Spartakus: Před námi boj

Před námi boj.
První díl dvoudílného románu o bojích římských otroků za svobodu ztvárnuje celou historii povstání otroků pod Spartakovým vedením až po potupnou smrt šesti tisíc zajatců na kříži.

https://www.databazeknih.cz/images_books/57_/5783/spartakus-5783.jpg 4.4184

Spartakus (1.)

Romány, Literatura česká, Historie
Vydáno:, Motto

Kniha Spartakus: Před námi boj

Pigface

K dílu Jarmily Loukotkové jsem se vrátil velkým obloukem po dlouhých zhruba 30 letech. I po těch letech mohu s klidným svědomím říct, že není lepší český spisovatel historických románů. Jistě, od napsání jejich děl uplynula řada let a někomu může jejich jazyk připadat krkolomný, příliš košatý, archaický a jistě by se našla spousta dalších přirovnání, snažících se dnešního čtenáře jakoby odradit. Ale to co jednomu přijde jako zápor, já považuji za nedocenitelný klad. Protože všechny ty zdánlivé mínusy z díla nakonec dělají osobitý a nenapodobitelný literární styl Paní spisovatelky. Její styl bych poznal po prvních větách mezi všemi současnými romány i literárními rychlokvaškami, které si na dílo jen hrají a které snad ani nestojí za můj čas.
Paní Jarmila Loukotková měla dar nesmírně barvité popisnosti a ta rozhodně neubírala jejímu dílu body. Naopak díky tomu má čtenář možnost být v době antického Říma a prožívat osudy hrdinů in natura. Římské dějiny jsou i pro současného čtenáře historických děl velmi atraktivní a autorka nám to znovu a znovu dokazuje, i když se už dnes na nás dívá z literárního nebe.
Pro českého čtenáře má dílo paní Loukotové jedno obrovské plus, totiž nemuselo se překládat a nabízený příběh se ani částečně neztratil v překladu.
Dílo je o nezkrotné touze po svobodě a spravedlnosti, o touze žít svůj vlastní život bez nutnosti někomu sloužit a někoho bavit na úkor bolesti a smutku jiných. Staví proti sobě přepychový, opulentní Řím, který je v románu představen v osobě Marka Licinia Krassa, bezohledného, nekompromisního kariéristy a utlačovanou, zbídačenou masu otroků, která nemá žádná práva a žádné vyhlídky na lepší budoucnost, vedenou gladiátorem Spartakem. Jeho sen o lepší, spravedlivé společnosti je nekompromisně válcován římskou hrabivostí, umocněnou extrémní obavou tehdejší římské společnosti ze ztráty zajetých pořádků a konzumních hodnot (ano, nabízí se jistá paralela se současností).
Jsem rád, že i po letech na mně působí dílo Jarmily Loukotkové bohatě, živě a velmi autenticky.

KURACHJO2018
27.12.2018

Na knihu jsem natrefil na DK a nějak si nemohl dát do roviny : paní Loukotková a Spartakus. Výsledek četby? Naprosto unesen prvním dílem chvátám do knihovny pro díl druhý a souhlasím s názorem - tak jak paní Loukotková, to nedokáže nikdo.
Myslím, že tenhle román by se líbil i zarytým "nečtenářům historických děl" a proto je veliká škoda, že jim takhle krásné knihy, které přečtete na jeden nádech utíkají mezi prsty .-))))

Natique
13.11.2018

Skvěle a čtivě napsaná kniha. Po jejím dočtení, v tom všem smutku, přemýšlím, jestli vůbec mohl skončit Spartakus jinak?
[...]"Milý příteli Kaste, Krassus má ve svém vojsku jinou kázeň než já. Krassus svoje neposlušné vojáky popravuje před očima celého mužstva, kdežto moji neposlušní vojáci naopak tasí meče na mne před zraky celého tábora a házejí na mne číše. U nich poroučí Krassus. U nás poroučíte vy. Poručte si tedy, že musíte zvítězit." (s. 345)

vivalamuff
21.07.2018

Nenapodobitelné, oduševnělé, excelentní! Dneska už nikdo nedokáže psát jako paní Loukotková. Dokázala do prózy vtěsnat poezii, ale velmi neotřelým způsobem. Její knihy se mi nikdy neomrzí. O životě Spartaka příliš nevíme, ale ráda si představím, že to bylo tak nějak, jak to paní spisovatelka popisuje. Za mě palec nahoru :-)

Lenka1386
04.03.2018

Stylu paní Loukotkové jsem propadla. Chce to mít na čtení klid a soustředit se, ale pak to stojí za to!

Thrawn89
12.02.2018

Básnický styl psaní, který používá autorka není úplně mým šálkem kávy a potřeboval jsem trochu času než jsem se do knihy začetl. Poměrně rychle jsem se však do toho dostal, možná proto, že květnatých pasáží začalo ubývat ve prospěch samotného děje. Knihu bych rozdělil do dvou částí, prví odehrávající se v Kapuji a druhou odehrávající se po útěku gladiátorů z Batiatovy školy a následném tažení otroků v Itálii. Zatímco první část mě opravdu bavila, především pro velmi dobrý popis tehdejší společnosti a opravdu zajímavý psychologický profil Spartaka (jako někoho, kdo pouhou silou své vůle a rozhodností svých gest dokáže strhnout dav) a Krassa (typického a přesto jedinečného představitele římské šlechty). Naopak druhá část byla pro mě zklamáním, jednak proto, že se nedostavily výraznější popisy bitev a také proto, že mi přišlo vše tak nějak příliš rychlé, bez většího vysvětlení jednotlivých kroků. Takže ve výsledku určitě povedená a hezky napsaná kniha, která ukazuje tehdejší události v hodně lidském a osobním světle, ale která dle mého nenabízí čtenáři ucelený pohled na tehdejší události.

Jap
20.01.2018

Moje první setkání s Jarmilou Loukotkovou dopadlo dobře.

stopni
10.01.2018

Od knihy jsem čekala mnohem víc.... Především postava Spartaka v knize vůbec nevystupuje, protože v době, kdy se příběh odehrává, je už Spartakus mrtvý ..... To bylo pro mě velké zklamání....Oceňuji velmi krásné popisy osob, měst či bitevní vřavy.... Jinak mě kniha příliš neoslovila, konec mě velmi překvapil, nepůsobil příliš reálně.... Knihu bych podruhé do ruky už nevzala....

otroctví starověký Řím

Jarmila Loukotková