Sníh nebo popel

Dívka se zlomeným srdcem a nelítostná bojovnice. Před šestnácti lety bylo zničeno Zimní království a jeho území dobylo Jaro. Pobili královskou rodinu a obyvatele uvěznili. A v tu chvíli vyprchala ze Zimy všechna magie… Nyní je jedinou nadějí tohoto království osm přeživších, kterým se podařilo utéct a kteří čekají na svou příležitost. Chtějí získat zpět své království a magii. Meira je jednou z nich. Celý život prožila jako uprchlík, nepoznala své rodiče a generál Zimy ji vychoval jako válečnici. Avšak i jako nelítostná bojovnice se zamilovala… A zamilovala se do nepravého, do budoucího krále Zimy Mathera. I se zlomeným srdcem je ale rozhodnutá udělat cokoli, aby její království získalo svobodu. Když uprchlíci zjistí, kde je ukrytý magický medailon patřící bývalé královně, Meira se ho pokusí získat. A vstoupí do světa boje o moc, temné magie, ale i dvorských intrik a velkých plesů, v němž jednoho dne zjistí, že její osud nikdy nebyl v jejích vlastních rukou....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/339123/snih-nebo-popel-xzT-339123.jpg 3.8487

Sníh nebo popel 1.

Literatura světová, Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno, CooBoo

Snow like Ashes, 2015

Kniha Sníh nebo popel

RendysStrange

Moje první kniha od této autorky. Tento příběh mě nezklamal. Mám ráda příběhy, kde hlavní hrdinkou jsou ženy.

Anett17

Od autorky jsem už četla knihu Rebelové vln, která za mě byla bohužel lepší než Sníh nebo popel. Všechny knihy od Sary Raasch se
mohou pyšnit nádhernými oku lahodícími přebaly. A proto je mi i trochu líto, že tato kniha nesplnila úplně všechna má očekávání. Začnu hlavní postavou - Mendeirou. Zřejmě to nebude moje nejoblíbenější postava ever, občas mě rozčilovala a někdy byla zase úplně v pohodě. Někdy mám pocit, že hlavní hrdinka z YA fantasy, která nehodlá spasit svět, zničit záporáka a být jedním z nejodhodlanějších bojovníku, by byla ve většině případů považována za nemocnou. I když se musím přiznat, že mi to zas až tolik nevadilo. Sama autorka tvrdí, že nápad ohledně krutého jara a mírné zimy dostala už ve dvanácti letech. Rozhodně to byl zajímavý a originální nápad, to se jí musí nechat. Je mi jasné, že příběh je věnován hlavně zimě a jaru, ale u některých království mi přišlo, že jsou tam jenom proto, aby tam byla. V dalších dílech jim bude třeba věnováno více prostoru. ( V to doufám.) Sníh nebo popel se mi četl o něco hůř než již zmiňovaní Rebelové vln. Ti mi přišli svižnější a rychlejší. Další díl si přečíst chci, protože mě zajímá, jak to celé dopadne a jestli bude druhý díl lepší než první.

Market116

Musím říct, že se mi první díl této série celkem líbil. Ano, má své mouchy, jak už tu bylo zmíněno, ale jako taková oddechovka úplně parádní. Meira byla celkem v pohodě, až na to, že vždycky když o sobě pochybovala nebo to chtěla vzdát, tak vzápětí hned změnila názor a byla odhodlaná vybojovat všechny války světa...neřeknu kdyby to bylo jednou...ale každou chvilku? To trochu kazilo závěr a dalo se předpovídat, jak to dopadne. Nemluvě o tom, kdo Meira ve skutečnosti je...abych pravdu řekla, věděla jsem to téměř od začátku...ale to asi každý.
Přesto se těším na další díl a doufám, že bude lepší a ne tak předvídatelný. A asi fandím víc Matherovi.

pipa36

První polovina knihy je taková spíše vysvětlující, tudíž nezáživná.
Kdo je vlastně Meira se dá odhadnout již na základě rozdělení uprchlíků do skupin při posledním útěku z pláně Rania - od této chvíle je kniha také o trochu napínavější.
Vyloženě špatné to nebylo, ale autorka se tak strašně moc snažila vykreslit šestnáctiletou holku, až z toho vzešel kýč pro věkovou skupinu tak 10-12 letých puberťaček - příběh samotný potenciál má, ale špatná stylistika, vyprávěno v ich formě, nedomyšlenost království Ročních období (Zimní království - království věčného sněhu, a přitom je soběstačné. Kde berou cokoli na jídlo? Např. v knize zmiňované jahody v ledu...).
I když byla druhá polovina knihy výrazně lepší, celkové hodnocení dávám 3* - zkusím to ještě s druhým dílem. Ale velká očekávání nemám.

tereza7804

Naprosto úžasný!!!

Elize

Zpočátku jsem se v knížce hodně ztrácela - hodně údajů, málo přímé řeči a neskutečné množství překotných myšlenek hlavní hrdinky, které byly chvílemi velmi chaotické, zbytečné a nicneříkající o charakteru hlavních postav, nicméně přetrvaly až do konce knihy a rušily tak napínavost některých scén. Čtivější se knížka pro mě stala až spíše za polovinou. Děj byl předvídatelný a některé odstavce neustále se opakujících úvah se daly přeskákat. Knížce hodně přidává moc pěkný obal a její provedení.

Roscata

Díky anotaci jsem se na tuhle knihu těšila, jenže první půlka mě moc nebavila. Nejen že jsem se chvilkama ztrácela v tom množství postav ale i království a jejich politické vztahy mi dali několikrát zabrat. Navíc mi během pár stránek došlo kdo ve skutečnosti Meira je a i celý příběh byl pro mě hodně předvídatelný. Druhá půlka už byla lepší, bylo v ní i víc akce, víc se vyjasnila minulost některých postav. Doufám že druhý a třetí díl budou aspoň o kousek lepší, mám totiž nerada nedočtené knihy a série a nechce se mi kvůli ne úplně dobrému prvnímu dílu zatratit i ty ostatní.

Bohužel je tohle za krátkou dobu druhá young adult kniha která mě moc neoslovila, tak nevím, buď si blbě vybírám nebo jsem už moc stará ????

Tato knížka se mi líbila a je dost podobná ledové krvi.

Míjuš

Podle anotace mi kniha přišla jako docela fajn young adult fantasy. Ze začátku mě děj sice moc neupoutal, jelikož se toho moc nedělo, nicméně pak jsem se do ní začetla a jsem ráda, že jsem si knihu pořídila.
První díl je spíše takové oddechové čtení pro milovníky fantasy žánru, kde jsou království rozdělené podle ročních období, přičemž se hlavní postava Meira spolu s partou dalších sedmi "uprchlíků" snaží získat své království zpátky a porazit hlavního nepřítele Angru.
Děj je spíše předvídatelný, ale to se při prvním díle dá očekávat, teprve se nějaký děj rozjíždí.
Kniha se mi vcelku líbila a těším se na další díly a pokračování příběhu.

Terez2002

První díl z této triologie byl dějově nezáživný. Nejde o pořádnou zápletku, která člověka chytne a nepustí, dokud knihu nedočte. To je asi největší problém knihy - špatná zápletka. Celou knihu hrdinové hledají něco, co vlastně ani neexistuje. Chvilkama jsem se opravdu musela nutit, abych knihu vůbec dočetla, což se mi dlouho nestalo.
Ze začátku se v příběhu člověk hodně ztrácí. Začíná se seznamovat s postavami, které nejsou úplně popsány správně tak, aby byli pro čtenáře sympatické. Kvůli tomu mi byly jedno i jejich osudy i jestli zemřou nebo ne. A království pojmenovány po ročních období, byly ze začátku matoucí.
Celá kniha je vyprávěna z pohledu Miery. Tato hlavní hrdinka mi byla ze začátku hrozně nesympatická (bohužel jako většina postav), ke konci se to trochu zlepšilo, ale že bych si ji zamilovala, to bohužel ne.
Co se týče milostného trojúhelníku, který měl být značnou součástí příběhu, tak ten byl velice špatný. Autorka se zpočátku snažila dát dohromady Meiru a Mathera, kteří se vzájemně měli rádi, ale najednou tam připletla další postavu a Meira, jakoby zapomněla na to, co cítila k Matherovi, takže milostný trojúhelník nebyl vlastně ani trojúhelník. Ukázkový příklad toho, jak vypadat nemá.
Konec knihy už šel naštěstí rychleji, ale že to byl konec u kterého nemůžu přestat číst, to nebyl.
Snad se kniha ve zbývajících dvou dílech zlepší a vyklube se z ní triologie, kterou stojí za to číst.

Knihomolka582

O knížce jsem váhala jestli se do ní pustit a jsem ráda, že jsem si ji přečetla.Knížka mě ze začátku moc nebavila, ale od půlky knihy jsem nesledovala ani kapitoly.Trochu mi to připomínalo svět SJM, ale to je věc názoru...
Jinak knihu doporučuji určitě všem, kteří milují fantasy. :-)

polmari

Krásná dobrodružná pohádka.

Konfu97

Knihu jsem začala číst na doporučení kamarádky a musím říct, že nelituji. Děj je z části předvídatelný a z části trochu jednoduchý, ale vzhledem k tomu, že má série tři díly samozřejmě to celé teprve začíná. Nechybí typický milostný trojúhelník a nečekáný (pro někoho čekaný) zvrat a zjistění pro hlavní hrdinku. Kniha je na čtení jednoduchá, člověk jí přečte během chvíle. Rozhodně jsem zvědavá na pokračování.

Kira128

Dlouho jsem neviděla knihu, která se pyšní skvělým názvem, krásnou obálkou a úžasnou anotací. Opravdu dlouho ne.
Škoda že se tak nepyšnila i uvnitř.
Poslední dobou mám na četbu smůlu. Sníh nebo popel možná mohl splnit má očekávání, kdyby... kdyby bylo kdyby a kdyby jednorožci... (jo, chápeme se).
Děj byl podprůměrný a nudný, námět s ročními obdobími se mi zamlouval, ale autorka ho nedotáhla, hlavní hrdinku bych nejradši skopla pod vlak (což dělám poslední dobou dost často) a celkově mě to absolutně nebavilo.
Velké zklamání.

