Space opera

Space opera https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/357370/mid_space-opera-SoZ-357370.jpg 4 9 9

Vesmírná opera byl původně hanlivý termín zavedený roku 1941 americkým spisovatelem sci-fi Wilsonem Tuckerem pro odlišení tohoto žánru od „vážné“ SF zaměřující se na důsledky vědeckého bádání. Je to druh fantastiky úzce spojený se science fiction. Dílo spadající do této kategorie obvykle zahrnuje romantické dobrodružství, mezihvězdné cestování, vesmírné bitvy a příběh točící se kolem mezihvězdného konfliktu a osobních dramat. V poslední době je těchto dobrodužných příběhů dost málo a tak sborník povídek výborných českých autorů určitě potěší milovníky tohoto druhu SF. Ve sborníku najdete velkolepé vesmírné bitvy tisíců lodí (kdo jiný než Jiří Walker Procházka), romantické dobrodružství nepřátelských stíhačů (V. Ríša), mezihvězdné konflikty, jak hrozící tak i skutečné a jejich nečekaná řešení (O.Neff, J. Mostecký, A. Šochová), podrazy, přátelství, mezirasové konflikty, nebo i třeba problém Meziplanetárního kozla (J. Rečková) ... Prostě science fiction se vším všudy navazující na příběhy vzniklé nejen ve dvacátých letech minulého století, ale i těch z poslední doby, kdy se tento žánr dočkal obrody.... celý text

Přidat komentář

murdoch
05.03.2024 3 z 5

Mám rád sbírky českých autorů, obzvláště těch, kde můžete očekávat kvalitu už jen podle jména. Což může být i na škodu - ty povídky rozhodně nejsou špatné, ale přeci jenom jsem očekával nějaký "wow" efekt - a ten se úplně nekonal. Což neznamená, že si to nepřečtu znovu. Jinak za mě nejlepší povídky: Stíhačka a V pavučině.

orson
25.02.2019 4 z 5

Občas mám chuť na nějakou scifi, ale nechce se mi číst celý román a tak přijde čas na povídky. Tyhle jsem si vybral, protože mě zlákal pojem Space Opera - nikdy jsem pořádně netušil co to je :) I do wikipedie jsem se tentokráte podíval. Každopádně povídky se mi celkem líbily - tedy alespoň některé, ale protože jsem si knížku užíval po malých dávkách a četl jsem ji mezi dalšími romány (vždy jednu dvě povídky), tak si teď absolutně nemůžu vzpomenout o čem ty povídky byly :)


Terva
19.06.2018 3 z 5

Tak další sbírka
povídek je za mnou.
S touhle jsem se
tak trochu trápil.


Ačkoliv je na přebalu knihy napsáno devět autorů je povídek jen osm. Ondřej Neff totiž dodal delší povídku a tak se redaktor Vlado Ríša na poslední chvíli rozhodl, že nevydá povídku Julie Novákové. Zapomněl to však oznámit tvůrci obálky a tak na přední straně jméno spisovatelky zůstalo. Povídka jí bude otisknuta v druhém svazku Space opery. A možná je to škoda. Klidně bych vynechal povídku s nejdelším názvem v této sbírce a dal bych klidně tu od Julie Novákové

Nejhorší povídka je „Tam, kde lišky dávaj tu poslední dobrou noc“, kterou spáchal Jaroslav Mostecký, důvody si přečtěte přímo v komentáři k této povídce. Nejlepší povídku měl Vladimír Němec a za ním byl hned Ondřej Neff. Naopak vůbec nepřekvapili spisovatelky Lukačovičová a Rečková. Ty si jedou to své fantasy a snaží se ho převléknout do sci-fi hávu. Třetí spisovatelka Anna Šochová k této sbírce dodala spíše průměrnou povídku, než aby zazářila. Zklamal mě mistr pera Jiří Walker Procházka. On se těch Hvězdných honáků prostě nedokáže zbavit. No a redaktor a vydavatel tohoto svazku, Vlado Ríša si zase jen píše o těch svých letadlech. Dodal celkem průměrnou povídku, která je velmi předvídatelná.

1 – V pavučině - Jiří W. Procházka
2 – Tajemství Johna Browna - Anna Šochová
3 – Cirkus Cosmos - Lucie Lukačovičová
4 – Prodělečnej kšeft - Vladimír Němec
5 – Meziplanetární kozel - Jana Rečková
6 – Syndrom kuřete - Ondřej Neff
7 – Tam, kde lišáci dávají tu poslední dobrou noc - Jaroslav Mostecký
8 – Stíhačka - Vlado Ríša

Celkem jsem dal 21 hvězd a když to vydělím číslicí osm, což je počet povídek v této knize, vyjde mi slabá trojka.

Všechny povídky jsem osamostatnil, vložil je každou zvlášť k této sbírce. Přidal jsem obsahy, komentáře, malé ochutnávky, citáty a každou jsem ohodnotil. Hledejte v sekci povídky u této knihy.

Citát: Za ten den, co tu jsme jsi ještě neřekl ani jednu pozitivní větu. (Syndrom kuřete)

Aleen
19.02.2018 4 z 5

Antologie...hmm...Velký respekt!! Být autorem knih a dostat prostor povídky a jasné téma, to je úkol jen pro velké profíky, nebo pro naprosté začátečníky (velmi odvážné začátečníky), kteří se takto mohou nenápadně "protlačit" mezi "elitu". Dle mého: jedinému autorovi se podařilo napsat příběh, který byl chytlavý hned od začátku a to Vlado Ríšovi. Všichni ostatní se s tím na začátku tak nějak potýkali, bylo náročné vcítit se do děje, nebo do výčtu postav, nebo strojů, nebo čehokoliv jiného. NIcméně...proč tolik hvězd, když taková negativní slova? Protože všechny povídky do jedné měly překvapivý a velice nápaditý konec, nebo i více!! Po dlouhé době jsem četla sci-fi a bylo to fakt hezké.