Stačí mávnout křídly

Stačí mávnout křídly https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/507498/bmid_staci-mavnout-kridly-Jws-507498.jpg 4 178 52

Jediné mávnutí motýlích křídel dokáže vyvolat bouři. Úsměv hezkého kluka. Špatná rada nejlepší kamarádky. Důvěra vložená do rukou nesprávné osoby. To všechno vedlo k událostem, na které Cilka nikdy nezapomene. I tak je ale rozhodnutá udělat za svojí minulostí tlustou čáru a začít znovu v novém městě. Hned první den ve škole však končí usazená v lavici vedle nevrlého spolužáka, který na první pohled přitahuje problémy, a zároveň zaujme svého upovídaného souseda, jemuž se marně pokouší vysvětlit, že o jeho – a vlastně číkoli – pozornost nestojí. Jenže je těžké být neviditelná, když napovrch vyplave její tajemství… Důmyslně napsaný debut o síle přátelství, první lásce a nových začátcích.... celý text

mariinrájknih
27.08.2023 5 z 5

Rozhodně kniha zaujme si svojí vizuální stránkou, protože je naprosto dokonalá (sama kniha vyhrála 3.místo obálky roku v Humbookawards). Další věc, co mě zaujala je ta, že je vyprávěna z pohledu součastnosti a minulosti a tyto kapitoly se střídají a postupně vysvětlují celý příběh. Dějově má kniha silný příběh, plný veselých i smutných událostí. Příběh prvních lásek, zrady blízké osoby, vztahů ať už rodinných nebo milostných. Bojování s vnitřními démony a snaha znovu žít normálně, i když to jde těžko.

Při čtení jsem měla pocit, že mi příběh vypráví kamarádka, jak moc ze života je. Rozhodně mi sedl styl psaní, který je stejně příjemný jako autorka samotná. Postavy mají své chyby, které si i tak zamilujete. Cilka je postava, kterou jsem si zamilovala svou reálností, to samé platí pro Damiána. Ale byl to Robert, který mi ukradl srdce (dokonce jsem ve vlaku potkala kluka, co mi ho hodně připomínal). Během čtení jsem se nahlas smála, ale občas mi ukápla i slza.

Knihou mě doprovázel drobný merch z @ya.ctu.box a poté i brožurka, která je krásné doplnění příběhu. Mám tu vzkaz pro autorku: Ráda bych měla kapitolu, kdy se to konečně stane. Kde se konečně stane scéna, která se v knize a v brožurce objevila, ale nikdy nedopadla.

Knižnípauza
26.08.2023 4 z 5

Tohle bylo fakt krásný!

Bála jsem se, že postavy na mě budou až moc pubertální a naivní, ale ono to prostě všechno v knize sedělo krásně dohromady.

Střídání minulosti s přítomností moc nemusím, ale tady to opravdu hodně utváří celou tíhu a hloubku příběhu, kdy se postupně dostáváme do hlavy hlavní hrdinky Cilky. Čtenář se tak s Cilkou opravdu dobře propojí a hezky se do všeho vžije.
Moc se mi líbilo, že autorka se nijak nesnaží hrát na americkou střední (snad chápete co tím myslim) jména hlavních hrdinů byla taky krásně vybraná, nic přehnaně originálního, prostě normální krásná jména.

Styl psaní taky naprosto super, lehce se to četlo, příběh krásně utíkal a vážnost celého příběhu na mě dopadala postupně a člověk po dočtení ještě hodně dlouho přemýšlí nad celou knihou.

Opravdu doporučuji ! :)

Knihomol_ka
25.08.2023 5 z 5

Na první pohled Vás zaujme krásná a jednoduchá obálka, a když ne, tak Vás rozhodně naláká anotace.

Jediné mávnutí motýlích křídel dokáže vyvolat bouři.

Příběh je napsán s láskou a něhou. Aspoň tak jsem to při čtení cítila já.

Příběh je vyprávěný ve dvou dějových linkách. Střídá se zde přítomnost a minulost. Postupně odhalujeme co se vlastně hlavní hrdince příběhu stalo.

Příběh ve mně vyvolal hodně pocitů a emocí. Jak já jsem u některých části plakala a u jiných zadržovala dech. Pokud si člověk něčím takovým projde, tak je opravdu těžký něco takového číst.