Bookgirl

Ke knize jsem přišla náhodou a jsem opravdu ráda, že jsem nedala na vlažné a negativní recenze. Mně se tahle knížka prostě líbila. A moc. Nemohla jsem se ubránit a srovnávala ji s Rebely vln, které jsem přečetla hned před touto knihou a nemůžu úplně souhlasit s tím, že by byli rebelové výrazně lepší, jak říká většina lidí. Oba dva ty příběhy mají něco do sebe a ano, Rebelové jsou propracovanější, originálnější a je na nich vidět velký posun. Naproti tomu byla ale tato kniha pro mě výrazně čtivější a navzdory místy předvídatelnému ději a docela otravnému milostnému trojúhelníku mě zasáhla a měla svoje velké kouzlo a silný příběh. Všem milovníkům fantasy doporučuji.

Vianescee

Jak už zmínilo hodně lidí, obálka je moc pěkná a anotace nechává prostor představivosti.
I když jsem to dočetla do konce, zrovna unešená jsem nebyla. Ten styl mi zkratka neseděl, většina děje a stejně tak i námět byla předvídatelná a poněkud okoukaná. Hrdinka se pak neustále opakovala, jako bych měla všechny události i její podivné pocity zapomínat po pár stranách. Takže tahle kniha mi nepřinesla zhola nic, až na docela snesitelné oddechové čtivo.

dominika2585

Dlouho jsem váhala, zda si tuto knihu pořídit nebo ne. Jsem ráda, že jsem nedala na negativní recenze, protože mně se kniha líbila, i když se jedná spíše o oddechové čtení. Další díly si určitě s chutí přečtu :)

Denisa153

Dle recenzí jsem čekala něco hrozného, ale zase tak moc velký průšvih to nebyl. Sice je to předvídatelné, ale to asi tak 90% YA knih, co si ti autoři mají taky pořád vymýšlet. S hlavní hrdinkou cloumá puberta, takže máte většinu knihy chuť ji vytáhnout z knihy a tu knihu ji omlátit o hlavu. Ale jinak svět ročních období byl celkem zajímavý a celkově se to přečíst taky dalo, rozhodně dám šanci dalšímu dílu. Určitě jsem četla mnohem horší knihy.

denniys
28.12.2018

Další ze záplavy YA knih..rozhodně není špatná, ale jsou lepší..originální magický svět rozdělený podle počasí, to je tak jediné v čem je originální, pak je tu klasika - silná ženská hrdinka, dva nápadníci, boj se zlem a hlavně totálně předvídatelná pointa knihy plus mnoho nelogičností...buď jsem špatně četla nebo vůbec nechápu takovou chybu ( teď spoiler ) - hl.hrdinka říká, že jí bylo 7, když padla Zima a jí se jako siroty ujal Sir, ale když ji Hannah zamění za Mathera je přece teprve v kolíbce..kde byla těch 7 let? to by utajená dědička Zimy žila jako sirotek vystavena nebezpečí? muselo to tak být jinak by všichni věděli, že má královna dceru, ale tohle prostě v knize není domyšleno..

Okoslav
25.12.2018

Vítáme další generickou fantasy hrdinku. Jupí.

Ok. Teenage milostný trojúhelník bych asi zvládla (jako dvakrát bych to číst nemusela, ale rozumíme si). Možná bych zvládla i to, že na hlavní postavě je zajímavé zhruba... nic. Problém je příběh. Pokud v kterýkoliv okamžik víte, co se stane následujících 5 stránkách (a ono se to nakonec opravdu stane), o velké originalitě to nesvědčí.

Padouši se pochechtávají, hlavní zloun chce “ovládnout totálně všechno” a všichni, jako že opravdu všichni, jsou až nezdravě fixovaní na hlavní hrdinku. Jako ano, už od začátku je jasné, že to nebude jen tak obyčejná holka (protože takhle to v podobných knížkách nechodí). Ale aby hlavní poskok velkého arcipadoucha během důležité bitvy řešil hlavně to, jestli hrdinku náležitě zatahá za vlasy?

WTF.

Dávám hvězdičku za snahu a jednu taky za to, že kdyby mi bylo 12 let, asi by se mi to líbilo.

Eslem
24.11.2018

I na poměry dívčí YA hodně slabé - autorka dokonce vůbec nezvládla ani standardní milostný trojúhelník. Už jenom existence čtyř monosezónních království nebyl úplně dobrý nápad - možná mi uniklo nějaké vachrlaté vysvětlení (tři čtvrtě knihy jsem totiž spíš prolistovala), ale předtím, než zmrzly a staly se oblíbenou delikatesou, ty bobule v Zimním království dozrály jak? Se Skleněným trůnem bych vůbec nesrovnávala - má sice příšernou hrdinku, ale dějově je to úplně jiná liga.

sassenkka
11.11.2018

Nejsem cílovka. Fantasy nečtu zas tak často, ale mám je ráda a říkala jsem si, že to zkusím. Tak nelituju toho, ale úplně nadšená taky nejsem. Čekala jsem, že se do toho začtu a nebudu moct přestat. Že budu zběsile shánět další díly. Nestalo se. Střídaly se pásaže, které mě vyloženě bavily, ale bylo tam i spoustu těch, které mě prostě nudily. Hlavní hrdinka mi přišla taková nijaká. Nevím no. Byla to fajn oddechovka, ale úplně mě to nezaujalo. Tři hvězdičky dávám hlavně za to, že i přes výše napsané mě zajímalo, jak to dopadne.

Kasandra109
01.11.2018

Zajímavá a chytlavě napsaná kniha. I když tam bylo pár klišé a věci, které by se mohli změnit, knihu jsem si moc užila. Rozhodně ji doporučuji. Přečteno za dva dny.

Zabka27
28.10.2018

Zajímavé pojetí světa Ročních a Střídavých období. Ze začátku mě Meira lezla trochu krkem, ale po pár kapitolách jsem si na ni zvykla a nakonec mě opravdu zajímalo, zda to dokáže. Fajn bylo, že děj není úplně předvídatelný a opravdu jsem v určitých situacích byla překvapena. Každopádně, jsem zvědavá, kam nás příběh dále zavede.

Silmarien
27.10.2018

Mala som čitateľský blok, tak som si vytiahla niečo, o čom si myslela, že bude jednoduché, ľahké a rýchlo čitateľné, nech už to bude originálne a dobré alebo nie.

Ocitla som sa na zabudnutých planinách fantasy sveta, kde prežíva posledných osem z kráľovstva Zimy. Zimy, ktorej ukradli mágiu, zavraždili kráľovnú, odvliekli všetkých do otroctva, kde živoria v pracovných táboroch a pracujú pre slávu Jari - kráľovstva, kde vládne krutý vládca. Dvadsaťpäť ich ušlo tú noc, keď padla Zima. Z nich ich ostalo osem. Medzi nimi syn kráľovnej. Syn, ktorý nemôže byť dedičom mágie, ale môže zabezpečiť dedičku, ktorá mágiu Zimy ovládnuť môže - ak nájdu obe polovice medailónu a spoja ho. Lenže k tomu je cesta dlhá a oni už šestnásť rokov tápajú v tme... až kým... a o tom je celý ten príbeh.

Dokázala som dejovú líniu sledovať celkom dopredu, pre mňa bola pomerne predvídateľná (až na pár menších detailov), ale vôbec mi to nevadilo.
Niekoho by mohol rušiť prítomný čas a prvá osoba, mne sa to naopak páčilo, sledovať dej priamo z pohľadu Meiry bolo zaujímavé.
Samotný štýl bol čitateľný a kniha mi ubehla veľmi rýchlo, bola by to klasická fantasy jednohubka, keby som mala čas prečítať ju naraz (čo som nemala, ale aj tak to bolo príjemné). Knižka má pokračovanie, ja si ho určite prečítam.

janyska13
21.10.2018

Kniha se mi líbila, originální námět, který mne bavil do poslední stránky, zjištění na konci jsem nečekala..

Tohru-
16.10.2018

Ja vám neviem, voči tejto knihe som bola už od začiatku podozrievavá, keďže YA fantasy veľmi nemusím, nakoniec som sa však na to dala. Nebolo to úplne zlé, niečo tomu však chýbalo a vadilo mi, že celá podstata je úplne rovnaká ako v Tróne zo skla (s tou sériou sa to však nedá ani porovnávať). Nápad s kráľovstvami bol celkom zaujímavý, štýl písania ma však niečím vyrušoval, opisy mám väčšinou rada, no tu nijak nepomáhali. Nech tam bolo hocikoľko opisov, jednoducho som si to celé nevedela v hlave predstaviť. Čo sa týka hlavnej hrdinky a jej románikov, nebol mi sympatický ani jeden z nápadníkov a táto stránka mi prišla v knihe zbytočná. Aj napriek tomu ma to však do príbehu vcelku vtiahlo a som zvedavá, ako to skončí + Sira som si veľmi obľúbila. Slabší priemer.

Sabča92
03.10.2018

Od knihy jsem neměla žádné očekávání a možná i právě proto mě čtení bavilo. Kniha mi nepřišla tak špatná, jak ostatní říkali, ale žádný zázrak to zase nebyl. Jsem ráda, že jsem knihu přečetla. Rozhodně jí dávám tak 3,5* protože 3 by bylo hodně málo. Druhý díl vynechám ale třetí díl zvažuji :-)

SarahRoyalAss
02.10.2018

Mě to bavilo. Ne že ne.
Po přečtení recenzí jsem od knihy neměla vůbec žádná očekávání. Čekala jsem spíš, že se budu do čtení nutit a vůbec si to neužiju.
A jak mě to překvapilo!! Čtení jsem si fakt užila. Meira byla občas pěkně na pár facek a dalo mi zabrat, než jsem pochopila, jak je to se Střídavými a Ročními královstvími. Příběh byl z 50% předvídatelný, ale to mi nevadilo.
První díl mě překvapil a určitě si přečtu pokračování. :)

MagicaDeSpell
28.09.2018

Hlavni hrdinka na velkou facku. Mather k sezrani. Asi tomu dam sanci a koupim si i dalsi dily.

