Začátek po konci

Začátek po konci https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/485343/bmid_zacatek-po-konci-pQj-485343.png 4 60 33

Smrtka Ellie série

Ellie zemřela, ale dostala druhou šanci. Může se stát smrtkou, pokud porazí třináct kandidátů, kteří dostali stejnou nabídku. Musí se vypořádat s neznámým světem, zradou, která ji málem stojí její druhý život, a s děsivým vladařem podsvětí, který jí nedá pokoj. A zdá se, že někdo nechce, aby uspěla.

Tereza137
05.09.2023 3 z 5

Za mě musím říct, že toto je opravdu velmi originální námět, který jsem snad ještě u nikoho neviděla/nečetla.

Děj ubíhal celkem rychle, nějaké části byly fakt čtivé, že jsem se od knihy nemohla odtrhnout, ale byl zde i prostor, kdy jsem se nudila a vůbec mě to nebavilo.

Já tuto knihu spíše brala jako oddechovku s lehkou romantickou linkou, jelikož si myslím, že jsem úplně mimo věkovou zónu a šlo to hodně vidět. Věty a celý děj byl neskutečně jednoduchý.

Co se týče hl. hrdiny Ellie, tak mi někdy lezla na nervy, někdy byla sympatická, ale většinu času se mi zdála hodně tvrdohlava. Stále beru ohled na to, že je to YA.

Konec knihy byl samozřejmě otevřený, jelikož navazuje na druhý díl, na který se bohužel nechystám. Možná někdy v budoucnu.

marina4088
25.03.2023 5 z 5

V životě jsou jisté jen dvě věci. Smrt a osud. Každý někdy zemře. A každému se jednou vyplní jeho osud.

Tak tohle bylo něco. Nebudu kecat, když řeknu, že jsem toho od knihy moc nečekala. Námět smrtky jsem již četla u Shustermana a zrovna tohle téma mi přijde, že se dá snadno pokazit a vlastně na něm není moc co vymýšlet.

No, přesně tak to nebylo a kniha mě dost razantně vyvedla z omylu. Začátek byl sice krajně zmatený a člověk moc nevěděl, o čem čte, ale s každou další starou začal příběh dávat mnohem větší smysl a začalo se toho mnohé odhalovat - třeba i právě to, že na téma smrtky jde opravdu vymyslet něco originálního, co bude odcýpat a bude vás to bavit.

Hned ze začátku jsme vlastně hozeni do takového posmrtného života a ani mi, ani hlavní hrdinka Ellie neví, co se vlastně děje a kde to je. Rozhodne se tedy poslechnout hlas, který ji dává druhou šanci a využije ji.

S rozvíjejícím příběhem gradovaly i vztahy, i soutěž. A když se tyhle dvě věci spojí dohromady, vznikne z toho krásné kombo, o kterém mě dost bavilo číst. Dočkali jsme se tu i lásky vskutku nevídaných rozměrů a nesledovali jsme jen jeden vztah, ale vývoj vícero vztahů, které byly všechny uzavřeny, takže jsme věděli, jak to vše a s kým dopadlo.

Fakt krásně propracovaný svět, autorka se nikde neztrácela, na všechny otázky, co se mi zrodily počas čtení mi bylo postupně zodpovězeno rozvíjejícím se příběhem. Jediné, co mně dost vadilo byly názvy kapitol - bohužel prozrazovaly zbytečně moc a pak kvůli tomu chyběl moment překvapení.

Každopádně Ellie mohu a rozhodně zařadím do kategorie top českých knih, které jsem já osobně četla a moc ráda se časem pustím do druhého (a ještě déle snad i do třetího) dílu, protože tohle si nesmím nechat ujít. A vám všem knihu doporučuji přečíst také!

