejrůznější krátké poznámky o tom, co mi přijde zajímavé, co jsem viděl, prožil nebo co mi někdo vyprávěl. Nedávno jsem si řekl, že bych se na to měl zpětně podívat a události si připomenout, případně se z těch poznámek inspirovat. Když jsem je začal pročítat, tak jsem zjistil, že téměř 90 % je nepoužitelných, no a z toho zbytku je tato nová kniha.“... celý text

lenkaabooks
25.07.2019 4 z 5

Pan Svěrák opět nezklamal. Jeho hrdiny jsou obyčejní lidé, milí a moudří. Četlo se mi tak lehce, smála jsem se a dojímala. A mimochodem, vždycky se někde vynoří nějaký Rudý Špunt, ale jak se říká - Boží mlýny melou :-)

maja2712
21.07.2019 5 z 5

Nádherná kniha, bavila me od prvních vět a jak moc rada mam Zdeňka Svěráka, tak mam rada i strážce nádrže Jiřího Smrcku. Nádherná čeština, krasny čistý styl psaní, mistrovské slovní obraty. Na letní čtení báječná ☀️Ještě bych rada dodala, ze kniha má krasne ilustrace. A ze je taková pro pohlazeni po duši.

Gibis
15.07.2019 5 z 5

Pana Svěráka a jeho laskavý, inteligentní humor platonicky miluji už spoustu let. Proto mi bylo potěšením zaposlouchat se do audioknihy načtené samotným autorem. Milý pohodový zážitek, při kterém se člověk musí usmívat :)

Irkamod
09.07.2019 5 z 5

Nádherné čtení! Milé, vtipné...velká škoda, že to je tak útlá kniha.

Janek
01.07.2019 5 z 5

Zdeněk Svěrák nezklamal.

Danago
24.06.2019 5 z 5

Nenáročná oddechovka psaná formou dopisů. Přitom napsáno dojímavě, nostalgicky, krásnou češtinou a hlavně velice trefně. Poslouchala jsem audioknihu , kterou namluvil autor sám a je to velice příjemný poslech, který se neomrzí.

malazluta
07.06.2019 5 z 5

Zdeněk Svěrák a jeho krásná čestina ... příběh psaný formou dopisů, které jsou takové jako život sám - místy úsměvné, jindy plné starostí.

čohynka
13.05.2019 5 z 5

Krásná čeština, milý humor.. Knížka, která lahodí oku a pohladí na duši..

ADE138
12.05.2019 5 z 5

Krásný příběh psaný v dopisech. Milý, inteligentní a laskavý humor. Přesně to, co od pana Svěráka známe a máme rádi...

Jituška82
03.05.2019 5 z 5

Pohlazení od pana Svěráka v podobě krásné češtiny, milého humoru i čtivého příběhu.

JP
03.05.2019 3 z 5

Asi tak to, co byste od 'starouše' ( ͡° ͜ʖ ͡°) Svěráka čekali - dojímavé, nostalgické, trefné, slušné a české. Sem tam není na škodu si jeho texty přečíst, protože koneckonců je to pořád jakási zpověď... moudrost a mentalita starší generace. Já osobně si Svěráka pouštím, pokud něco vydá - navíc zpravidla i sám načítá. Vlastně si myslím, že jsem od něj poslouchal jen audioknihy a to asi až potom, co jsem objevil jeho cimrmanovskou kariéru, 2010. Nenáročná oddechovka psaná formou dopisů. Je nejlepší od toho vlastně nečekat nic.

Monike
01.05.2019 5 z 5

Proste paradni, usmevne a autor opet nezklamal :)

Kerberos
01.05.2019 5 z 5

Poslouchala jsem audioknihu namluvenou panem Svěrákem,velmi se mi líbila.Forma dopisů při jeho vyprávění vůbec nevadí,krásná čeština, jemný humor prostě pohlazení po duši.

jprst
29.04.2019 1 z 5

Nechal jsem se nalákat jménem autora, což mi přineslo dost velké zklamání.

Iv8
21.04.2019 5 z 5

... krásná květnatá bohatá libozvučná "sedící jak pr..l na hrnec" vynikající ČEŠTINA...je to prostě radost si dopisy přečíst.

al.bik
20.04.2019 3 z 5

"Soudruhu učiteli, proč už nás neučíte?" "Protože už nejsem soudruh, deti".

Tato útlá knížka je jakousi zpovědí starého strážce nádrže, který vypráví o svých denních strastech a radostech formou dopisů. Pěkná, pravdivá, odpočinková četba, na závěr i trochu smutná, jelikož popisuje rozhořčení strážce nádrže nad tím, že lidskou práce začínají nahrazovat stroje (v tomto směru jsem v knize viděla jistou paralelu k filmu "Vratné lahve").

MrKrahujec
11.04.2019 4 z 5

Já měl, po pravdě řečeno, dost silný dojem, že tohle není jen "pár motivů", které pak Z.Svěrák použil do Vratných lahví, ale že je to vlastně téměř kompletní scénář Vratných lahví se změněnými jmény postav a se záměnou supemarketu za přehradu. No, něco je tam přece jen trochu jinak: let balonem se tu nekoná a vypravěč je už léta rozvedený... Ale to bych neřekl, že to nějak vadí. Kniha se čte velmi dobře a i ten "Čapkovský" efekt se tu a tam téměř dostaví, i když možná nakonec přece jen řidčeji, než si asi autor přál... Ale vyznění zůstává kladné, což je dobré.

máchal73
08.04.2019 4 z 5

Velmi pohodové čtení.Mohu jen doporučit.

Kochy84
05.04.2019 5 z 5

Velmi příjemné překvapení, od knihy jsem nic nečekal. A dostal jsem originální formou napsanou jednohubku, která pohladí na duši a tak nějak přinutí se zamýšlet nad vlastní existencí.
Hlavní postava - Jiří Smrček, Strážce nádrže Magda - má hodně společného s učitelem z Vratných lahví (silný motiv člověka, který si nechce připustit, že je vlastně pro společnost nadále zbytečný) a některé části knihy jsou - li opravdu produktem poznámek Zdeňka Svěráka už jsme viděli či četli jinde. Dokonce bych řekl, že byl tenhle příběh napsaný před Vratnými lahvemi a mnoho z něj ZS do filmu použil. Celkově to ale (hlavně díky formě jednostranného dopisování) dává smysl, drží to pohromadě, nenudí to a pohladí. A co mě hodně pobavilo byla návštěva hlavního hrdiny na představení Švestka :)

kilometr
02.04.2019 4 z 5

Příjemná čtenářská jednohubka od autora,který umí pohladit.Pobavila mně zmínka o Cimrmanech v Tanvaldu:"Dědkové jdou česat švestku a nesvedou to" :-).85%.