Starý kraj

Starý kraj https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/291116/bmid_stary-kraj-MuU-291116.jpg 4 287 99

Pětiletá Vera uprchne se svou matkou v roce 1945 z východního Pruska na sever Německa do regionu Altes Land. Útočiště najdou na starém statku s rákosovou střechou. Vera se ve velkém, chladném selském stavení celý život cítí cize, ale přesto z něj nedokáže odejít. O šedesát let později se jí přede dveřmi nečekaně objeví neteř Anna. Utekla i se svým malým synem z předměstí Hamburku, kde ambiciózní ekorodiče nosí svoje děti ulicemi jako vítězné trofeje — a kde se Annin muž zamiloval do jiné. Vera a Anna se téměř neznají, přesto toho mají společného víc, než tuší. Dörte Hansenová, vládnoucí bystrým okem i suchým humorem, v této knize vypráví příběh dvou samotářek, které nečekaně najdou něco, co ani nehledaly: rodinu. ----- Tento román je překvapivě jiný. Žádná romantika, žádná klišé. Silné postavy. Příběh, který doznívá ještě dlouho po přečtení, stejně jako sténání a skřípot velkého tmavého statku. - NDR Dörte Hansenová vkládá svým nepoddajným postavám do úst vždy ta správná slova. Jednou ironická, jindy dojemná… Její román je zábavným pohledem na život na venkově, který je zbavený všech klišé. - Brigitte... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: ekniha , Host

Altes Land by Doerte Hansen , 2015

VeronikaZ
06.12.2016 3 z 5

Pěkný obrázek venkova, ale od půlky se příliš omílá to samé dokola.

V28
29.11.2016 5 z 5

Ano vyprávění to bylo syrové, ale lidské, uvěřitelné a knížka byla skvělá, čtivá a místy velmi vtipná. O jednom hrázděném domě poblíž Labe a životě na vesnici. O tak trochu jiných ženách z jedné rodiny. Vera a Anna v bonboniéře života mají spíš ta hořká překvapení a i když nemají zrovna kliku, dostat se do domu ve Starém kraji, určitě nebyla prohra, naopak. Skvělý humor na téma BIO a hlášky malého zemědělce, ničitele můr píďalek Theise zum Feldeho, to byla jen třešinka na dortu. Od něj určitě nikdo neuslyší: Já taky ne, tati.

Eliška_P
08.09.2016 5 z 5

Nebyla to knížka, která by uchvátila emocemi a vášněmi. Bez příběhu velké lásky, která nad vším zvítězí, a přesto strhující, syrový příběh, který vás donutí zamyslet se. Nejvíc jsem si uvědomila při čtení této knížky, že válečné zlo nepůsobí jen přímo ve válce, ale zůstává v lidech a je prakticky nemožné vyrovnat se s ním, na to je jeden lidský život málo...

DariDerek
01.09.2016 4 z 5

Syrový příběh, bez vášní a emocí, ale přesto tyto pocity ve mě dokázal příběh vyvolat. I když jsem si místy připadala ztracená ve jménech a ději, tak to na mě působilo uceleně - blbost tato věta, že?! :-) Co už, stojí za to, opět něco neotřelého mezi příběhy, jež jsou u nás vydávány. Recenze bude na portálu Chrudimka.cz :)

edisek83
16.07.2016 2 z 5

Na to, kolik jsem četla kladných recenzí mě kniha bohužel nezaujala a dost jsem se u ní potrápila, abych vydržela do konce.

dearkiki
07.07.2016 5 z 5

Přečteno za dva dny. Příběh mne úplně pohltil. Dojaly mne osudy jednoho domu a jeho obyvatel, kteří sem přicházeli hledat útočiště a bezpečí. Někteří vytrvali a jiní šli dál, někteří zde našli smrt a jiní domov... Občas jsem se pravda trochu ztrácela ve vedlejších postavách sousedů a příbuzných, ale bylo to vlastně příjemné zpestření. Pobavil mne kontrast mezi venkovskými starousedlíky a jejich tradičním pohledem a těmi, kteří se na venkov stěhovali z měst se svými naivními inovátorskými představami, jen aby pak došli vystřízlivění. Vcelku se jedná o krásný, hluboký příběh, který jednoznačně doporučuji k přečtení.

Šánka
30.06.2016 5 z 5

Nádherná kniha, kde příběh musíte nechat jen tak pomaloučku plynout a užívat si ho. Není to čtení na jeden zátah. Je to příběh o lidské osamělosti, poraněné duši a potřebě blízkého člověka. O silných i zlomených lidech, kteří přišli ve válce o své domovy, o jejich touze někam a k někomu patřit, mít svůj domov, rodinu.
V knize nenajdete romantickou zápletku, ale velkou dávku lidskosti a najde se i jemný dotek ironie a humoru.
Velmi doporučuji, a také se k ní ráda jednou vrátím.

Boboking
29.06.2016 5 z 5

Úchvatný příběh. Další vynikající německý román z nakl. Host, který stejně jako Úterní ženy, či Chuť jablečných jadýrek dokazuje, že Němci nejsou "studení čumáci". Autorka skvěle dokázala vytvořit příběh, de facto rodinnou ságu, ve které naprosto lidsky, to znamená i s tragickými stránkami (drsné vzpomínky z války) i s humorem (ironickým, suchým, ukazujícím na šílenství nad vším co má značku BIO či EKO) o ženské linii jednoho rodu, poznamenaného historií či svéráznou podivností hrdinek. DOPORUČUJI!!!