4,5/5

MaláKnihomolka
23.12.2022 4 z 5

ᴅɴᴇs ᴊsᴇᴍ ᴋɴɪʜᴜ ᴅᴏᴄ̌ᴇᴛʟᴀ ᴀ ᴍᴜ̊ᴢ̌ᴜ ʀ̌ɪ́ᴄᴛ, ᴢ̌ᴇ ᴊsᴇᴍ ᴏᴘʀᴀᴠᴅᴜ sᴘᴏᴋᴏᴊᴇɴᴀ́ ᴀ ᴘʀ̌ɪ́ʙᴇ̌ʜ sᴍʀᴛᴋʏ ᴇʟʟɪᴇ sᴛᴏᴊɪ́ ᴢᴀ ᴘʀ̌ᴇᴄ̌ᴛᴇɴɪ́.
ʟɪ́ʙɪʟᴏ sᴇ ᴍɪ, ᴊᴀᴋ ᴀᴜᴛᴏʀᴋᴀ sᴠᴇ̌ᴛ sᴍʀᴛᴇᴋ ᴠʏᴍʏsʟᴇʟᴀ ᴀ ᴊᴀᴋ ʜᴏ ᴘᴏᴊᴀʟᴀ. ʜɴᴇᴅ ɴᴀ ᴢᴀᴄ̌ᴀ́ᴛᴋᴜ ᴠʏʀᴀᴢɪ́ ʜʟᴀᴠɴɪ́ ᴘᴏsᴛᴀᴠᴀ s ᴋᴀᴍᴀʀᴀ́ᴅᴇᴍ ᴅᴏ ʜᴏsᴘᴏᴅʏ, ᴄᴏᴢ̌ ᴊsᴇᴍ ᴛʀ̌ᴇʙᴀ ɴᴇᴄ̌ᴇᴋᴀʟᴀ, ᴀʟᴇ ʙʏʟᴏ ᴛᴏ ғᴀᴊɴ, ᴢ̌ᴇ ᴛᴏ ғᴜɴɢᴏᴠᴀʟᴏ ᴊᴀᴋᴏ ᴜ ɴᴀ́s.
ᴢᴀ́ʀᴏᴠᴇɴ̌ ᴊᴇ ᴋɴɪʜᴀ ᴘʟɴᴀ́ ɪɴᴛʀɪᴋ, ᴢʀᴀᴅʏ ᴀ ᴛᴀᴋᴇ́ ɴᴀᴘᴇ̌ᴛɪ́, ᴘᴏ ᴄᴇʟᴏᴜ ᴅᴏʙᴜ ᴅᴇ̌ᴊᴇ, ᴄᴏᴢ̌ ᴊᴇ ᴢᴀ ᴍᴇ̌ ᴅᴀʟšɪ́ ᴘʟᴜs, ᴘʀᴏᴛᴏᴢ̌ᴇ ᴠᴀ́s ᴛᴏ ɴᴜᴛɪ́ ᴄ̌ɪ́sᴛ ᴅᴀ́ʟ. ᴇʟʟɪᴇ ᴍɪ ʙʏʟᴀ ʀᴇʟᴀᴛɪᴠɴᴇ̌ sʏᴍᴘᴀᴛɪᴄᴋᴀ́, ᴏʙᴄ̌ᴀs ᴛᴇᴅᴀ ɴᴀ ᴍᴇ̌ ᴀᴢ̌ ᴍᴏᴄ ᴛᴠʀᴅᴏʜʟᴀᴠᴀ́, ᴀʟᴇ ᴊɪɴᴀᴋ ᴊsᴇᴍ ᴊɪ́ ғᴀɴᴅɪʟᴀ ᴀ ᴘʀ̌ᴀ́ʟᴀ, ᴀʙʏ ᴊɪ́ ᴛᴏ ᴠʏšʟᴏ. ᴏᴠšᴇᴍ ᴊᴇᴊɪ́ sᴏᴜᴘᴇʀ̌ɪ… ɴᴇ̌ᴋᴛᴇʀ̌ɪ́ sᴇ ᴄʜᴠɪ́ʟɪ ᴛᴠᴀ́ʀ̌ɪʟɪ ᴛᴀᴋ ᴀ ᴘᴀᴋ sᴇ ᴢᴀᴄʜᴏᴠᴀʟɪ ᴜ́ᴘʟɴᴇ̌ ᴊɪɴᴀᴋ. ᴘʀᴏsᴛᴇ̌ ɴᴇᴠɪ́ᴛᴇ ᴋᴏᴍᴜ ᴠᴇ̌ʀ̌ɪᴛ.
ᴀᴜᴛᴏʀᴋᴀ ᴠʏᴜᴢ̌ɪ́ᴠᴀ́ ᴏᴘʀᴀᴠᴅᴜ ᴋʀᴀ́ᴛᴋʏ́ᴄʜ ᴋᴀᴘɪᴛᴏʟ, ʙᴏʜᴜᴢ̌ᴇʟ ᴠšᴀᴋ s ɴᴀ́ᴢᴠʏ, ᴋᴛᴇʀᴇ́ ᴠᴀ́ᴍ ᴄ̌ᴀsᴛᴏ ᴘʀᴏᴢʀᴀᴅɪ́ ᴅᴇ̌ᴊ ᴅᴏᴘʀ̌ᴇᴅᴜ. ᴛᴏ ʙʏʟᴏ ᴍɪ́ɴᴜs ᴛᴇ́ʜʟᴇ ᴋɴɪʜʏ, ᴀʟᴇ ᴠ ᴅʀᴜʜᴇ́ᴍ ᴅɪ́ʟᴜ ᴜᴢ̌ ᴛᴏᴍᴜ ᴛᴀᴋ ᴘʀʏ́ ɴᴇɴɪ́. ᴘʟᴜs ᴍɪ ᴅᴏᴄᴇʟᴀ ɴᴇsᴇᴅᴇ̌ʟᴀ ᴊᴍᴇ́ɴᴀ, ᴋᴅʏ sᴇ ᴍɪxᴏᴠᴀʟᴀ ᴄ̌ᴇsᴋᴀ́ ᴊᴍᴇ́ɴᴀ s ᴄɪᴢɪ́ᴍɪ. ᴀ ɴᴀ ᴢᴀ́ᴠᴇ̌ʀ ᴄᴏ ᴍᴜsɪ́ᴍ ᴢᴍɪ́ɴɪᴛ, ᴊᴇ ʀᴏᴍᴀɴᴛɪᴄᴋᴀ́ ʟɪɴᴋᴀ. ᴏᴅ ᴢᴀᴄ̌ᴀ́ᴛᴋᴜ ᴅᴏsᴛ ᴘʀ̌ᴇᴅᴠɪ́ᴅᴀᴛᴇʟɴᴀ́, ᴀʟᴇ ᴍɴᴇ̌ sᴇ ʟɪ́ʙɪʟᴀ.