A.K.A.R.
22.09.2018

Knihu sníh nebo popel jsem začala číst kvůli její obálce ,ale rozhodně nelituji.Sníh nebo popel byla velmi čtivě napsaná a já jsem si ji oblíbila.Avšak ,i k ní mám ovšem své výtky a to například zdlouhavý úvod nebo neuzavřený konec.I přezevše se mi kniha líbila, pobavila jsem se s Meirou a někdy mne i zastihla nepřipravenou na akce v rychlém sledu.Tuto fantazi by si rozhodně nikdo neměl nechat ujít.

Julinka679
21.09.2018

Tahle kniha mohla dokázat víc, měla pro to předpoklady, mohla se stát vážně dobrou fantasy knížkou... Jenže je tu to slovo "MOHLA".
Začátek i přes to, že obsahoval hodně popisů (které mi zas až tak nevadily) byl hodně dobrý a do světa Ročních i Střídavých království jsem se vžila bez problémů. Někde uprostřed už moje nadšení začalo dost opadávat a ke konci jsem se držela jen tak tak... Což mě hodně mrzí :-/
Sara Raaschová ale umí psát, používá správná slova, dobře popisuje postavy i svět kolem nich. Problém knihy je v překombinování, Sara se (bohužel) snažila do příběhu dát všechno. Věřím, že kdyby se v knize dohromady nebili milostný trojúhelník, magie, Roční království smíchaná se Střídavými (což moc nedávalo smysl) a mnoho dalšími věcmi, které z děje vyplývají tak by se jednalo o hodně dobrý příběh. Jak se říká "V jednoduchosti je krása.", tak i tady by polovina věcí klidně mohla scházet.
Dějový zvrat mi došel už někde před prostředkem knihy a proto mě potom už moc nemělo co překvapit. Meira mi navíc ke konci už trochu lezla krkem a já si jen říkala "Proboha, co to jako děláš?!", ostatní postavy ale byly celkem fajn...
Hodně mě to mrzí protože jsem se na knihu těšila, už jen díky té obálce jsem si ji chtěla přečíst.
Hodnotím 3* - 1* za skvělou obálku a dobrý začátek, 2* za dobré vykreslení postav a okolí, 3* za celkový jazyk knihy.
Druhý díl bude muset být ale o hodně lepší než ten první abych po něm sáhla a přečetla si ho :-/ :-)

Percabethka
14.09.2018

Na tuhle knížku jsem se hrozně těšila - ze strany Albatrosu a Humbooku byla hrozně popularizovaná, má krásnou obálku, zajímavý námět a navíc jsem viděla několik skvělých rozhovorů se Sarou Raasch. Když jsem se do ní ale začetla, byla jsem celkem zklamaná.
Spoustu důležitých věcí jsem odhadla hned na začátku, což by zas až tak nevadilo, jenže se k tomu přidávají další faktory. Přijde mi, že se chvílemi děj neskutečně vlekl (hlavně na začátku) a bylo tam víc popisu, než by bylo třeba, v dalších částech ale popis naopak chyběl a všechno bylo popsáno hrozně jednoduše a neuceleně. Co se Meiry týče, byla mi docela sympatická, ale vadily mi ty její milosté problémky - a jak tam vzdychala nad tím, že je někdo bez košile... Achjo. No a konec mi přišel hrozně uspěchaný.
Rozhodně si ale jdu přečíst další díly, protože přes to všechno mě do sebe příběh docela vtáhl a chci vědět, co se bude dít dál. Tak snad to bude lepší :D

hasenp
09.09.2018

Moc pěkný příběh. I když si člověk myslí, že ví, jak vše dopadne, nepřestane se nudit. Spousta zvratů mě přímo uchvátila. Jdu se hned vrhnout na druhý díl.

Evule114
02.09.2018

Nechci tady spoilerovat jako některé z nás. Proto se přidávám k těm, kdo měl problém se prokousat začátkem, což v závěru knihy nedávalo vůbec smysl, jak mě chytla. A musím se sama sobě poprvé divit, že mi vše nedošlo už v polovině jako vždy, ale až v momentě, kdy jsem o tom četla. Sama sobě jsem se musela zasmát. Proto mě to tak bavilo, že jsem si neříkala, kdy už nastane to odhalení. Prostě super. No a přiznám se, že jsem tajně Theronovi fandila...

okeey
01.09.2018

,,Jakmile v tobě vyklíčí semeno strachu, nepřestane růst."
Napínavý příběh ve světě Primorie, začátek byl takový mdlý, ale pak se to rozjelo a nepřestalo mě to bavit až do konce. Když jsem se dozvěděla, že první verzi příběhu napsala autorka už v 11 letech, tak můj obdiv stoupá. Už se těším na další díly.

Padfoot
30.08.2018

Příběh není nijak zvlášť originální, fungování magie je dost překombinované, podnebí v královstvích podle ročních období naprosto nedává smysl a velmi inovativně tu je už zase ten připosranej milostnej trojúhelník. No to je zas dilema napínavý, žejo… Achjo. Přesto se to nečetlo tak špatně. Je to prostinké, zvrat je jasnej od půlky knížky, ale v jistých chvílích je to celkem sympaticky přímočarý. Nicméně druhý díl by musela být úplně jiná paráda, aby se úroveň série zvedla…

maja11231
30.08.2018

Začátek knihy mě moc nebavila ale asi v polovině knihy to začínalo být zajímavé. (Pozor SPOILER!!!!) Myslela jsem si že Meira je královna Zimy a taky se mi to potvrdilo.
Určitě si přečtu další díl a doufám že si u ní taky odpočinu

Barik05
28.08.2018

Určitě doporučuji, překvapivé, napínavé, super.

terka98
25.08.2018

Jako začátek trilogie to bylo fajn. Ze začátku mi dělal problém styl a jazyk ve kterém je příběh napsaný, ale po pár kapitolách jsem si zvykla. Také mi to nejdřív přišlo lehce klišé a předvídatelné. To se, ale naštěstí během knihy také srovnalo. A nakonec mě autorka zápletkou i překvapila.

Terr_y
15.08.2018

No, musím říct že ze začátku jsem si myslela, že to ani nedočtu. Za boha jsem se nemohla začíst a zvyknout si na autorčin styl psaní. Za půlkou už jsem byla ráda že jsem odolala a vydržela to dočíst! I když příběh není nic nového v tomto žánru, mě to bavilo. Mám tyto knihy ráda a nakonec hodnotím kladně. Doufám že druhý díl se bude číst lépe a že nezklame. První díl mohu ale doporučit, vydržte stojí za to :)

Miyunka
14.08.2018

Knížka mě na začátku příliš nebavila a trvalo mi se začíst, i přesto, že jsem slýchávala samé kladné recenze. Od půlky se můj názor změnil a konec vše naprosto zachránil. Bála jsem se, že kniha bude jednou z těch, které mají typicky předvídatelné zápletky, ale konec mě opravdu mile překvapil. Díky tomuto dám šanci také dalším dílům.

betule3
14.08.2018

Vzhledem k tomu, že jsem na knížku slyšela ne zrovna pozitivní reakce, měla jsem z ní docela strach. Ale nakonec mě mile překvapila. Děj byl napínavý a krátké kapitoly mě nutily číst stále dál. Meira mi byla sympatická, i když mě někdy její rozhodnutí štvaly. Jednu hvězdičku odebírám hlavně za milostný trojúhelník, který mi tady teda vůbec nesedl.

lumiyeu
05.08.2018

Nad touto knihou jsem dlouho premyslela jestli ji vubec zacit cist. Respektove jestli si ji vubec nakoupit a zaradit do knihovny. Nakonec jsem se rozhodla pro kompromis a knihu jsem si precetla, jako eknihu. Na to jak je kniha propagovana a neustale na me na kazdem rphu vyskakuje reklama na jeji dalsi dily me nijak neuchvatila. Kdyz se nad tim tak zamyslim, tak napad to urcite neni spatny, ale rozhodne by chtel lepsi zpracovani. Hlavni hrdinove jsou velice tuctovy, ze jsem ani nemela potrebu si k nim vytvorit nejaky vztah. Young adult literatura je mou srdecni zalezitosti, i ldyz do teto kategorie davno nespadam, ale tato kniha pro me byla velkym zklamanim a jsem uprimne rada, ze jsem si ji ukvapene nekoupila. I ldyz obalka je velice lichotiva.

1v8na
29.07.2018

Kniha byla velmi čtivá. Měla krátké kapitoly, které mě nutily číst dál.
Příběh byl napínavý, dobrodružný. Líbí se mi mapa, která je nakreslena na začátku knihy - pomůže Vám lépe se zorientovat v tom, kde se pohybují hlavní hrdinové. Hodně mě dostal nápad Střídajících se království a království Ročních období.

Na YA literaturu je to hodně dobře promyšlená a napsaná knížka.

