Smrt a jiné vrcholy mého života

Hlavní hrdina Martin není právě nadšený, když u postele své umírající babičky potká ztělesněnou Smrt. Ta si přišla pro duši staré dámy a raduje se, že ji konečně někdo vidí a slyší. Jedním si je jistá: Jim dvěma s Martinem je předurčeno, aby se stali nejlepšími přáteli. Tenhle kluk je opravdu milý človíček. A mimochodem, nikdo vám s jistotou nezaručí, že se nedá umřít na nudu nebo na zlomené srdce…Martin si časem zvykne, že se Smrt vynoří vždycky ve chvíli, kdy se mu to nejméně hodí. Když však potká ženu, o níž tuší, že je to ta pravá, musí si položit rozhodující otázku: Má vůbec smysl žít, milovat a toužit po štěstí, když stejně všechno skončí smrtí? Hořká i laskavá komedie oplývající nadsázkou a černým humorem...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/294105/smrt-a-jine-vrcholy-meho-zivota-OFe-294105.jpg 4.1489
Vydáno, Ikar (ČR)

Der Tod und andere Höhepunkte meines Leben, 2013

Kniha Smrt a jiné vrcholy mého života

knihomolka27
30. listopadu

Pro mě zklamání. Příběh nenadchne ani neurazí. Martin je vcelku sympaták, ale né zas takový, aby sem si ho zapamatovala. Jeho kamarádský vztah se smrtí(jejich dialogy) mě spíš nudily, a vzhledem k tomu, že na tom byl postaven i celý příběh mi to prostě přišlo nedostačující. Čekala jsem i víc vtipu, ale ten se taky nedostavil. I samotná smrtka na mě působila jako tak nějak neúplně, nedodělaně a dokonce až trochu hloupě.

HonzaBohm
16. listopadu

Oddychové čtení, pěkného příběhu. Knížce jsem dal sice 3* ale je to zajímavý koncept děje, který je svým způsobem osobitý a velice potěší.

elenai

Uch, ještěže jsem si ji nekoupila, jak jsem měla původně v plánu. Tohle čtení mě totiž bolelo. Někdo tady Smrt srovnával se Smrtěm, mě ještě napadá srovnání s Mooreovou Špinavou prací. To byl aspoň nářez! Četla jsem už několikrát a vždycky se náramně pobavím. U této knihy jsem neměla žádné pocity, a to je špatně. Vlastně ano, šíleně mě rozčiloval překlad. A Smrt vypadá jako chlápek s hlubokým hlasem a mluví o sobě v ženské osobě? Fakt by mě zajímalo, jestli tohle vymyslel autor nebo překladatel. Bohužel se člověk při výběru četby někdy spálí, a toto byl můj případ.

WowKokinko

je to takové milé a úsměvné :) super oddychovka

druzickaster

Pro každého kdo bude psát o smrti, smrtce, smrťákovi to bude po panu Pratchettovi mít moc těžké. A o tom to je, autor ztvárnil bezpohavní infantilní figuru se síťkou na motýly. Mno to vás fakt za srdce moc nechytne. Život v podobě hyperaktivní holčičky už vůbc ne. Ale abych nebyl úplně negativní, vlastnostmi mi byla smrt celkem sympatická. Trpělivá, jak jinak, krapet černého humoru, sebestředná. Tedy alespoň pro začátek, pak ji autor začal až moc polidšťovat a ohýbat a už to nebylo ono. A hlavní lidská postava? Nesympatický samaritán, který se samaritánem stal spíš pro své ego, než pro cokoliv jiného. Líbily se mi některé myšlenky smrti a taky jsem s nimi i dle svých životních zkušeností souhlasil, jinak je to kniha velmi průměrná ač nápad je originální a dalo by se s ním pracovat mnohem lépe.

bruntal

Pro mne zcela netradiční žánr, ale jsem rád, že jsem po knize sáhl. Moc se mi líbila.

pepa4081

Jedna z nejlepších oddychových knížek, co jsem poslední dobou četl. V první polovině jsem se občas i nahlas zasmál. Pak už je kniha trochu vážnější, ale čte se stále velice pěkně. Určitě se k ní zase vrátím.
Nanejvýš uspokojivé.

Aghatte

Čekala jsem více, začátek byl slibný, pak to ale sklouzlo k nudě, začala jsem přeskakovat. Jakoby to psali dva autoři, jeden opravdu dobrý, kt. se ale rychle vyčerpá a půjčí pero druhému, aby zatím něco psal, než chytne další dech. Tak to šlo ve vlnách, nahoru dolů, a to mě nebavilo. Vtipné místy, ale ne moc. Chytré místy, ale ne moc...

Libušš
01. červenceodpad!

Tahle kniha má svou jiskru. Malou jiskru, díky které za něco stojí. Zpracování se mi nelíbilo, po pár kapitolách už mi zbytečné plkání lezlo na nervy, takže jsem nějaké pasáže letmo "přejela" a četla tam, kde se něco dělo a stálo to za to, to číst. No a konec, to bylo krapet utrpení. Jedna z knih, u které jsem dala na kladné a nadšené recenze čtěnářů , i přes to, že se mi obsah knihy nezamlouval - nebylo to dobré rozhodnutí. Nicméně někomu určitě sedne.

Astonius

Dala bych tři a půl, kdyby šlo hvězdičky půlit. Zpočátku jsem byla nadšená, velmi mě to bavilo a téma bylo originální - jako bych četla o bratrovi Odda Thomase od Koontze.... :-) Zhruba v polovině knihy jsem se ale začala ošívat - vykreslovaný svět mne sice pořád bavil, ale začalo mi scházet něco víc, nějaká hlubší zápletka a nějaký větší vývoj příběhu, postrádala jsem zajímavější pointu - takhle to byl takový popis života jednoho člověka, který má navíc schopnost vidět Smrt. Hodnotím tedy jako lepší průměr s půlhvězdičkou navíc za celkový nápad - když hlavní hrdina popisoval situaci a jen podotknul, že mezi lidmi zahlédl postávat Smrt, čtenáře z toho až zamrazilo :-) Umím si představit, že by někdo zfilmoval :-)

SBH

Z čtenářského optimismu dávám za pět. Kniha se čte báječně, Martin mi byl ohromně sympatický. A jako originální vidím personifikaci života (holčičku Bibi), snad první v historii lidstva, tolik posedlého smrtí a vidinou věčného života.
Takže - napsat silný příběh na silné téma není zas takové umění. Smrt se nechovala jako několik staletí stará osobnost, ale jako nezralý puberťák. Jako kdyby za ta léta nevěděla, že čím víc někomu bráníte, tím víc po té věci touží. Celou dobu Martinovi vyčítala, že není schopen přijmout nevyhnutelné, ale jakmile on svůj boj konečně vzdal, zase to bylo špatně a dostal vycinkáno! Tak co teda? Taky mi strašlivě vadilo, když už byla Smrt zpodobněna jako muž, to skákání mezi rody (byl/ dělala často v jedné větě). POZOR SPOILER! Ovšem za ten konec dostává autor plný počet bodů. Zastávám názor, že opravdu povedený happy end (a tenhle byl povedený!) dostává příběh na vyšší level. Chvílemi to bylo vtipné, ovšem že bych se nad knihou válela smíchy, to zase ne.
Zkrátka nikdy nic nikdo nemá míti za definitivní.

PaniWiga

Kniha se četla dobře. Příběh nabízí nejen příjemnou zábavu, ale také zamyšlení nad rolí smrti v životě. Trochu mi "vadilo", jak zarputile hrdina většinu příběhu odmítá její místo v životě. Jako by chtěl, aby všichni byli nesmrtelní.

meluzena

Martin má už od svých sedmi let schopnost vidět Smrt a také to, jak kdo zemře - což o něm sice nikdo neví, ale stejně je pro své okolí divně zvláštní. A tak není divu, že kromě Smrťáka nemá žádné kamarády a moc radosti si neužije (navíc jeho velká tajná láska je i po letech stále jen platonická).
Ačkoli má Smrt v názvu, že všeho nejvíc je to příběh o přátelství a lásce. Skvěle napsaný, s lehkým humorem; při čtení jsem si nevím proč vzpomněla na Terryho Pratchetta a jeho báječně ulítlé knížky. Doporučuji.

