Špionka v knihovně

Špionka v knihovně https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/516081/bmid_spionka-v-knihovne-Ssz-516081.jpg 4 75 27

Ava vždy milovala vůni starých knih ukrývajících ve svých zažloutlých stránkách příběhy i moudrost minulosti. Nedovedla si představit, že by někdy opustila svou vysněnou práci v Knihovně Kongresu. Za války je ale všechno jinak. Nečekaná nabídka od americké armády ji přivede do Portugalska s novým úkolem: vydávat se v Lisabonu za knihovnici a zároveň pracovat v utajení jako špionka. Mezitím v okupované Francii nastoupí Elaine do tiskařské dílny, kterou vedou členové odboje. Všem pracovníkům je jasné, že nacisté po tiskárně pátrají a chtějí ji zničit. V jejich světě plném hladu a nebezpečí se objeví mladá Židovka, která i s dítětem unikla zatýkání. Elaine se rozhodne udělat cokoli, aby je zachránila, a zakóduje tajně do připravovaných novin zprávu. Může jen doufat, že ji někdo dokáže objevit a rozluštit. Zatímco v Evropě zuří válka, Avu a Elaine spojí snaha zachránit ženu s malým chlapcem i poslední zbytky naděje tváří v tvář nebezpečí.... celý text

Literatura světová Válečné Historické romány
Vydáno: , Cosmopolis

The Librarian Spy , 2022

Mermaida
02.07.2023 3 z 5

Dvě hlavní ženské postavy a téma odboje za 2.SV. Krásně vykreslený příběh o odvaze, o naději a síle slov. V knize se střídají dvě dějové linky, kdy jedna se odehrává ve Francii a druhá v Portugalsku. Ve Francii sledujeme Elaine, která se, po zatčení manžela gestapem, přidává k odbojové činnosti a pomáhá vydávat tajné tiskopisy. Naopak v Portugalsku nás provází Američanka Ava, která zde plní svůj úkol "špionky". Obě tyto ženy spojí nebezpečný úkol, a to snaha zachránit Židovskou matku s jejím synem.
Příběh to byl vskutku nádherný, tvrdím si i říct, že dech beroucí, hodně emoční a silný. Ale také i smutný, odbojová činnost se během druhé světové války neobešla bez obětí. Kniha svým způsobem vzdává hold všem statečným, kteří i přes mučící techniky nacistů neprozradili své spolubojovníky. Od autorky jsem již v minulosti četla kniha "Poslední knihkupectví", ze které jsem byla nadšená, takže jsem měla velká očekávání i od této knihy, ale bohužel je v takové míře nenaplnila. Jak jsem již napsala výše - kniha to byla opravdu dojímavá a poutavá, ale mě se nečetla s takovou lehkostí, jak jsem čekala. Měla jsem neustále pocit, že mi někdo ty stránky přidává a že mi vůbec neubývají. Přišlo mi, že na můj vkus děj až moc pomalu plynul a delší kapitoly tomuto mému pocitu dost přispěly.
Ale po dočtení knihy, jsem byla opravdu ráda, že se mi dostala do ruky a že jsem měla možnost si ji přečíst. Neboť se v ní neukrývá jen zlo 2.SV, ale také nádech romantiky a hlavně dojímavé osudy.

ydnac
28.06.2023 3 z 5

AVA A ELAINE.
KAŽDÁ V JINÉ ZEMI, OBĚ VELMI STATEČNÉ.

Ava pracovala jako knihovnice a byla jí nabídnuta práce na velvyslanectví v Portugalsku (neutrální země), kde fotila noviny, dopisy, pracovala s mikrofilmem. Pomáhala dostat informace do světa.
Elaine se přidala k odboji v okupované Francii. Její pozice byla nebezpečnější. Hrozilo jí zatčení, mučení, pracovní tábor nebo smrt...
Naučila se psát šifrované zprávy a Ava je uměla rozpoznat v novinách a to je spojilo.
Je to příběh silných, empatických žen.
Název je trochu zavádějící, nejedná se o špionku v knihovně a vlastně ani o knihovnu.
Vím, že cestování bylo v takové době něco naprosto šíleného, ale stejně mě zvedalo ze židle, když člověk dostal vízum do Ameriky, loď na níž měl odjet nepřijela, vízum propadlo a celé to martirium musel absolvovat znovu.
Pomoci někomu dostat se do bezpečí bylo opravdu velmi těžké.
Knihu bych klidně doporučila začínajícím čtenářům válečných knih.
Já jsem spokojená, ale v rámci žánru jsem už četla lepší a tak dávám tři hvězdy :-).

astroweb
19.06.2023 3 z 5

Začátek super, protože je to druhá kniha od této autorky, kterou jsem přečetl, zajímavé historické téma z druhé světové války, ale první kniha se mi od ní líbila podstatně více.