Mojepočteníčko
19.07.2018

Young adult fantasy je pro mě ve světě knih příjemným odlehčením. A protože mi v knihovně chybí množství dílů do konkrétních sérií, zaměřila jsem se na knihy, které již mají na pultech v knihkupectví svá další pokračování, nicméně v mé knihovně chybí. A právě Sníh nebo popel je jednou z nich.
 Meira je šestnáctiletá dívka, sirotek, vychovávaný coby bojovnice padlého království zvaného Zima. Po bitvě s Jarním královstvím už zbyla jen hrstka Zimanů, která se stává nadějí pro znovuobnovení říše.
Ačkoli je vskutku tvrdou dívkou, lásce se neubrání a zamiluje se. Avšak její city neprovází štěstí. I přes bolest v srdci je ale ochotná vytrvat a položit za navrácení země právoplatnému králi třeba i vlastní život...
 Než přejdu k pocitům ze samotné četby, přiznám se, že kniha Sníh nebo popel, je díky své obálce jedním ze skutečných skvostů mojí knihovny. Je nádherná a ve stejném duchu by měly být vyvedeny i obálky dalších dílů této série.
 Sníh nebo popel je autorčinou prvotinou a zároveň jde o jeden z faktorů, který jsem si musela neustále připomínat. Asi bych ocenila, kdybych se na samém počátku mohla dozvědět něco víc o jednotlivých zemích. Minimálně o těch, které v příběhu opakovaně vystupují. Oproti tomu se mi líbilo, že má každé království nějaký vlastní atribut a charakteristické rysy.
 Meira se pro mě stala postavou, která svou odolností a odvahou dokázala člověka potažmo čtenáře solidně "nakopnout". Občas však svými schopnostmi a konáním působila jakoby mírně přitažená za vlasy. Z mého pohledu jí chybělo něco lidského. Něco, s čím bych se mohla ztotožnit a vzít tak hlavní hrdinku za svou. Navíc jsem díky jiné fantasy sérii doslova alergická na sloveso „zlomit se“. Příběhu ale nechybí takové vlastnosti jako napětí, akce, spád, překvapení a špetka romantiky.
 Ačkoli by to tak podle mého hodnocení nemuselo vypadat, hodnotím tuto knihu pozitivně. Ráda vám ji doporučuji k přečtení a budu se těšit na děj dalších dílů.
 (nakl. CooBoo)

Andreanis
19.07.2018

Musím říct, že ze začátku mě kniha moc nebavila. Od půlky už to bylo podstatně lepší, ale konec knihy je vážně nepřekonatelný.
Ze začátku mi Meira šíleně vadila. Na jednu stranu chápu, že se chtěla Sirovi zavděčit a dokázat svou cenu, ale chvílemi mi to přišlo až trochu přehnané. Také musím říct, že Sirovo chování k ní, obzvláště když se jí povedlo získat polovinu medailonu. V ten monet si zasloužila víc uznání.
Ke konci mě ale neskutečně mile překvapila, jak je silná a jak se dokáže postavit za svůj lid.
Rozhodně se moc těším na další díl :)

Adush
12.07.2018

Moc pěkná oddechová kniha. Hned jdu na další díl

andrejci
12.07.2018

Nato že o knížce všichni říkají za je špatná a nelíbila se vám já s ní byla velmi spokojená. Očekávala jsem teda něco trošku jiného ale aspoň jsme byla příjemné překvapená.

teri1003
05.07.2018

Tak tahle kniha mě dočista zklamala ... drobněji bych dala 2,5 hvězdičky. Knihu jsem si přečetla z důvodu, že autorka přijede na Humbook, tak jsem si říkala, že to musí být něco super ale není. Kniha mi vůbec nepřišla čtivá a děj se mi dost táhl. Na to, že má kniha pouze 290 stránek, tak mi to přišlo, jakoby to byla 400 stránková kniha. Pozitivní na tom byly dvě postavy a to Mather a Theron, i hlavní postava Meira byla symptaciká ale to je asi jediné to dobré.

Knihomolkajá
02.07.2018

Celou knihu nádherně shrnuje: https://www.fantasymag.cz/snih-popel-spatna-kniha-dvanactilete-holky/
Skvěle jsem se při čtení recenze pobavila a doporučuji každému, kdo dal maximálně čtyři hvězdy. :)

krausmary
02.07.2018

Začátek mě vůbec nebavil, ale prokousala jsem se až na konec, který už byl mnohem lepší. Příběh ani postavy mě moc nenadchly, bylo to takové nemastné neslané, ale za ten konec dávám alespoň 3*.

Sakuhina
10.06.2018

Bylo to fajn, ale čekala jsem víc.

Lethania
09.06.2018

Mně se to nelíbilo. Podobné jako Ledová jako sníh nebo Ohnivá krev. Nezaujalo.

Peťule159
07.06.2018

Už se těším na další díl :-)

XenasChakram
07.06.2018odpad!

Ztráta času, nezachránil to ani chakram na obálce. S radosti vrátím zpět do městské knihovny. Nejspíš jsem rozmlsana od knih S. J. Maas...

Denisa_a
05.06.2018

Hodně velký zklamání z této knížky. Asi jsem čekala až moc a teď jsem zklamána. Začala jsem číst a byla jsem uvedena do děje, který jsem ze začátku absolutně nechápala nebo mi spíš nepřišel zajímavý. Pořád se tam jen za ničím honili :-D Po 50 stránkách jsem ji chtěla odložit ale neudělala jsem to, protože pak se to pomalu rozjelo. Když píšu pomalu tak opravdu myslím pomalu. A najednou byl konec. Nevím nevím zda si přečtu další díl. Když na něj v knihovně náhodně narazím tak asi jo, ale že bych pro něj musela hned teď běžet se říct nedá :-)

kikizubik
30.05.2018

Mile mě to překvapilo, protože jsem se do toho nemohla moc začíst, ale to přičítám mé dlouhé době, které jsem trávila bez svých milovaných knih a tomu hroznému vedru, ve kterém se nedá pořádně ani přemýšlet.
Theron je zlatíčko a Meira jako hlavní hrdinka není vůbec špatná. Děj byl předvídatelný, ale i tak jsem si to užila.

Bet
19.05.2018

Musím říct že jsem také čekala víc.Dost dlouho jsem se musela knihou prokousávat, děj je zmatený. Po pravdě si to už moc nevybavuji a nechystám se číst další díl. Pro mne velké zklamání :(

Evul15
19.05.2018

Super počtení.
Jediné co mi trochu vadilo, že zde mohlo být použito trochu víc té dramatičnosti.
Rychle se čte :)

NemesisTrimble
17.05.2018

Popravdě jsem od knihy čekala víc, ale i přesto se mi líbila. Meira mi byla sympatická, ale někdy mě svými rozhodnutími dokázala naštvat.
Kniha se celkově četla dobře, až na to, že jsem se na začátku trochu ztrácela a nevěděla jsem co přesně se děje. To je taky jeden z důvodů proč nedávám plný počet hvězdiček.
Ale samozřejmě nechci nikoho od této knihy odradit. Obálka pěkná, příběh zajímavý, i když ze začátku trochu zmatený a nudný a postavy mi taky sedly. Prostě mě jen mrzel ten začátek, který mohl být více srozumitelný.
Další velké plus byla mapa na začátku! Ta vás aspoň dostala do obrazu, kde se nachází jednotlivá království Primorie a kde se zrovna nachází naši hrdinové. Byla to jedna z věcí, která mi opravdu pomohla se zorientovat a začíst se do příběhu.
Nemesis T.

Terry.89
17.05.2018

Z knihy mám trochu smíšené pocity. Hned na první stránce vás autorka vrhne do spletitého děje a já se musím přiznat, že jsem hodnou chvíli byla dost zmatená, než se mi podařilo utřídit si, kdo je dko a kam patří. Prvních pár kapitol jsem se poměrně dost nudila a pořád ne a ne se začíst. Pak se konečně začalo dít něco pořádného a příběh mě pomalu vtáhl do sebe. Přesto na mě i nadále působil trochu chaoticky. Jednotlivé střípky z Meiřiny minulosti se pro mě objevovaly poměrně nahodile a nečekaně a to celé mě trochu mátlo. Každopádně něco na příběhu mě upoutalo a teď na mě v knihovně čeká druhý díl, který mi doufám pomůže s rozhodnutím, jak se k této sérii postavit. Zda budu číst dál nebo tento příběh zkrátka není pro mě.

Sarfias
16.05.2018

Musím říct, že kniha mě z počátku absolutně nenadchla. Vlastně mi trvalo neskutečně dlouho, než jsem ji přečetla.. nemohla jsem se nějak začíst. Asi po 60. stránce mě nicméně příběh tak chytil, že jsem knihu přečetla jedním dechem!
Velmi se mi líbí hlavní postavy, jak se vyvíjí, není to nijak moc ufňukané ani ucourané, je to svižné, zajímavé a poutavé. Hlavní hrdinka ušla hodně dalekou cestu jen v prvním díle. Jsem zvědavá na další. Palec nahoru!

AgnessN.R.
04.05.2018

No, čekala jsem od knížky víc. Přišlo mi, že většinu knížky se nic moc nedělo a celkově byla taková plochá. Vůbec jsem se do hrdinů nevcítila, ale autorka měla skvělý nápad a četba ubíhala. Takže slabé 4*.

Knihomolkajá
30.04.2018

Kniha byla lehká na přečtení a spíše oddechová. Jako u každé knihy podobné této, jsem se tak nějak nebyla za celou dobu schopná smířit s milostným trojúhelníkem, který tam skoro po celou dobu trvání knihy figuroval. Děj, ani styl vyprávění mi nesedl a počet stránek nesouhlasí množství děje, který by v knize měl být. Vzhledem k tomu, že je to prvotina autorky, jsem v hodnocení mírnější, ale běda, jestli bude druhý díl stejně dětinský. Autorka byla opravdu velmi mladá, když tuto knihu psala, takže byla průměrnost knihy předvídatelná. Uvidíme, zdali mě mile překvapí druhý díl. (Později dopsáno.... nepřekvapil. Jen si můj komentář nejděte. ;))

Makaja
28.04.2018

Tak asi takhle - přečetla jsem to snadno a velmi rychle, ale pár týdnů po přečtení si děj už nevybavím. A ani mě nelákají další díly, klidně si je nechám ujít. Přesně tomu odpovídá hodnocení - průměr.

kikina18
22.04.2018odpad!

No... Vcelku dobrá knížka. Rozdělení světa mi až moc připomíná svět z Dvora Trnů a Růží. Theron je jednoznačně lepší, ale upřímně, komu se sakra povede aby zrovna chlap, kterého si člověk má vzít, byl ten nejlepší na světě??? To že fakt??? To se mi zrovna moc nelíbilo. A to že je kým je jsem tušila už od začátku... Takže v poho, ale nic moc.

AbigailM.M.
18.04.2018

Kniha má krásný námět, což se mi hodně líbilo. Jsem ráda, že jsem si ji přečetla. Je napsaná jednoduše a dobře se čte.

Kate_Hall
11.04.2018

Od knihy jsem nic velkého neočekávala, ale vybrala jsem si ji, protože mě nějakým způsobem velice lákala a vypadala sympaticky. Nezklamala ani mě neohromila příběhem, ohromila mě totiž tou jednoduchostí se kterou byla napsána, s tou nenuceností, s tou lehkostí a svobodomyslností.
Nevím jak mé pocity z knihy přesně vysvětlit, ale pokusím se.

