Štěstí

Nové vydání již legendárního a několikrát filmově zpracovaného souboru deseti povídek z prostředí pracovních táborů 50. let minulého století o skutečných osudech politických vězňů, kteří v nich byli internováni. Poprvé kniha vyšla v roce 1969, ale ještě před distribucí šel celý náklad do stoupy. Dalšího vydání se kniha dočkala až v roce 1990. Vypráví příběhy mužů, které vítězná komunistická moc odsoudila k likvidaci, k dlouholetým vězeňským trestům, ke ztrátě občanských práv a majetku, domova a rodiny, zbavila je štěstí každodenního obyčejného života jen za to, že se narodili ve „špatných rodinách“, že si možná mysleli něco jiného, než žádala doba, anebo jen proto, aby byl splněn a překročen plán odsouzených nepřátel lidu. Nenechali se však připravit o mužskou důstojnost, kamarádství, soucit, lásku, věrnost, odvahu a naději. Kniha Štěstí je věnována hrdinným obětem komunistického režimu – a také těm, kdo měli to obrovské štěstí, že tu dobu nezažili, protože i ona je součástí naší historie...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/40_/408662/stesti-vJC-408662.jpg 4.427
Fejetony, eseje, Povídky, Literatura česká
Vydáno:, Argo

Kniha Štěstí

Ronnie68

Velmi čtivé povídky, i když z dost smutného období

Péťa1950
05.11.2018

Velice čtivé povídky i když na smutné téma. Jak snadné bylo dostat se do lágrů za velezradu. Hlavní příčina udavačství z pomsty.(třeba za poměr s manželkou jiného)
Řada rodin měla někoho v kriminále,vězněni byli letci, sportovci, kulaci, továrníci,umělci, politici....
Neměli bychom zapomenout.

Glivuska
28.08.2018

Štěstí mám od Jiřího Stránského vůbec nejradši. Soubor povídek, které se věnují u nás tak málo probíranému tématu komunistických pracovních táborů. Knížku jsem v rámci bakalářky srovnávala s Peckovou "Na co umírají muži", kterou můžu také jen doporučit (Pecka je tedy víc lyrický). Víc takových knih, ať nikdo nemůže zapomenout.

triatlet
21.08.2018

Jednoznačně no.1 z tvorby Jiřího Stránského. I když i většinu jeho ostatních knih hodnotím hodně pozitivně, tak povídkový výbor Štěstí na malém prostoru představuje silné příběhy z doby normalizace.
Povídky Štěstí, Bumerang, Játra, Uniforma, Žabák a Citron jsou nezapomenutelné. Při psaní scénáře k seriálu Zdivočelá země Jiří Stránský použil i některé motivy z těchto povídek.
Film Petra Nikolaeva natočený na motivy povídky Štěstí se jmenuje Kousek nebe. Zajímavé je, že ve stejném roce natočil Bohdan Sláma film Štěstí, který nemá s předlohou nic společného, řeší soudobé problémy.

Stolda
05.11.2017

Knihy pana Stránského se mi při čtení vždycky vryjí do duše, měly by se stát povinnou četbou pro všechny, kdo si stýskají po minulém režimu. Zločiny komunistů na lidech, kteří nechtěli nic jiného, než důstojně žít jsou neodpustitelné a neměly by ztratit v čase na své hrozbě.

Damato
16.10.2017

Dostalo se mi do ruky vydání z roku 1990 a mám právě velice stísněné pocity, protože zrovna teď ukazují v televizi volební preference, kde jsou komunisté na 3 místě. Napadá mě heslo z plakátů, které jsme v 70-80 letech viděli na každé akci počínaje MDŽ , přes oslavy dne dětí přes dne železničářů až k Vítěznému únoru, kde na těch plakátech bylo LIDÉ BDĚTE. Tak mě zrovna napadá, sakra LIDÉ NESPĚTE. Všem voličům té strany , co to myslí se všemi tak čistě a dobře a slibují třešničky na dortu, bych povinně dala tuhle knihu do počátku voleb přečíst a od všech bych chtěla znát, co jim ta kniha dala a co si z toho vzali. A to by pak byl ten správný, volební guláš.

markettH
01.08.2017

Pokud si někdo přečte tuto knihu s vědomím, že se jedná o příběhy opravdových lidí, kteří existovaly, tak nemůže říct: "Dřív bylo líp, za komunismu všichni měli práci atd."Pro takové by měla být četba podobných povídek povinností.

lapagerie
15.04.2016

Čtivé povídky z komunistických lágrů. Jde z nich mráz po zádech...