Staropražské pomněnky

Staropražské pomněnky https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/54229/staroprazske-pomnenky-9Cb-54229.jpg 5 2 2

Fejetony, které si všímají typických míst staré Prahy (Uhelný trh, Nový Svět, Císařská louka), také však její periférie (Podskalí, Libeň, Vysočany) pozorují život rázovitých postaviček, popelářů, služek, domovníků, brojí protijejich sociálnimu útisku a nakonec se zamýšlejí nad dnešním moderním rozvojem města.

DádazPrahy
10.03.2018 4 z 5

Nenápadná maličká knížečka náhodně koupená v antikvatiátu za pouhých Kč 10,-- je teď jedním z "pokladů" mé knihovničky. Příjemné překvapení, zejména pokud máte ze školní četby Marii Majerovou zařazenou jako "socialistickou" spisovatelku. Devět fejetonů z různých prostředí dává nahlédnout do každodenního života staré Prahy. Příběhy svérázných lidiček, např. jsou např. hrdinové příběhů " Čest domu" nebo "Maličké neštěstí" jako by připomínaly Nerudovy Povídky malostranské. Krásná jsou i poetická zamyšlení jako "Pražští popeláři". Při čtení úvodního fejetonu "Kvetoucí náměstí" jako byste se procházeli po Uhelném trhu a vnímali vůni různých květin, které zde prodejci v každém ročním období nabízejí kolemjdoucím. Knížka asi bude těžko k sehnání, ale pokud byste se s ní setkali, určitě doporučuji - přečtené za chviličku, ale dojmy přetrvají.

stará Praha

Marie Majerová