Velmi se mi líbil námět rozdělení světa do čtyř ročních období a čtyř střídavých království - je to velice originální a působivé. Také se mi velmi zalíbilo (jak už jsem psala viz. nahoře) s jakou jednoduchostí byla kniha napsána. Zdá se mi, že autorka vymyslela a napsala příběh, který není od žádné jiné young adult fantasy knihy inspirovaný. Jen prostě psala, to co ji zrovna napadlo a zdálo se jí vhodné to do příběhu vplést. Ano, jsou tam jisté podobnosti s ostatními knihami (charakter hrdinky, milostný trojuhelník, druh magie), ale na ty jsem už všichni zvyklí, tudíž i autorka je na ně s největší pravděpodobností zvyklá - od knihy nemůžeme očekávat jiné YA fantasy než známe. A přesto se tam to jiné YA fantasy objevilo, protože je to krásně a jednoduše napsané, je to milé, je to lehké a nemusíme se přitom stresovat.

Možná, že můj názor by hodně lidí zkritizovalo, ale mně se ta knížka neobyčejně líbí svým příběhem. Je prostě krásná.

Fenris
08.04.2018

Bylo to takové miloučké, tahle kniha neurazí, ale ani vás to nijak extra nenadchne. Je to takový hezký průměr, u kterého si hezky vyčistíte přes odpoledne hlavu.
Kniha mě bavila, nebylo to nic extra, ale líbilo se mi to. Postavy byly sympatické, nebyl tam nějaký extra velký zbytečný úvod, což se mi ulevilo, jelikož knížka je kraťoučká a furt se tam něco dělo.
Nejsem si jistá, jestli je to autorčina prvotina, z mého pohledu ano, takže se těším na další díl, jelikož v tom si už autoři uvědomují nějaké svoje chyby a odvádí už mnohem lepší práci.

Co se týká záporů téhle knihy, hm, asi jen to, že je to lehce předvídatelné, jak jsem říkala na začátku, je to miloučké a neurazí to. (Je to trochu vykrádačka, ale co dneska není?)
Hlavní postava Meira, trochu víc naivní, než by musela být, na to, že ji vychovávali na útěku během války, tak holka asi nějak extra rozumu nepobrala? No, budu to přisuzovat její osobnosti, která se bude doufám nějak dál vyvíjet a nebude pořád tou malou holčičkou na útěku.
A musím taky pochválit Cooboo, mám pocit, že jsem narazila jen na jednu chybičku v textu.

Za mě 3*/5... jsem zvědavá, jak to půjde dál. :)

Bettybook
08.04.2018

Když to bylo všude omílaný, čekala jsem něco víc, ale nemám potřebu dát méně než 5/5. :)

Jostik_21
22.03.2018

Kniha mě zaujala už obalem. Ale po přečtení celé knihy jsem si řekla „Váááu”. Miluji knihy, kde se autorka s ničím nezabývá (nepopisuje sto let krajinu atd...). Ale bohužel konec byl už zase málo rozepsaný (podle mě). Ten kdyby byl víc rozepsaný tak BOMBA. Mám hodně otázek, a už se těším až si přečtu druhý díl, který mě leží doma na poličce.

markulka
18.03.2018

Ze začátku se mi kniha nečetla moc dobře, ale postupem času mě to přeci jen chytlo. Téma ročních období se mi líbilo, přišlo mi originální. Bohužel mě po celou dobu vytáčela Meira, která neustále (doopravdy snad na každé stránce knihy) řešila ty samé problémy. Nicméně druhý díl si určitě přečtu a dokonce se na něj i těším.

Roselunda 1928
14.03.2018

Moc se mi líbil ten svět, ve kterém se to odehrávalo. Jen ta myšlenka ročních období mi byla sympatická. Bohužel příběh sám o sobě byl jako každé jiné young adult, předvídatelný model "hlavní hrdinka o sobě zjistí pravdu, jedině ona může zachránit svět a do toho po ní šílí dva svalnatí úžasňákové". Postavy nejsou nějak zvlášť vykreslené. Škoda, protože ten koncept se mi moc líbí. Ale tak je to prvotina, co chceme, že...

TomTomis
13.03.2018

Tak opravdu pro mladé. Sem tam se nechám zlákat (ne vždy to je zklamání). Tohle mi přišlo velmi nepromyšlené. Místy naivní. Hlavní hrdinkou zmítají hormony. Hlavní zápletka mi byla jasná už velmi brzy.
Nechápu krajiny ročních období--- to se v zimě živí asi sněhem. A stromy(jsou tam vůbec?) mají věčný spánek...
Druhý díl číst nebudu. A pokud náhodou se mě někdy zmocní touha se dozvědět, jak se to vyvíjelo dál, určitě si knihu nebudu kupovat.

Adriana21
09.03.2018

Knížka se mi celkově líbila s dobře četla. Hlavní postavy jsou super, má to děj, napětí...
Líbil se mi taky nápad s královstvími. Jaro, Léto, Podzim, Zima což jsou království, která mají jen jedno roční období a potom Yakim, Ventralli, Paisly a Cordell což jsou království střídavá (střídají se tam roční období). Úžasné bylo taky to, že lidé ročních období byly každý úplně jiný, Zima - bílé vlasy, modré oči, velice světlá pokožka, Podzim - černé vlasy, černé oči, hodně tmavá pokožka, Jaro - plavé vlasy, zelené oči a o něco tmavší pokožka než Zimané.
Jen škoda byla, že se v knize vůbec nepsalo o království Létu a také o střídavých královstvích kromě Cordellu.

Lenka40
08.03.2018

No pořádně nevím co na tuhle knihu říct. Ze začátku jsem se trochu ztrácela v těch ročních obdobích a království a nevím co to tam ještě bylo :D .Chvílem mi děj knihy a postavy připomínaly Skleněný trůn , ale vůbec mi to nevadilo ( Skleněný růn se mi líbil ).Knihu jsem si užila jako velice příjemnou oddychovku a určitě si ráda přečtu pokračování.

Nelíísek
05.03.2018

"I ta nejsilnější sněhová bouře začíná jednou jedinou vločkou..."

*MŮŽE OBSAHOVAT SPOILERY!!*

Ze začátku jsem se prostě nedokázala zorientovat v královstvích, mužská linie, ženská linie, střídavé království nestřídavé království, kdo jaký má zdroj magie, vlastně ani do teď to pořádně nevím.

Nějak jsem nepochopila ten domluvený sňatek s Theronem, jasně jeho otec je chtěl všechny zaprodat ale Sir ? Vždyť věděl že ona je ... (no víte).. ale zase pokud nevěděl že ten zdroj magie je ona ...

Konec ale nebyl nějak zvlášť nečekaný typovala jsem jak by to mohlo být :1.Královna bude ona jen je vyměnili 2.Budou to sourozenci 3.Prostě bude obyčejná ale vyvolená zachránit Zimu.

To ale jak Meiru zajali už nečekané bylo (Samozřejmě i ten sňatek byl nečekaný ale tohle byl prostě zlom), autorka se nebála jít hnedka na věc, od té doby jsem knížku ani neodložila, prostě jsem ji přečetla jedním dechem.

*ZBYTEK UŽ SPOILERY NEOBSAHUJE*

HODNOCENÍ: Začátek, nic moc, zmatečný, Konec ? BOMBA! Těším se na další díl a jak se to všechno vyvrbí, protože teď už nemám absolutně žádnou představu, jak by to mohlo dál pokračovat, hodnotím na 4*

Efeméra
04.03.2018

Sníh nebo popel je jedna z těch knih, u kterých jsem se musela do čtení nutit. Svou roli na mém hodnocení nejspíš sehrál i fakt, že se jedná o prvotinu Raaschové. Bylo to na ní jednoduše až moc poznat. Čtenář tu snadno najde nelogičnosti (v pár případech jsem se opravdu chytala za hlavu). Asi nejlépe se to dá ilustrovat hned na první misi hlavní hrdinky, která byla od začátku do konce naprosto nereálná. Proč by proboha někdo při zatýkání rebela nezkontroloval, jestli u sebe nějaké zbraně, a pak polovinu vzácného medailonu schoval do brašny na stejném koni, přes kterého onoho rebela přehodil? Čtenář je neustále ze všech stran přesvědčován, že větší bojovnice a válečnice než hlavní hrdinky není. V tom, jak se Meira projevovala, jsem však viděla velké nesrovnalosti. Zatímco mi někdy připadala doslova neporazitelná, jindy zase slabá a k ničemu. Na konci pak na čtenáře čeká velké zjištění, které ale každého napadne hned na začátku knihy. Škoda, že si autorka při zpracovávání příběhu nepočínala opatrněji. Nejvýjimečnější mi na celé knize připadalo vylíčené vlastenectví, touha obyvatel Zimy získat zpět svou zemi a osvobodit ostatní svého národa z pracovních táborů. I když se v tomto smyslu autorka v knížce docela často opakovala, musím ocenit ten pocit porozumění, který ve mně jako ve čtenáři dokázala vyvolat. Za mě s přivřenýma očima 3 hvězdičky.

zuzlina
26.02.2018

Přečíst knížku za dva dny. Se mi už dlouho nepostestilo. Hodně ctiva
Za mě skvělá. Krásná a parádní s akcí jak má být, Romanem, vzpouru a kapkou drzosti. Začátek byl trochu zvláštni,nez so člověk srovnal vše, ale od první akce vše jelo a člověk knížku prostě nemohl odložit, protože byla plná zvratů, a momentu jako vážně, aha co bude teď, Ježíš dělej něco... To sem zvědavá co stim udělá. Ten nebo ten až ke konečnému já to věděla. Trošku bych si asi přála, lépe směřovány konec nejlépe k jednomu jistému

warca
20.02.2018

Pěkný příběh, ale nijak extra mě neoslnil. Originální prostředí oceňuji i čtivost, přesto nic moc výjimečného.

