Smrt před úsvitem

Smrt před úsvitem https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/504347/bmid_smrt-pred-usvitem-Zza-504347.jpg 5 102 102

V idylickém Zephyru v Alabamě rok 1964. Lidé buď pracují pro papírnu u řeky Tecumseh, nebo pro místní mlékárnu. Je to jednoduchý život, ale podněcuje působivou představivost dvanáctiletého začínajícího spisovatele Coryho Mackensona. Ten si je jistý, že cítil, jak si na hřbitově šeptají duchové. Slyšel o podivných pašerácích, kteří číhají ve tmě za městem. Viděl na hlavní ulici potopu hadů. Cory je z toho všeho tak nadšený, jak jen malý chlapec může. Když pak jednoho rána doprovází svého otce při rozvozu mléka, spatří auto, jak sjíždí ze silnice a pomalu se potápí do bezedného Saského jezera. Jeho otec skočí do ledové vody, aby řidiče zachránil, a najde zbitou mrtvolu, nahou a připoutanou k volantu – s měděným drátem utaženým kolem krku. Časem se zdá, že obyvatelé města na nevyřešenou vraždu už úplně zapomněli. Ale Cory a jeho otec nemohou. Jejich hledání pravdy je cestou do světa, kde se střetává nevinnost a zlo. To, co leží před nimi, je strach a bázeň, magie a šílenství, fantazie a realita…... celý text

Literatura světová Horory
Vydáno: , Fobos

Boy's Life , 1991

robinoza
03.08.2023 5 z 5

Knihu jsem si fakt užil. Pan Lightfoot je třída. Jako údržba u nás ve fabrice .

veronika4001
26.07.2023 5 z 5

Autor se ubírá směrem storytellingu; tento způsob podání vtiskuje nejen v Prokletí rodu Usherů, ale i v této knize, kde předpokládám stejný situační kompromis, tj. stejnou intenzitu akčnosti a akci následující po akci, kde je podoba vypravěčského stylu vyhraněná. Na několika místech autor používá humor způsobem opisu významu, kterým nechává čtenáře, aby si pravý význam domyslel.
I když se zde pojí hned několik žánrů, líbí se mi spojení hororu s realitou, které můžeme vysledovat na začátku. Je to takový ten přibližující se horor, kdy autor popisuje běžnou situaci, do které přimíchává hororové prvky tak, aby čtenář v hororu myslel. Asociuje horor.
Nápadité je příliš mnoho mystických náhod.
"Neber to jako psaní. Ber to tak, že vyprávíš nějaký příběh kamarádům." To mě přivádí na myšlenku, že autor vypráví příběh o sobě. Klukovské dětství.
Kniha je noir románem; zčásti horor, thriller, detektivka, fantasy, nese prvky subjektivního zabarvení. Příběh nemusí tolik přitahovat, zajímavý je způsobem podání, ve kterém autor zpečeťuje svůj um. Děj obsahuje magické prvky, některé z nich působí přirozeně jako náhoda, shoda okolností. Chvílemi mi to připomínalo tvorbu Stephena Kinga IT (parta kluků, temný řidič), ale zde horor není hlavní proud, protože výsledkově největší místo zaujímá magie, která prostupuje vícero žánry.
Autor dokázal, byť idealisticky, nastínit hranici mezi světem živých a mrtvých v podobě "zemřelého živého" psa a "zemřelého živého" chlapce. Pes, který zemřel a obživl (byl napůl cesty mezi životem a smrtí, spíše více na cestě ke smrti) se všemi aspekty smrti, se nechtěl vrátit k živým.
V malém městě roku 1964 neustále doznívá nesnášenlivost "bílých" s černošskými obyvateli.
Autor využívá představivosti, aby to bylo zajímavé; využívá kontrastů, vynalézavosti a až vyumělkovanosti a vzájemného rozporu charakterů, využívá působivosti a rekonstrukce (triceratops). Autor používá moc magie, která ovládá životy hlavních postav a která vyúsťuje v jejich duchovní proměnu a rozvoj anebo v konec jejich životní etapy. Neživým věcem přidává vlastnosti věcí živých.
Připadalo mi to jako cesta kolem světa; akce za akcí, magie, čarodějnictví (Dáma), všechno nové, neznámé, nepředvídatelné. Napadá mě říct: "Bohatý příběh."

