Stratené kvety Alice Hartovej

Stratené kvety Alice Hartovej https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/385499/bmid_stratene-kvety-alice-hartovej-Rsm-385499.jpg 4 216 71

Podmanivý román o utajovaných príbehoch, ktoré nás prenasledujú, a o príbehoch, ktoré nám pomáhajú v ťažkostiach. Deväťročná Alice Hartová vyrastá v odľahlom dome medzi poľami cukrovej trstiny a morom. Pred zlovestnými náladami otca ju chránia matkine kvety a ich tajné významy. Keď jej život navždy poznačí tragédia, odíde bývať k starej mame na kvetinovú farmu, kde nachádzajú útočisko ženy so zlomeným srdcom. Naučí sa jazyk pôvodných austrálskych kvetov, aby nimi mohla vyjadriť všetko, na čo nestačia slová. Po niekoľkých rokoch, po nečakanej zrade, po odhalení zdrvujúceho rodinného tajomstva a po ukončení vzťahu s mužom, ktorý nie je taký, aký sa na prvý pohľad zdá, si uvedomí, že na rozpovedanie niektorých príbehov kvety nestačia. Ak chce dosiahnuť vytúženú slobodu, musí nájsť odvahu úprimne sa pozrieť na najsilnejší príbeh, ktorý pozná. Na príbeh svojho života.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Fortuna Libri (SK)

The Lost Flowers of Alice Hart , 2018

milena8281
10.09.2020 4 z 5

Vyprávění o flóře exotické Austrálie, spojené se silným příběhem. Květomluva je dnes už téměř mrtvý jazyk. Občas si někde přečtete, co která květina říká, a je to jen pro zábavu. Bylo to moc zajímavé.

pavlačinka.1
25.08.2020 3 z 5

Kniha se mi líbila, ale v druhé půlce zklamání...děj mi připadal, jako by se odehrával v jiném časovém období. Celá květinová farma mi přišla snivá a málo reálná, četla jsem jako pohádku a dobrý....ale útěk hrdinky a vše co následovalo v jejím žití ...mohlo být druhým dílem knihy a více rozvinuté...Takže u mne zájem o děj uvadal jako suché australské kvítí.

mySaints
02.08.2020 5 z 5

Kniha, ze které přímo cítíte australské sucho a omamnou vůni květin. Zapadající sluníčko, ranní procházky po suché hlíně...ale taky bolest, odcizení, pocit zrady, nejisté pocity skryté uvnitř, které se člověk snaží nepustit na povrch. A návrat domů. Tahle knížka mě bolela, ale nakonec dodala krásný pocit ze života, naději. A hroznou chuť mít doma víc kytek, žít ve své zahradě. :)
"Nesplněné sny ji tížily na hrudi, snažila se té tíze ulevit vzdycháním. Sny si představovala jako vylisované květiny. Každá byla rozmačkaná v plném květu, jako upomínka na to, čím mohla být."

zahradnice18
23.07.2020 3 z 5

Zajímavým nápadem bylo spojení názvu kapitol s názvy rostlin Austrálie (jednalo se i o keře a stromy). Chování hlavní hrdinky mě spíše rozčilovalo. Přesto byla kniha velmi hezky přeložena a snad i napsána.

iška
19.07.2020 5 z 5

Obálka a pár zdejších hodnocení zaujalo moji pozornost a nelitovala jsem. Líbil se mi styl psaní i samotný příběh. A australská flóra je opravdu krásná.

Dreisii
15.07.2020 5 z 5

Krásná obálka s krásným příběhem. Děj vás pohltí svou záplavou květin a příběhu o malé holčičce která se stane tou nejkrásnější květinou. PS: nejlepší číst na zahradě plné květin .

Hanjimka
03.07.2020 5 z 5

Krásný obal na krásné knize. Příběh od holčičky po dospělou ženu. Austrálie od pobřeží až po červenou poušť.

Agatha84
27.06.2020 4 z 5

První část knihy popisující dětství Alice byla úžasná, zbytek příběhu však už poměrně pokulhával. Možná by bylo vhodnější věnovat se více charakteristice hlavních postav a jejich motivů, nežli několika dějovým linkám s mnoha "procházejícími" osobami, které už jakoby jen vyplňovaly prázdná místa.
Celkově lze však příběh hodnotit jako vydařený, odpočinkový, milý a nápad s květomluvou a ilustracemi květin byl prostě božský!

