Slovník starokřesťanské literatury: život, spisy a nauka řeckých, latinských, syrských, egyptských a arménských církevní https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/142799/bmid_slovnik-starokrestanske-literatury--gWe-142799.png 5 3 2

Podtitul: Život, spisy a nauka řeckých, latinských, syrských, egyptských a arménských církevních otců. Slovník starokřesťanské literatury je standardní příručkou patrologie, určenou všem zájemcům o hlubší studium raného křesťanství. Největší pozornost je zde věnována církevním otcům, kteří se stali příkladem plodného setkání víry a kultury, víry a rozumu při hlásání Kristova evangelia lidem rozličných národů a kultur. K nejpodrobněji zpracovaným postavám patří apoštolští otcové, odvozující svou nauku z kázání Kristových učedníků (Klement Římský, Ignác Antiochijský). Apologeti, bránící a rozvíjející křesťanskou nauku proti pohanům (Justin, Tertulián). Nejlepší znalci a vykladači Bible (Origénes), géniové a klasikové teologického či filozofického myšlení (Řehoř z Nyssy, Jan Zlatoústý, Ambrož, Jeroným, a Augustin) nebo významní papežové(Řehoř Veliký). Mezi jejich názorovými oponenty a odpůrci objevujeme gnostiky (Valentinos) a rozmanité heretické proudy (arianismus, donatismuis, modalismus, monofyzitismus, monatismus, pelagianismus ad.). Celý dějinný a myšlenkový kvas rámcují události velkých ekumenických koncilů křesťanského starověku v Niceji, Konstantinopoli, Efesu a Chalcedonu. Hlavními přednostmi Kraftova slovníku jsou důkladnost zpracování a značný geografický záběr, které se snoubí s jasností výkladu a přístupností širšímu publiku. Díky vyváženosti a skloubenosti informací z církevních dějin, dějin literatury a teologie si na své přijde odborník i každý, kdo se chce v této oblasti dále vzdělávat. Pečlivě zpracovaná česká bibliografie Jiřího Dvořáka sleduje překlady z patristických autorů a odbornou literaturu za období posledních 150 let.... celý text

Duchovní literatura Náboženství
Vydáno: , Karmelitánské nakladatelství

Kirchenväter Lexikon , 1966

Pán rostlin
15.01.2018 5 z 5

Knihu jsem přečetl za cca dva měsíce, je to hezky zpracovaná bibliografie a zároveň monografie.

M.H.
01.02.2016

České vydanie z roku 2005 ponúka peknú bibliografiu k mnohým heslám, ktorá je skutočne nápomocná a predstavuje výrazný autorský vklad. Takže ak mať túto knihu, tak radšej české vydanie (pozn. mám obe).

křesťanství slovníky rané křesťanství křesťanská literatura

Autorovy knížky

Heinrich Kraft
německá, 1918 - 1998
1994  93%Slovník starokresťanskej literatúry

Kniha Slovník starokřesťanské literatury: život, spisy a nauka řeckých, latinských, syrských, egyptských a arménských církevní je v