Opravdu se mi líbilo na co se příběh zaměřuje a ukazuje jaký občas dokáže být život pro mladé lidi. První láska nebo také hloupé rozhodnutí

Kapitoly jsou krátké a čtení krásně utíká.
Nedokážu upřímně slovy popsat jak moc se mi kniha líbila. Můj velký obdiv má autorka. Napsat něco takového v mladém věku je úžasný.

Jsem ráda, že někdo napsal takový příběh. Příběh, který se zabývá vážnějším tématem.

Tímto mockrát děkuji @ya.čtu za zaslání knihy #spoluprace

ivana2087
09.08.2023 5 z 5

Krásné, jemné psaní, výborné postupné odhalování příběhu. Už dávno nejsem YA, ale tohle se musí líbit všem.

Beina
05.08.2023 5 z 5

MILUJU TUTO KNIHU!!!!

paja0903
25.07.2023 1 z 5

Neskutečně se mi líbí jen obálka kniha mě vůbec nebavila, asi jsem měla špatný výtisk. Připadá mi to jako kdyby vzala děj ze seriálu Proč? 13x proto, kde oblíbený Brandon Flynn pokud se nepletu vyfotí na dětském hřišti Hannah Baker jak jí jde vidět spodní prádlo ? Nejsem si ted jistá. Jí se pak obrátí celý život na ruby.
V tomhle případě je to trochu to samé. Jako kdybych tu knihu četla...tedy i viděla

simaja
14.07.2023 5 z 5

Vzhledem k tomu, že autorka pochází z mého rodného města, tak jsem si knížku chtěla přečíst, i když už dávno nejsem cílová skupina. A musím říct, že jsem udělala dobře. Knížka je velmi čtivá, doporučuji ji všem věkovým kategoriím :-)

Librorumistka
04.07.2023 4 z 5

Tato kniha mě na první pohled zaujala nádhernou grafickou úpravou, která na čtenáře mává motýlími křídly. Krásná obálka v sobě skrývá jedinečný příběh, jehož ústřední téma se může týkat každé mladé osůbky. Nejvíce bych chtěla vyzvdvihnout vývoj postav, především Cilky. Sledujeme Cilku v minulosti i Cilku v přítomnosti a na počátku příběhu se zdají jako dvě odlišné postavy, ovšem během čtení se postupně propojují, jak Cilka znovu hledá samu sebe. Dalším pozitivním aspektem knihy je jazyk, který je poetický, ale zároveň svižný. Největší gró příběhu však tkví ve vykreslení emocí a pocitů hlavní postavy, které je autentické a zároveň citlivé. Jediný drobný problém, který s knihou mám, je mírná typizace postav, především mužských, které trochu působí jako dělané podle šablony. Avšak knihu i tak velice doporučuji!

katerina3502
17.06.2023 5 z 5

Jako první dílo autorky mě překvapil velmi dobrý styl psaní, skvělé vykreslení povahy hlavní hrdinky i ostatních postav. Příběh je sice předvidatelný, ale čtení mě velmi bavilo a knihu můžu jedině doporučit.

sall02
16.06.2023 5 z 5

Tak zde jsem se dočkala velice příjemného překvapení. Kniha vydaná náctiletou autorkou, a nejen že to není poznat na stylu psaní, naopak. Člověk by řekl, že takto dobře vykreslený a napsaný příběh musí být napsán někým, kdo už si něco zažil. Každopádně je vidět, že to je jen stereotyp. Mladičká autorka má veliký spisovatelský talent, a já doufám, že toho napíše ještě spoustu.

Příběh vyprávěný ve dvou dějových rovinách je napínavý a prolíná se, takže nejste ztraceni co kde kdo. Minulost objevujete, přítomnost zjišťujete důvody.

Hlavní hrdinka moc sympatická, stejně tak ostatní postavy. Přestože je jasně dané, kdo je kladná a kdo záporná postava, není to tak černobílé. Všechny postavy mají své motivy, proč se chovají tak jak se chovají, stejně jako tomu je i ve skutečnosti.