Danago
19.06.2023 5 z 5

Poslední knihkupectví se mi moc líbilo, a proto jsem sáhla i po knize Špionka v knihovně. I když opět pojednává o silných ženách a období druhé světové války je tato kniha úplně jiná. A o knihovně a knihách moc nepojednává.

Hlavní hrdinka Ava je knihovnice a pracuje v Knihovně Kongresu, je to její vysněná práce. Je ale období druhé světové války a nic není jednoduché. Proto Ava dostává nabídku od americké armády, která ji dovede do Portugalska s úkolem vydávat se v Lisabonu za knihovnici a zároveň pracovat v utajení jako špionka. Ava umí dva jazyky, má zkušenosti s mikrofilmem je odvážná a schopná.

V tomto období v okupované Francii v Lyonu nastoupí Elaine, do tiskařské dílny a zde pomáhá francouzskému odboji tím že, vydává noviny, kde jsou pravdivé zprávy o válce.

Obě mladé ženy spojí mladá Židovka s malým synkem, která ve Francii unikla zatýkání a potřebuje se dostat do bezpeční nejlépe do Spojených států, kde už nějakou dobu žije a pracuje její manžel.

Elaine se rozhodne matku s dítětem zachránit, zakóduje tajně do připravovaných novin zprávu. A doufá, že ji někdo objeví a rozluští.

A kdo pročítá všechny tiskoviny? Ava a ta si všimne znepokojivě mnoha chyb v novinách, které jsou jinak vždy precizní a bezchybné. Dojde jí, že je něco jinak, ale sama si s šifrou nedokáže poradit.
Avu a Elaine se neznají, přesto je spojí snaha zachránit ženu s malým chlapcem, a to není vůbec nic jednoduchého v ohrožení je mnoho životů.

Musím přiznat, že jsem se dozvěděla hodně nového. Nevěděla jsem, že Portugalsko bylo za války neutrální a ta tenká linka neutrality se jim povedla udržet po celou dobu. Samozřejmě to neslo jiné problémy, protože se tu setkávali obě strany a každá sledovala své zájmy a cíle.
Při čtení si uvědomíte, jak složitě probíhalo šíření informací, a záznamy událostí.
S dovětkem autorky stojí ten příběh za přečtení.

Román je založený na skutečných událostech a ukazuje statečnost, odvahu a sílu, ale i bolestné ztráty během druhé světové války.
Oceňuji i doslov autorky, který rozhodně nevynechejte.

Jenny46
14.06.2023 5 z 5

Trochu mě zaskočilo hodnocení, protože knihu jsem si koupila v papíru...
Poslední knihkupectví se mi moc líbilo a Špionka v knihovně o malinko slabší...
Hned od začátku se příběh četl dobře Ava je knihovnice, dostala nabídku práce špionky v Portugalsku, umí dva jazyky, má zkušenosti s mikrofilmem...
Historický román založený na skutečných událostech ukazuje statečnost, odvahu a sílu během druhé světové války, dvě statečné ženy...
V Lyonu se setkáváme s Elaine, která pomáhá francouzskému odboji s tiskařským lisem předává skutečné zprávy o válce...
Ženy se setkávají prostřednictvím kódovaných zpráv, srdcervoucí příběh , který prožíváte s postavami a cítíte jejich bolest a hrůzu. Emotivní příběh, který vás dojme k slzám, doporučuji 4,5*

LenkaKa
12.06.2023 3 z 5

Ze začátku mě ta kniha moc nebavila, ale nakonec jsem ji dočetla. Chvílema je taková zvláštně patetická a to mě vadilo. Každopádně jsem se dozvěděla nové zajímavosti např. to, že Portugalsko bylo za války neutrální. Taky jsem si uvědomila, jak v té době probíhalo úplně jiné šíření informací než dnes, kdy všechno sledujeme v podstatě v přímém přenosu. S dovětkem autorky stojí ten příběh za přečtení.

MissZZ
26.05.2023 4 z 5

Tato kniha je velice povedeným literárním dílem. Sice není nejlepší, ale patří rozhodně mezi nadprůměrné.
+ děj mě pohltil a knihu jsem přečetla za 1 večer
+ sympatické hlavní hrdinky (v knize byly popsány i jejich negativní vlastnosti)
- trošku kostrbatý překlad
- v nějakých částech byl děj trošku zkratkovitý

Celkově knihu doporučuji. I když pokud bych mohla predložit jiný historický román, který se mi zdál lepší, zmínila bych Krycí jméno Helena.