LiKa00

Krásná kniha. Zpočátku jsem se bála, že ji budu muset odložit jelikož mě tak moc neuchvatila, ale později jsem se do toho dostala a nakonec mě kniha příjemně překvapila.

frgo

Asi to bude fanúšik Christophera Moorea.
Nebolo to zle.... uvidíme druhý diel.

ElizabethB

Príjemná satirická knižka.

roman9276

Už před lety mě zaujala obálka a já si nadávám, proč jsem se k této knize nedostal drív. Hrozně příjemná oddechovka, u který jsem se nejednou zasmál nahlas jak blbeček. Martin u své umírající babičky potká Smrt a tak začíná podivné přátelství. Zažíváme Martinovo mládí, kdy se s ním Smrt chce kamarádit, protože jí nikdo nevidí ani neslyší a ona si vždycky zajde, když se schyluje k prvnímu sexu nebo v podobně příjemný situaci. Hezky napsaný, něco jsem si z toho vzal, protože vás to donutí uvažovat nad smrtí, nad tím, kolik máme každý času, než zaklepeme bačkorama, líbily se mi úvahy hlavního hrdiny o tom, že všichni sice víme, že tam musíme, ale na druhou stranu, nikdo asi není úplně připravenej tenhle svět opustit, i když věděl, kdy on přesně zemře.

Jonny333

Pohar naplneny do polovice
Kniha, s ktorou som sa (pouzijem prisilne slovo) stotoznil preto, lebo hlavny hrdina je moj vrstovnik. Do obdobia skoncenia vysokej skoly som sa v nom celkom vedel najst. Tiez zaujimavy namet marketingovo podchyteny uz v nazve a v popise. Neukonceny skoro-zivotopis jedneho cloveka a jeho kamosky Smrtky. Vlastne kamosa Smrtonosa, len toto pomenovanie som vstrebal az od polovice knihy. A tym by som asi skoncil s pozitivami. Akoby ostalo toto dielo niekde na polceste k mojmu plnohodnotnemu osobnemu uznaniu a chvale. Nieco ako kvalitny trailer k blockbusteru, ktory ma este len prist. Prave preto sa to lahko cita. Stranky ubiehaju a ja na kazdej dalsej marne cakam poctive zahryznutie do emocii, napatia, zvratov, cohokolvek, co ma rozvibruje. Som nenalezite narocny? Je to vobec kniha pre mna? Dostal som ju ako dar k narodeninam, a tak trosku si preto narokujem, ze aj je, hoci mi nesadla. Mozte brat aj moje 3 hviezdy ako relevantne hodnotenie, no asi sa priklonte skor k vacsine, ktora dala tych hviezd zatial v priemere viac.

xmilek

Smrt ve finále nemusí být jen ta zlá s kosou. Není to pouze o smrti, ale především o zamyšlení se nad životem.

Patrik02

Tak tohle byla paráda. Kniha, která Vás svým specifickým humorem nenásilně donutí zamyslet se nad svými životy. Kniha s hlavním hrdinou, kterého si oblíbíte a se záporákem, kterého budete milovat. A jakmile Vás jednou lapí do svých sítí, budete zamyšleně otáčet stránku za stránkou, dokud se nedostanete na samý konec.

martina.culik

Tak u toho jsem se opravdu hodně bavila. Tento typ humoru mi vyhovuje, i téma je zajímavé.
Mnohem raději si budu představovat smrtku se síťkou na motýly než s kosou.

Scatnach
25.11.2018

Kniha mě okamžitě chytla a patří mezi mé oblíbené. Kdykoliv nevím co číst, sáhnu do poličky právě pro tuto knihu. Krátká, vejde se pohodlně do kabelky a i obal je roztomilý. Ale knihu si člověk nekupuje kvůli obalu, že...
Příběh je neotřelý, občas trochu temný, občas vtipný a krásně ubíhá.. Smrtka a motýlci je krásné zobrazení smrti. A konec? No spoilers.. miluju ten konec... Prostě obladi oblada....

BlueTer
21.11.2018

Knížku jsem si vybrala samozřejmě kvůli obálky. Na začátku kapitoly ten malý křížek a ten obrázek malé smrtky je úžasný. Ale teď k samotné knize. Námět je neotřelý, hlavní postava i smrtka jsou vzhledem k svoji úloze příjemné a kniha se rychle čte. Postupně se napětí stupňuje až vyústí v zajímavý konec. Stojím si za tím, že kniha je i vtipná, ale docela temným způsobem. Na to, že jsem byla opravdu skeptická jsem si knihu moc užila. Určitě doporučuji! :)

Miss.hell
07.11.2018

Velmi příjemné početní, od slz až po smích. Představa smrti se síťkou na motýly je tak překrásná.

nefernefer
04.11.2018

Hned na úvod chci podotknout, že vůbec nerozumím tomu množství komentářů, které tuto knihu označují za humornou (anotace dokonce za komedii). Asi jsem suchar, ale mně ten humor nějak unikal. Jinak to není špatné čtení. Velmi nenáročná oddychovka s takovým tím laskavým nádechem a mírně filozofickým laděním nutícím k zamyšlení. :-) Myslím, že když nebudete mít přehnaná očekávání, tak na podzimní nevlídné večery s hrnkem horkého čaje jako stvořená. Ale pro zasmání si přečtěte raději něco jiného. :-)

alegria2
17.08.2018

Miluji knížky, ve kterých je ztělesněna sama smrt. Po skvělé Zlodějce knih se ke mně dostala tato nenáročná oddychovka a nebyla jsem zklamaná. Představa toho, že z nás po smrti vyletí motýl následně lapen do sítě, je natolik překrásná, že si ji velice ráda ponechám ve své mysli.

A ta nejdůležitější myšlenka z celé knihy? Za mě jednoznačně: "Svět bez smrti by prostě nefungoval. Lidem by chyběl hnací motor."

Zmiu
11.08.2018

Knihu jsem si vybrala podle obálky a nebyla jsem zklamaná. V první půlce jsem se bavila hodně, druhá byla přece jen trochu filosofičtější, ale i tak je to skvělá kniha.
Bavily mě německé reálie, jsem jen o pár let mladší než autor, tak taky leccos pamatuju, a bylo zajímavé vidět, co všechno už tenkrát děti v Německu měli.
Co mě rušilo v knize, byl ten ženský rod smrti, když na začátku bylo řečeno, že je to chlap. Smrťák by mohl taky zafungovat, ne?

Brambu
30.07.2018

Půvabná oddechovka. Popisuje život jednoho mladíka od útlého dětství a jeho cestu životem. Je až neuvěřitelné jak jeho setkání s onou Smrtí ovlivní jeho budoucí konání. Bylo to zábavné, originální a příjemné počteníčko, které nutí člověka k zamyšlení.

MouBanjerri
09.07.2018

Naprosto skvěle napsaná kniha! Nutí k zamyšlení nad smyslem života, nad tím co je po smrti a jestli to někdo vůbec ví. Velmi čtivá, úsměvná, nechybí černý humor. Rozhodně se k ní ještě vrátím, všem ji doporučuji.

Aracely
04.07.2018

Hořký, chvílemi smutný příběh, se spoustou nadsázky a humoru, spíše toho černého...
Dá se číst o umírání a smrti a usmívat se u toho?
To jistě ne! Ale dá se usmívat konverzacím Thanatose a Martina, legračním situacím a trapasům...

Více v mé recenzi!

