Spasitel

Spasitel https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/483449/bmid_spasitel-xMd-483449.jpg 5 1716 476

Nové úžasné, napínavé meziplanetární dobrodružství od autora světového bestselleru Marťan.Ryland Grace zůstal jako jediný přeživší na zoufalé misi poslední naděje. Pokud selže, lidstvo zanikne. Je tu však drobný háček – Ryland to neví. Nedokáže se vybavit ani své jméno, natož že má nějaký úkol a jak ho asi tak splní. Všechno, co ví, je, že hodně hodně hodně dlouho spal. Že se probudil miliony kilometrů od domova. A že společnost mu dělají dvě mrtvoly. Jak se mu tak vracejí vzpomínky, dojde mu, že putuje nevelkou lodí, sestavenou všemi pozemskými vládami a vesmírnými agenturami a vrženou do hloubky vesmíru, aby odvrátila hrozbu vymření našeho druhu. A díky nečekanému spojenci se mu to možná i podaří...... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: ekniha , Laser-books (Laser)

Project Hail Mary , 2021

bamba
27.05.2022 5 z 5

Toto je nádherná učebnica ukážkovej občas planetárnej a občas medziplanetárnej ľudskosti. Myslím, že z pohľadu sci-fi to nemá konkurenciu a mimo sci-fi tomu tiež máločo siaha niekam po členky. A to je tam iba niekoľko hrdinov a časť z nich dokonca neovláda ľudskú reč. Určite lepšie ako Marťan.

blazkoma
25.05.2022 5 z 5

Dlouho mě nějaká kniha nebavila tak jako Spasitel a to nejsem s fyzikou, čísly a kosmonautikou zrovna dobrá kamarádka. Od první stránky jsem věděla, že knihu jen tak z ruky nedám. Tohle vesmírné dobrodružství mohu jen doporučit.

povermaster
25.05.2022 5 z 5

Jsem fanouškem kosmonautiky a z fyziky jsem maturoval (dávno), ale první zakousnutí do románu bylo těžší, než jsem čekal (Marťan byl o mnoho lehčí). Ale i tak to byla paráda a druhé zakousnutí si již užívám s úsměvem od ucha k uchu. Téměř můj obličej prosakuje jen proto, že to není delší…..

mi-380
23.05.2022 5 z 5

Weirův vědec znovu ve vesmíru. Astrofágy? Astrofágy!
717 hodnocení s průměrem 92 %, překvapivě vysoké procento. Myšlení, výpočty, nápady a postupy hlavního hrdiny jsem si, jako člověk původním vzděláním technik a fyzik, spokojeně užíval, ale vím, že v mém okolí se 99 lidí ze sta při návrhu, že bychom se bavili o fyzice, otřese hrůzou. Proto údiv z tak vysokého hodnocení, ale zároveň potvrzení skutečnosti, že čtenáři tohoto druhu literatury jsou bytosti zvídavé. Autor rozvíjí svůj nápad a jeho postupné řešení s důkladností klasika Clarka, navíc přidává dostatek odlehčujících humorných situací.
Ovšem za největší sci-fi a zároveň za velký bonus v téhle nepříjemně napjaté době, kdy si politici našeho světa zase hrají na velkou válku, považuji autorův hřejivý optimismus - Američané, Rusové a Číňané vzorně spolupracují, stejně jako Pozemšťan s Mimozemšťanem. Pohádkovost a příznivou souhru náhod tentokrát rád odpouštím.
95 %

mulderka
22.05.2022 3 z 5

Kam se hrabe Hal Clement, Arthur Clarke a všichni další klasici tzv.hard scifi. Na těch pár stovkách stránek Spasitele je totiž víc fyzikálních pouček a vědeckých teorií než v celém jejich díle dohromady. Takže tímto pasuji pana Weira na čelného představitele "harder than hard" scifi. Jenom nevím,zda je to víc pochvala než kritika.
Zase jednou budu za disidenta a s hlavou hrdě vztyčenou prohlásím, že jde o dílko, minimálně z hlediska literárního, velice přeceněné. Stěžejní nápad je neotřelý a fajn, ale asi by fungoval daleko líp na rozsahu novely. Zajímalo by mě, jestli má autor potřebu se předvádět, co všechno z kdejakého oboru má nastudováno a dovede to v rámci zápletky uplatnit -anebo to jen myslel s námi čtenáři "dobře" a po vzoru SF z pravěku žánru se nám snaží rozšířit obzory.
Já osobně jsem se ze všech těch poznatků rozhodně necítila spasená. Maximálně tak vyčerpaná a znuděná nedostatkem děje. Tak jsem proti svému zvyku čtení nakonec vzdala a ani letmý pohled na konec mě nepřesvědčil,že jsem o něco zásadního přišla.
A jelikož jsem skoro totéž prožívala u Marťana, počkám si raději na případnou filmovou verzi. Andyweirovky bude patrně lepší sledovat než číst. Další vzácný úkaz a snad se z toho nestane pravidlo.
Pohodím tři kousky diamantů průmyslové kvality. Žádný zářivý scifi šperk totiž Spasitel není. Bohužel.

