Strakonický dudák

Strakonický dudák https://www.databazeknih.cz/img/books/77_/77278/bmid_strakonicky-dudak-GRR-77278.jpg 3 935 103

Toto vydání Tylova Švandy dudáka, "národní báchorky se zpěvy" (jak své dílo označil autor), vychází v úpravě rež. Frejky a je určeno mládeži nejen jako ukázka věčně živé hry, od jejíhož prvního provozování uplynulo už více než sto let, ale také jako hra, kterou si má mládež zahrát v zájmových kroužcích. Proto jsou také ke knize připojeny Trnkovy návrhy scén a kostýmů, kresby jednotl. postaviček a v doslovu přibližuje Frejka čtenářům charakter jednotlivých postav.... celý text

Weiler
09.12.2013 3 z 5

Jako drama, které má co nejjednodušší formou šířit vlastenectví, funguje Strakonický dudák slušně, ale na hře mi vadily dvě věci: tak zaprvé Rosava, na to, že to měla být nesmrtelná bytost, co se nesmí vměšovat do světa lidí, pobíhala po scéně jako Deus Ex a neuvěřitelně příběh ruší. Druhá věc je patetický páreček dvou hlavních postav, které jsou tak klišoidní, že pěkně kapírujou dramatickou křivku hollywoodské produkce: kluk miluje děvče, děvče kluka, kluk něco posere, děvče se nasere, jsou chvíli uražení, později si ale uvědomí, že jejich láska i hory přenáší a končí šťastně jeden druhému v náručí. Tohle naštěstí zachraňuje ženatej Kalafuna, kterej má se svou starou tak trochu italskou domácnost, je to takovej pitomej ňouma, ale má kurva zlatý srdce a jeho žena to moc dobře ví, takže mezi nima ta romantika funguje moc hezky a zahřeje tady v hrudníčku. Má to bejt Tylova klasika, chápu proč, ale pevně doufám, že dokázal napsat i lepší hry.

TinaBookBlog
24.11.2013 5 z 5

Poutavý děj. Kniha se čte jedním dechem. Už je to dlouhá doba, co jsem ji četla, ale stále ji mám v paměti.

Zdeněk Ludka
22.09.2013 5 z 5

Klasika české literatury .kdo neumí posoudit dějiny a snahu kterehokoliv autora nebo autorů o zachování českého jazyka v době kdy se tady rozpínal jazyk německý,nemá právo posuzovat která kniha je nejlepší nebo nejhorší.To můžere také zařadit do nejhorších děl knihy autorů jako je K.H.Borovský,K.H.Mácha,F,Čelakovský,Neruda,B.Němcová,I.Olbracht a další.To že to byla povinná četba nic nemění na tom,že tyto knihy,básně v tu dobu posilovaly sebevědomí Čechů před německým jazykem a zaslouží si být v knihovnách na čestném místě.

Cyanine
01.09.2013 2 z 5

Ani mi tak nesejde na tom, že jakákoliv aktualita je pryč např. že by se češi hlásili k nějaký ideálům věrnosti, lásky.
Nejvíc mi tu vadila omezenost: cizina - fuj, čeština - nejlepší, král - fuj, sedlák - nejlepší, dudákovo koktání v královské síni... Toto opravdu nesnáším. Svým způsobem to připomíná současný film Babovřesky, který určitým vyzněním taky oslavuje to, za co bychom se měli stydět.

matiabaru1
03.08.2013 5 z 5

Strakonický dudák má nádhernou jazykovou i obsahovou stránku.Tyl používá co nejvýstižnější metaforická i metonimická přirovnání a každá postava má svoje specifické chování i vyjadřování souladící s jeho životem i zaměřením.Tato kniha je jednou z nejkrásnějších českých her,které kdy kdo napsal.Ukazuje vítěztvi pravdy a lásky především.Po jazykové stránce je toto dílo naprostým skvostem a rovněž je celá hra dokonale promyšlená a spletená dohromady.A v žádném případě nechápu,co dohnalo ty,kteří ji hodnotili,aby z ní učinili 15 nejhorší knihu!Opravdu ať mi někdo-natolik upřímný,aby se mi podíval do očí-zkusí říci jediné rozumné argumenty co knihu našeho národního oroditele činí 15.nejhorší.Subjektivní názory typu:Nuda,nebavilo mě to,je to divný...pro mě nejsou argumety!

