Stella

Stella https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/428792/bmid_stella-8Kp-428792.jpeg 3 112 33

Píše se rok 1942. Do Berlína přijíždí Friedrich, tichý mladík původem od Ženevského jezera. Ve výtvarné škole se tu setkává s Kristin, která ho vodí po tajných jazzových klubech a pije s ním koňak. Dostane od ní první polibek a může si vedle ní namlouvat, že válka je někde daleko. Jednoho rána mu však Kristin zaklepe na dveře zraněná a přizná, že mu neřekla pravdu. Ve skutečnosti se jmenuje Stella a je Židovka. Gestapo ji odhalilo a nutí ji k ďábelské dohodě: budeli udávat ukrývající se Židy, zachrání své rodiče. Přistoupí Stella na tento návrh, nebo odmítne? Příběh z nacistického Německa založený na skutečných událostech nastoluje dilema, zda má člověk zradit raději sám sebe, nebo vlastní rodinu.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Host

Stella , 2019

cérka
08.06.2020 2 z 5

Nepřišlo mi to ani napínavé, ani zábavné a ani vyhroceně emocionální. Žádná z postav mi nebyla sympatická. Líto mi bylo pouze nevinných obětí a mezi něž Stellu v žádném případě neřadím! Stella, za velmi krátký čas, zničila velké množství lidských životů a v neposlední řadě ten svůj.

Námět jistě zajímavý, bohužel pro mě zcela špatně zpracovaný.

Pasáže textu tištěného kurzívou, úryvky z vyšetřování sovětského vojenského tribunálu, jsou tím nejzajímavějším a nejcennějším z této knihy a jen díky nim dávala kniha aspoň ke konci smysl.

Dixinka
29.05.2020 5 z 5

Kniha se mi líbila. Byla jsem ráda, že se nezabíhalo do podrobností.

vevu.
13.05.2020 3 z 5

Vše, co ke knize chci říci, zde již je.
Námět je více než zajímavý, ale příběh jako takový mi přišel poměrně strohý, chyběl mi v něm vhled do myšlení postav a děj byl občas zvláštně rozkouskovaný, necelistvý.

snowpinkee
05.05.2020 3 z 5

Zase jednou kniha, která se mi nečetla příjemně. Příběh mě zajímal, ale hlavní postavy jsem si nijak neoblíbila, popis všeho mi chyběl. Příběh mi přišel tak nějak zvláštně nakouskován. Neměla jsem pocit plynulosti a k postavám mi chyběla nějaká ta cesta jak se jim dostat blíž.
Možná to bylo i tím, že jsem knihu často odkládala proto, že mě příběh nedokázal vtáhnout.

Richisa
27.04.2020 3 z 5

Kniha nebyla špatná co do příběhu, ale nelíbil se mi styl psaní.
Naprostá absence emocí u všech postav, hlavní postavy byly totálně nesympatické - naivní kluk a bezpáteřní holka využívající všechno a všechny (dosahovala omluvitelného cíle nebo si prostě užívala?)
Tak nějak si myslím, že z tématu šlo vymáčknout víc.

dagmar7365
08.04.2020 5 z 5

Tak to bylo něco! Kniha tak poutavě napsaná, že mi nedala vydechnout a současně se bojím, že ten spěch ve čtení ublížil potřebě uvědomění si toho všeho. Bude ve mně asi ještě nějakou dobu doznívat.
Příběh o lásce a válce, o obětech a vinících, o nutnosti volby, krutý ale krásný.

L.Helena
19.03.2020 3 z 5

Bylo to takové strašně strohé. Celá kniha je vlastně jen popis situací, aniž by měl čtenář možnost nahlédnout do vnitřního světa hlavních postav, úplně chybí nebo jsou zde jen velmi okrajově zmíněny jejich pocity, myšlenky, emoce, pochybnosti, prožívání…

Bedur
16.03.2020 5 z 5

Výborná, přečteno jedním dechem.

Ditules
03.03.2020 3 z 5

Příběh prokládaný faktickými informacemi z dění ve světě... a ze spisů udání. Po celou dobu dost temné.

LukBook
27.02.2020 4 z 5

Zajímavá kniha. Věnuje se holocaustu, ale zároveň nabízí velice čtivý příběh, který jakoby se chvílemi odehrával v jiném světě. Více v mojí recenzi v odkazech

psychocowboy
20.02.2020 4 z 5

V Berlíně roku 1942 hodně záleží na tom, v jakém klubu jste členem. Se švýcarským pasem vám mnoho věcí může uniknout, se žlutou hvězdou zažijete zase jiné. Dívka Stella se omezit nenechala.
Na povrchu příběh o lásce, o tom všem, před vším lze z lásky zavírat oči. Na konci pro mě zůstala obludná neřešitelná otázka, kam až lze z lásky zajít.

moni.ka
01.02.2020 4 z 5

Kniha typu “něco je ve vzduchu”. Jako že se nic neděje a přitom se děje celkem slušný hnus. Mně se to moc líbilo, musela jsem číst a číst až do konce.

slečna.k
30.01.2020 3 z 5

Příjemné čtení, zajímavý námět i postavy uprostřed Berlína v průběhu 2. světové války. Nicméně jsem měla pocit, že čtu spíš povídku, než kniha pořádně začala, v podstatě skončila. Přečtu si výhledově i druhou knihu autora.

Židé německá literatura udavačství Třetí říše (Nacistické Německo), 1933-1945

Takis Würger