Wisha
24.07.2022 4 z 5

Právě jsem dočetla a jsem nadšená. Skvělý příběh, hezky popsaný svět a jeho pravidla, celkově to bylo moc dobře promyšlené. Já osobně v knížkách miluju dvě věci - romantiku a soutěž, a v téhle knížce bylo obojí, takže jsem spokojená :-) Ellie je sympatická a dobře uvěřitelná, nechová se nijak nelogicky, vlastně jsem se v ní často poznávala.
Vážně doporučuju, stojí za přečtení!

Kate3003
07.06.2022 4 z 5

Kniha se mi opravdu líbila. Celý svět smrtek byl hezky vymyšlený. Líbili se mi jednotlivé detaily života smrtek a jak celý svět fungoval. V příběhu nechybělo napětí, které mě nutilo číst dál abych se dozvěděla víc o tom co se s Ellie vlastně děje a proč se o ní tolik “lidí” zajímá. Celkový koncept toho jak se vlastně člověk stane smrtkou je velmi zajímavě vymyšlený a postupně odhaluje povahu jednotlivých postav. Jediné co co mě trošku rušilo byli názvy jednotlivých kapitol, které prozrazovali až příliš mnoho o jejich obsahu. Jinak velmi čtivě napsaná kniha a já už se těším na další díl.

Knihomolka97
04.05.2022 4 z 5

Kniha je pro mě velmi příjemným překvapením. Moc se mi líbila a moc mě bavila. Příjemný oddechový příběh se špetičkou napětí a tajemna. Krátké kapitoly mě nutily číst dál a dál, měla jsem spoustu otázek. Bohužel teda názvy kapitol prozrazovaly, co se stane, takže jsem je poměrně brzo přestala číst. Ellie mi byla sympatická a fandila jsem jí. V průběhu jsem několikrát měnila názory na některé vedlejší postavy.
Co mě velmi potěšilo, byla romantická linka, doufala jsem, že se nějaké dočkám a byla tam. Líbilo se mi také prostředí, kde se příběh odehrává. 4,5*/5*

knihomolkajanca
20.04.2022 2 z 5

Téma smrtek a posmrtného života mě v knihách velmi baví, a tak mě pochopitelně nemohla minout ani Ellie. Podle anotace jsem myslela, že se ponořím do temného světa plného intrik, násilí a zrady. Bylo tak pro mě velkým překvapením, když jsem si při čtení připadala jako na střední škole. Nicméně příběh byl zajímavě a originálně pojat, takže těšila jsem se, až se vše pořádně rozjede.

Velice rychle jsem však začala mít dojem, že se úplně nedokážu ztotožnit s postavami. Jejich chování mi přišlo často nepřirozené a dialogy strojené. Místy jsem měla pocit, že říkají věci jen kvůli tomu, aby se v knize mohlo něco stát, ne kvůli tomu, že to opravdu je v jejich zájmu a povaze. Samotná hlavní hrdinka Ellie mi ale byla sympatická až na pár výlevů. A ještě o chlup více jsem si oblíbila Blacka.

Docela dlouho jsem si musela zvykat na jména. Na jednu stranu se tu objevují jména anglického původu jako Ellie a Black, na stranu druhou jména česká jako například Viktor Poklice nebo Valentýn Bouda, což mi moc nedávalo smysl. Kniha je ale psána čtivě, příběh je svižný, nenáročný a díky kraťoučkým kapitolám vám budou stránky plynout pod rukama. Rozhodně však doporučuji úplně přehlížet názvy kapitol. Často totiž obsahují spoilery, a tak jsem je po chvíli začala přeskakovat.