Ano,Tyl si bral příklad z her Vídeňského lidového divadla,které používalo tematiku fantastička a magična,nadpřorozených bytostí a také důrazů na lásku...ale to ještě není důvod přece aby byla tato hra špatná.Pomněte kolik lidí si bralo příklad ze Shakespeara nebo z Čechova a považujeme snad všechny tyto autory za plagiátory nebo neschopné svého myšlenkového směru,než to z čeho/koho si brali příklad a čím/kým se inspirovali?Kdyby lidé inspiraci neměli,zmizela by ze světa jakákoliv tvorba i iniciativa samotná!

Valentine
24.07.2013 2 z 5

Po přečtení jsem okamžitě zapomněla o čem to bylo, ač se to četlo pěkně.

Michaela91
17.07.2013 3 z 5

Jednoduchý děj, postavy také nebyli složité. Takový úsměvný příběh, nijak složitý na přečtení.

Tlapka
22.06.2013 3 z 5

Kulturních a společenských podtextů by se v textu dalo najít několik, ovšem můžete je vynechat - a přečíst si zkrátka jednoduchý pohádkově lazený příběh.

smnpka
21.06.2013 3 z 5

Tato kniha odsuzuje čechy kteří pracovali v době NO (i když pro národ) v zahraničí. Tohle jsem si přečetl na netu před maturitou. U čtení jsem se tím ale vůbec nezabýval. Prostě pohádka :D.

alfa
28.05.2013 2 z 5

Kniha slavná jen díky tomu, že ji napsal Tyl v době národního obrození. Jinak by si na ni dnes už nikdo ani nevzpomněl. A tak tahle 16. nejhorší kniha vesele dál patří na seznam povinné četby. Ať žije školní vzdělávací systém...

Sgr.Krtek
09.03.2013 4 z 5

Jednodušší divadelní hra. Znovu bych asi nečetl.

Andrejz
14.02.2013 3 z 5

Milá pohádka. Tyl do ní vložil své hodnoty a hlavně hodnoty celého národního obrození a to se cení. Tím má svou hodnotu.

Kituna
17.11.2012 1 z 5

celkem zajimavá kniha .. cekala jsem ze to bude nudnejsi

Dandulka
23.09.2012 5 z 5

Švanda, Dorotka a Kalafuna........ono i filmové zpracování je moc hezké.......

Antena
31.08.2012 2 z 5

Tuto knihu jsem četla na střední, pak na vejšce a doufám, že už nikdy více. Strakonickýho dudáka nemám vůbec ráda. Špatně se mi dílo četlo plus film se mi taky nelíbil. A rozhodně mi to jako pohádka nepřijde.

dendisek3
15.08.2012 4 z 5

Ze začátku mě sice moc nebrala, a chtěla jsem ji dočíst jenom kvůli maturitě. Nakonec se mi ale začala líbit.

Nikotyna
12.10.2011 5 z 5

K teto knizce jsem se dostala jenom diky, maturitni cetbe, a je to knizka, ktera me osobne bavila :) Urcite to neni spatna volba, a je prectena za chvilku :)

WEIL
11.08.2011 4 z 5

Hitovka J.K. Tyla. Pěkně zfilmována v padesátých letech 20. století.

kapllu
28.03.2011 3 z 5

I když to je pěkná hra, tak mě osobně za srdce nevzala, není z mých oblíbených. Nicméně k povinné četbě to je vděčná knížka, nic složitého tam není.

Honey0105
27.03.2011 3 z 5

Opravdu jsem nevěděla, co čekat a trochu jsem se bála (dáno také některými komentáři zde na databázi). První stránky mě opravdu vůbec nebavily. Pak jsem se ale docela začetla. Ne, že by se jednalo o nějaký skvost, ale zase tak špatné mi to nepřišlo. Mamka mi řekla, že to je taková pohádka. Já jsem to teda jako pohádku brala a díky tomu se to dalo opravdu dobře snést.
Radím i všem ostatním, kteří chtějí tuto hru číst, aby k tomu přihlíželi jako k pohádce. Když si to pak člověk představí, nepřijde mu to tak špatné. Tedy.. Jestli máte rádi pohádky ( Já totiž ano!).