Strach ze svobody

Strach ze svobody https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/4561/mid_strach-ze-svobody-iZd-4561.jpg 5 139 22

Knihu autor napsal po osmi letech exilového pobytu ve Spojených státech, kam musel utéci před Hitlerovým fašismem. Vzhledem k tomu, že lidem z demokratických společností se navzdory faktům zdálo neuvěřitelné, že by nacistickou ideologii i praxi aktivně podporovaly široké vrstvy německého národa, považoval Erich Fromm za nutné vysvětlit psychologické kořeny tohoto úděsného jevu... Kniha, která vyšla prvně v roce 1941, je především Frommovou snahou vysvětlit nástup a pevné pozice nacismu v Německu, ze kterého Žid Fromm pocházel. Vzhledem k časnému vydání (1941) kniha nemůže reflektovat ani koncentrační tábory a konečné řešení, ani poválečnou zkušenost například se stalinským kultem osobnosti. Ovšem ani tyto okolnosti by závěry knihy, která nachází odpovědi ve společenských změnách, ke kterým došlo v minulých staletích, nijak neovlivnily.... celý text

Literatura naučná Filozofie Psychologie a pedagogika
Vydáno: , Naše vojsko

Escape From Freedom , 1941

totalySICK
05.12.2014 5 z 5

Když se mi nějaká myšlenka líbí, nebo s ní souhlasím, mám protivný zvyk si ji, pokud je kniha moje, tužkou podtrhnout. Výtisk, který mám doma, je podtrhaný prakticky celý... kdybych řekla, že je to nejlepší kniha, jakou jsem kdy četla, nejspíš bych vůbec nepřeháněla.

fanous21
24.04.2011 4 z 5

Velmi zdařilé počtení, které vás donutí se zamyslet nad fenoménem svobody. Některé Frommovy myšlenky jsou odzbrojující, místy se kniha ovšem čte dosti náročně. Vřele doporučuji.