Stepfordské paničky

Stepfordské paničky https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/47439/mid_stepfordske-panicky-iJ3-47439.jpg 4 811 122

Jaké tajemství skrývá městečko Stepford za nablýskanou fasádou svých domů? Co vede zdejší muže k tomu, aby trávili veškerý volný čas v uzavřené společnosti pánského klubu? Když se do Stepfordu nastěhuje Joanna Eberhartová se svým manželem Walterem, ještě netuší, že sen o skvělém životě se může snadno změnit v noční můru… Slavná hororová próza již inspirovala nejednoho tvůrce k převedení na filmové plátno.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Knižní klub

The Stepford Wives , 1972

Madluska
12.05.2014 4 z 5

A já bláhová jsem čekala nějaké rozumné vysvětlení! :-) Z celé knížky mě asi nejvíc bavil český překlad, když rodina vyrazí k MacDonaldovým apod., to se prostě nezapřel rok vydání. Jinak ale obdivuju Levinovu schopnost vytvořit pěkně hustou a schizofrenickou atmosféru.

Verrrunka
08.04.2014 4 z 5

Dobrý horor se zajímavým námětem, tisíckrát lepší než jeho hloupá filmová adaptace z roku 2004.

markéta23
30.12.2013 5 z 5

Skvěle napsaná knížka, moc se mi to líbilo.

Tess.96
16.12.2013 3 z 5

Kniha mě na začátku vůbec nezaujala. Začalo mě to bavit až od 100 stránky. Líbilo se mi, že to má úplně jiný děj než film s N.Kidman, ale dlouho jsem přemýšlela jestli dát jen 2 nebo 3 hvězdičky. Nakonec dávám 3 a to jen za posledních 50 stránek. Zbytek knihy jsem se nudila.

Daffodila
24.11.2013 4 z 5

Četla jsem ji až po shlédnutí filmu. Četla se mi dobře a rychle. Trochu mě překvapil konec, který je jiný, než ve filmu (ten filmový mi možná vyhovoval trochu víc).

MarieAnnaSarah
07.09.2013 5 z 5

Joanna se nastěhuje se svým manželem do malého amerického městečka, postupně se sžívá s okolím a naráží na jeho obyvatele. U žen ji přepadá pocit, že je něco špatně. Jsou příliš nadšené pro rodinný život, pro úklid a péči o domácnost, to je přeci divné nebo ne? Není divná ona sama?

Jako již u Rosemary i zde si s námi Levin hraje. Nutí nás přemýšlet nad tím, jestli vše co se děje je skutečnost či je pouze narušená hlavní hrdinka. Tápeme, bloudíme, přepadá nás paranoia, všude vidíme znamení, že je něco špatně. Avšak poté se stejně necháme ukolébat a uvěříme, že se nám to jen zdálo, i když červík stále trochu hlodá. A pak bum, přijde rozuzlení a my tajíme dech a valíme oči na to, co byl Levin schopen vymyslet. A závěr? Ten nás prostě dorazí :)

Bravurně vykreslené postavy i příběh samotný. Ira Levin byl mistr a dokazuje mi to opět i touto knihou.

Marika Vanova
25.07.2013 4 z 5

Tuto knihu jsem četla až po shlédnutí filmu a překvapilo mě, že se mi film líbil víc, ale kniha se ubírá lehce jiným směrem.

bbara155
28.06.2013 5 z 5

Netradičně pojaté sci-fi. Dobře jsem se bavila, a od té doby občas sleduji v supermarketech, která panička si srovnává věci v nákupním vozíku. Jestlipak muži opravu touží po takových dokonalých ženách? :-)) Film jsem neviděla, ale podle komentářů ostatních jsem zjevně o nic nepřišla.

Sima:)
14.04.2013 5 z 5

Super :D přečteno za 2dny, nemohla jsem se od toho odtrhnout :D můžu jedine doporucit :)

Pájuš
02.04.2013 5 z 5

Skvělá kniha i když jsem čekala nějaké odhalení, bohužel konec stejně jako celý děj knihy nahrával mužům.Odvážná Joanna stejně svou teorii nedotáhla do konce, škoda. Bylo by určitě zajímavé dozvědět se jak to vlastně muži s proměnou žen v roboty dělají.:) Snad aspoň ve filmu mi to bude přiblíženo.

Simuše
20.02.2013 3 z 5

Už jen lituji toho, že sem dopředu znala hlavní pointu a nebylo mi dopřáno vychutnat si tu zvláštní atmosféru "tady není něco v pořádku", která se ukázkově stupňuje až do posledního řádku knihy....

MilkyA
14.02.2013 2 z 5

ťažko sa rozhodnúť, ktoré sú otravnejšie, či pravé alebo mechanické :D viem, že možno takéto knihy sa o to ani nesnažia, ale mne by sa celkom páčil aspoň nejaký zdanlivo vykreslený charakter postáv... slúžia tu len ako bábky posúvajúce príbeh, ako ma to potom celé môže zasiahnuť? štýlom váááu to je nápad! ...nie nie to si nemyslím, nie v tejto dobe, už nemáme tie roky sedemdesiate...

fons
29.07.2012 5 z 5

Před čtením této knihy jsem viděl komediální zpracování s Nicole Kidman, které se mi nelíbilo a bylo to předimenzované a americké. Jedno deštivé odpoledne jsem neměl co dělat a já si řekl, že si to přečtu, buď se mi to bude líbit nebo ne. A mě se to sakra líbilo! Bylo to úplně jiné než film, lepší, chytré, poutavé a já s napětím hltal stránku za stránkou, tudíž jsem to měl za odpoledne přečtené. Dnes se filmu úspěšně vyhýbám a říkám - "Ne, raději knihu!"