mirec88
21.05.2022 5 z 5

Toto bola proste pecka. Také dobré sci-fi som už dlho nečítal a bolo to jednoducho bombastické dobrodružstvo o záchrane sveta, ktoré mi dalo veľmi veľa a má pár úžasných myšlienok, ktoré nemôžem napísať, lebo by som spoileroval a to nechcem. Celý príbeh je prosto skvelý a po príchode nečakaného spojenca začne ešte iný úžasný príbeh gradovať. Každopádne odporúčam každému. Krásna kniha.

Alizon
20.05.2022 5 z 5

(SPOILER) Ani nevím čím to je, že mě autorovy knihy tak baví, když 95% těch vědeckých věcí nerozumim:) A sci-fi normálně vůbec nečtu. Marťan byl prvním zjevením a na Spasitele jsem se tudíž dost těšila. Opět se mi dostalo vtipné one man show, ke které se ovšem brzy přidá jeden mimozemšťan. Proložené vzpomínkami na zemi. Chybělo mi pěstování brambor:), ale dostalo se mi vesmírného přátelství. Takže spokojenost a doporučuji.

Marekh
17.05.2022 4 z 5

Od autora jsem v minulosti přečetl knihu MARŤAN (4*) a ARTEMIS (3*). Viděl jsem také film Marťan.

Kniha SPASITEL je autorova čtvrtá kniha. V knize nalezneme technické popisy i humor. Autor má velké znalosti z různých vědních oborů. Při zpracování knihy se radil s různými odborníky, takže technické popisy a vysvětlení různých experimentů jsou precizní jako v předcházejících knihách (v knize Artemis bylo méně těchto popisů, což nebylo na škodu). Střídá se přítomnost (děj se odehrává ve vesmíru) s minulostí (děj se odehrává na Zemi). Závěr knihy byl pro mě docela nečekaný a překvapivý.

Oblíbil jsem si postavu ROCKYHO, se kterým se hlavní hrdina RYLAND GRACE seznamuje během svého vesmírného putování.

Na počátku knihy se nachází nákresy letadlové lodi.

Budu zvědavý na filmové zpracování.

blackoutzuzi
13.05.2022 4 z 5

Hlavní hrdina Ryland je jediný, kdo může zachránit naši zem. Ale má to jeden háček - Ryland to neví. Nepamatuje si ani své jméno, natož cíl jeho mise.. Jediné, co ví, je, že se probudil na neznámém místě vzdáleném miliony kilometrů od domova a společnost mu dělají dvě mrtvoly..

Tuhle těžkou bichličku jsem četla asi 2 měsíce :O Pocity z ní jsem měla místy spíše ambivalentní a to především proto, že mě daleko více bavila ta současná vesmírná dějová linka než flashbacky zpátky do minulosti. Navíc by jí podle mě prospělo, kdyby měla klidně o 100 stránek méně.

Ve finále jsem si ji ale moc užila, milovala jsem přátelství Rylanda a Rockyho, jejich dialogy a ten závěr? Naprostá bomba, z toho jsem byla solidně naměkko a z části to vykompenzovalo i ty pro mě méně zajímavé pasáže

PetkaS.
12.05.2022 5 z 5

Na tuhle knížku jsem se hodně těšila a určitě jsem nebyla zklamaná. Opět velmi čtivé, vtipné, ale i k zamyšlení. Jen za konec bych strhla půl hvězdičky, ten mě osobně přišel trochu useknutý a nedořešený.

slezmon
11.05.2022 5 z 5

Naprosto úžasné, víc hned po přečtení nemůžu dodat...

evilunicorn
11.05.2022 4 z 5

Můj první dojem po přečtení je, že tenhle autorův mix humoru,technických serepetiček a kvalitního příběhu funguje. Na druhou stranu,díky neustále se opakujícím problémům s taumebama to nadšení musím trochu krotit. Ale celkově je
příběh svěží,sice nic nového pod sluncem, ale zábavné to bylo.

mekkejla
11.05.2022 5 z 5

(SPOILER) Nejsem fanda tohoto žánru,šla jsem do ní jen kvůli Marťanovi, takže nemám srovnání. Z mého laického pohledu můžu jen říct, že jsem prostě nadšená. Grace a Rockyho jsem si naprosto zamilovala a celé jejich dobrodružství jsem sledovala s napětím. A za mě byla skvělá i Strattová. Bod pro autora za to, že do této funkce dosadil ženu.