Janule164
25.06.2016 4 z 5

O ženách z jednoho rodu. O ženách, které jsou z různých důvodů samy. O ženách, které jsou přesto velmi silné. O ženách, které nemají fungující vztah. O mužích, kteří dovedou být dobrými kamarády, ale ne partnery těchto žen. Ale taky o lidech z města, kteří jdou na venkov s naivní představou idylického života a kteří se snaží venkov podle těchto představ "zmodernizovat".

Ivana11
24.06.2016 5 z 5

Krásné a silné vyprávění o životních osudech a o životě na venkově.

zuzana2599
18.06.2016 5 z 5

Toto nevšední a dojemné vyprávění, plné silných postav a životních osudů bez příkras mě vzalo za srdce. Opravdu krásná knížka, nejen obalem a obsahem, ale pro mě poselstvím rodinné sounáležitosti a oddanosti, které v sobě skrývá. Přečtěte si tuto lahůdku pro naši duši !

zden-ka
12.06.2016 5 z 5

Nádherná kniha, která nutí člověka přemýšlet o minulosti. Vyhledala jsem si podrobnosti o Východním Prusku, abych lépe pochopila , co prožila malá Vera a proč nikdy ani ona ani její matka nemohly zapomenout na ty strašlivé hrůzy, které viděly a prožily. Osudem Very i osudem Anny je osamělost - pro každou z jiného důvodu. Annin synek Leon je pro obě ženy malým paprskem naděje.Není to žádný odpočinkový román, přesto se čte jedním dechem.

lucie.zajickova
01.06.2016 4 z 5

Nebyl to pro mě ten typ knihy, který vás na začátku chytne a nepustí, dokud ho během jednoho večera nedočtete. I přesto v myšlenkách zůstává dlouho. Dávala jsem si pauzy, vstřebávala emoce, které na mě prostřednictvím svých postav autorka chrlila, a když jsem se ke čtení vrátila, užívala jsem si půvabné slovní obraty, přirozeně vystavěný děj a především lidskost. Ta z příběhu sálá od začátku do konce, vzbuzuje ve vás povědomou nostalgii a nutí přemýšlet... Bravurně napsaná kniha, kterou podtrhuje výtečný překlad Viktorie Hanišové.

miuk
28.05.2016 4 z 5

Po dlouhé době něco, co mě opravdu bavilo, neotřelé, strohé, přesto velmi čtivé a silné.

JanaDor
11.05.2016 5 z 5

Knihou jsem okouzlená. Líbí se mi autorčin styl. Používá krátké věty, které jsou prakticky výstižné. Přitom dokáže probudit ve čtenáři cit s hlavními postavami. Postupně a náznakově je odkryt jejich osud. Z úsečnosti lehce přejde do lyrického popisu a čtenář cítí lásku ke kraji, kde se postavy pohybují. Příběh vypráví několik osob, který život vesnice skvěle dokreslují.
Pojďme si přečíst o obyčejných lidech, kteří válku přežili. Nemůžou usnout, protože se bojí živých děsivých snů. Jsou polámaní a nikdo už je nikdy nespraví. Jsou živí a přitom v nich toho tolik umřelo. Jsou s námi, a přesto tu nejsou. Přežili válku.
Přenesem se do současnosti a náhledneme za pózy ekologických zemědělců či opravdických vesničanů.
Vřele doporučuji.

Mayaku
10.05.2016 5 z 5

Tak tahle knížka mě absolutně dostala. Krásný lidský příběh bez zbytečného patosu o životem zkoušených a přesto nepokořených lidech, který vás chytne a nepustí a vy jen nadšeně hltáte stránky. A musím říci, že u pasáží s Burkhardem Weißwerthem jsem se královsky bavila - jeho postava je perfektním satirickým ztvárněním opravdu mnoha Němců :) Neskutečný počin, tato kniha mi bude v paměti rezonovat ještě hodně dlouho.

magnolia
10.05.2016 5 z 5

Moc dobré čtení, zvlášť, když si ho člověk v klidu vychutnává. Taková zajímavá kronika osudů žen z jedné rodiny, spjaté s venkovským domem a s několika dalšími (mužskými) postavami, které příběh okoření (nikoli eroticky, není to červená knihovna). Je pravda, že jsem se občas ztratila v tom, kdo ke komu patří, ale to bylo dáno spíše mojí momentální nesoustředěností. Líbily se mi obě hlavní hrdinky, a také jsem se bavila postavou a příběhem toho falešného pisálka (nyní se budu dívat na "dokonalé" časopisy o úžasném venkovském životě trochu jinak). Je to knížka o těžkém životním údělu, následcích války, poctivosti ve všem lidském konání a o naději a sounáležitosti. Myslím si, že se dá číst i vícekrát. Já si ji ještě znovu pročítala hned po dočtení.

clouds
27.04.2016 5 z 5

Nádherně napsaná knížka, která zvláštním způsobem propojuje vnitřní život postav s okolním prostředím, s krajinou, zpustlým domem a zahradou. Kniha řeší těžké, karmické záležitosti, ženy jsou zde zvláštním způsobem "zakleté" a citově zapouzdřené díky mnoha ublížením a citové deprivaci. Ale přesto příběh není beznadějný a ústí v cosi očistného. Přes veškerou syrovost a neromantičnost obsahu, těžká témata atd. - je styl knihy velmi poetický. Prostě nádhera. Pro mě opravdová literární lahůdka.

ZuzanaL
25.04.2016 5 z 5

Kniha má krásnou obálku i obsah. Dlouho jsem nečetla knihu, u které by mi bylo tak příjemně, i když vypráví o těžkých životních osudech. Ideální četba do pochmurného jarního či podzimního dne.