Solaris

Solaris
https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/11526/bmid_solaris-pvy-11526.jpg 4 1057 1057

Solaris je vrcholné dílo Stanisława Lema, jednoho z mála neanglicky píšících spisovatelů, kteří pronikli do absolutní špičky autorů science fiction. Příběh se odehrává na vzdálené planetě Solaris, osídlené živým oceánem, který projevuje inteligenci, ovšem tak odlišnou od všeho, co znají lidé, že jejich pokusy o navázání kontaktu se nejen nedaří, ale vedou k naprosto nečekaným efektům. Oceán totiž dokáže zhmotnit nejskrytější lidské myšlenky, vytvořit kopie dávno zemřelých lidí, což ovšem vede k duševnímu rozvratu pracovníků, kteří se výzkumem oceánu zabývají. Lemovo přesvědčení o nemožnosti kontaktu mezi zcela odlišnými inteligencemi, v tomto románu spojeného s hlubokými sondami do lidského nitra, přitahuje nejen čtenáře, ale i literární kritiky a umělce jiných žánrů. Známý je zejména film ruského režiséra Andreje Tarkovského z roku 1971. Film Solaris režiséra Stevena Soderbergha v produkci Jamese Camerona měl premiéru 27. listopadu 2002.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Knižní klub

Solaris , 1961

radynka
29.06.2014 5 z 5

Konec knihy byl pro mne překvapující a musím na něj stále myslet! Kdyby nebylo pasáží o mimoidech a solaristice, byla bych šťastnější, ale i přesto jsem si knihu zamilovala. :-)

rabor
23.06.2014 4 z 5

Velmi nápadité a dobře zpracované sci-fi o až filozofické snaze pochopit nepochopitelné a nahlédnoutí do našeho lidství. Kniha má místy volnější tempo, takže pokud si od sci-fi slibujete především akční popis války planety X s rasou Y, nebude to úplně váš šálek kávy. Nebýt těch rozvláčných (a zcela zbytečných) popisú a občas trochu húře uvěřitelných dialogú, nebál bych se dát pět hvězdiček.

alessi
19.04.2014

Dva týždne som sa dostával z vplyvu knihy. Počul som audioknihu ale klobúk dole. Proste dej pomaličky ... takže nič extra akčné ale práve preto sa mi to páči.

tlllk
11.04.2014 5 z 5

Tiež patrím k tým čo pochopili film až keď dočítali knihu. Občas rozmýšľam na čo by som sa ja spýtal planéty ......

Adria Orici
13.02.2014 5 z 5

Krásný příběh napěchovaný emocemi. Takové knihy strašně miluji. Několikrát jsem měl na krajíčku. I když ostatní uživatelé nemají rádi film, nové zpracování s Georgem Clooney mě emocionálně vyždímal, pěkně sem si "pořval" .

Drolreich
10.02.2014 5 z 5

Jedna z knih, kde jsem nejprve viděl filmovou adaptaci, konkrétně tu od Tarkovského. Celý film bych popsal jako jednu velkou stíhu. Pohltil mne a vyplivnul zpět, stejně jako Lemova kniha. Sci-fi jsem nikdy tolik nefandil, ovšem po přečtení jsem nucen říci, že to je povinnost nejen pro fanoušky žánru. Solaris totiž přináší i zajímavé existenciální či morální otázky, psychologii postav atp., vůbec to působí velmi nadčasově. Not your regular sci-fi.

čuřil
08.01.2014 4 z 5

Mně se knížka zamlouvala. Sice začátek byl velmi zajímaví, později se tempo zvolnuje, ale i tak jsem s knížkou spokojen.
Teď jen zkusíme sehnat filmovou verzi, aby se zjistilo jak se filmařům "podařilo" to natočit. Knížku určitě doporučuju.

Ikkju
09.12.2013 4 z 5

Tahle kniha je hodně zvláštní, stejně jako moje zážitky s ní, například mimoňský výlet na diskusi s překladatelem a znalcem Lema panem Waigelem v rádiu Jelení. Inzerce akce byla ve volném časopise pro anglické turisty, hlasatel byl překvapen až zděšen že dorazil ještě někdo další, ale jeho překvapení vyprchávalo jak docházeli další a další nadšenci x). Nakonec nám uvařil konvičku čaje, pustil mikrofon, a jal se dotazovat pana překladatele. Nutno říct, že během krátké chvíle jsme však jako znalci Lema k jeho mírné rozladěnosti směle převzali štafetu dotazů, a tahali z pana překladatele tajemstí, za které by se nestyděla ani sama Solaris. Bylo to celé takové zvláštní, srandovní, ale zároveň nesmírně zajímavé.

Atuin
04.11.2013 5 z 5

Velice působivá kniha s několika otevřenými body k nimž jako by se chtěl autor vrátit,ale nakonec si to rozmyslel, protože hranice měl již nakreslené a nechtěl zajít dál. Autorův názor je velice přesvědčivý a fascinující, vytvořil konfrontace o kterých člověk pak dlouze přemýšlí.

jarkamet
27.09.2013 3 z 5

Tak nevím. Kdysi jsem knihu četl, zaujala mě.Nyní jsem přečetl jen silou vůle. Nevím co se změnilo. Nápad je dobrý, ale zdálo se mi to takové nedokončené, a hlavně co mi vadilo, že zde bylo málo příme řeči. Mám rád, když děj frčí. Zde nebylo ani napětí, nic takového. Za 3 hvězdy pouze z nostalgie.