Mikkinnen
11.05.2022 3 z 5

Jedná se o takové lehčí sci-fi, kde je sice velké množství různých vědeckých poznatků, informací a zajímavostí, ale ve výsledku to trochu zapadne v jisté naivitě celého příběhu. Knihu bych rozdělil do tří částí, z nichž první dvě se prolínají. Jedna se týká reminiscencí před dobu startu rakety. Druhá je samotná mise a třetí (pro mě) velmi rychlé ukončení knihy. Vlastně celá kniha mi přišla taková, jako z rychlíku. Přitom ta část, kdy se hlavní hrdina učí komunikovat s mimozemšťanem, je možné až příliš utahaná. Dávám 3* za čtivou oddychovku s fajn postřehy, ale pro milovníky hard sci-fi bych doporučil jiné knihy. Je vidět, že autor si dal práci a vědecké informace si našel. Ale přitom mu uteklo to podstatné - lepší a uvěřitelnější dějová linie.

Hella
09.05.2022 5 z 5

Já se úžasně bavila. Sice by mi autor mohl nakukat cokoliv, ale jako úplně cokoliv :-), ale celý příběh i to lidsko-mimozemské přátelství bylo tak úžasné, že vyvážilo i můj pocit negramotnosti.

mendule
06.05.2022 5 z 5

Už dlouho jsem nečetla knihu, která by mě takhle dostala, to byla jízda. No četla, spíš poslouchala, měla jsem jako audioknihu skvěle načtenou Lukášem Hlavicou. Je to chytré, napínavé a vtipné, rozhodně doporučuji.

Melic
05.05.2022 4 z 5

Marťan mě nějak moc neoslovil, přesto jsem autorovi dal šanci a vyplatilo se. Tento příběh je pro mě zajímavější. Nebudu nic spoilerovat, co se děje týče, ale myslím si, že stylově je knížka podobná detektivce - u čtení vás drží zvědavost, jak vše dopadne a hrdina používá své inteligence k postupnému řešení problému. Z toho ale vyplývá, že opakované čtení asi nemá moc smysl, aspoň dokud vše nezapomeneme.

Hakl54
05.05.2022 5 z 5

Kniha, kdy přestáváte uklízet a vařit, děláte pouze nezbytné úkony a čtete a čtete a je vám líto, že je konec.

Rihatama
04.05.2022 5 z 5

"Chytil jsem do lasa mimozemskou kosmickou loď."

Tohle je jen jedna z řady Weirových perel, které tu a tam trousí po cestičkách svého dalšího vesmírného dobrodružství. Spasitel není ona hypervtipná příručka fyziky, jak přežít na Marsu, ani dobrodružná záchrana měsíční Artemidy. Ale je to Weir, který mě opět potěšil. Po trochu rozpačitém úvodu - člověk už má poměrně jasná očekávání - jsem i tentokrát lehce vplula do odlehčeným humorem zajímavě vypointovaného příběhu pana učitele, který chcačky nechcačky musí vyrazit na záchranu Slunce a tak i celého lidstva před energeticky nenasytnými astrofágy.

Weir má nepochybné mesiášské sklony, jak dokládají jeho dosavadní romány, které ve spojení s vědeckými znalostmi fyziky, astrofyziky, genetiky, biologie etc. zakládají na vysoce atraktivní sci-fi kosmickou smyčku na čtenáře. A ani tentokrát nechybí vtip a sarkasmus, tady ovšem pěkně ujasněný, protože v dialogu mezi mimozemšťany by snadno mohlo dojít k nedorozumění. Hlavní hrdina se sice chvílemi chová jako pěkně zbabělý antihrdina, ale svému osudu neunikne ani on. Ve výsledku si čtenář přečte nádherný příběh o mezigalaktickém přátelství a záchraně světů. A já jen doufám, že svou další knihu Weir napíše dříve než za tři roky.

ivousekk
04.05.2022 5 z 5

Vynikající! I přes velké množství technických popisů, kterým jsem nerozuměla, jsem si příběh naplno užila. Tak nějak to k tomu patřilo a přidávalo na autentičnosti. A Rocky ? Ten neměl chybu :)

vesmír mimozemšťané sci-fi

Andy Weir