Na své si tady přijdou i milovníci romantiky. Na můj vkus ale romantická linka byla hodně předvídatelná s rychlým a nepřirozeným vývojem. V jednu chvíli se k sobě postavy chovaly jako kdyby spolu byly rok, vzápětí se spolu styděly mluvit. A tu chemii jsem mezi nimi téměř necítila.

Zklamání mě bohužel čekalo i v samotném závěru, kdy byla polovina všeho napínavého Ellie jen převyprávěna, místo aby vše čtenář mohl prožit přímo s postavami.

Celkově se jedná o čtivý příběh s originálním námětem a potenciálem, který za mě však zůstal nevyužit. Provedení mi vůbec nesedlo, zápory nakonec převážily nad klady, takže se pokračovat v sérii nechystám.

Hodnocení: 40%

Za zaslání knihy k recenzi moc děkuji autorce Janě Jordánové.

nela3812
28.02.2022 4 z 5

Tohle bylo opravdu moc milé čtení. Od první strany jsem se zamilovala jak do hlavních postav, tak také do světa. Bylo to mé první setkání s námětem smrky a druhé s převáděním duši na druhou stranu. A musím říct, že toto zpracování se mi líbilo více, především protože bylo více promyšlené a nebylo to snadno proveditelné.

Kniha se odehrává v reálném světě a také v podsvětí, které je odrazem reálného světa. Nejsou tam pekelné plameny a chybí také denní světlo. Naopak nechybí zajímavá místa (jako třeba hospoda) a kouzelná “obloha”.

V knize se dočkáme i předvídatelné romantické linky. Musím ale říct, že mě vladař celého podsvětí bavil. Byl mi sympaticky mnohem více, než Ellie, která byla dost často vztahovačná, výbušná a naivní. On je oproti ni klidný, rozumný a silný. A taky je to fešák.

Jediné, co musím knize vytknout, jsou názvy kapitol. Často vyzrazují důležité části následujícího děje. Čtenář je tak připraven o drobná překvapení, které z příběhu obvykle plynou.

Hodnotím 4/5 a doufám, ze se brzy dočkáme tištěného vydání druhého dílu.

uzivatel8267
23.01.2022 5 z 5

Kniha je skvela. Rozhodne nedoporucuji precist po jine knize o smrtkach,pak vam chvili trva se presunout do jineho sveta smrtek,ale kdyz prestanete srovnavat, naprosto ji propadnete. Je velice napadita a pribeh vas pohlti a nemuzete se dockat dalsiho dilu. Autorka ma vse promyslene a rozhodne se nejdena o zadnou sladkou romantiku nebo depkarinu, hledala jsem dalsi knihy podobne teto a knize Jeden rok,ale mohu Vas ujistit,ze zadne dalsi nenajdete. Jsou perfektni. Stanou se Vasimi oblibenymi a zoufale budete cekat na dalsi dily. Takze kupujte,at se brzo dockame pokracovani

Marhuk
16.01.2022

Tak tohle jsem nečekal, opravdu. S úžasem jsem zkoumal mistrně propracovaný svět a jeho zákonitosti, tam "na druhé straně". Všechny mechanizmy mi připadaly naprosto logické a správné a jsem si jist, že přesně tak to tam někde funguje :) Ze začátku jsem byl trochu nesvůj z velkého množství krátkých kapitol, ale každá z nich je zakončena tahákem, nezodpovězenou otázkou, gradujícím dějem a musím se přiznat, že jsem nemohl přestat číst. Možná jen v některých vedlejších postavách se mi hůře orientovalo. Hlavní hrdinka na druhou stranu? Fandil jsem jí od našeho prvního setkání! Jako celek je to chytré, zábavné a neskutečně čtivé. Chci další!

Smrčkajda
10.01.2022 5 z 5

Wau tohle byla jízda od začátku do konce. Ellie byla super a do Blacka jsem totálně zamilovala. Byla to skvělá fantasy a ten svět . Čtení jsem si moc užila mělo to vše, co to podle mě mít mělo. Místy jsem se dokonce i smála .

KarolinaBer
03.01.2022 5 z 5

Výborná kniha! Od začátku mě velmi zaujal svět. Nejdřív jsem netušila, co čekat a jak se vše bude vyvíjet. Ellie si mě naprosto získala a příběh jsem hltala jako o život. Výborná práce začínající české autorky. Jedna z mých nejoblíbenějších knih. Už se nemůžu dočkat pokracovani.
Obálka se moc povedla! :)

Runli
06.12.2021 5 z 5

Knížku jsem četla v elektronické verzi, která je volně přístupná na internetu. Příběh jsem úplně hltala a s napětím čekala na další kapitoly. Takže teď, když to vyšlo jako papírová knížka, tak jsem ji rozhodně musela mít! A už se těším až s Ellií, Ozzym, Blackem a všemi ostatními strávím zase nějaký ten čas.

Jana Jordanová
česká, 1989