Zápletka samozřejmě už z Trigger warnings byla trochu předvídatelná, no i tak mě překvapilo, jak bravurně autorka zvládla popsat pocity hlavní hrdinky a okolnosti.
Sic bych měla možná drobné výtky v podobě toho, že to v jednu chvilku bylo přitažené za vlasy nebo možná trochu klišé. I tak, zmáknuto na jedničku a knihu nemůžu jinak, než doporučit. Tohle coby prvotina od takhle mladého člověka prostě nevidíte denně. A prostě si to běžte všichni přečíst! :-D

katchamccall
13.06.2023 5 z 5

Přiznám se, že jsem se ke knize stavěla dost skepticky. Přece jen nezapadám do věkové kategorie, pro kterou je primárně určená, ale to nevadí. Přečíst by si ji měl každý dospívající, rodič, pedagog, spolužák, kamarád, prostě kdokoliv. Osobně jsem hlavní postavě Cilce úplně nerozuměla ve všem, asi to bude tím, že vykreslení její povahy se totálně míjí s mojí. A to i s mojí šestnáctiletou povahou. Ale nemění to fakt, že autorka krásně a čtivě vykreslila situace, které jsou problém. Upřímně, jsem ráda, že mám už dospívání za sebou.

hokaca
03.06.2023 5 z 5

Hledám slova a nenacházím.....
Knihy většinou jako dárek nedávám, ale tuhle budu pravděpodobně rozdávat na potkání..

Iva095
12.05.2023 4 z 5

Tuto knížku mám doma už celkem dlouho a konečně jsem se k ní dostala. Kdybych byla o něco mladší tak bych z ní možná byla nadšená o něco víc. Oceňuji krátké kapitoly. V této knize se řeší několik témat vážných témat jako je třeba sexuální obtěžování nebo třeba důvěra vložena do rukou nesprávné osoby. Knížka rozhodně za přečtení stojí.

"I když si myslíte, že můžete někomu na sto procent důvěřovat, nikdy nevíte, co se stane. Někdy vám to může zničit celý život."

spencer
12.05.2023 5 z 5

Stačí mávnout křídla je pro mě neskutečným překvapením.
Většinou mám strach se pouštět do tak hojně opěvovaných knih, ale v tomto případě se ukázalo, že to nebylo vůbec třeba. Nejenže byla tato kniha velmi čtivá, ale také se zabývala aktuálními a poměrně důležitými tématy. Jsem strašně moc ráda, že něco takového se objevilo v našem českém rybníčku a doufám, že se příběh dostane k těm lidem, kteří jej potřebují.

4,5/5*

VevodkyneLinda
09.04.2023 5 z 5

Na začátku jsem vůbec nevěděla, co mám od knihy čekat. Po pár stránkách jsem se ovšem začetla a nemohla jsem se odtrhnout. Jsem překvapená, jak hezky se dá do knihy zakomponovat důležité poselství, které může některým čtenářům v jejich životní situaci pomoci. Kniha je napsaná s velkou citlivostí. Jedná se o autorčinu prvotinu, ale kniha působí tak, jak kdyby autorka měla za sebou už mnoho bestsellerů.

Zlatinka.Emilly
27.03.2023 2 z 5

Nevím jestli je tato kniha pěkná nebo ne. Prostě jsem se dostala jen k ukázce, která mě štvala tím, že cca jedna stránka byla vždy psaná 2x, dobře to se dalo pochopit. Autorka (?) si na ulozto vsadila svojí reklamu. Chtěla jsem přečíst do výzvy, ale kniha se mi nechce kupovat. Možná, pokud ji časem objevím v knihovně, tak si jí dočtu.

vandalindakova
08.03.2023 5 z 5

Fantasticky napsaná young adult contemporary z pera české autorky. Na to, že je to první vydaná kniha, tak opravdu klobouk dolů.
Knížka má už jen nádherné zpracování se zdobenými stránkami. Příběh se čte skvěle, děj odsýpá a hlavně mě celou dobu zajímalo, co se vlastně stalo, a jestli v tom ději hraje roli něco víc. Knížku jsem slupla asi za dva dny.
Děj je vyprávěn z pohledu minulosti a přítomnosti, a my sledujeme hlavní hrdinku, které se něco stalo, hodně ji to ovlivnilo, a postupně máme zjišťovat, co to vlastně bylo. Největší mindfuck pro mě bylo to, že jsem si reálně myslela, že si za část problému může sama, a ono vůbec! Aneb jak málo stačí, když narazíte na hajzly. A následně to dorazil ještě jeden šok, který tam vlastně čtenář ani vůbec nečeká. V tu chvíli se to teprve pořádně spojí, a dostane to ten rozměr, kdy člověk fakt chápe hlavní hrdinku a její problémy. (Často se mi u takových contemporary stane, že bych spíš tu hrdinku propleskla, aby ji došlo jak se chová, a že to úplně není problém všech okolo, TAK TADY FAKT NE!).
Nese to důležité poselství, podle mě jak pro teenagery, kteří se mohou s něčím podobným potýkat, tak ale i pro samotné rodiče, kteří mohou danou situaci vidět jinak, než doopravdy je, a to proto že do toho pořádně nevidí.
Kniha mi byla poskytnuta na spolupráci od nakladatelství Ya čtu.