"Ty bys měl být spisovatel, Cory!"
"Máš ohromný dar pro jazyk!"
"Ano, podle mě by z tebe byl velmi dobrý autor."
Spisovatel? Autor?
Já se rozhodl pro vypravěče.

Janamed
19.06.2023

Autor vládne neuvěřitelně poutavým vypravěčským talentem. Ačkoliv vám kniha svým obsáhlým, drobným textem může protočit panenky, obsahem vám nabídne nádherný příběh kombinující hned několik žánrů jako fantasy, detektivku, thriller přesahující do hororu. Vyniká rovněž bohatým literárním slovníkem. Napětí nabízí každá kapitola a já si ho náležitě užila. Bavilo mne, jak autor umí pracovat s dětskou fantazií a vlastně i inteligencí. Protože příběh pojednává o dětství dvanáctiletého chlapce, zařadila bych jej například po boku Marka Twaina, Dobrodružství Toma Sawyera (a to jsem ani netušila, že své místo mezi klasiky už zaujímá). Nicméně, svou působivou atmosférou, kumulujícím napětím, ze kterého mi místy vyrazila husí kůže je McCammon nedostižný. Jeho další dílo už si razí cestu do mé knihovny!

luciella10
10.06.2023 5 z 5

Chvíli se vracíte do dětství, chvíli se vám chce smát a za minutu plakat. Dětská naivita střídána krutostí světa v nádherně vyobrazeném americkém maloměstě v 6o. letech minulého století. Rozhodně doporučuji.

sibumi
23.05.2023 5 z 5

Plný počet bodů bych jen tak nějaké knížce nedal. Tohle ale není "jen tak nějaká knížka". Za mě je to literární skvost a zážitek, skvělý příklad opravdového storytellingu, který se jen tak nepovede. Příběh kombinuje prvky detektivky, fantasy a hororu. I přes drobnější písmo a rozsáhlejší počet stránek se kniha čte moc dobře, určitě se k ní někdy vrátím. O to víc mě těší, že jsem na knížku narazil úplnou náhodou.

Roubas
15.05.2023 5 z 5

Nádherná knížka. Smrt před úsvitem je laskavá, záhadná, plná dětské nostalgie, dojímavá i vtipná, mrazivá i hřejivá, ale hlavně lidská. Je to knížka pro všechny, co někdy byli dětmi a odmítají v sobě to dítě jednou provždy umlčet. Především je ale o lidech a právě tady si dovolím smeknout nad počtem vedlejších dějových linek, které autor rozehrává s propracovaností vypointovaných mikropovídek. Nevím, kdy naposledy (a jestli vůbec někdy) jsem měl ze čtení nějaké knížky takhle nefalšovanou radost. Nutila mě rychle listovat, abych se dozvěděl, co bude dál, dojímala mě skrze osudy postav a dokázala mě i hlasitě rozesmát.

MMacicekk
12.05.2023 5 z 5

Smrt před úsvitem je knihou mnoha prolínajících se žánrů. Nechybí v ní prvky fantasy, hororu, některé scény jsou napínavé a mysteriózní, některé spíše pohádkové. Radostná témata střídají ta vážná, život střídá smrt, napětí naopak poklidné plynutí. Autor napsal knihu s obrovským přesahem, mnohovrstevnatý příběh, který vás i přes delší kapitoly vtáhne a nepustí. Celou knihou vás provází detektivní linka související s vraždou muže, kterou budete rozplétat spolu s hlavním hrdinou.

KAREL6725
11.04.2023 5 z 5

Robert McCammon je mistr vypraveč. Ve své knize vás vezme do Alabamy roku 1964. Dvanáctiletý Cory zde prožije velké dobrodružství. Je to příběh o dospívání, příběh o hledání pravdy , plný magie , fantazie, strachu a reality. Souhlasím místy mi připomínalo Kinga nebo Bradburyho - Pampeliškové víno. Pokáždé když čtu knihu z amerického jihu , připadá mi jako by tam čas plynul jinak , klidněji, pozvolněji. Tahle kniha z roku 1991 je knižní skvost a takových knih moc není. Doporučuji všem co mají rádi krásné příběhy.