Márinka
15.05.2020 4 z 5

Vše souvisí se vším, říkám si, když stále nevěřícně kroutím hlavou nad tím, proč se mi tato kniha dostala do rukou právě teď. Existuje totiž jedna souvislost. Koronavirus zavřel spoustu rodin do jednoho prostoru. Lze to vnímat jako plus – rodiče mají konečně čas na děti, muži na své ženy a obráceně. Bohužel v mnoha případech je opak pravdou. Přibylo případů domácího násilí.

Devítileté Alici se ze dne na den zhroutí svět. Ne že by před tím za moc stál. Po té, co „Fénix povstal z popela“ se dokonce zdá, že teprve nyní nachází milující rodinu, klid, štěstí, lásku… Neví, že vše mohlo být jinak. Netuší, že láska tahající za provázky osudu může nejen chránit, ale také ničit.

Nejtragičtější v příběhu je pro mě poznání, že i přes hrůzné zkušenosti mohou lidé přebírat vzorce chování svých blízkých. Slepě a destruktivně. A obávám se, že to není pouze autorčina fabulace.

To krásné jsou popisy krajiny, přírody, mýty, přátelství, vůle a odvaha.

Rihatama
21.04.2020 5 z 5

Banksie nádherná.
Význam: Jsem tvým zajatcem.

Jak hluboký rozpor může skrývat květina. Jak hluboký rozpor leží v rodinách. Od Ztracených květin jsem se nemohla odpoutat od prvních stránek. Zvláštní potěšení, nejasná očekávání. Dílko překypující smutkem i něhou, bolestí i radostí, zoufalstvím i nadějí... příběhy života orámovány okvětními plátky i trny divokých rostlin. Chvílemi jako bych poslouchala teskný zpěv ptáků, cítila palčivé vedro pouště nebo chladivé a hojivé účinky vody. Nikdy jsem nic podobného nečetla, jakkoli pod lány květů se tady skrývají archetypální, důvěrně známé a povětšinou tragické, násilné stránky lidských duší. Hlavní hrdinky i hrdinové svádí do jednoho nelehký vnitřní boj, vystavují zkouškám sílu svých přátelství, partnerství a klopýtají pod tíhou svědomí... Poetické, bolestné drama o odvaze, lásce, zapomnění a pochopení.

"Knihovna je něco jako tichá zahrada knih, ve které rostou příběhy jako květiny."

Catherine178
08.04.2020

Kniha mne v knihkupectví zaujala svou obálkou (jak jinak), ale po otevření a rychlém přelétnutí stránek, jsem si všimla názvů kapitol jako květin. Ihned jsem věděla, že kniha je výjimečná a četba bude zážitkem. První dojem nezklamal. Jsou knihy, které se nám líbí, a jsou knihy se kterými prožíváme děj. U mě tato kniha zabodovala. Četla jsem mnohdy i do rána, abych se dozvěděla, co nového Alici potká. Příběh je krásný, květiny slouží jako mluvčí vnitřních pocitů, které ještě intenzivněji stahují do děje. Zkráceně, jakoby jste byli protagonisté vy.

intelektuálka
10.03.2020 4 z 5

Obálka plná květin mne přilákala k této knize - je jaro a kvítí k němu patří ....

A nezklamala jsem se - ponořila jsem se do procítěně sepsané historie jedné rodiny na území Austrálie .... se prolínající se květomluvou exotických rostlin ....

Příběh o malé Alici, která po tragické smrti rodičů vyrůstá na květinové farmě a snaží se vypořádat s minulostí svých předků má své kouzlo - líbil se mi ....

A věta, která zaujala ?

" Život se žije směrem kupředu, ale pochopit ho lze jen zpětně ...."

Jako debut pěkné, doporučím.

Radka_p
06.03.2020 3 z 5

Toto mohla byť skvelá kniha, opis prírody, reč kvetín zaujímavo sa rozvíjajúci príbeh na začiatku, Alice bola fantasticky napísanou postavou až kým neodišla z Thornfieldu pracovať ako turistická sprievodkyňa v národnom parku. Potom akoby autorka písala o niekom inom. Prišlo mi tak nasilu a narýchlo napchať do 50-tich strán týranie, z ktorého sa v ďalších 50-tich stranách Alice oslobodila a išlo sa ďalej. Záver knihy zase pre mňa vyžadoval trošku viac rozpracovania ale aspoň to bola Alice zo začiatku knihy. A veľké plus je krásna obálka.

hermína14
23.02.2020 4 z 5

Všechna místa jsou tak krásně a láskyplně popsaná, že by jeden hned balil kufry. Jen díky tomu prostředí se dobře zalévaná zranitelnost a potřeba blízkým nadiktovat život dá snést. Bylo toho moc na jeden příběh...