veronika9700
07.03.2023 5 z 5

Tohle bylo tak krásný. Ne jen to nádherný zpracování knihy, ti motýli všude? To bylo fakt pohlazeni, pro někoho jako jsem já, kdo miluje detaily. Ale cely ten příběh. Knížku jsem přečetla během jednoho dne. Neslo jinak. Kniha je neskutečné čtivá, dej plyne, tím ze se minulost s přítomnosti střídá docela rychle, zůstáváte jako čtenář v obraze, nic vám neunikne. Já opravdu nemůžu jinak a budu tady opěvovat všechno. Příběh má dost zásadních témat, ale krásně to zapadá, nic nezazni jen tak. Každopádně Robert a Damián myslím, ze jsem nikdy žádnou knižní postavu nemilovala vic a fakt budu věřit, ze na takové kluky narazí každá holka, ve chvíli, kdy to bude potřebovat.

kvetinkovedny
26.02.2023

Kdybych měla jmenovat jednu knihu, která může někomu změnit život k lepšímu, bylo by to Stačí mávnout křídly.

Cilka bývala společenská a svědomitá studentka gymnázia v Brně, jenže potom metaforické mávnutí motýlích křídel převrátilo její život naruby a ona byla nucena se s rodinou přestěhovat do malého moravského městečka, aby mohla začít nanovo.

V příběhu sledujeme dvě linky, Cilku z minulost, jak prožívá první lásku, je bezstarostná a má spoustu kamarádů, a potom Cilku z přítomnosti, která má problém komukoliv se otevřít a pomalu se ztrácí ve svém vlastním šedém světě. A čím dále čteme, tím více odhalujeme, co se v jejím životě pokazilo a jak se s tím postupně vyrovnává.

Nebudu lhát, místy se jedná o dost pochmurné čtení, neboť Cilčiny úzkosti jsou v knížce zachyceny naprosto bravurně a budete mít pocit, že je prožívate s ní. Děj je ovšem protkán nitkami naděje, humoru a nově vnikajících přátelství, jak se Cilka sbližuje s dvěma velmi odlišnými kluky - Damiánem a Robertem. No a i pro tyhle dva ten příběh stojí za to.

Každá z postav v knize má svůj příběh a je popsána tak, že si ji prostě zapamatujete a nebudete se s nimi chtít rozloučit.

No a potom to hlavní poselství. To by se mělo tesat do kamene. Především to může pomoci tolika lidem.

Velký dík @divka.mezi.stranami , že jsem tenhle příběh měla možnost betovat a teď držím v rukách knihu, ze které mám neskutečnou radost. Radost, že si příběh Cilky, které se zhroutil svět, ale je rozhodnutá najít znovu svoji ztracenou sílu, můžete přečíst. Že si ho přečte tolik lidí a třeba jim pomůže, otevře jim a oči a srdce… a možná se dokonce něco v naší společnosti i díky ní změní.

Víc už raději prozrazovat nebudu, ale pokud čtete i heavy contempo, tohle by vás nemělo minout.

#cleoapproved #stacimavnoutkridly
#betovalajsem #spolupráce

Hobitka
20.02.2023 5 z 5

Skvělá knížka. A to nejenom pro věkové zařazení Young Adult. Sama už jsem o něco starší a od střední o kus dál. I tak mi při čtení v hlavě vyskočilo až překvapivé množství vlastních vzpomínek z tohoto období. Cilčin příběh ve mě zapůsobil o to víc.

Jedná se o příběh otevírající a řešící důležitá témata.

K tomu napsaný tak vtahujícím způsobem. Střídání kapitol ze současnosti a z minulosti, díky kterým jsem si pomalu dávala dohromady jednotlivé střípky, na mě působil skoro až detektivkovitým dojmem. A to mě táhlo k dalšímu čtení. Stejně jako postavy vykreslené tak uvěřitelně, jako by samy vyskakovaly ze stránek a byly tu při čtení se mnou.

Velice oceňuji zasazení příběhu do českého prostředí. Dělá to pro místního čtenáře příběh realističtější a jeho sdělení naléhavější.

Myslím, že tahle knížka má velký potenciál otevírat svým čtenářům nejen oči, ale i srdce. Doporučuji :)