P. S. Opravdu krásná obálka!

MortRainey
19.06.2018

Opravuji na 5 hvězdiček, protože celkový dojem z knihy si je zaslouží. Některé knihy jsou na plný počet samozřejmě literárně někde jinde, ale když si uvědomím, kolik věcí je mi z této knihy blízkých, tak i pár záchvěvů, že dám jen 3, byly překonány.
Kniha byla velmi příjemným odskokem od (převážně) angloamerických thrillerů do současné evropské (německé) literatury. "Jednodechovka", která i když pojednává o smrti, je velmi laskavá, a bez klišé, opravdu pohladí. A i když je hrdina (autor) příběhu o 7 let starší, má stejné dětské lásky (Hvězdné války, Indiana Jones) jako já, a příběh končí ve stejném věku jako jeho čtenář;-)
Doporučuji jí pro její vyváženost komediálnosti, od černého humoru, přes hořkost osudu až po neumělou laskavost; stojí za přečtení!

J.Pepi
15.06.2018

Užasná kniha, kterou nejde odložit pomalu ani na noc. Rozhodně stojí za to přečíst!

LucieSiki
08.06.2018

Tato kniha je neuvěřitelná !!! Ráda se k ní vracím ! Opravdu se povedla

kyasariin
28.05.2018

úžasná knížka, vtáhla mě a vůbec se mi nechtělo ji odložit a jít dělat něco jinýho. :D

tereza8418
23.05.2018

Na jednu stranu humorná kniha, na druhou stranu kniha s poměrně velikou filozofií. Jsem ráda, že jsem jí četla a rozhodně doporučuji.

Tyrkysová
18.05.2018

Celkový dojem z knihy je veskrze kladný, za předpokladu, že k ní budeme přistupovat opravdu jako k oddychovce a nebudeme na ni klást velké nároky :) Velké plus za opravdu moc hezké grafické zpracování, které se neomezuje pouze na přebal knihy. Menší mínus za občasné "tlačení" děje tak, aby reflektoval některé události z minulosti.

Evina74
09.05.2018

Zajímavý námět, čekala jsem trochu víc černého humoru, ale i tak čtivý příběh s dojemným koncem.

Beatrix_S
01.04.2018

Myslím, že se tato kniha může směle zařadit mezi klasické kousky německé literatury. Naprosto tam sedne. Styl, smysl pro humor, nátura hrdiny...a taky Smrti... Co mě hodně mrzí je, že jsem četla český překlad. V ostatních komentářích je to již několikrát zmíněno - je nedoladěný. Bohužel. Obraty, idiomy, překlad názvu kapely (???), rod Smrti odpovídající jeho podobě muže (der Tod, že ano...). Nemyslím si, že by někomu vadilo, kdyby se v knize psalo "přišel ke mně Smrt".
Ilustrace smrti na obálce je kouzelná. Doslova mi ladí s autorovým příjmením.
Každopádně je to dílo, na které se jen tak nezapomíná.

žvejka
28.02.2018

Knihy vetšinou nepůjčuji, ale tahle musela do světa. Krásné čtení, které pohladí po duši. Smrt mi kolikrát přišla až milá, myslím, že obálka ji celkem vystihuje. Jediné co bylo pro mě zvláštní, bylo německé prostředí. Ale za to si mohu sama, protože moc německých autorů nečtu..

betys6914
28.01.2018

Nebylo to špatné, i když hlavní hrdina byl někdy neuvěřitelně na pěst.

Romžiry
04.01.2018

Pěkná kniha k zamyšlení.

zuzca.h
31.12.2017

Užásně napsaný příběh o životě a smrti o našem strachu ze smrti a o tom, že smrt je vlastně celkem lidská nebo ne:) .Jakmile jsem se začetla nemohla jsem přestat. Někdy jsem souhlasila s Martinem někdy se Smrtí. Pro mě jednoznačně druhá nejlepší kniha kterou jsem letos přečetla.

Vlk.kh
30.12.2017

Je to pěkná knížka. Místy úsměvné, ale zároveň se to stále točí kolem závažného tématu naší smrtelnosti a nutilo mě to po přečtení k zamyšlení. Je třeba neřešit hlouposti a život si řádně užívat - Obladi, oblada :-)

Dominika21
17.12.2017

Moc hezká kniha, originální nápad a pak jeho samotné zpracování, kdy autor humornou formou začlení Smrt do běžného života chlapce jménem Martin, který je schopen Smrt vidět, hovořit s ní, dokonce se s ní přátelit. Místy jsem se musela opravdu smát...většinou rozhovorům se Smrtí a velmi vtipně popisovaným reakcím obou postav. Kniha je i přes zvolené téma dle mého názoru odpočinkové čtení, plna laskavého humoru i se zápletkou, která Vás nutí číst knihu dál a dál. Knihu vřele doporučuji.

Mark
16.12.2017

Skvělá kniha k relaxaci i zamyšlení.

Jolina
16.12.2017

Líbilo. Téma velmi poutavé, zajímavé, příběh byl jednodušší, ale čtivý. Stále teď sleduji motýly (naštěstí jich v zimě moc nelétá:)), ale zkoumám, jestli se někde kolem mě Smrt nevyskytuje. Už od toho okamžiku, kdy Smrt odhalila svého nástupce, jsem s napětím čekala, jak to dopadne, stane se ta osudná chvíle? Závěr překvapil...

cukrovka
02.11.2017

Zajímavé a zvláštní. Kniha se dobře čte a je plná laskavého humoru a témat k zamyšlení.

kajunka333
31.10.2017

Krásná kniha, nádherně se četla. Jen popisování Smrti v ženském rodě bylo trochu zvláštní. Ale krásný námět, velmi vtipné a přitom laskavé, skutečně přivedla k zamyšlení.

jindrich7442
31.10.2017

Perfektní námět, který i přes velice jednoduché dialogy a někdy poněkud suchý humor dokáže vyvolat nejrůznější emoce. Otázkou je, zda tyto nedostatky nejsou zásluhou spíše překladu než samotného autora. Proto i přes drobné výhrady 4/5.

sarka-destiny
29.10.2017

Pěkné čtení, originální příběh. Akorát mě mrzí ten překlad. I když je Smrt muž, tak jen aby byla zachovaná pravidla ČJ, musí se o něm mluvit v ženském rodě? To bylo opravdu hooooodně podivné.

ratiris
12.10.2017

Kniha má velmi čtivý obsah a autor lehkým humorem popisuje životní setkání člověka a smrtě. Co mě však velmi zklamalo byl závěr knihy a to na tolik, že jsem musela hodnocení snížit z velmi dobré na průměr. Škoda :( kniha měla obrovský potenciál, který podle mého nebyl plně využit.

Adelka123456
12.10.2017

Výborné!!! Napsat humornou knihu je mnohem náročnější než napsat thriller, řekla bych... A tady se to rozhodně povedlo....

Booky84
10.10.2017

Pěkná kniha, pobavila a vedla mne k zamyšlení - hezký autorův nápad.

klarat13
29.09.2017

Hezká zvláštní kniha

tsal
21.09.2017

Můžu o knize, zabývající se smrtí a umíráním, napsat, že je optimistická a veselá? Přinejmenším je to zvláštní. Jenže je to také pravda.

Martin vidí Smrt, což je velmi ojedinělý jev. Není proto překvapující, že se Smrt rozhodne s Martinem za každou cenu spřátelit, přestože mají jen málo společného. Smrt(-ťák) je nekonečný, Martinův život je okamžikem. Smrt vidí svou práci jako osud, jemuž se nelze vyhnout. Martin na ni nahlíží jako na věc, proti níž lze bojovat. Oba se tak často dostávají do morálního a názorového střetu, díky němuž přátelství skřípe. Ale také se vyvíjí a upevňuje.

