Stín větru

Stín větru https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/363317/bmid_stin-vetru-33y-363317.jpg 4 1199 302

Stín větru, literární thriller s prvky historického, gotického i detektivního románu, se stal kultovním knižním fenoménem a celosvětovým bestsellerem vydaným ve 45 zemích. Carlos Ruiz Zafón v něm poprvé uvedl čtenáře do magického světa Pohřebiště zapomenutých knih – a k jejich radosti tak učinil ještě třikrát, v prózách Andělská hra, Nebeský vězeň a Labyrint duchů. Ukryté hluboko v srdci starobylé Barcelony leží pohřebiště tisíců ztracených či odložených svazků. Sem je jednoho chladného rána roku 1945 přiveden desetiletý Daniel Sempere, aby si vybral jeden titul. Daniel zvolí román Stín větru záhadného autora Juliána Caraxe – a nastoupí spletitou a nebezpečnou cestu iniciace do světa literatury i dospívání. Životní osudy Daniela a Juliána se začnou protínat, až nakonec vytvoří složitý mnohavrstevný propletenec…... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Knižní klub

La sombra del viento , 2001

snimcibdim
06.02.2022 5 z 5

Nádherné, magické a okouzlující.
Skrumáž dějových a žánrových linek ladně propojených do rafinovaného dokonale harmonického celku, který šlape jako krásný starožitný strojek, kde každé kolečko přesně zapadá tam kam má.
Vše podstatné je v anotaci a dodám jen, že kniha je krom uvedeného také láskyplnou poctou literatuře a vypravěčství. Jsme stále obklopováni velkým množstvím příběhů, takže to často už pokládáme za samozřejmé - ale díky této knížce jsem si uvědomila, že magie předávání příběhů je jedna z věcí, které z nás na této planetě činí jedinečný druh.

capricorn__
02.02.2022 4 z 5

Perfektní kniha do letních měsíců. "Stín větru" v sobě nese kousek typického románu, thrilleru, kousek historie a intrik, ale především hodně čtivosti a velmi poutavého stylu psaní a sympatických, uvěřitelných hlavních postav. Jedna z knih, která se obtížně popisuje, protože má svůj osobitý nádech a atmosféru.

IVANA0123
31.01.2022 4 z 5

Tato kniha má velice dobré hodnocení, proto mě překvapilo, že jsem s ní skoro do půlky docela bojovala. Kniha má rozhodně své kouzlo. Příběh jako takový se mi líbil a také většina postav byla sympatická. Obzvláště "postavička" Fermína byla zlatým středem, která knize dodala kouzlo, svéráznou "moudrost" i špetku humoru. Bohužel ale musím říct, že začátek knihy byl pro mě zbytečně pomalý a rozvláčný a některá období Danielova života - hlavně druhá kapitola - by se dala zestručnit, vzhledem k tomu, že na vlastní příběh neměla příliš vliv. Naštěstí ve druhé půlce knihy už se celý příběh rozběhl a jednotlivé části do sebe s každou novou výpovědí začaly zapadat a vykreslily zajímavý, i když tragický příběh. Možná mě překvapilo i autorovo ukončení. Knihu jsem nakonec dočetla na jeden zátah, přesto musím říct, že i když nebyla úplně špatná, čekala jsem víc. Co ale musím ocenit je pozadí příběhu - popis tohoto nelehkého období španělských dějin. Do dalších dílů se zatím pouštět nebudu. Za mě 3,5*, za Fermína trochu přidávám.
(1/22)

iwosh
17.01.2022 4 z 5

Takové pohodové čtení, až od rukopisu Nurii mě to dostalo do varu :)

manka71
08.01.2022 5 z 5

Skvěle napsaná kniha, autor vás vtáhne do děje a budete se toulat starou Barcelonou zároveň s vypravěčem příběhu. Určitě si půjčím i další knihu z Pohřebiště zapomenutých knih.

