Smrť v Benátkach

Smrť v Benátkach https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/103584/bmid_smrt-v-benatkach-sak-103584.jpg 4 607 102

Najznámejšia novela Thomasa Manna zachytáva vznik a vývin pustošivého, bezvýchodiskového citu, ktorý uzatvára smrť, nakoniec predstavujúca vykúpenie. Sám autor ju charakterizoval ako „príbeh o rozkoši zo zániku“. Úspešný starnúci spisovateľ Gustav von Aschenbach sa nečakane rozhodne stráviť leto v Benátkach. Ubytuje sa na Lide, kde jeho pozornosť upúta krásny poľský chlapec Tadzio. Keď v meste vypukne epidémia cholery, Aschenbach zvažuje odchod, no jeho fascinácia chlapcom je silnejšia než pud sebazáchovy, a tak kvôli Tadziovi ostáva. V deň Tadziovho odchodu Aschenbach zomiera, pozorujúc na pláži objekt svojej trýznivej lásky.... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Petit Press

Der Tod in Venedig , 1912

antragus
01.02.2011 2 z 5

Přijde mi, že každý spisovatel musí mít alespoň jedno dílo, které se stane snůškou jeho filozofických úvah a jiného mentálního průjmu. A panu Mannovi se to asi bohužel povedlo právě zde. I tento námět se dal zpracovat poněkud záživněji.

Andrejka Myers
11.12.2010 5 z 5

Originální námět. Jediné mínus asi je, že se děj moc táhne, ale i přes to jsem dala pět hvězdiček.