Tento titul je vlastně jedním velkým zamyšlením nad životem a jeho koncem. Odlehčenou a humornou formou otevírá téma, nad nímž se čas od času pozastavuje každý z nás, a nabízí prostor dvěma hlavním pohledům, aniž by nakonec vnucoval jedinou skutečnou pravdu. Nejde o high literaturu, úkolem je spíše na krátkou dobu zabavit. Přesto vás hlavní myšlenka donutí popřemýšlet o tom, kdo z těch dvou má pravdu a jestli něco jako pravda vůbec existuje.

Bohužel se našly i dva nedostatky, které hodnocení stáhly dolů. Jednak textu chybí tah na branku. Kniha je čitelná a těžko se odkládá. Přesto… chybí silné emoce, chybí překotné tempo. Všechno plyne příliš poklidně, bez větších vln. Druhak se moc nepovedl překlad. Proč se o Smrti (/Smrťovi) a Smrt sám o sobě mluví v ženském rodě, přestože jde o muže, mi zcela uniklo. Věty občas nedávaly smysl, jednou jsem zaznamenala prohození postav a v popkulturních reáliích, jichž nebylo nejméně, překladatelka také nebyla pevná v kramflecích.

(PS: Obálku chci jako plakát na zeď!)

qydko
15.09.2017

Zpočátku jsem se báječně bavila, pak nabrala kniha trochu vážnější notu. Jen mě možná trochu zklamal závěr, takový happy end jsem nečekala.

Aki12
22.08.2017

Smrt a jiné vrcholy mého života je báječnou, čtivou a ve všech směrech zajímavou knížkou, který rozhodně stojí za přečtení. Sebastian Niedlich, její tvůrce, v ní krásně ukazuje, že ani Smrt to nemá na světě jednoduché a že i někdo takový touží po přátelství a možná i lásce. Martinovi a i nám jako čtenářům se sice z prvních několika stránek a kapitol může zdát, že přátelství se Smrtí může bát báječné a zajímavé a že cestovat z místa na místo jen díky pouhé myšlence je určitě velká pecka, ale faktem je, že vlastně není o co stát.
I když mě kniha ze začátku bavila, od 80 stránky nudila, tak konec, který byl velice k zamyšlení, mile překvapil, a tak zůstávám u svého názoru, že knihu stojí za to číst.

e.llis
22.08.2017

Skvěle sarkastická, humoruplná kniha.
Nemám k tomu co dodat. Snad jen, že konec byl opravdu krásný a Martin je skvělá postava, která se nedá nenávidět. Je úžasné jak moc se dokáže obětovat pro lidi jako celek.

EE
22.08.2017

Výborná, leč neobvyklá kniha. Po přečtení zanechala ve mně hodně přemýšlení.

inkara
20.08.2017

Přečetla jsem jedním dechem!
Kniha mě zaujala kvůli názvu a pak kvůli obálce, chvíli mi trvalo se začíst. Hlavní hrdina mi ze začátku připadal takový nemastný neslaný a Smrt mě otravovala. Naštěstí jsem knihu neodložila, po pár stránkách se to hodně zlepšilo. Zasmála jsem se i dojala a bylo to příjemné čtení. Nevadilo by mi víc černého humoru.

Acamar
12.08.2017

Dojem po přečtení je...tak na půl cesty, název a obálka slibují více. Některé nápady mne zaujaly, ale chvíli jsem si musela zvykat na pro mne ne moc přitažlivý styl psaní, humorná nebo v něčem objevná či výjimečná mi kniha také moc nepřišla...ale zas mi byl docela sympatický hlavní hrdina, i když místy působil hodně natvrdle:)

happy-smile
25.07.2017

Velmi mi to připomnělo knihy od Fredrika Backmana. Taky to byl takový lidský příběh, kde některé části byly smutné nebo dojemné a jiné zase velmi úsměvné. Bylo to moc pěkné a jestli od tohoto autora u nás vyjde něco dalšího, tak se po tom určitě hned vrhnu. Obálka knihy je pěkná a lákavá, ale asi může navodit mylný dojem, že se jedná o vyloženou komedii. Četla jsem ve slovenštině a jsem za to ráda, vypadá to, že v českém překladu si autor úplně neporadil s tím, že ta smrt je on. Slováci to vyřešili elegantně Smrtonošem.

LadyKet
23.07.2017

Jednoduchý styl, ale přesto velmi citlivý a emotivní. Prý to má být i komedie... Vtipy tam sice jsou, jenže když jsem si uvědomila, že je říká sama Smrt, tak mi spíše přejel mráz po zádech.
Jinak jsem si u knihy i dost pobrečela, takže nedoporučuji pro slabší povahy.

biairicia
21.07.2017

Neobvyklá kniha. Narazila jsem na ní tak, že při koupi jiné knihy v ní byl vložen letáček s upoutávkou na tuto. Takže jsem šla znovu do knihkupectví. Musím říct, že to nejvtipnější bylo asi bohužel v upoutávce, takže trochu zklamání z moc velkého očekávání. Psáno je to hodně jednoduše a trochu bez spádu, mezi humorné knihy bych úplně s jistotou nezařadila, ač některé části opravdu pobavily a našlo se i trochu černého humoru bych řekla :) Jedná se spíš o takové vyprávění ze života outsidera s neobvyklým prvkem. A to, že za nejlepšího a skoro jediného přítele má samotnou smrt :) Téma neboli nápad je nevšední, což je plusem této knížky. Člověk se musí začíst a vydržet. Je zde asi snadné knihu odložit. Ale jelikož jsem vydržela a můžu hodnotit celek, tak je to za 3 hvězdy a celkem mile čtení, které stojí za přečtení. Po knize sáhněte až v případě, kdy nebude nálada na nějaké veledílo, či trhák :) bez velkého očekávání může kniha velmi mile překvapit ;)

magnolia
15.07.2017

Ta obálka se mi nelíbí, to je fakt. Knížka ale nebyla špatná, přestože jsem v polovině váhala a (zcela výjimečně) se podívala na poslední kapitolu - a potom v klidu dočetla. Od začátku mě vadilo neustálé nevhodné zjevování se Smrti, hovory s ní, které hrdinovi způsobovaly problémy ve vztahu k okolí a celé mi to nějak nesedělo - no, musela jsem si zvyknout, o tom přece příběh je. Zbytečné mi připadalo další pojmenování Smrti, takže chvíli to byla ona, chvíli on. Co mě bavilo, bylo to ostatní - příběh kluka ze (dříve) západního Německa, jeho dětství a dospívání, první zkušenosti s láskou a se vším, co život přináší. Martin jako zamilovaný kluk, člen týmu vodních záchranářů, jako voják na povinné službě, jako student a začínající lékař, jako manžel a syn. Léta osmdesátá, devadesátá a dál, od zbourání berlínské zdi až k pádu dvojčat v NY. A přátelí se se Smrtí, abych nezapomněla ... humoristickou knihou bych to nenazvala.

Chytuš
07.07.2017

Místy milé a úsměvné, místy smutné vyprávění jednoho outsidera, který je od malička trochu jiný. Asi jsem zrovna nebyla na Smrt naladěná, takže se mi i celé vyprávění posunulo do průměru. Oceňuji popis jednotlivých etap života Martina, kdy zmiňuje, co zrovna frčelo, hezky jsem si u toho zavzpomínala :-) Takže shrnuto podtrženo - oddechovka, kterou rychle přečtete, ale stejně rychle vyšumí. Filozofické myšlenky moc nehledejte, rozhodně nic, o čem by jste museli dlouze přemýšlet...

Zorka
02.07.2017

Že "smrt není zlá, smrt je jen kus života těžkého", psal už Jiří Wolker. Jako by na něj navázal Marcus Zusak ve Zlodějce knih, který psal o smrti jako o unavené boží zaměstnankyni. Smrt v podání Sebastiana Niedlicha coby kamarádka, postavička lovící duše - motýly, je pak něco zcela jiného. Člověku by mohla být chvíli i sympatická. A pak si uvědomí, že setkání s ní je i v této knize pro většinu lidí (vyjma hlavního hrdiny) konečné. A dojde ke stejné myšlence, jako v běžném životě. Kam se podějí všichni ti motýli?

aruba
01.07.2017

Krásná kniha, originální, vtipná i smutná a také trochu filozofická, zkrátka každý si v ní něco najde. Doporučuji (nejen) všem hledačům smyslu života.