Zlosynus
22.09.2013 4 z 5

super rozjezd, pak to začíná zpomalovat, některý pasáže dost filozofujou, ale celkově to neni vůbec špatný

honajz
17.09.2013 5 z 5

Neuvěřitelná kniha v mnoha ohledech. Dá se číst znovu a znovu a pokaždé stejně zaujme (třeba Nepřemožitelného, i když má podobné téma, mě číst znovu neláká, i když jsem to zkusil) a stejně vtáhne do děje i záhad. Úvodní scéna přistání je jak z filmu – jednoduchými větami si dokážeme představit kabinu i let samotný, jako bychom tam byli. A podobně na základně. Opět trošičku hapruje konec, to je ale obecně Lemova slabina. Přesto dokonalý a mistrovský kousek opravdu dobré literatury, potažmo sci-fi literatury.

tlapička
22.08.2013

Kniha je nezapomenutelná, jak námětem, tak dějem, tak slohem. Výjimečná

Neby
24.07.2013 5 z 5

Četl jsem jako jedenáctiletý, dodneška si pamatuju ten pocit. Uchvatné. Pro mě zboření žánrů. A jedna z nejemotivnjěších knih vůbec.

Daxie L. Jesus
08.03.2013 5 z 5

Právě to čtu znova!

emptyRow
11.02.2013 5 z 5

Často sa mi v poslednej dobe stávalo, že som čítal knihy, ktoré som už predtým videl sfilmované: Vesmírna odyssea, Potomci ľudí ... našťastie sa mi nepodarilo pozrieť si Solaris vo filmovej podobe (či už sa jednalo o ruskú alebo americkú produkciu s fešákom na booklete ...) Dnes to už možem povedať pán Lem bol pre mňa absolútne neznámy človek a hambím sa za to, že tomu tak bolo. Jeho Solaris prehralo už po niekoľkých desiatkach strán všetky sci fi knihy aké som ked čítal ... snáď okrem už spomínanej Odysei ... Koncepcia knihy je užasná, jej prelínanie siahajúce od strojových opisov vedeckého bádania, pokračujúce skrz poznávanie úplne nového sveta, cez filozofické úvahy, ktorým je Solaris prešpikovaný až prestáva niesť charakteristické prvky svojej platformy a samozrejme milostným príbehom s ? človekom ? či len niečím čo si myslí, že je esenciu života. Pán Lem stvoril niečo, čo nechcem opustiť, svet kde je možné všetko, svet, v ktorom je stále miesto a čase pre prežívanie krutých zázrakov. A mne zostáva len jediné: Ďakujem.

'' Večnosť bola stvorená Bohom, aby sa mohol navečnosť opájať svojim víťazstvom, jediné čo však Bohu z tejto večnosti zostalo je nutnosť čeliť svojej prehre a to už na veky vekov. ''

Daft
02.10.2012 4 z 5

"Člověk si - navzdory všemu zdání - neklade cíle. Vnucuje mu je doba, v níž se narodil, může jim sloužit anebo se proti nim bouřit, ale předmět té služby nebo vzpoury je mu dán zvenčí. Aby zakusil naprostou svobodu v hledání cílů, musel by být sám, a to není možné, protože člověk, který není vychován mezi lidmi, se nemůže stát člověkem. "

"Každý z nás ví, že je hmotnou bytostí, která je podřízena fyziologickým a fyzikálním zákonům, a že síla třeba všech našich citů dohromady se proti těmto zákonům nemůže postavit, může je nanejvýš nenávidět. Odvěká víra zamilovaných a básníků v sílu lásky, která je silnější než smrt, ono „finis vitae sed non amoris“, které nás pronásleduje už celé věky - je lež. Ale ta lež je jenom zbytečná, nikoli směšná. "

Aliii
03.09.2012 3 z 5

Od této knihy jsem čekala mnohem víc (podotýkám, že před přečtením jsem neviděla ani jeden z filmů). Lem podle mě umí psát lépe a poutavěji. Ty zbytečně dlouhé popisy vzhledu oceánu, jednotlivých typů útvarů a podrobnosti o tvarech, které vytvářel, ve mě tak nějak zanechaly dojem, že autor nechtěl nechat žádný prostor čtenářově fantazii...
Každopádně námět knihy byl velmi zajímavý, proto 3 hvězdy.

borbor
01.07.2012 5 z 5

Dokonalá kniha, dobrý film od Tarkovského (až na některé zdlouhavé scény - např. provoz na dálnici) a naprostá příšernost od Soderbergha, málem jsem v půlce odešla z kina. Základní myšlenka se z tohoto filmu úplně vytratila, strašné...
Kniha je napsaná skvěle, včetně hypotéz ke konci o tom, že to od oceánu mohly být dary, nebo že to je oceán - nemluvně a hraje si.... Rozhodně knížka, ke které se vracím...

Ay.Le
04.05.2012 3 z 5

bohuzel nedokazu jasat na touto knihou..sci-fi moc nemusim, ale riskla jsem to, ale neda se rict, ze se mi to vyplatilo. nejvic mi asi vadila priserna pasivita hlavniho hrdiny, takovym postavam zkratka nefandim a uz ze zasady me stvou. sahodlouhe popisy problematiky oceanu pro me jako ctenare prinosne taky nebyly, spis naopak. opravdu skoda, zacatek me navnadil, natukl radu otazek, na jejichz zodpovezeni jsem byla velmi zvedava, pak se to ale cele tak nejak "rozplizlo" a koneckoncu mam i pocit, ze ne vse se vysvetlilo..pro me jednoznacne zklamani