Soukromé války Heleny Petránkové: Z republikánského Španělska na východní frontu

Soukromé války Heleny Petránkové: Z republikánského Španělska na východní frontu
https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/336467/mid_soukrome-valky-heleny-petrankove-6s3-336467.jpg 4 3 3

Dramatický životní příběh první ženy v historii naší armády, která dosáhla nejvyšší vojenské hodnosti – plukovnice v záloze. Válečné zkušenosti získala již v letech 1937–1938 jako příslušnice čs. lazaretu J. A. Komenského během občanské války ve Španělsku. Po nacistické okupaci republiky unikla ilegálně do Polska a později do Sovětského svazu. Jako jedna z prvních se v roce 1942 přihlásila do nově vznikající čs. vojenské jednotky v Buzuluku. Sloužila jako lékárnice 1. čs. samostatné brigády, zúčastnila se všech bojů od Kyjeva přes Duklu až po osvobození Slovenska. Patřila také mezi první čs. ženy, kterým byla v roce 1944 propůjčena důstojnická hodnost. V padesátých letech byla na základě vykonstruovaných obvinění zatčena a více než dva roky vězněna. Nezatrpkla však a po své rehabilitaci patřila jako významná a respektovaná odbojářka mezi aktivní členy Čs. svazu protifašistických bojovníků.... celý text

Přidat komentář

dyger
11.02.2022 5 z 5

Velice poutavé, čtivé... jediné, co můžu říct... Helenka Petranková žila svůj život na misce vah.. tolik smůly a přitom štěstí...

Iki1
20.06.2017 5 z 5

Autor velmi působivě popisuje Helenin život a vše, co musela prožít. Sleduje okrajově i její přátele - spolubojovníky, většinou lékaře jmen obecně známých z Pražského jara.
Přiznám se, že pro mě bylo velkým překvapením dozvědět se o životě ženy - protifašistické bojovnice, protože fakta o ženách - účastnicích bojů na východní frontě - jsem téměř neznal.
Druhým překvapivým pohledem je popsaná zrůdnost komunistického režimu, který postihl tuto výjimečnou ženu vykonstruovaným, a z dnešního pohledu naprosto nesmyslným obviněním v padesátých letech, díky němuž byla v krutých podmínkách vězněna.
A třetím, tentokrát nepřekvapivým pohledem je naše čecháčkovství. Zde autor popisuje téměř marný boj žen o rovnoprávnost v československé armádě (důstojnické hodnosti) a hlavně vyčůranost našich spoluobčanů, kteří se po válce snažili urvat co se dá pro sebe a své rodiny.
Příběh je to hodně čtivý a dost přitažlivý. A s velkým přesahem i do současnosti.


Štítky knihy

protifašistický odboj

Autorovy další knížky

Miroslav Brož
česká, 1948 - 2019
2006  76%Hrdinové od Sokolova
2005  87%Válečné dokumenty vypovídají
2017  80%Soukromé války Heleny Petránkové: Z republikánského Španělska na východní frontu
2019  100%Československé vojenské jednotky na východě
2023  95%Sokolovo 1943 (Sokolovo - První boj / Sokolovo - Nezapomenutí)