MoPíšek
29.06.2017

Nejvíc kniha, přímo jsem ji zhltala. Obladi, oblada!

Knihomolkaa
29.06.2017

Úžasná kniha! Humorná, zábavná a přitom k zamyšlení :) Doporučuji!

MichelleS
26.06.2017

Nedávám hodnocení, protože jsem knihu odložila asi po čtvrtině. Začátek vypadal nadějně, ale čím dál jsem četla, tím víc jsem se nudila a nechtělo se mi pokračovat. Několikrát jsem se mírně pousmála, ale humornou knihu si představuju jinak. Nelíbil se mi styl psaní, nudně obyčejné rozhovory, banální příhody, přitom ten nápad přátelství se Smrtí má v sobě úžasný potenciál. Nesedla mi, ale věřím že se najdou spokojení čtenáři, které bude bavit.

DasaN
18.06.2017

Musím říct že tahle kniha mě fakt zaujala. Příběh je povedený, ačkoliv má neobvyklé téma...no co si budeme povídat téma smrti není úplně běžné.

Alex.rrr
11.06.2017

Rozhodovala jsem se mezi 3 a 4 hvězdičkama... 4 nakonec kvůli originálnímu nápadu a dobré myšlence. Jsem ráda, že jsem si knihu přečetla, ale čekala jsem trochu něco jiného. Nicméně je to příběh zajímavý a čtivý. Je pravda, že jsem trochu cíťa, tak mě smutné pasáže trochu rozhodily. Jinak příjemné čtení.

Quireworm
28.05.2017

Zajímavý nápad.. Kam vlastně tedy jdou duše po smrti? Nikdo ani Smrt to neví... Kniha je dobrá oddychovka a nejspíš není pro "náročnější" čtenáře a koho nenadchne obálka, ať radši knihu vůbec nebere do rukou..To co je na obálce odpovídá i obsahu :) Zábavná směsice černého humoru a chvil běžného života :)

Whobey
27.05.2017

Přiznávám, že knihu jsem si vybírala podle obálky a roztomilé Smrtky na obalu. :)
Nicméně ačkoliv to není žádné brilantní hlubokomyslné dílo, příběh byl prima. Postava Smrti byla pojata spíš humorně, což bylo příjemné. :)

Příběh je takovou oddechovkou od náročnějších děl, takže kdo hledá něco na ten způsob, směle do toho! :)

Lou_19
20.05.2017

Kniha mě moc bavila, hezky napsaná, směs humoru, faktů o lidském životě a věcí, nad kterými se člověk zamyslí.
Jedna z nejlepších knih, jaké jsem četla :)

martunka
18.05.2017

Kniha se mi moc líbí. Je to čtivě psaný příběh o jednom lidském životě a neobvyklém přátelství. Taky bych takové přátelství brala.

Maanna
18.05.2017

Když jsme knihu četla (čtu především v autobusech a při čekání), řada lidí se mě ptala, co to je. Zjistila jsem, že to není tak snadné říci - něco humoru, něco podnětů k zamyšlení, trocha toho kýče, ale výsledek mě moc bavil. Zvlášť oceňuji fakt, že se Smrt jevil/a jako někdo, kdo se může mýlit a měnit názory.

Pavelina
07.05.2017

Výborná kniha. Pro pobavení i pro zamyšlení. Veselá i smutná. Jako život. Nebo jako smrt? :)

A že je smrt občas ON a občas ONA - já si myslím, že je bezpohlavní, kosí všechny bez rozdílu... A mluvit o ní jako o ONO - to by bylo povážlivé ;)

NicaCola
04.05.2017

Naprostá bomba! Na knihu jsem se těšila už od Vánoc, kdy jsem jí objevila jako dárek pod stromečkem. A opravdu mě nezklamala. Stránky ubíhali strašně rychle, hlavní hrdiny jsem si hned oblíbila...především Smrt a Bibi:) Vážně doporučuju:)

SamMarešová
02.05.2017

Naprosto skvělá kniha.
Díky kraťoučkým kapitolám se čte snadno a člověk má pocit, že příběh utíká jako život sám.
Humoristická kniha, která člověku nabízí mnoho a mnoho myšlenkových pochodů o životě a smrti. O zamyšlení se nad sebou samým i o tom, že "záporák" může být fajn - doporučuji !
Určitě se k ní jednou vrátím :)

kamolka
30.04.2017

Kniha se mi moc líbilo. Námět i příběh byl vážně skvělý, jen mi občas připadalo, že se to malinko táhne, ale hned se to zase rozjelo. Konec mě překvapil. Kdo by si pomyslel, že Smrt může být tak mírumilovná? :)

martina.tim
23.04.2017

Naprostá bomba :). Skvěle podaná podoba smrti a knihu jsem měla velice rychle přečtenou, protože jsem ji nemohla odložit. Chvílemi jsem si říkala jestli vůbec někdo do toho důchodu dojde :D :D Těch lidí co tam umíralo kolem Martina bylo dost, ale nadruhou stranu "vo tom to je" :D Takže příběh pobavil, skoro rozbrečel, a nadchl.

Janniska
18.04.2017

Super vtipná kniha,přečetla jsem ji za cestu vlakem na Slovensko a ani nevím jak sem dojela.Nemohla jsem se odtrhnout a mrzelo mě že už je konec.

Dousabel
13.04.2017

Výborná kniha! Místy je strašně miloučká a zábavná, místy hrozně smutná a pesimistická, ale takový je život. A víte co? Já už se jí nebojím, ona ta Smrt není vůbec zlá, prostě jen dělá svou práci :)

bookemma
11.04.2017

Po přečtení této knihy ve mně zůstal hluboký dojem ze Smrti i ze Života. A ano, Smrt přeci nemůže za to, že lidé umírají, Ona duše jen a pouze vyzvedává. Těžko říct, kdo může za smrt jako takovou, za odchod z našeho světa. Možná, že sami ti lidé. Na to však kniha, stejně jako na spoustu dalších otázek, jako správná filosofická úvaha odpověď nedává. A myslím, že se teď na všechny motýly budu dívat trochu jinak.

ctirad
02.04.2017

Hezky jsem se pobavila

Plamen
24.03.2017

super knížka :)

Rinoa18
17.03.2017

Kniha, která se dá přečíst doslova jedním dechem. Velmi zajímavé pojetí života a smrti. Zcela neobvyklý kousek, který z hlavy asi jen tak nevypustíte.

Sarushka
16.03.2017

Pro mě nejlepší kniha, kterou jsem kdy četla. Kníha přesně podle mégo gusta. Humorná, má velikou hloubku, dokáže donutit člověka k zamyšlení a nádherný konec. Takové knihy zbožňuji a bojím se koupit si knihu jinou, protože mám strach, že se jí už žádná nevyrovná :) Autorovi děkuji a doufám, že brzy vydá další knihu, která bude stejně úžasná :)

adam5955
12.03.2017

Jiste pasaze byly tak ctive, ze jsem myslel, ze knihu prectu jednim dechem. Jenze neustale hadky hlavni postavi se Smrti, palicatost az naivnost me osobne vadily do te miry, ze jsem knihu po kapitole odkladal a premlouval jsem sam sebe, at pokracuji. Pritom pasaze, kde neni dialog Smrti a hl.postavy jsou nesmirne ctive, prijemne... byt kniha jen o tomhle, ma u me o 2hvezdy vic. Napad to byl krasny, provedeni bohuzel u me nedoslo pochopeni, nicmene v autorovi to rozhodne je a psat umi

MGT
09.03.2017

Sympatické čtení. Akorát v první polovině knihy jakoby se překladatel (nebo autor tím myslel tu svou chybu v doslovu) nemohl rozhodnout zda-li ten Smrt nebo ta Smrt.
Ale Smrt je docela sympaťák :)

Privda
08.03.2017

Zajímavá kniha. Ze začátku se mi četla trochu pomaleji, ale pak jsem se začetla. Námět knihy je neobvyklý a zajímavý. Člověka donutí se trochu zamyslet. :)

relam
24.02.2017

Za mě super. Doufám, že autor nás brzy překvapí další, stejně skvělou knihou. Zajímavě pojatý příběh, kdy jsem si poplakala i se ze srdce zasmála. Smrt byla prostě skvělá....což nakonec vlastně i dokázala... :-)
Přeji všem čtenářům krásný zážitek....

