Statisté

Statisté https://www.databazeknih.cz/img/books/86_/86395/bmid_statiste-nhT-86395.jpg 4 8 2

Druhý román nizozemského prozaika, jehož předchozí kniha Modré pondělky dosáhla v Nizozemí mimořádně vysokého nákladu a vzbudila ohlas po celém světě i u nás. Hrdiny románu Statisté jsou tři snílkové: vypravěč, devatenáctiletý Ewald Krieg, který obdivně vzhlíží k svému příteli, o několik let staršímu Michaelu Ecksteinovi, a krásná adeptka herectví, Elvíra Lopez, která oba přátele přitahuje. Trojlístek touží po velkolepém světě filmových hvězd, což jim na chvíli umožňují peníze Michaelova otce. Mladíci však umějí jen snít a provádět bláznivé kousky, které je mají pozvednout nad šedý průměr. Ve skutečnosti však stojí za kulisami života jako statisté a bojí se vkročit na jeviště, protože "pravý život" žít neumějí. Román pojednává o iluzích, předstírání, o zoufalství, ztrátě identity a opuštěnosti hrdinů. Autor tak vytváří grotesku, veselou i smutnou zároveň, s velkým pochopením pro dnešní mladou generaci, nejistou a hledající svou roli v dnešním komplikovaném světě.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Aurora (Praha)

Figuranten , 1997

cziss
27.11.2022 5 z 5

Kdyby to nebyla fikce, tak by to nebyl román, ale deník. Deník plný ztřeštěností, bizarních nápadů a humoru. Mě se to moc líbilo, asi i proto, že tu knížku mám z knihobudky, tak je to pro mě úlet dvakrát - k takovéto knížce byl jinak určitě nepřišel.

000nugatovej
06.05.2017 3 z 5

Vypravěč Ewald, jeho přítel Karfiól a jejich „femme fatale“ Elvíra žijí ve zvláštním světě snů, a když se zadaří i ve skutečném rádobyuměleckém společenství. Chvílemi se vše děje ve strhujícím tempu – třeba, když se na skok vrací domů Karfiólův otec se svou vyhukanou manželkou – jindy se tempo zpomalí v melodramatických scénách spojených třeba s vycházející hereckou hvězdičkou Frederikou. To vše vytváří čtivou groteskní směs, která na rozdíl od Grunbergova Gstaadu či jeho prvotiny Modré pondělky nemá tolik temných tónů.

nizozemská literatura

Arnon Grunberg