Renava
17.06.2012 4 z 5

Nenáročné čítanie s pointou, ktorá človeka zarazí, pokiaľ nepozná diela I.Levina.. Ak ste od neho už niečo čítali, alebo videli sfilmovanú knihu, tak sa podvedome necháte unášať dejom a čakáte, čím prekvapí tentokrát.. V tomto prípade - ozaj zábavná a originálna pointa. Je nad slnko jasné, že mnohým chlapom by takýto model domácej paničky maximálne vyhovoval, nehovoriac o tom, že hlavné využitie by som videla paradoxne u vystresovaných a večne nestíhajúcich manželiek :-) Mať po ruke a dať sa občas zastúpiť takýmto "dokonalým modelom" by bola neoceniteľná záležitosť :-) Bez výčitiek svedomia na pár dní niekam vyraziť s pocitom, že o manžela bude za ten čas stopercentne postarané (po všetkých stránkach) - no dokonalá predstava!!! Najväčšia výhoda - žiarlivosť absolútne nie je nutná :-)

Lusinkaoko
07.03.2012 5 z 5

Komediální zfilmování :-) Dobré, ale trochu jiný příběh než jaký je v knize. Knížka vede, je hodně dobrá. Zajímavý námět.

Jingle
14.01.2012 5 z 5

Ke knihám Iry Levina jsem se dostala vlastně náhodou, kdy se mi nepodařilo dokoukat film Rosemary má děťátko a já si tak chtěla přečíst, jak že to vlastně dopadlo. A protože kniha byla pro mě příjemně čtivá, hned jsem sáhla i po Stepfordských paničkách. Musím říct, že ty mě dostaly mnohem víc! Právě tím, jak nenápadně se děj vyvíjí, až vás nakonec strhne a vy čekáte, jak to všechno skončí.

Musím však nesouhlasit s některými komentáři - film s Nicole Kidman se mi nelíbil, rozhodně tedy ne tak jako kniha - vůbec nevystihoval ducha knihy a to napětí, které vás provází její druhou polovinou. Konec filmu byl už jen přeměněn v podivnou frašku. Asi jsem typický čtenář, kterému se vždy líbí víc knížka, než film. Měla jsem se poučit už ze zpackané adaptace Mandolíny kapitána Corelliho a paničky si radši vůbec nepouštět.

kadgam
04.01.2012

Zaujímavá idea, mať doma partnera, ktorý je naprogramovaný tak, že spĺňa všetky očakávania a túžby aj nevypovedané. Ideál alebo nuda? A čo deti, dcéry, ako by otcovia akceptovali tento vývoj v ďalšej generácii?

kroftik
07.12.2011 4 z 5

Vážně mě baví, jak Levin dokáže z úplně normální ženy (Rosemary či Joanna) udělat během pár chvil paranoidního blázna... Jeho knížky se opravdu moc dobře čtou, jsou originální a neotřelé. Jediné, co mi skutečně vadilo, je překlad tohoto románu, protože některé věci, jsem i jako laik skutečně překousnout nedokázala... To, že pili "krvavou Mary" - dobrá, to že vzali děti do McDonalda na "velkýho Maca" - dobrá, ale to, že hlavní hrdinka vystoupila ze "stejšnu" bylo skutečně už moc... Na závěr bych ještě dodala, že film je neuvěřitelně stupidní. Takže knížku určitě doporučuji, ale filmová verze za shlédnutí rozhodně nestojí.

WEIL
30.10.2011 4 z 5

Tuhle novelu jsem četl jako dospívající, stále ji mám ale v knihovně, a co mě na ní nejvíc zaujalo?

No jako dospívajícího po jejím přečtení nakolik je něco takového možné.
Aby muži měli ženy, které přesně odpovídají jejich představám jak se má žena chovat, jak má jednat, jaká má být. Jen už to není osobnostně ona, už je to "robot".
A každý manželský pár, kdo se do městečka přestěhuje, tak později manželka muže se mění v spořádanou a o sebe a rodinu dbající ženu.
Konec je otevřený, stane se jí další z těch, co se přistěhovaly? Ta "rebelující" už je zkrocena a co ta nová, ta spisovatelka?

Jako dospělý se neobávám, že něco takového je možné, ale jako dospívající ve mě hryzala jistá možnost, že se to nedá vyloučit, že někde prostě jsou lidi "vývojově dál a jiní".

ELKA.
11.10.2011 5 z 5

Knihy od tohoto autora se mi velmi dobře čtou. Po Rosemary má děťátko jsem se vrhla na Stepfordské paničky a ani tato kniha nezklamala.
Ira Levin nechává otevřený konec této novely stejně tak, jako to udělal v Rosemary má děťátko. Je jenom na čtenářovi si domyslet, co se mohlo přihodit. V závěru se dočítá, že Joanna je na živu, ale je jiná. Je krásná a pilná hospodyňka. Je to ta Joanna, jejíž životní osudy jsme sledovali? Je to Joanna - robotka? Nebo je to Joanna, které došlo, že se zmýlila a jenom nyní prostě začala více dbát o sebe a svou domácnost?
Tento velmi zajímavý a poutavý příběh doporučuji všem k přečtení. A pokud by se někdo rozhodl pro filmovou podobu... není Levin jako Levin.