Petruna6
10.02.2017

Všichni v komentářích se zmiňují o smrti, ale hlavní hrdina se setkává i s malou holčičkou Vivien - život. Krásná alegorie na smrt, život, přátelství. Podle mě, když se čte pozorně, má větší hloubku, než se na první pohled zdá. Za mě teda opravdu skvělá knížka.

cecik
06.02.2017

No a já si myslela, že po přečtení Sněhuláka mě už nemůže nic překvapit (četla jsem ho den před touto knihou..:D). Ze začátku jsem si Smrt dost oblíbila. Líbil se mi její pohled na svět, ten věčný optimismus a hlavně nadhled. Pak jsem ji ale měla chuť zabít, uškrtit nejlépe. Copak to jí vážně nedocházel význam slova soukromí, ohled a respekt?! Pak byl ale moment, kdy jsem ji chápala, stejně tak jako umírající ženu..smrt je mnohdy vysvobozením. A pak ten konec. To byl konec! Nenapadlo by mě, že i Smrt dokáže vyvíjet svou osobnost. Jen by mě zajímalo jak to s těmi třemi nakonec dopadlo.

Kirtans
04.02.2017

Možná jsem očekávala trochu více. Smutně humorná knížka s velmi zajímavým tématem.

JezinkaJ
03.02.2017

Skvělý autorský nápad, dobře vystavený příběh. Bavila jsem se, zírala, přemýšlela a bylo mi líto, že je už konec.
Smrt byla bezvadný a zajímavý chlapík (i když v knize je titulována jako žena) a Martin dobrý parťák. A já, čtenář, jsem vůbec nedokázala odhadnout příští směr děje.
Takové knihy se čtou lehce a skoro samy. Autore, máš můj čtenářský obdiv. Tuto knihu určitě doporučuji pozornosti všech.
Problém je, co asi tak člověk může číst po takové knize, které má pořád plnou hlavu.

Gandalfek
26.01.2017

Příjemné vtipné i smutné čtení - přesně na pomezí mezi lechtáním a poškrábáním. Člověk se začne smát i tam, kde mu přebíhá mráz po zádech. Krásné postřehy, neotřelá přirovnání, výborný nápad.

Veroba
25.01.2017

Knížka přečtená za pár dnů.Nedokázala jsem se od ní odtrhnout.Líbilo se mi,že i přes neustálou přítomnost smrti byla místy velmi vtipná.Těším se na další autorovu tvorbu.

martina2704
22.01.2017

Milé, hezké čtení se zajímavou myšlenkou a nápadem. Nemůžu říct, že bych při čtení skákala nadšením do vzduchu a brečela, že to nemá víc stránek, ale knížka se mi líbila. Trochu mě zklamal závěr, ta poslední kapitola klidně chybět mohla. Ale bavilo mě to a pokud Niedlich napíše něco dalšího, určitě si to přečtu.

Ovenka
22.01.2017

Kniha to je pěkná, ale asi nenadchne ani neurazí. Vnímala jsem zjevnou inspiraci seriálem Mrtví jako já (http://www.csfd.cz/film/116825-mrtvi-jako-ja/prehled/ ). Na rozdíl od knihy se hlavní hrdinka \"Záchodové prkýnko\" rychleji zžila se svým úkolem Smrtonoše a seriál byl vtipný a zábavný. V knize mě trochu zklamal závěr, čekala jsem víc než hollywoodský happy end.

V28
16.01.2017

Byl jsem překvapený, prvotina? Skvěle vyprávěný příběh, který mohu každému jen doporučit. Krásně, čtivě napsáno a i když je to místy velice vtipná knížka, tak bych jí do kategorie humor neřadil, přeci jen je smrt až příliš častým návštěvníkem jejich stránek. A co k tomu konci? Každý má rád jiný - líbil se mi.

kler1207
15.01.2017

Jednoznačně oddychovka. Nepatřilo to mezi knihy, které bych nedokázala odložit. A konec mě trochu zklamal. Ne, že bych nebyla ráda, ale bylo to proti všemu, co Smrt celou dobu tvrdila a prosazovala, a to, že si nemůže dovolit mít soucit. Celkově ale příjemné čtení, hodnotím pozitivně.

HankaHail
15.01.2017

Úžasná kniha která mě okamžitě zaujala svou synopsi a krásnou obálkou. Jak je kniha krásná na venek, tak stejně krásná je i vevnitř. Krásný příběh neobvyklého přátelství plný dobrodružství, těžkých zkousek a báječného humuru, který nejde nemiloval.

DeadUnicorn
14.01.2017

Kniha pro mě byla spíše příležitostnou oddechovkou, než jednou z těch, které napjatě hltáte až do konce. Možná jsem od bestselleru čekala více, neboť jsem se párkrát trochu nudila, ale ve finále jsem dostala, co jsem od příběhu očekávala.. Kniha u mě má rozhodně velké plus za vtip a nadsázku, které mnohdy způsobily, že jsem se přihlouple usmívala na cizí lidi ve vlaku. Konec sice neměl dramatické vyvrcholení, ale i tak patřil k nejlepším částem knihy a dokonce ve mne vyvolal jakýsi nostalgický pocit, při ohlédnutí se za příběhem. Občas se v průběhu knihy objevil náznak "deep úvahy", ale přišly mi nedotažené do konce, ale to zaleží na tom, na jaký styl je člověk zvyklý. :)

parvitas
10.01.2017

O smrti a umieraní a o vyrovaní sa s tým - je to pomerne sympaticky napísané. A aj keď obálka vyzerá, že je to pre mladšie ročníky, niektoré sexuálne scénky by som asi dieťaťu pod 12 nedala čítať... takže odporúčam dospelému čitateľovi.
A čo dodať?
Smrť nie je ľahká, ale to nie je ani láska, priateľstvo, rodina.... Smrť je naozaj zaujímavá postava, asi fascinuje viacerých spisovateľov a zaujímalo by ma, aké iné knihy o personifikácii smrti ešte existujú, lebo môj zoznam je veľmi krátky... :)
Terry Pratchett, Anthony Piers, a teraz aj Sebastian Niedlich
Koho ešte pridám?

tkometka
07.01.2017

Na knihu jsem se moc těšila. Trochu mě na ní rozčilovalo věčné se dohadování Martina a Smrti ale to se dalo překousnout. Příběh je skvělý, čtivý, skrytý humor je chytlavý a nechybí ani trochu zamyšlení na životem a jeho smyslem. Zajímavě do příběhu byla zapojena i velká událost z New Yourku. Díky knize si asi budu uculovat vždy když uslyším Obladi Oblada a Beatles ;)

Sim_Va
28.12.2016

Pro mě rozhodně jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla. Tahle knížka skloubí černý humor, laskavost, přátelství, smrt a osud s takovou lehkostí, že je opravdu radost ji číst. Od začátku jsem sympatizovala se smrtí, bavil mě její sarkasmus a přímost. Rozhodně se k ní budu vracet!

cérka
19.12.2016

Bohužel jsem se moc nebavila, humor jsem jen stěží hledala. Neustále dohadování se mezi hlavními hrdiny mě už ke konci doslovně lezlo krkem. Strašně jsem se těšila na konec a pevně věřila, že se konečně něco dovím, že nakousnuté věty budou mít konec, že motýlci končí v neskutečně krásné zahradě, že osud je cesta kdy máme vždy na výběr...
Obladi, oblada, Bibi se Smrtí ten konec zachránily.

