Stezkami na obou Orlicích

Stezkami na obou Orlicích https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/454052/mid_knihy-s-usmevem-Qtv-454052.jpg 3 1 1

Pěšky, na kolech, autem nebo železnicí putujeme proti proudu Divoké a Tiché Orlice do Orlických hor. Choceň, Brandýs nad Orlicí, Letohrad, Písečná a Žampach, Žamberk a Kunvald, Jablonné nad Orlicí, Králíky - devět historických měst, městeček a obcí Pardubického kraje leží v malebné krajině pod Orlickými horami a v Orlických horách. Jako korálky na šňůrce je spojují dva toky: Divoká a Tichá Orlice. Touto publikací autoři navazují na již vydané knížky Města Pardubického kraje (2015), Tajemství Trstenické stezky (2016), Pernštejnská stezka v 21. století (2017) a Po Čechách stezkami ušlechtilých koní (2019) a popisují výše uvedená historická města a obce východních Čech společně s jedinečnou kulturní krajinou, které tato sídla dodávají nezaměnitelný půvab. Knížka je koncipována jako průvodce, v každé ze šesti etap je autory vytvořená mapka sídla včetně okolí, popis nejzajímavějších lokalit a GPS souřadnice vybraných míst. Poutavý text je proložen fiktivními historickými příběhy dokreslujícími odlehčeným způsobem navštívená místa. Součástí publikace je více než 190 barevných originálních fotografií Vladimíra a Tomáše Rozehnalových.... celý text

Komentáře (1)


Sidonka3
Sidonka3
28.10.2021 3 z 5

Kniha plná tipů na výlety po 9 historických městech, městeček a obcí Pardubického kraje: Choceň, Brandýs nad Orlicí, Letohrad, Písečná a Žampach, Žamberk a Kunvald, Jablonné nad Orlicí, Králíky.
Nachází se v malebném podhůří. Je zde mnoho cyklostezek a dobrá dostupnost po železnici. Značná část tras uvedených v průvodci je v přijatelné pěší a časové dostupnosti. Včetně delších výletů. Nechybí mapa s hlavními ulicemi včetně parkování. Příroda je zde mimořádně bohatá. Navnadila mě zejména pozvánka na jarní květenu u Tiché Orlice, u Orličského (meandrujícího) potoka...
Písečná získala roku 2005 zlatou plaketu v evropské soutěži nejkrásnějších vesnic.
Králíky mají poutní alej, kapli se Svatými schody... A okolí Chocně je také velmi půvabné.
Kraj prý za návštěvu stojí, dostala jsem tip od jedné známé. Tento průvodce nás provází přírodou i napříč městy a památkami.
Průvodce není na první pohled zvlášť výrazný, fotky spíš obyčejné, ale jako zdroj informací je to slušné. Nechybí dokonce ani prostor pro osobní poznámky. Můžeme si i zodpovědět závěrečné otázky na konci kapitol, např. K jaké náboženské sektě se hlásil rod Žerotínů?
Co se mi líbilo už trochu méně je křehká vazba, která se po otevření snadno rozpadá a hrozí brzké vypadávání listů. Jinak je to OK.
Určitě se k Divoké a Tiché Orlici někdy vypravím.

Štítky knihy

Česko, Česká republika české řeky

Autoři knihy

Vladimír Rozehnal
česká, 1942
Zdenka Rozehnalová
česká, 1947

Kniha Stezkami na obou Orlicích je v

Přečtených1x
Chystám se číst5x
Chci si koupit2x