Na stráži

Na stráži https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/492972/bmid_na-strazi-HSM-492972.jpg 4 128 28

Stanoviště / Stanovište série

Rusko v blízké budoucnosti. Po válce jsou celé oblasti zamořené a řeky otrávené. Jednotlivá města nemají téměř žádný kontakt s vládou v Moskvě. Mladý Jegor pobývá na základně v Jaroslavli už několik let. Jeho nevlastní otec Polkan, mu ztěžuje život a krásná Michelle o něj nemá zájem. Jegor sní o světě za železničním mostem, na druhé straně řeky. Po tomto mostě však nikdo nepřešel desítky let. Až do dnešního dne...... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Laser-books (Laser)

ПОСТ. Эпизод 1 (Post. Epizod 1) , 2019

Steew
25.03.2023 4 z 5

Když čtete, Rusko v rozkladu zmenšené na Moskoviju, představíte si ráj na zemi. A právě že vůbec. Peklo na Zemi. Celkem utahaný začátek knihy postupně graduje k šílenému finále, které za mě je až ďábelské. Celá kniha má silně náboženský nádech, který mě místy dosti otravoval, ale dává to tam smysl. Hlavní hrdina je otravný, ale vlastně na 17 letého kluka, co se dá čekat, že? Dokázal bych si to představit jako takovou seriálovou minisérii. Za mě dobrý, už aby byl druhý díl v Čj.

marco026
25.12.2022 4 z 5

Príbeh sa dosť pomaly vlečie, čo je ale v tomto prípade vyhovujúce, pretože následné finále má veľmi dobrý spád. Mínusom knihy je, podľa môjho názoru, že celý dej je postavený na dosť nevýraznej hlavnej postave a aj finále sa nemusí páčiť každému, no za mňa bolo výborné.

Rassmussen
11.07.2022 2 z 5

Dvě hvězdičky uděluji pouze z úcty k autorovi... Stanoviště I. pro mě byla očekávaná novinka od oblíbeného spisovatele, která se ale záhy stala i osobním zklamáním. Čekal jsem pořádný postapo sci-fi trhák ve stylu Metra, dočkal jsem se jenom hromady hloupých a natvrdlých náboženských blábolů samozvaného šíleného kněze. Přesně o tom totiž byly celé 3/4 knihy. S aspoň nějakou akcí je čtenář konfrontován až v předposledním oddílu knihy, kdy u Stanoviště zastaví "záhadný" vlak. To už je ovšem příliš pozdě na vylepšení reputace celého příběhu a spolu s hluchým a fanatickým popem se už jen modlíte, aby to celé prostě skončilo. Navzdory znechucení si hodlám přečíst i zbývající dva díly trilogie, pokud tedy vyjdou. Opět a zas pouze z úcty k oblíbenému autorovi...

ShotgunTokugawa
03.06.2022

@OldFirehand Ten román vyšel rozdělený na dva díly i v originále. Pokud si od autora chcete přečíst nějakou novelu, tak doporučím Konec cesty. Je to také postapo a DG jej napsal během svého působení v Izraeli, když se schovával před raketami Hizballáhu.

mareksevc
22.01.2022 3 z 5

Metro bolo kvalitativne na inej urovni ale ako taka oddychovka sa to dá, slovensky preklad miestami zvlaštny trochu bijuci do očí , na pokračovanie som zvedavy

peedbook
10.01.2022 5 z 5

Dobrý námet aj prevedenie. Výborné čítanie.

OldFirehand
27.12.2021 3 z 5

Ale jo. Neurazilo. Príjemná jednohubka, chcete vedieť, čo je ďalej. Námet zaujímavý, dal by sa rozpísať obšírnejšie aj na viac. Potom by to bol román. Takto mi to prišlo ako zbytočne rozťahaná poviedka, max novelka. Alebo je to úmysel? Jeden román vydáme akože ako trilógiu? Neviem...
V zásade vhodná skladba postáv. Sem-tam drobná nelogickosť (možno zavinené prekladom), no aj jedna dosť zásadná, ktorá mi celkom pokazila zážitok z tej konkrétnej čítanej pasáže. Nebudem prezrádzať, prídete na to sami. Čitatelia Metra ihneď spoznajú Glukhovského jazyk a štýl. Dej zaujímavý. Najsilnejšou autorovou zbraňou je bez pochyby veľmi originálna a pútavá tvorba prostredia. Ďalšie diely si určite prečítam.

BFilip
13.12.2021 5 z 5

Prečítané za takmer jeden deň. Skvelé postavy, zaujímavý námet a hlavne celková atmosféra Stanovišťa, ktorú je priam "cítiť" počas celého čítania. Štýl písania by som možno trochu prirovnal k "Budúcnosti" od Glukhovského. Gradujúci dej a za mňa osobne skvelý záver prvej časti. Nemôžem sa už dočkať pokračovania. Plný počet :)

Dmitry Glukhovsky
ruská, 1979