Vladísek
11.12.2016

Kniha mě hodně bavila. Je to pohodové čtení psané s nadsázkou. Občas vtipné, občas smutné. Prostě takové, jako je sám život... Doporučuji.

milunka21
09.12.2016

Strašně krásná kniha....

lilites
05.12.2016

Kniha se mi velice líbila. Splnila moje očekávání. Pro mě to bylo krásné odpočinkové čtení, nad kterým se člověk zamyslí. Kniha si pohrává s vašimi myšlenkami a donutí vás alespoň trochu přemýšlet nad životem a smrtí.
Moc se mi líbila představa smrti (muže v hábitu), která chytá pestrobarevné motýli, jakož to duše do síťky na motýly.
Prostě a jednoduše doporučuji lidem, kteří mají rádi lehce psychologické knihy a těším se až si zas někdy knihu přečtu a společně s Thanatosem si zazpívám: Obladi, oblada...

LadyVonMortuary
04.12.2016

Knihu jsem pořídila na doporučení, ale prakticky nic jsem o ní nevěděla. Přečetla jsem ji za osm hodin a to prakticky nepřetržitého hltání textu. Přečetla jsem už dost knih o smrti, at už vážných, vtipných, pohádkových, tahle je jiná a vyjádření Smrti v této podobě je mi hodně blízké. Sice mne rozčilovalo, jak Martin nechápe podstatu Smrti a její úkol, ale na druhou stranu, kdyby se jednalo o mne samotnou asi bych také měla pouze ten prvotní sobecký pocit a považovala ji za špatnou. Místy jsem se opravdu velice dobře bavila, místy přemýšlela nad tím, jak bych naložila se svým životem, kdybych měla jasně danou dobu trvanlivosti. Styl psaní mi dokonale sedl, stejně jako humor a nadnesenost knihy. Zkrátka, byla mi doporučena a rozhodně bude doporučena i mnou dále. Skvělá kniha a dávám 5*

soroboru
30.11.2016

Autorův styl psaní mě celkově příliš nenadchl. Kniha není špatná, ale hodně jsem od ní očekávala. Líbilo se mi pojetí života a smrti, ale ocenila bych v knize více humoru než debat o osudu.

kajus9506
23.11.2016

Knihu jsem koupila intuitivně, bez přečtení jakékoli ukázky. Sama sebe jsem výběrem rozhodně nezklamala a jsem velmi ráda, že si hoví v mé sbírce. Celé vyprávění je velmi čtivé, zajímavě psané, pěkně promyšlené. Místy překvapí, místy potěší, donutí k zamyšlení a přitom se člověk i hodně zasměje. Rozhodně skvělá volba. I přes veselou obálku bych řadila spíš jako čtení pro dospělé, než mladistvé.

Tercule
18.11.2016

Super pocteni, někdy smutné, někdy úsměvné, konec me nepřekvapil, za to ale potěšil :) Motyl bude pro me snad navždy novým symbolem a uz se tesim az budou na jaře zase létat :)

terezička2908
14.11.2016

Opravdu skvělá. Člověk se u ní zamyslí nad svým životem. Zkrátka- dokonalá, čtivá a okouzlující. A nakonec Obladi, oblada...

Miro67
13.11.2016

Spousta podnětů k zamyšlení zabalených jako pohádka pro dospělé. Nelze si při ní nevzpomenout na našeho Dařbujána. Chvilkami se člověk pousmívá nebo směje, pak jen zalapá po dechu, když Martin dostane k narozkám chorvatskou panenku. A nebo obdivuje postoj paní Baranské. Bibi je určitě nejmilejší postavičkou a Thanatos je jednoduše cool.

misowi84
12.11.2016

Velmi čtivá kniha. Vtipná, ale také dosti vážná. Dokonce, alespoň pro mě, místy i depresivní. Dopředu jsem si nezjišťoval, o čem kniha je. Nákup byl čistě impulzivní, na základě velmi líbivé obálky. Trochu povrchní rozhodnutí, ale pro jednou se vyplatilo :-)
Rozhodně stojí za doporučení.

Až zas jednou kolem mě proletí motýl,
tak mě, při vzpomínce na tuto knihu trochu zamrazí ...

iva.gracova
09.11.2016

Nemohu jinak než 5 hvězd z 5... Po delší době kniha, kterou jsem doslova zhltala ve dvou dnech. A když vám řeknu, že jsem si četla i při kojení ve 4 hod ráno, kdy normálně napůl spím :-), myslím, že tomu dodám ten správný důraz. Kniha neotřelým způsobem vypráví o životě a jeho smyslu, přiměje čtenáře zamyslet se nad tím, proč tady jsme a nejen co od života očekáváme, ale také co jsme ochotni pro něj tak nějak obětovat... A navíc vyzdvihuji nevtíravý humor, který je šitý na míru mému gustu. Doporučuji všem!

Šošán

Pohodové čtení.

mendule

Skvělá knížka. Vtipná.

marta8617
08.11.2016

Moc se mi líbí pojetí. Je to strašně zvláštní kniha a jsem ráda, že jsem si ji koupila, protože je úžasně jiná. Nedokážu to popsat, ale prostě se mi líbí, jakým způsobem je znázorněno narození a úmrtí v této knize.

akšuram37
07.11.2016

Obladi, Oblada...

Opět jedna z povedených knížek, co se čte sama :) Člověk neví dne ani hodiny, kdy odejde z tohoto světa.... zajímavý pohled na život a Smrt. Každý někdy umře, ale kdy? Who knows?

Nikdy předtím jsem o autorovi neslyšela, ale během čtení knížky, jsem zjistila, že napsal dalších 5-6 knížek? No kde jsou? Jak to, že ještě nejsou přeložené? Každopádně tuto si chci koupit i v němčině :)

Obladi, Oblada...

Knihomlok2015
07.11.2016

Musím říct, že to nebylo špatné. Pár nápadů přímo skvostných - kdo vyrůstal v devadesátých letech, taky se musel tetelit při těch odkazech na kinoprodukci všeho druhu (jo Bruce Willis zase jednou umíral těžce) a to zobrazení Smrti a její funkce mi bylo taky velmi blízké (o Bibi nemluvě). Jediné co mě trochu rušilo byl fakt, že i přesto, že na začátku je jasně dané, že Smrt vypadá jako on (taky vám přišla škoda toho nepřesného obrázku na každé druhé stránce? o přebalu knihy nemluvě), celou dobu se překlad drží ženského rodu, a pak najednou asi ve dvou případech, je to prostě on.

skipiii
29.10.2016

Zajímavý příběh o ještě zajímavějším přátelství. Kniha se lehce čte, a nutí čtenáře se občas zamyslet nad různými otázkami či pohledy na život a smrt (nebo Smrt?)...jak bychom se zachovali, kdybychom znali datum a místo naší smrti?.... Kromě toho má kniha i velice krásnou obálku:) Obladi,Oblada

_Joker_
28.10.2016

Musím říct, že na tuhle knihu jsem se vážně těšila a nezklamala :) . Opravdu povedený děj a konec naprosto impozantní :) . Při čtení jsem vystřídala snad všechny emoce :D . Co k tomu ještě dodat? Snad jen: Obladi Oblada! ;-)

zdazilek
25.10.2016

Obladi oblada... to mi teď zní v uších :-) povedená kniha se lehce četla občas vtipná, občas smutná. Donutí Vás i přemýšlet nad otázkou smrti. Moc pěkná obálka.

fifejda
19.10.2016

Milé povídání o netradičním přátelství, které vás donutí se usmívat i zamyslet se na základními životními otázkami.

argi111
16.10.2016

Kniha mě zaujala především podle obálky. Anotace byla také dobrá. Tuhle knihu jsem v knihkupectví zkrátka nechat nemohla!
Přečetla jsem ji takřka během jediné noci. Byla poutavá od začátku až do konce. Nechyběl zde lehký černý humor jak autor sliboval, ale i vážnější části nad kterými začne člověk trochu více přemýšlet.

gad
14.10.2016

Velice povedená kniha.

