Špiónka

Špiónka https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/379511/bmid_spionka-A0N-379511.jpg 3 415 98

Paulo Coelho so sebe vlastným majstrovstvom vytvoril portrét o fascinujúcom a tajomnom živote jednej z najžiadanejších žien svojich čias, ktorá sa do histórie zapísala pod menom Mata Hari. Vznikol tak fiktívny príbeh o osudovej, silnej a rozporuplnej žene, ktorá by si asi nikdy nepomyslela, že sa raz zmení na legendu. Táto exotická tanečnica, ktorá šokovala a bavila publikum, sa čoskoro stala dôverníčkou a milenkou najbohatších a najvplyvnejších mužov svojich čias. Vzdialená Jáva, búrlivý secesný Paríž a Berlín v časoch 1. svetovej vojny sú miesta, kde si táto neskrotná žena bránila svoje sny o slobode a nezávislosti navzdory spoločenským predsudkom, hoci za to nakoniec draho zaplatila... Autor na základe mnohých nepublikovaných dokumentov zrekonštruoval biografiu slávnej špiónky prostredníctvom fiktívnych listov, ktoré napísala svojmu právnikovi z parížskeho väzenia Saint-Lazare a zanechala svojej dcére. Chcela, aby jej jediná dedička spoznala pravdu a pochopila dôvody, prečo sa rozhodla viesť intenzívny život plný dobrodružstva, lásky a intríg.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: ekniha , Ikar (SK)

A Espiã , 2016

Mufa
14.07.2017 2 z 5

Přečetla jsem, ale moc mě to nezaujalo.

Floriška7
08.07.2017 3 z 5

Oddychovka na jeden den. Rozhodně se to přečíst dá, ale není to žádný literární skvost. Škoda.

Ulala
05.07.2017 4 z 5

Autor bravurně uchopil téma "největší vyzvědačky" světa, kterou odsoudili pravděpodobně za nic. Pohledem samotné Maty Hari a pak jejího advokáta odhaluje stěžejní momenty jejího života, jejího odsouzení a pak i popravy. Stručný, podložený fakty příběh je napsaný velmi citlivě a samozřejmě čtivě. Je vidět, že Paulo Coelho příběh chtěl napsat a zhostil se toho velmi dobře.

LuckyZ
26.05.2017

Hezká kniha, kdyby autor psal víc takových biografií bylo by to fajn, jde mu to. Své filozofické duši dal krátký prostor na konci knihy. Zajímavý osud, o Mata Hari si přečtu ještě asi další knihu.

AllyKumari
17.05.2017 2 z 5

Paulo Coelho nepotřebuje mnoho slov ani stran, aby vyprávěl zajímavý příběh...... většinou. Bohužel u této knihy to neplatí. Příběh Maty Hari je jistě nosným pilířem, kolem kterého se může autor rozvášnit, ovšem "Vyzvědačka" působila sterilně, její hrdinka nesmírně povrchně, a vysvětlující třetí část očima jejího advokáta mne vyloženě nudila. Kniha, kterou velice rychle zapomenu.

pettrass
09.05.2017 2 z 5

Nikdy jsem moc nepochopila proč je zrovna o Mata Hari napsáno tolik různých zpracování knih a proč její postava i po tolika letech lidi fascinuje. Mata Hari mi nikdy nebyla sympatická a pravděpodobně ani nebude. Jediným pozitivem, které jsem v příběhu a knize shledala, byl jeho rozsah. Na to jak krátká kniha je, jsem se však docela nudila a nutila knihu vůbec dočíst.

Melanka
24.04.2017 2 z 5

Nesympatická hrdinka, chvílemi nezáživné čtení, zajímavé téma nevyužito, podtrženo, sečteno - zklamání.

caracol
07.04.2017 3 z 5

Zajímavé téma, zajímavě napsané. Kniha přečtena za jeden den, je velmi čtivá. ALE není to Coelho, na jakého jsme zvyklý, chybí jeho hloubka, myšlenky, náměty k zamyšlení, moudra.....