Nikoll2
19.02.2018

Skrz knihu se dostáváte do úplně nového světa, který může být z počátku lehce matoucí.
Poté vás však děj vtáhne a je nemožné se od knihy odtrhnout. Všechny postavy, království, magie a vlastně celý tento svět je skvěle promyšlený a opravdu stojí za to ho poznat.
Doporučuji!

Lenka.Vílka
18.02.2018

Začnu lookem. Obálka, ta se mi moc líbí. Hezká, líbivá, správně barevňoučká. Prostě zaujme. Naprosto příšerná látková záložka. Jako než tohle, tak raději nic. Vezmu to matematikou. Kniha se do knihovny dostala na konci září. Takže jí přede mnou četli tak tři lidi. Záložka už je vytahaná, na konci se třepí. Prostě fuj.

Děj, který podle anotace sice zaujme, ale nijak neodstřelí, takže jsem byla hodně zvědavá, jak to dopadne. Začnu přítomným časem, ten mě totiž nebere, a proto se mi automaticky hůř četlo. Ale to nebyl jediný kámen úrazu. Celý to bylo takový kostrbatý a tím nemyslim jenom překlad království, který mi v hlavě drhnul během čtení celou dobu. Zimané zní fakt blbě (Winterians nešlo přeložit lépe? Třeba Zimní lidé? Místo doslovného Zimané...). Tím chci říct, že pokud by kniha byla alespoň dobře napsaná, tak je to pro mě průměrná zábava, kterou strávím, a jedu dál. Narozdíl od žánrově podobné Ledová jako sníh, kde se těším na pokračování, tady jsem ohledně druhého dílu vlažná. Sice nemám ráda nedočtené série, v tomhle případě udělám vyjímku.

dr.romca
15.02.2018

I když už nepatřím do věkové skupiny, pro kterou je kniha určena, tak se mi kniha docela líbila. Klidně bych si přečetla i pokračování....Theron je lepší než Mather :-)

Ésperance
07.02.2018

Snažila jsem se dát knížce šanci, ale po několika kapitolách jsem to vzdala. Příběh mě nepřitáhnul a nijak jsem se netěšila, jak se bude vyvíjet dál. Chvíli jsem si říkala, že je to tím, že je to cíleno pro jinou věkovou skupinu (náctiletých) kam už nepatřím :) ale i ve třiceti mě moc bavila série od Sarah J. Maas (Dvůr mlhy a hněvu, Křídel a zmaru, Trnů a růží) a možná ještě více Mary Pearson (Krása temnoty, Zrádné srdce aj.) Též to byly ryze dívčí romány, ale měly jiskru a to jsem u této knihy prostě postrádala. Jak už bylo napsáno níže, názvy zemí podle ročních období mě spíše dráždily a děj se podivně vlekl. Mám ráda knihy více žánrů a do těch dívčích utíkám, když je čtenářská krize nebo mám chuť na romanťárnu :) Knížka ale nesplnila očekávání. Zrovna jsem získala 3. díl Stínu krkavce: Královna ohně a ta mě chytila od prvních řádků hned, stejně jako ty předchozí díly. Autor těchto knížek je podle vypravěč s velkým V. U této knihy se to bohužel nepovedlo.

AelinAshryver
27.01.2018

Tak jo. Představte si geometrický útvar o třech vrcholech. Máte to? Tak, a teď k tomu přidejte slovo milostný. A to je věc, kterou na knihách prostě nenávidím. Ohrané klišé, častokrát zbytečné... neříkám že nemám ráda Therona nebo Mathera, ale prostě... (Mathera mám raději, ale nemyslím si, že si Meiru vezme. Přeju mu jeho svobodu.)
Tak a teď k hodnocení knihy. Dlouhou dobu jsem se nemohla začíst. Dobrou polovinu. Možná to bylo tím, že jsem měla čtenářskou krizi. Ale v té polovině se to nějak zhouplo a pak už skoro pořád něco dělo. Já sice nejsem fanynka ich-formy, zvláště u náctiletých dívek, ale Meira nebyla úplně marná. Občas byla taková nudná a klasická, ale byl znát nějaká vývoj. To je fajn. Nápad, hm, hezký, ale rozdělení podle ročního období mi nepřestane připomínat dvůr trnů a růží. Mám ráda fantasy a to je věc, co oceňuju a konec mi taky hodně učaroval. Ale v něčem byla kniha pro mě hodně předvídatelná. Doporučuji fanouškům takových světů, ale není to nic dokonalého. Takové jednodušší počteníčko.
Poděkování bylo hezký. :D

pink_ivy
24.01.2018

Zajímavě řešený svět, ale mě to příliš za srdce nevzalo. Knížka se ze začátku hrozně táhla a navíc jsem se do toho prostě za celou dobu nedokázala pořádně vžít, příběh jako takový mi nepřišel ničím výjimečný a upřímně ani zapamatovatelný. Po pár dnech si pamatuji jen útržky.

Zvraty tam sice byly, bohužel ale poměrně předvídatelné. Za mě je to čistý průměr, druhému dílu ale možná šanci dám. 3*

Ree
21.01.2018

Četla jsem plno lépe psaných amatérských povídek.
To, že kniha byla psána v přítomném čase, což mi neskutečně vadilo, pominu, protože to je jen o zvyku. Bohužel to nebyla jediná věc, která mi vadila. Postavy byly mdlé, nezábavné a vlastně mi byly úplně fuk. Kdo se trochu vymykal standardu, byl Theron, který se tak stal mou nejoblíbenější postavou (což bylo popravdě hodně lehké) a i Sir se dal zvládnout. A později také Nessa a její bratři. Osud všech ostatních mi byl celkem ukradený a jestli jsem měla soucítit s rozpolceností Meiry a jejího milostného trojúhelníku, tak se to nestalo. Krom toho Meira na můj vkus až moc celou knihu opakovala ty samé myšlenky. Skoro jako by se Raasch snažila co nejvíce natáhnout děj.
Nebyl tady ani žádný zvrat - to velké zjištění ke konci knihy muselo být všem jasné už někdy od jejích začátků.
Pro mě nezáživná kniha. Další díly určitě nemám v plánu.

20.01.2018

Naprosto úžasná a dokonalá kniha. Nemohla jsem se od ní odtrhnout. Spisovatelka je naprosto neuvěřitelně dobrá a přesně ví, co chce a za tím si jde. Fakt super.

Dani3
19.01.2018

Začátek byl trochu rozpačitý, bavit mě to začalo až tak kolem sté stránky. Nakonec se z toho ale vyklubala příjemná oddechovka.

Tombraider
15.01.2018

Dobrá kniha,snadný rychlý čtení,přehledná,tochu podobná Skleněnýmu trůnu,ale přesto svá,vyprávěná z pohledu třetí osoby,zajímavé....

ja.cerven
11.01.2018

Myslím, že je to taková vděčná, velice předvídatelná oddechovka. Nenadchne, neurazí :)

Pedruska01
10.01.2018

Kniha se četla velmi dobře, dokázala okamžitě vtáhnout do děje a pěkně odsýpala. Když jsem ji otevřela poprvé a začetla se, rozhodně jsem nečekala, že mě tak pohltí. Vcuclo mě to a bavilo. Na jeden zátah jsem toho přečetla víc než jsem chtěla. Hrozně moc se mi to líbilo tak cca do poloviny, kde byla i určitá romantická linka, jakýsi milostný trojúhelník (pro nepříznivce tohoto geometrického tvaru - rozhodně nevydržel dlouho :D) a dopředu domluvené věci, intriky. Hrozně jsem si to užívala - nikdo a nic by mě nedonutilo v tu chvíli odložit knihu. :D V knize rozhodně nenajdete ani řádek hluchého místa. Je to jedna velká akce a napětí. A to byla zase ta druhá polovina příběhu. Milostná linka zmizela ze scény a objevilo se utrpení, boj, nástrahy a krev. Netvrdím, že by to bylo špatné, to ani omylem - byla jsem napnutá jak kšanda, ale pro mě malilinkaté zklamání (já, romantická duše). Taky v pořadí těch akcí... možná i to mi tam trochu nesedělo. Ta kniha toho byla přímo narvaná, leč to zase tolik stránek nemá. Tak trošku nebyl čas ani prostor na jakýsi oddech, přípravu?! mezi dalšími napínavými událostmi. Občas se mi zdálo, že tam je více řečeno toho, co by nemuselo a naopak.
Meira byla fajn hlavní hrdinka - nebála se zašpinit ani pomoci druhým. Mezi Matherem a Theronem těžko vybírat. Komentáře pode mnou a jejich pisatelé mají radši Therona. Chápu to. Jako určitě je fajn. Žádnej sobeckej hňup, ale zase by mi bylo Mathera líto. Ten taky není špatnej, děvčata. :D Mám velké tušení, kam v tohle autorka bude směřovat - vždycky to tak dopadá! :D Sice jednomu to přeju, ale druhého lituju... Sakra, jsem nějaká rozpolcená. :D Ne, v tomhle díle se k žádnému "týmu" přidávat nebudu. Uvidíme jak se to vyvrbí v pokračování, na které se mimochodem těším. :)

Veronicess
09.01.2018

Je to taká priemerne slušná kniha. Nie že by bola úplne zlá, ale teda neprišla mi ani dobrá. V jednom kuse som prevracala očami a občas som sa fakt nudila a chcela nech už to preboha skončí. Ale boli aj svetlé okamžiky, kde to nebolo až tak hrozné. Jedna časť ma dokonca aj dojala. Ale myslím že sa zaobídem bez prečítania ďalšieho dielu.

Calla2002
06.01.2018

Páni prostě páni..
Na tu knihu jsem se velice těšila a nezklamala, zamilovala jsem si ten nový svět a zamilovala jsem si i Therona ❤

Xäntusia
03.01.2018

Dojem sice kazil místy nepovedený překlad, zato příběh byl velmi originální a napínavý. Jen pár věcí bylo vyloženě předvídatelných, ale to zdaleka nenarušilo skvělé podání všeho ostatního. Navíc mi kniha nepřipadala ani tolik dětinská, jak to u příběhů o šestnáctiletých bývá. Až na vzácná bolavá místa, kde postavy záhadně měnily vzdálenosti, pozice, vybavení i oblečení, a také poněkud nepředpovídatelné zvraty chování hlavní hrdinky, odvedla autorka dobrou práci.