Nejene
05.10.2016

Možná jsem čekala, že to bude trochu humornější, ale občas vážnější atmosféra mi nakonec vůbec nevadila. Je nepsána příjemně čtivě a já si asi ještě chvíli budu broukat obladi, oblada

Odehnalka
04.10.2016

Pro mě nádherná kniha, která ze začátku rozesměje, pak člověka donutí se zamyslet. A pak na konci možná i uronit slzu. Veselým tónem o vážných věcech, kniha pro různé věkové kategorie, hezky se to četlo, děj hezky plynul. Tanny a Bibi... A krásná obálka. Ke knize se ráda vrátím.

laepus
04.10.2016

Opět očekávání se minula se skutečností, nicméně v tomto případě nejsem ani trochu zklamán. Zpočátku člověk očekává hlavně ten černý humor a suché hlášky, postupem času ale začíná převažovat vážnější tón a kniha člověka nutí k zamyšlení a její charakter se mění. Tento vývoj jsem neočekával, ale byl jsem jím velice mile překvapen.

MartinSt
01.10.2016

A mě se to líbilo :) knížku bych hodnotil jako velice pohodové a svižné čtení. Je to psáno jednodušším stylem, člověk se rozhodně ani chvilku neztrácí a stále ví, co čte. Někdy ale byl text "jednoduchý" až moc (zejména některé dialogy se Smrtí).
Na komedii bych to určitě neviděl, přestože jsem jednou vybuchl smíchy a párkrát se v knize objevují vtipně zvolené narážky. Ke konci mi přišel děj spíše depresivní a nakonec smutný.

Co se týče nějaké hlubší myšlenky, raději jsem nad ní moc nepřemýšlel, protože zkrátka nerad vůbec přemýšlím o všem, co se motá kolem smrti ;) Pokud to má někdo podobné, některé části se mu nebudou číst příjemně.

Rozhodně je to ale mnou nejrychleji přečtená kniha, jelikož prostě je tak pohodová, že vás to baví číst a užívat si :)

Guarnere
26.09.2016

Myšlenka té knihy je skvělá a ta by na čtyři hvězdy stačila, ale... Ale, ale, ale... Hlavní postava mi postupem času začala být poměrně nesympatická. Vlastně až na posledních stránkách vedla se Smrtí dobrý rozhovor, jinak mi jejich rozhovory přišly strašně banální, nebo možná byly jen špatně napsané, nevím. Martin se pořád opakoval jako gramofonová deska a vlastně nikdy nenechal Smrt pořádně mluvit. Taky jsem čekala, že Smrt bude mnohem děsivější a jaksi charismatičtější. Nakonec je to možná tak, že jsem měla příliš velká očekávání, ale v závěru to více jak na ty tři hvězdy není... I tak stojí za to si to přečíst...

Toldist
25.09.2016

Smrt a jiné vrcholy mého života je příběh o nezvyklém přátelství mezi smrtí a lidskou osobou. Zpočátku malý chlapec nechápe průběh událostí a často se dostává se smrtkou do potyček, jenž jsou místy úsměvné, ale celkově je příběh zabalen do hořkého obalu. Postupně pochopí smysl života a taky to, jaký vztah má k samotné smrti. Moc jsem se nezasmál, ale díky tomuto neobvyklému přátelství jsem knihu dočetl až dokonce.

hellena1523
25.09.2016

Prvních pár kapitol mě velmi namlsalo. Svižný styl, opravdu jsem se dost smála (zřejmě máme s autorem podobný styl humoru), hlavní hrdina mi byl sympatický a Smrt? Tak tu jsem si ihned zamilovala (jo...přestože jsem byla od dětství poněkud morbidní, tahle myšlenka nepatrně vyvádí z míry i mne).
Nicméně...zpočátku se kniha opravdu tvářila jako velmi humorná oddychovka, avšak v průběhu se člověk tak nějak dostal k vážnějším úvahám. (Třeba o tom, jak dnes - oproti dávným dobám - vytěsňujeme smrt ze života a automaticky ji považujeme za něco velmi špatného, přestože ::MINI SPOILER:: způsobuje pokrok lidstva!)
Zatím si nejsem jistá, jestli se k titulu ještě někdy vrátím (to spíš podle nálady), ale zcela jistě vím to, že jsem byla spokojená (a místy se opravdu nahlas smála).

VeronikaNK
23.09.2016

Zajímavé čtení. Moc humorná mi kniha nepřišla, -ale něčím mě chytila za srdce.

Pojednávání o smrti pro mě občas bylo smutné a občas si člověk u toho představí trochu i svůj život.

Poutavý příběh, který mi nedal spát, tudíž jsem knihu přečetla za dva večery :-)

Pokud berete "smrt" trošku s nadsázkou, i když jde to vůbec? Tak vás kniha chytí za srdce stejně jako mě.

Askarinka
20.09.2016

Tak knížka mi vyloženě vtipná nepřišla,ale moc se mi líbila. Vůbec nezávidím hlavnímu hrdinovi jeho schopnost vidět smrt, to bych opravdu nechtěla:-)

pejty
10.09.2016

Když jsem začínal číst tuto knihu, myslel jsem si, že se dočkám spousty černého humoru a vtipných hlášek. Opak byl pravdou kniha je sice velmi úsměvná, ale autor přinesl vtip na stránky jen ve velmi lehké a oddechové formě, která se mi nakonec moc líbila. Autor k tomuto lehce vtipnému námětu vytvořil velmi sympatické hlavní postavy, u kterých se vyvíjelo přátelství natolik bizarní a úsměvnou formou, že jsem jejich přátelství prostě nemohl neobdivovat a nefandit mu. Navíc našeho hlavního lidského hrdinu tato známost dostala do mnoha komických situací, kterým hlavní hrdina musel čelit, což se mu mnohokrát moc dobře nedařilo. Nakonec nemůžu říct nic jiného než, že už dlouhou dobu jsem nečetl nic tak příjemně oddechového, jako byla tato kniha.

ladyfromskye
06.09.2016

Jedna z nejkrásnějších knížek, jaké jsem kdy četla! Zasmála jsem se, zaplakala jsem, zapřemýšlela jsem. Otázkou zůstává, jak bude kniha působit na ty, kteří za sebou nemají podobné zkušenosti, jakých využívá knížka. Pro takové by totiž mohl text být jen "nepěkným (a neoriginálním) vtipem".

Babouš
06.09.2016

Během čtení jsem párkrát vyprskl smíchy ("Vyrušila jsem vás při kopulaci?" "Ehm, ano."). Knihu doporučuju všem, kdo si chtějí přečíst něco odlehčeného, ale ne hloupého. Smrt a jiné vrcholy mého života je perfektní kniha na poslední dny léta a k prvním dnům školy – školou povinní se s Martinem v lecčems ztotožní a náležitě ocení schopnosti, které Smrt má (během testů jsou neocenitelné!).

Steew
28.08.2016

Poměrně hezká knížka... Neřekl bych zrovna humorná, prakticky jsem se nesmál, ale četla se velmi rychle a konec byl pro mne docela emocionální :). Stačí když od toho nebudete nic extra čekat. sama vás vtáhne do děje a smrt si brzy oblíbíte. Jenom opravdu škoda, že docela nevyužil některého potenciálu, co tam utvořil a nepohrál si s tím více. Každopádně čtyři hvězdy naprosto zaslouženě. Obladi oblada...

satira humor smrt Berlín USA (Spojené státy americké) prvotina

Sebastian Niedlich