IvaKo
05.04.2017 4 z 5

Čtivé popsání okolností tragického osudu hlavní postavy podané většinou z jejího pohledu.Zajímavé dokreslení toho, co jsem o případu této legendární ženy již věděla. Je ale pravda, že toto není typický Coelho, nějak se vytratila dřívější působivá hloubka vyprávění, prostě teď píše tak nějak "normálně."

moho
02.04.2017 4 z 5

Zajímavě psané, z jejího pohledu. Nakonec mi jí bylo dost líto. Bez zázemí, domova, přesto ji každý zná. Přečtená za den, přesto cítím rezervy.

DiLay
26.03.2017 4 z 5

Tak toto byla moje první Coelhovka a určitě nebyla poslední. Kniha se mi moc líbila. Dala jsem ji na jeden zátah. Fakt zajímavé čtení :)

Každopádně nijak krásná mi Mata Hari nepřišla. :D

Platýz
14.03.2017 3 z 5

Mě to popravdě trochu zklamalo. Kniha se jedním dechem čte jako vždycky. Jen jsem čekala hlubší myšlenky a smysl knihy, než jen průvodce zajímavým životopisem. A závěrečný advokátův dopis jsem nepochopila vůbec, řekla bych, že to tam nemuselo vůbec být. Knihu ale nezatracuji, je čtivá a příběh zajímavý. Když si ale otevřete na Wikipedii článek o Mata Hari, zjistíte cely obsah knihy. Nic jiného, bohužel. Coelha miluju, ale jak tu kdosi psal, nejlepší spisovatelská léta už má asi opravdu bohužel za sebou. Což neznamená, že si další knihu nebudu zase přát.

kejty91
13.03.2017 4 z 5

Ani jsem nečekala, že to bude tak zajímavé. Zvláštní osud jedné ženy. Pravděpodobně je lepší, nechtít toho moc než dopadnout tak bídně, jak ona nakonec. Nakolik je ten příběh fikce, bohužel, nedokážu posoudit, protože jsem nikdy nic o této ženě nehledala. Každopádně, jestli je to alespoň z 80% pravda, tak pro mě je to jedna z inspirativních hrdinek.
Doporučuji.

Jessybelle
05.03.2017 3 z 5

Přečetla jsem,ale nic moc. Snad jiné knihy budou lepší.

jajinka111
27.02.2017 1 z 5

Kniha mě nijak nenadchla, ale dočetla jsem.

Peace
18.02.2017 2 z 5

"Všichni víme, že nezemřu kvůli tomu hloupému obvinění ze špionáže, ale protože jsem se rozhodla být taková, jaká jsem vždycky toužila být, a cena snů je vždycky vysoká."

Doufala jsem, že tímto námětem Paulo Coelho chytne druhý dech a půjde o zajímavý a dechberoucí příběh. Bohužel se obávám, že ty nejlepší pisatelské roky má již dávno za sebou.. Chvílemi jsem se stihla i nudit, což je u tak krátkého příběhu docela umění.

NoCha
16.02.2017

Jako vždy velmi čtivé, poutavé a neopakovatelné. V knize jsem nalezla jak hlubší myšlenku tak oddech a uvolnění. Mohu jen doporučit.

Nixa
16.02.2017 2 z 5

Tohle byla první kniha kterou jsem od tohoto autora přečetla ( ano vím, že je to ostuda a zkusím to napravit :-) ) a bohužel jsem byla trochu zklamaná. Vůbec nevím jaké pocity ve mě kniha zanechala. Přiznám se, že jsem byla ráda, že má kniha tak málo stran a že některé jsou dokonce prázdné...

Veríňák
12.02.2017 2 z 5

Knižní jednohubka (mimojiné taky proto, že velká část stránek je prázdná). Na příběh o Matě Hari jsem se moc těšila, ale tak nějak pořád klouzal po povrchu a nezanechal ve mně vůbec žádný hlubší dojem.

kuklara
07.02.2017 3 z 5

No. Doma máme na Coelha vymezenou půlku poličky, není kniha, kterou bychom od něj neměli....ale tohle mi přišlo slabé. Ano, kniha se četla lehce, jednodenní záležitost, ale celou dobu na mě dýchala jakási nespjatost s autorem...jakoby se do toho nepoložil, jako by to nebyl on, jen nějaký povrch. Třeba Čarodějku z Portobella jsem vnímala o dost silněji a nemyslím, že by to byl způsobil možný spirituálnější motiv - ke kterému autor přirozeně tíhne. Mám pocit, že se s tímto tématem dostatečně nestotožnil, proto za mě tři hvězdy.