Snoopi
14.12.2021 4 z 5

Má náročná čtenářská duše si lebedila. Prostředí malebné, kouzelné, temné, děsivé, hororové, tajuplné, spolu s neopakovatelnou atmosférou.
Obsahuje vše, co má takový mnohovrstevnatý román mít - silný příběh, silné emoce /láska, nenávist, přátelství, závist, ctižádost, strach i odvaha/, jasně dané charaktery postav, bohatý děj plný intrik a pletich, msta, vzbuzující morální otázky... a to vše na pozadí politických událostí poválečného Španělska.
Nechybí ani detektivní zápletka /utajený zločin, pátrání po zmizelém autorovi jedné knihy/, ani motivy jako vystřižené z fantasy a magického realismu /prokletí, dávná křivda, bloudění labyrintem podivností, zvláštní místo Pohřebiště zapomenutých knih/ a ještě k tomu i hororový prvek /tajemný muž bez tváře/.
Román je složitě komponovaný, se spoustou odboček a vedlejších dějových linií, zalidněný nepřeberným množstvím postav a postaviček, z nichž mnohé se vracejí, aby odhalily nečekané souvislosti. Jejich osudy se různě proplétají a rozplétají jako vánočka, je těžké si uhlídat, kdo je kdo - děj postupně zrychluje a nabírá na obrátkách, že stěží stíháme reagovat, a ocitáme se přímo v absurdním kolotoči dění.
Celým textem se jako hlavní motiv nese osudovost - hlavně tím, jak se osud záhadného spisovatele Juliána Caraxe nečekaně prolíná s osudem hlavního hrdiny, Danielem Semperem.
Nemohla jsem si však pomoci, ale stále jsem zde viděla paralelu s Hugovými Bídníky - inspektor Fumero mi ve své honbě za Fermínem připadal jako policejní prefekt Javert, jenž zarputile pronásledoval Valjeana.
Velmi se mi líbil autorův styl, využití skutečně originálního básnického jazyka a použití neotřelých přirovnání:
"Ticho tvrdé jak švýcarské franky"
"Láska je jako uzenina: na jedné straně máme jemnou šunku - a na straně druhé koňský salám."
Knihu jsem poslouchala jako audio - vysoce oceňuji podmanivou hudbu a smekám před fenomenálním přednesem interpreta Gustava Haška.
Z postav mi nejvíc k srdci přirostl právě Fermín s jeho nezapomenutelnými bonmoty a hláškami: skvěle odlehčují příběh a zároveň mu dávají nádech lidskosti.

freejazz
01.12.2021 5 z 5

pred pár dňami som si povzdychol, že by som si rád prečítal nejaký dobrý romantický, dobrodružný román, plný záhad a zápletiek, plný živých postáv v reálnom čase a v reálnem mieste (to už som si teraz popridával).
a potom som v čítačke natrafil na tohto Zafóna.
parádna jazda. plnokrvný klasický mnohovrstevný román, príbeh mnohých príbehov, v ktorom bol iba jeden jediný záporák a na všetkých ostatných sa rozpútala kompletná paleta emócií.
a pri čítaní som si uvedomil, že v čase, keď u nás zúril komunizmus, čistky, lágre, politické procesy a ničenie osudov po tisícoch, kdesi na opačnom konci Európy mali to isté, len v hnedom. pomstychtivý ľudský odpad, ochotný slúžiť každej dobe a každému režimu, neštítiaci sa zabiť uprostred dňa na rušnej ulici hocikoho. a tak trochu som začal inak vnímať aj boj Kataláncov za väčšiu samostatnosť. čo môže byť v dnešnej dobe ťažší zločin na kultúre národa ako zakázať mu používať vlastný jazyk?
a celému dielu určite dobre pomohol aj výborný preklad.
takže mám za sebou ďalšiu čitateľskú lahôdku.

mončičáček
29.11.2021 5 z 5

Velká poklona českému překladu, úžasný jazyk příběhu má velkou zásluhu na tom, že jsem přes pomalý rozjezd vydržela až do konce! Jednoznačně doporučuji audioverzi, protože v podání Gustava Haška ta krása mnohem víc vynikne než při tichém čtení.Zafón se jistě v mém čtenářském hledáčku ještě objeví a tahle knížka uvízne v paměti.Trocha historie, nádech tajemna, podmanivé prostředí a spletitý příběh,kde se nakonec všechno vysvětlí, uzlíky rozmotají a jednotlivé kousky skládačky zapadnou na své místo, přičemž o překvapení není nouze - co chtít víc??

papeha
22.11.2021 5 z 5

Nádherná práce s jazykem, zajímavý příběh odehrávající se v uličkách Barcelony. Příběh, který na mě zapůsobil jak jednáním postav a svými událostmi, tak zpracováním. Určitě si přečtěte.

Vlado84
22.10.2021 5 z 5

spomínaš si? vo februári, minulý rok.. v Banskej Štiavnici, v Antikvariatiku sme sa motkali a obdivovali spolu knižky a táto mi padla do oka a ty si mi ju podarovala.. a ja som ju včera dočítal a s tým akoby skončilo a odišlo aj čosi viac.
Knižka je krásna, je plná života a zlomov a nečakaných situácií, ktoré sa v živote dejú, a niektoré vieme ovplyvniť a niektoré nevieme aj keď chceme, a záleží len na nás, ako sa k nim postavíme a zvlášť, ako ustojíme tie zložité a ťažké udalosti.. v tejto knižke sa to napokon skončilo dobre.
Kiež by to tak bolo aj naozaj.. ale na tú lásku v srdiečku sa nedá zabudnúť.
Krásna knižka, ktorú len a len odporúčam.

michaella03
20.09.2021 5 z 5

"Zradou dětských let je skutečnost, že není třeba něčemu porozumět, aby to člověk vnímal. A když rozum dokáže pochopit, co se děje, rány v srdci jsou již hodně hluboké."