Anushka1
07.04.2023 5 z 5

Tohle byl neskutečně milý výlet do maloměsta v Alabamě. Z každého odstavce sršel ten duch pomalého amerického jihu. Knihou se táhne hlavní detektivní linka. Cory se svým tátou jede jednoho rána rozvážet mléko. Ale do cesty se jim připlete mrtvola cizince, která skončí v jezeře. Jak se prokousáváte dějem, postupně se odhalují všechny indicie a vy celkem brzy zjistíte, kdo je vrah. Kdyby byla kniha postavena jen na tomhle, asi bych jí nemohla dát 5*. Ale tady se toho děje tolik. Klukovská dobrodružství Coryho a jeho kamarádů, tajemství, která skrývají místní obyvatelé, trocha toho mystična a jeden dinosaurus. Že to zní jako divná kombinace? Až si tento příběh přečtete, pochopíte, že všechno tu má své místo.
V některých pasážích jsem v tom hodně viděla Kinga. Hlavně v těch, kde McCammon detailně popisuje obyvatele městečka. Navíc mě uchvátila krásná obálka. Rozuzlení příběhu není překvapením, ale ta cesta, na kterou se musíte vydat, abyste došli na konec, byla naprosto úžasná.

Pepa0216
07.04.2023 5 z 5

Kniha je jedním slovem fantastická. Byl to krásný návrat dětských let a vyprávění z pohledu dospívajícího kluka bylo velice krásné a v hlavě se mi vynořilo spoustu krásných vzpomínek na dětství. Pátrání po příčinách oné události, kdy se objevilo ono auto se zmrzačeným řidičem mi občas po nocích nedávalo spát, tak jako Coryho tatinkovi. Přiznám se že jsem se ve svých úvahách ani náznakem nepřiblížil pravdě. Pravda se objevuje velice pomalu, ale všechno do sebe zapadá. To vše v obalu slunečného léta, dětství, fantazie i trochu kouzel. Spolu s velkým vypravěčským talentem autora máme před sebou naprostý skvost na hranici fantasy a hororu. Již teď vím, že se ke knize jednou vrátím znovu.

Gustik5
04.04.2023 5 z 5

Pro mě zatím kniha roku...

Smrt před úsvitem je nádherné , hořkosladké čtení, které si rozhodně zasluhuje status moderní klasiky. Zachycuje barvitost a krásu dětství, jež vás dojme i přesto, že jste skoro určitě vyrůstali docela jinde, v docela jiném prostředí. Přesto se nebojí ukazovat odvrácenou stranu mince. Smrt (ať už přátel, příbuzných nebo domácích mazlíčků) je tu součástí života, který Cory žije. Zároveň je zde ale přítomna dávnověká magie a závan nadpřirozena. Vyjmenovat všechny příběhové prvky, jež se zde vyskytují by bylo náročné a vlastně i tak trochu zbytečné. Stačí se do knihy začíst a nechat se přenést do Alabamy v šedesátých letech, která byla pro dospívání nejlepším a možná i nejhorším místem na světě. Místem, kde v řece klidně mohla žít nestvůra, kde se neúspěšný spisovatel mohl procházet po ulicích nahý, kde mrtví strašili živé, po lesích se probíhal veleještěr a kde vaše vysněné první kolo mohlo mít vlastní duši...

McCammon si zaslouží veškerý obdiv za to, jak dokázal vytvořit velkou paletu rozmanitých nečernobílých postav, které působí nesmírně živě, lidsky a každá z nich má zde svou uvěřitelnou motivaci a svůj vlastní příběh, podzápletku. A právě ta dotváří ucelenou mozaiku jednoho velkého díla, v němž bje i ten nejhorší člověk napsán uvěřitelně. Za nenápadnou obálkou se skrývá knižní klenot, jenž mi svou vrstevnatostí naprosto učaroval a nezdráhal bych se jej doporučit všem, kdo mají rádi opravdu dobré knihy...

Frizer
23.02.2023 5 z 5

Skvělý příběh o dospívání na jihu. Skvělá próza, úžasné vyprávění. Dostanete se doslova do hlavy 12letého chlapce a "záhadných" událostí kolem něj. To je naprosto kouzelné samo o sobě. Cory zažívá chvíle radosti a smutku jako ve skutečném životě...během čtení vám asi párkrát ukápne slza, ale je to dobře. Vernonův malý příběh byl úžasný a celé obsazení je skvělé. Lady, Vernon, Cory, Tom, Davy Ray....triceratops...) všechno je tam. Velice doporučuji.