Alex.Barunka
02.01.2018

Tady se opravdu vše drželo v průměrnosti, ale byla to opravdu svižná a příjemná oddechovka :)

Hermiona8703
01.01.2018

Ze začátku jsem si říkala,co mě to napadlo koupit si zrovna tuhle knížku, ale teď rozhodně nelituju. Akční, zajímavé a trochu té lásky tam taky bylo. Nejvíce se mi líbila poslední třetina knihy. Hlavně ten boj a tak. Jediné, co bych vytkla je až moc důkladný popis a rozepisování, ale jinak velice dobrá kniha. Doporučuji

Lili000
01.01.2018

Opravdu úžasná kniha. Skvěle popsané události a jedinečný svět.

elisabeth03
31.12.2017

Velmi originální svět, který opravdu funguje!! Vše dává smysl a vše odkrývá te s hlavní hrdinkou. Velmi sympatická jednohubka!

Eli99
30.12.2017

Byla jsem na tuto knihu strašně natěšená. Proto asi to následné zklamání. Můj názor - dobré čtení, sem tam opravdu originální nápad a pár skvělých pasáží, ale na S.J. Maas to nemá.

vodopad152
27.12.2017

Kniha byla naprosto úžasná. Sice se rozjela až v polovině, ale od té doby to byla opravdu bomba.

Jarkaknihy1
27.12.2017

Měla jsem velká očekávání, která se téměř splnila. Až na ten dlouhý pomalý začátek, super čtení!

teer.h
21.12.2017

Ta obálka prostě donutí čtenáře koupit si tuto knihu!
Byl to hezký příběh, který se velmi hezky četl. I přes nucenou dlouhou pauzu jsem knihu dočetla raz dva. Hodně věcí, jsem tušila už dopředu, ale to mi nevadí.
Mather mi teda sympatický vůbec nebyl, představovala jsem si ho jak nějakého blonďatého úchyláka :D. Zato Theron se mi líbil. :D
Určitě hezké, oddechové čtení :)

Rezi29
20.12.2017

No, příjemná oddechovka, ale předvídatelná. Konec jsem věděla už od poloviny knihy, tak nějak to z textu vyplynulo.

Mii-chan
19.12.2017

Příjemné fantasy se zajímavým světem. Co se postav týče tak hlavní hrdinka mě svými myšlenkovými pochody zásobila až moc. Často se tam mluví o tom samém.. převážně v druhé polovině knihy. Zamrzelo mne, že z počátku je tam 8 postav... 8. A prostor vyjádřit se a zaujmout čtenáře mají pouze 3 z nich. Kdyby autorka více zapracovala na jednotlivých postavách bylo by to dle mého ještě poutavější čtení. Bohužel to nadšení.. ta jiskra, která mě vždy nutí dát 5 hvězd, tam nebyla.

sd1992
11.12.2017

Ze začátku jsem se trochu nemohla začíst.. ;-) Ale pak pohoda. Myslím si, že je nesmysl tuhle knihu srovnávat s knihami od Sarah Maas (u spousty lidí jsem takové srovnání četla).. co si budeme povídat Sarah Janet Maas ve královna ve svém oboru, takže její knihy jsou úplně jiná liga, ačkoliv žánr je totožný. Já tuto knihu přesto hodnotím 5*. Tuším, že se jedná o prvotinu této autorky a mně se líbila.. :-) Některé části byly předvídatelné, ale děj měl hlavu a patu.. Další díly si určitě koupím. :-)

ThrisaManx
10.12.2017

Kniha nebyla dokonalá. Určitě by se v ní dalo najít spoustu nesrovnalostí nebo nesmyslů, ale upřímně, mně se ty nesrovnalosti a chyby ani "hledat" nechtělo, protože mě kniha hrozně bavila a hlavní hrdince jsem neskutečně fandila. Ani na chvíli mě nezačala nudit. Byla skvělá a hlavně originální. Věřím, že to šlo napsat i lépe, přesto to bylo napsáno skvěle, jednoduchým jazykem. Jediné, co mi vadilo, byl ten zatracený milostný trojúhelník. To se bez něj vážně neobejde žádná YA kniha? Docela se obávám dalšího dílu, podle ukončení knihy bych řekla, že jedna stačí.

kklepkaa
21.11.2017

Jsem trochu zklamaná. Nápad s magií se mi líbil, bylo to originální. Zbytek už tak originální nebyl.

Občas mě hlavní hrdinka štvala. Mather mi přišel takový nezajímavý, ale když je to pro vás po celý život jediný kluk v dohledu, tak chápu, že mu věnujete pozornost. Nejzajímavější mi přišel Theron... jsem zvědavá, jak se to bude dál vyvíjet.

Takže za mě je to takový průměr. Něco se povedlo a něco ne, uvidíme co přinesou další díly.

venacava
20.11.2017

Musím říct, že se mi to líbilo .. samozřejmě tajemství knihy mě napadlo hned na začátku, ale to nevadí... Strávila jsem u knihy příjemné odpoledne

KnihomolkD
20.11.2017

Hodně pěkně zpracovaný svět,líbíl se mi,hlavní hrdinové byly super ale ten děj byl prostě pomalý!Ale jsem zvědavá na další díl. 3,5*

kalinkacz
19.11.2017

Tak jo, knihu jsem četla těsně po vydání a tehdy u nás na ni nebyla taková řada recenzí jako je teď... Nicméně ty, které už byly k přečtení knihu vychvalovaly do nebes... Já se těšila na další originální sérii s napínavým dějem... To jsem ale nedostala... Svět je opravdu perfektní, to skutečně souhlasím, ale ten děj? Od třetiny jsem se fakt nudila... takže průměr, uvidím, jestli půjdu do dalších dílů...

Alenae
18.11.2017

Nedočteno.

petra3715
17.11.2017

Na tuhle knížku jsem se klepala už od začátku a sbíhaly se mi na ni sliny :D Poprvé - v první polovině -, když jsem začala číst tak jsem měla chuť ji odložit, protože mě to prostě nebavilo. Zkusila jsem to tedy, ale nemám ráda, když mi v knihovně leží nepřečtené knihy. Dala jsem ji tedy druhou šanci a rozhodně toho nelituji. Bylo to dokonalé čtení plné překvapení. Dávám tedy ****

whiolet
17.11.2017

Na tuhle knížku jsem se fakt těšila, protože jí spousta lidí vychvalovala až do nebes,ale já po přečtení jejich názor moc nesdílím.
Do první poloviny mě kniha nudila a hodnotila bych jí jako těžký průměr, naopak druhá polovina byla zábavná a nešlo přestat číst.
Možná jsem od této knihy očekávala až moc, možná už jsem toho přečetla hodně ,co se fantasy žánru týče. Každopádně jsem přečetla i lepší knížky s tímto tématem

Afro
14.11.2017

Dokonalé,dokonalé a ještě jednou dokonalé... Upřímně jsem byla hodně skeptická a vůbec jsem tuhle knížku nechtěla číst... Ale jsem z ní vážně nadšená. Meiru jsem si okamžitě zamilovala. Konečně hrdinka, na kterou jsem neměla chuť řvát. Často se mi stává, že vůbec nechápu skutky hlavních hrdinů. Proč to vlastně udělal-a? Jaký měla důvod a nebo ta je úplně blbá, jakto že na to nepřišla? Meiru jsem však naprosto chápala. Dělala tak nějak přesně to, co bych dělala já:) ( a taky nebyla zabedněná :)
Líbilo se mi, že knížka nebyla postavená na milostně lince a Meira si se svými nápadníky příliš nelámala hlavu :) Bylo tu také mnoho odhalení, která mě vůbec nenapadla... Tahle kniha rozhodně stojí za přečtení! (a nenechte se odradit obálkou)

zuzana4291
13.11.2017

Tato kniha mě moc zklamala. Dle přebalu na knize bych čekala dívku bojovnici. Ale dívka bojovnice byla na prvních několika stránkách a na posledních stránkách. Většina knihy byla o tom, zda se chce nebo nechce vdávat a tak se obětovat pro svoji vlast.

Majinka2001
07.11.2017

Knihu mi doporučila kamarádka, a ze začátku to bylo takový dlouhý, ale potom to začalo byt zajímavý a napínavý, že jsem stále přemýšlela, jak to nakonec dopadne, s kým nakonec Meira bude... Jinak knížka byla napsána moc hezky a už se nemůžu dočkat až bude pokračování.

vandalindakova
06.11.2017

Na knihu jsem četla samá pozitiva, takže jsem se na ní docela těšila. A vůbec nezklamala. Nápad s ročními a střídavými královstvími mi přišel super a zase něco originálního. Meira s Čakramem mi okamžitě připomněla Xenu. :D Hlavní hrdinku jsem si oblíbila. V některých částech jsem se i zasmála, v jiných zase tajila dech a některé jsem si představovala možná až moc barvitě. Sice se tu znovu objevuje milostný trojúhelník, ale takovým způsobem, že čtete občas jen náznaky, což mi vůbec nevadilo. Nebyla to hlavní zápletka, což je super. Styl psaní mi sedl snad okamžitě. Určitě doporučuji a dávám plný počet.

PetraBery
04.11.2017

Oddechové fantasy, které se bude líbit asi hlavně mladším ročníkům. Svět, který autorka vytvořila se mi líbil. Magie, boje i láska (v tomto díle spíše trojúhelník) s hlavní hrdinkou Meirou, která během knihy poznává, že není úplně obyčejnou "vojačkou". Kniha mne nezklamala, ale na plný počet to není. Přesto si ráda přečtu i další díl.

Fantasysvet
30.10.2017

Autorke si v knihe Sníh nebo popel vytvorila vlastný svet - Primoriu, ktorá má svoje pravidlá a tradície. V Primorii existuje osem kráľovstiev. Štyri striedavé, v ktorých má rok štyri ročné obdobia, a štyri stabilné, teda Jar, Leto, Jeseň a Zima, ktorým vládne len toto jedno ročné obdobie. Každé z kráľovstiev má svoj vlastný zdroj mágie, ktorý ho posilňuje a dodáva jeho vládcovi moc.