Nádherná obálka. Spletitý, tajemný a krásně smutný příběh nejen o knihách. Skvěle odvedná práce pana Zafóna i paní překladatelky. Jen tiše vstřebávám krásu Barcelony a děkuji.

Těším se na další díl.

irskádívka
30.08.2021 5 z 5

Kniha pro knihomoly, milovníky knih, starých knih, knihkupectví, příběhů a hlavně něžného vypravování s nádhernou slovokresbou (díky nejen autorovi, ale i překladateli!)
Malý Daniel v příběhu vyrůstá obklopen knihami a jeho život se vplétá do příběhu života autora knihy pro něj vyjímečné. Je obklopen laskavými lidmi, kteří mají pochopení pro život, lidi, lásku i odvahu a sám se s jistými zaklopýtnutími stává mužem, kterému je stydno nebýt statečný, zvlášť, když má kolem sebe tak zajímavé lidské vzory.

jopp
27.08.2021 4 z 5

Tato kniha se musí líbit všem milovníkům krásné literatury. Pěkná práce s jazykem, neotřelý příběh, nečekané rozuzlení. Paráda.

RenkaB
26.08.2021 5 z 5

(SPOILER) Jedním slovem - krásné. Už dlouho jsem neměla v ruce knihu, která by mne tak pohltila. Těšila jsem se na každou volnou chvíli, kdy se zase budu moci ponořit do řádků a procházet se uličkami Barcelony a jako tichý divák pozorovat vyprávěné životy. Zaujal mne už název knihy "Stín větru" - už jste někdo někdy viděl stín větru? Na stránkách jsem pak očekávala a nacházela další podobné autorovy slovní hříčky (např. ukřičené ticho...) a mazlila se s nimi jako malé dítě se svým oblíbeným mazlíčkem. Děkuji autorovi (tam nahoru) za nádherný zažitek, ještě se k jeho knihám vrátím.

P.S. Jo a úplně jsem cítila zadostiučinění, že toho parchanta dostal. Kdo jste četli, tak víte kdo koho. Kdo nečetl, tak honem do toho. Stojí to za to.

Amazonka72
20.07.2021 4 z 5

Velmi zajímavě napsaný příběh. Bohužel jsem ho četla velmi přerušovaně, takže mám v plánu uložit do knihovny a přečíst si ho ještě jednou - za pár let.
Je zde velké množství postav a příběh je značně propleten, proto je velmi důležité mít na čtení čas a opravdu se do příběhu ponořit.
Nádherně vykreslená atmosféra předválečné a poválečné Barcelony. Hned mám chuť se tam vypravit, zavřít se do nějaké literární kavárny a číst. Nejlépe v zimě vpodvečer.
Moc se mi líbil i nápad s pohřebištěm knih. Místo, kde je každá kniha uschována, tak, aby se neztratily v propadlišti dějin (a knih). Přemýšlím, jak velké by pohřebiště muselo být, když vychází takové množství nových knih... :-) Každopádně jde o magické místo opředené tajemstvím.
Resumé - objev španělské literatury, kniha, kterou stojí zato uschovat v domácí knihovně a občas se k ní vracet.

Magrata15
03.07.2021 5 z 5

Kniha podle mého gusta - detektivní pátrání, záhady, tajemná kniha. Skvěle se četla, příběh mě vtáhl od samého začátku. Už sháním další knihy od tohoto autora.

danka13
30.05.2021 5 z 5

Pěkný příběh, určitě to neni poslední kniha tohoto spisovatele, kterou jsem si koupila.

Meginho
09.05.2021 5 z 5

První kapitoly jsem si nesmírně užívala Zafónův styl psaní, knihu s tak povedenými slovními obraty jsem dlouho nečetla. Druhá polovina knihy mě pak naplno vtáhla do děje.
Souhlasím, že autor vytvořil atmosféru, která je opravdu jedinečná. Doporučuji!

Zoulinda
30.04.2021 5 z 5

Bylo to moc krásné čtení, přečteno jedním dechem.

angloumene
25.04.2021 2 z 5

Krásný, barvitý jazyk je bohužel přebit slabým, neoriginálním příběhem.