Pett
23.02.2020 3 z 5

Ach, to skvostné zpracování mi ovonělo mysl... až posvátně jí berete do ruky... ani se nenadějete a nestydatě předbíhá ve frontě ostatní příběhy čekající na tu svojí záložku v ušáku... jenže ouha... sic je vyprávění zpočátku silné a chtě nechtě mojí maličkost kousek po kousku hmoždí... tak v průběhu rozvíjení se poupátka příběhu mi jaksi tahle písmenková louka začala uvadat před očima... klišé se střídalo s dalším klišé a má pozornost šla bohužel do kompostu... i přes podobné modřiny na duši mi tohle prostě moc záložkou nepohnulo.

Danka22
23.02.2020 4 z 5

Krásný příběh. Ještě hezčí je že každá kapitola začíná významem nějaké květiny a její kresbou to knížce přidává na originalitě. Možná to nemuselo být v některých pasážích tak zdlouhavé ale jsem ráda že jsem ji přečetla.

alnahu
22.02.2020 5 z 5

Velmi silný příběh ,který se četl sám.S Alicí prožijeme v této knize zhruba dvacetileté období jejího života, do kterého se vepsalo trauma z dětství s kterým se těžko vyrovnává.Na květinové farmě u své babičky,kam se odstěhuje , si svou duši léčí a k tomu ji pomáhají právě květiny a její herbář.
Kniha je skvěle doplněna květomluvou s krátkými popisy rostlin a jejich významem.

Edera
19.02.2020 4 z 5

Zdařilá kniha, kterou doporučuji k přečtení. Počínaje skvěle napsaným textem až po ilustrace, které mně v knihách pro dospělé čtenáře tolik schází. Grafik si vyhrál už v obsahu knihy, který je zarámovaný krásnými černobílými ilustracemi australských květin. Jednotlivé kapitoly se jmenují vždy podle jedné z nich, pod tím je uveden význam květiny v květomluvě a následuje krátký popis rostliny, která nějakým způsobem symbolicky souvisí s vyprávěným příběhem. S podobným nápadem jsem se ještě v žádné knize nesetkala a ilustrace mi hezky zpestřovaly četbu.

Příběh je tragický i krásný zároveň, vždy je tam záchytný bod, který dívce pomáhá v těžkém životě. Už úvodní část s tyranským, psychopatickým otcem je popsána tak živě, že děj vidíte přímo před očima. Přitom čtenáře nepohlcuje beznaděj, je tu kromě nevyzpytatelného táty s dvěma tvářemi ještě milující, jemná matka. Některé těžké situace jsou jen naznačeny, je tu pro útěchu trápených žen nádherná, léčivá květinová zahrada, domek u moře, hrátky se psem na pláži, australská exotika, kde poletují papoušci a vzduch je prosycený vůní moře, chaluhami... a vy se ocitáte uprostřed příběhu, v němž hraje roli i láska ke knihám a knihovnice Sally.
Po rodinné tragédii přichází Alice o své blízké i o svůj hlas a musí se vyrovnat s mnohým, přizpůsobit se nové situaci, lidem a jinému životu. Péči o zraněnou dívku přebírá dosud neznámá babička, která má květinovou farmu a ovládá květomluvu, která se i pro Alici stává vyjadřovacím prostředkem. Vypravování, který se tímto teprve rozjíždí, je křehké i silné zároveň, čte se jedním dechem.
Rostliny jsou zde zmiňované snad v každém odstavci, jsou prostoupené celým příběhem, prorůstají jím a květinová obálka tudíž knihu skvěle vystihuje, nastiňuje děj i zdůrazňuje jejich význam v celém románu.
Jsem ráda, že jsem se mohla zase jednou potěšit kvalitní a přitom srozumitelnou, čtenářsky přístupnou literaturou.

Květ
10.02.2020 5 z 5

Nevšední květinovou obálkou to nekončí, i vevnitř knihu provází krásné černobílé ilustrace květin, které vždy otevírají každou kapitolu a svým významem čtenáři lehce cosi naznačují. To ale není rozhodně všechno, co knížka může nabídnout! Autorčin debut, zasazený do krásné australské přírody je prostoupen bolestí, emocemi, smutkem, ale i nadějí a vůlí pokračovat dál. Není to román odpočinkový, ale podněcující k zamyšlení. Moc se mi líbil. Děkuji Šánce a zuzaně2599 za jejich komentáře, které mě k čtení nalákaly.

Ola-la
09.02.2020 5 z 5

Vyborne, ctive. Knihu jsem doslova vdechla za 2 dny.