Zo samotného textu však cítiť, že ide o Sarinu prvotinu. Kniha mala pomerne dlhý rozbeh, chvíľami pôsobila ako akčný román a chvíľami zas ako mierne presladený kúsok, v ktorom hrdinka nerieši nič iné, len to, ktorému z dvoch úžasných chlapcov dá svoje srdce. Našťastie sa však tento ľúbostný trojuholník nestal ústrednou témou knihy a autorka sa s ním zjavne len pohrávala.

Od druhej polovice sa z knihy stalo naozaj dobré čítanie. Síce som nemala pocit, že by som ju nedokázala pustiť z ruky a musela ju čítať do hlbokej noci, ubiehajúce stránky som si naozaj užívala. Vyhovovali mi aj pomerne krátke kapitoly, ktoré som dokázala v pohode zhltnúť aj počas jednej cesty električkou. Zároveň som sa však nemusela obávať, že sa budem v práci celý deň ošívať na stoličke a prsty ma budú svrbieť nedočkavosťou, aby som knihu zase vzala do rúk.

Beatrisie
29.10.2017

Jsem ráda že jsem se k téhle knížce nakonec odhodlala. Moc se mi líbila. A doufám že bude brzy další díl :D

kika812
28.10.2017

Začátek knihy se tak trochu táhne a až v druhé polovině knihy se něco začíná dít. Naopak konec knihy mi připadá velice předvídatelný, ale jinak příjemné počteníčko...

erulka
23.10.2017

Skleněný trůn jsem nečetla, takže nemám s čím srovnávat. Ale tato kniha se mi líbila, byla čtivá, napínavá a nechyběl i milostný trojúhelník, který byl ovšem až na druhé linii příběhu, což mi vůbec nevadilo. Meira mi byla sympatická už od začátku a jsem zvědavá, jak se vypořádá s novou rolí panovnice.

Princezna22
21.10.2017

Do knihy jsem se absolutně zamilovala. Vůbec mi nevadilo, že je přirovnávana ke knihám skleněný trůn apod.. Mě to přišlo jiné, kouzelné a zajímavé!! Milostný trojúhelník je tady nenápadně v pozadí neprojevuje se tolik. . Kniha má pořád akci takže se při čtení vůbec nenudite, ale tak strašně vám proklouzne mezi prsty jak nic. Já si knihu užívala a strašně se těším na pokračování,které doufám bude. Postavy jsem si totiž zamilovala též jako knihu kompletní... A zima bozeee dokonale.. :)

book123
20.10.2017

Knížka je hezká.Tedy, přijde mi, že se děj rozběhne až tak ve druhé polovině. Ale Meira nezklamala.Bylo tam hodně věcí z jejích myšlenek.Těším se na druhý díl. Jen chci dodat, že to na autorčinu první knihu ujde.

mmmisulka.r
20.10.2017

Sníh nebo popel se musí zákonitě líbit všem milovníkům
Skleněného trůnu. Já jsem si čtení užila i přesto, že byl děj občas dost předvídatelný.
Více v recenzi v záložkách - Knižní deníček.

Mishak
19.10.2017

Je mi líto, mně kniha nezaujala a druhý díl nejspíš ani číst nebudu. Mladším čtenářům určitě sedne mnohem lépe...

paja0327
14.10.2017

Když jsem poprvé viděla knižní obálku - zamilovala jsem se do ní a toužila jí mít v českém podání. Bohužel mě děj nezaujal a nezamilovala jsem se do něj tak jako do obálky. Nápad s ročními obdobími mi přišel kouzelný ale to je všechno. Prostě něco mi tam chybělo... Dvě hvězdičky a to jen pro obálku

kaca3606
13.10.2017

docela hloupá kniha, nic mi tam nesedělo ,nebo spíše úplně všechno vycházelo.to tajemství už mi došlo od začátku, asi už se ze mně stal náročnější čtenář

Hoshi
10.10.2017

Asi budu muset trochu přehodnotit svoji poličku "nejbližších" knih. Kniha si získala moji pozornost díky zajímavé obálce a názvu. Před otevřením knihy, jsem tušila, že to bude jízda, ale že se mi to bude líbit až tak? Stránky se velmi rychle otáčely a dneska koukám, že dočítám poslední. Děj byl poutavý a rychle odsýpal. Těším se, až vyjdou další díly.

kristynkal
08.10.2017

Na knihu jsem se hodně těšila a mé očekávání splnila. Neříkám, že bych ji řadila mezi své top nejoblíbenější, ale jedna z oblíbených určitě bude. Psaná byla jednodušším stylem a to co některým vadilo- časté popisování magie a milostný trojúhelník- to jsem já naopak ocenila. Díky zpětným popisům magie, jsem si dokázala lépe v hlavě všechno urovnat, no a milostný trojúhelník- to se dalo čekat a nevadil mi . Spíš mě vadí že oba dva mládenci jsou super, takže nevim koho bych hlavní hrdince doporučila :)

lavi25
05.10.2017

Úžasná YA kniha!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Velmi orignální mi přišlo pojmenovat království podle ročních období. Meira se mi líbila už od záčátku. Doporučuji .

Any27
03.10.2017

Úžasné fantasy! Další kniha, kterou opravdicky miluji! A ještě ji napsala, tak strašně milá a úžasná autorka!
Konec je sice trochu předvídatelný...ale nikdy se nepovede skrýt všechny narážky na tajemství, že?
Pokud vás nenalákala obálka ani anotace, tak jste nejspíš nějací mimozemšťani :D

DariDerek
21.09.2017

Kniha se mi líbila a autorka vytvořila velmi zajímavý fantasy svět. Samozřejmě nechybí romantika, tak jak už to v těchto příbězích bývá.
Více píšu tady: https://darameganknihy.blogspot.cz/2017/09/snih-nebo-popel-sara-raasch.html

Samira
18.09.2017

Kniha vábila obálkou i anotací a nebudu lhát očekávání jsem měla vysoká.
Naplněna však byla pouze z části. Problém nespočíval v tom, že by se nepovedl svět, zápletka nebo postavy. Všechno mělo veliký potenciál, ale forma za obsahem lehce zaostávala.
Především popis byl hodně znatelný, autorka to samé jinými slovy, ale většinou podobnými vysvětluje opravdu mnohokrát. Stejné je to s hrdinčinými pocity a prožitými událostmi, které si pro sebe znovu několikrát rekapituluje.
Samotný děj je, ale v pořádku. Patrné je také, že se stranu od strany vypisuje a zlepšuje. Věřím, že druhý díl, který má ještě zajímavěji nastíněný děj již bude úplně jiné kvality.
Knihu určitě nehaním, líbila se mi moc, ale prostě se nemohu ubránit pocitu, že po úpravě by byla úžasná.
I tak stojí za to!

eva4036
16.09.2017

Popravdě, když jsem si přečetla anotaci ještě než kniha vyšla, strašně jsem se na ni těšila, ale když už jsem se k ní konečně dostala, tak mi trvalo než jsem se do knížky začetla. Nevím možná, kdybych si jí přečetla v době, když jsem byla ještě teenagerka, tak by se mi líbila víc a byla bych z ní nadšená. Rozhodně ale neříkám, že je knížka špatná. To vážně ne, je to taková pohodovka, co se dá přečíst za pár hodin.
Jsem zvědavá na další díly až vyjdou.

EvaSupovic
12.09.2017

Skvělá kniha a těším se, jestli bude pokračování, co si pro nás autorka nachystá v podobě magie :-D

Arianne
11.09.2017

Tak tohle jsem si moc neužila. Přirovnávají to ke Skleněnému trůnu, ale bohužel téma je dost roztříštěné a styl vyprávění nezajímavý. Neustále je nám omíláno, jak funguje magie, něco o propasti a zdrojích, ale jakoby se v tom sama autorka ztrácela a postrádá to hlavu i patu. A co mě neskutečně rušilo bylo vyprávění v přítomném čase, které znamená příliš mnoho vnitřních monologů a odbyté akce. Podobnými náměty je YA přehlcená, ale na této knize je nejlepší její obálka, ta je parádní, obsah už za tolik nestojí.

Tenebien
09.09.2017

Já fakt nechápu, proč mají autoři tu potřebu všude cpát milostné trojúhelníky. Vždyť je to otravné. Theron se mi každopádně líbil víc než Mather, uvidíme, jak to půjde dál. Oba jsou ovšem fajn, takže Meira nemůže vybrat špatně. :D
Jinak ten dějový zvrat jsem uhádla celkem brzy, takže nic převratného nečekejte. I tak je to ale čtivé a zábavné (až na ten trojúhelník). (čteno v originále)

natalie2171
06.09.2017

Sníh nebo popel byla kniha, která opravdu měla ten správný říz. Strašně krásně a rychle se četla, možná někdy až moc. Ale co je důležité, děj příliš nevázl a všude byla akce. Co ale hodnotím negativně je originalita. Ano, jistě. Dnešní YA fantasy knihy jsou většinou o dívkách, které zachrání svět. Ale země, kde vládne jedno roční období? Hmm... kdepak jsem to jen slyšela. Sarah J. Maas, jsi to ty? Pro fanoušky Skleněného trůnu a ACOTAR je to příjemné počtení, ale mnoho už je tam klišé. Až to ani není příjemné :( Ale jak říkám, kniha vám rychle uteče, takže ani tak nemusíte mlátit hlavou o stůl, že TO už jste někde četli a po přečtení knihy usoudíte, že se vám to jistým způsobem líbilo.

Alice_E
30.08.2017

No, konecne neco, co nebylo az tak uplne preslazene. Zacatek me moc nechytil, musela jsem se do cteni trochu nutit. Taky je hned v prvni kapitole clovek zahlceny tolika jmeny, ze ma chut s tim prastit. Nicmene dobra kniha, zajimave postavy. Snad se to bude se serii jen lepsit.

magie zima roční období pro dívky pohádky

Sara Raasch
americká, 1989