Slepý vrah

Slepý vrah https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/46304/bmid_slepy-vrah-O4S-46304.PNG 4 149 44

Lauřin příběh, na svou dobu otevřený, pokud jde o sex, líčí riskantní milostný poměr bohaté mladé ženy s mužem na útěku, zasazený do rozbouřených třicátých let. Román je střídavě lyrický, drsný, ohromující, neodolatelný, zábavný, plný humoru a dramatického napětí. Slepý vrah, desátý román M. Atwoodové, získal britskou prestižní cenu Booker Prize roku 2000.... celý text

Literatura světová Romány Historie
Vydáno: , BB art

The Blind Assassin , 2000

Chou
13.08.2019 4 z 5

Uf. Dočteno. Nemít knihu na čtenářskou výzvu tak jsem ji hned na začátku odložila. Na začátku celkem zmatečné skákání z jedné dějové linky do druhé a příliš květnatý jazyk.

Gabika9
20.07.2019 2 z 5

Kniha mě začala bavit až v druhé polovině. Pokládání příběhem z planety xy me příliš nenadchlo a působilo spíš rušivě...

Páájinka
26.06.2019 3 z 5

Prokousala jsem se knihou, kterou jsem četla kvůli čtenářské výzvě. Chápu, proč dostala spisovatelka cenu, ale bylo to opravdu místy překombinované. Až mi to hlava nebrala.

Maanna
12.06.2019 4 z 5

Místy byla četba této knihy malou lahůdkou, kdy jsem si užívala všedních věcí popsaných nevšedním jazykem, zvratů v náhledu na události, kdy vše najednou nabralo jiný směr, a celkem uvěřitelných postav a vztahů mezi nimi (v tomto ohledu mi ale nesedla postava Laury, u které mi často chování neladilo s věkem - zejména v době dospívání, kdy jsem často měla z událostí a jejích reakcí pocit, že je jí přes dvacet, a pak se najednou objevila zmínka, že jí není ani 15). Místy to ale byl celkem boj, kdy mi úplně nesedlo střídání úhlů pohledu a osoby vypravěče. Navíc knize nejspíš trochu uškodil překlad, kde jsem opakovaně narážela na chyby jak z učebnice "Nejčastější chyby českých překladatelů z angličtiny" - v češtině to vyšlo trochu zvláštně, ale naprosto přesně jsem si dovedla představit, jak to bylo v originále...

toni-az
10.04.2019 1 z 5

Tento experiment autorce příliš nevyšel. Z knihy vyloženě čišelo, že si nevěděla rady s dějem, tak vše zabalila do neobvyklé formy. Příliš mnoho dějových linií nicméně totálně znepřehledňuje četbu a v podstatě na žádné z nich není nic zajímavého. Snad leda vyprávění muže své milence, o němž čte hlavní hrdinka v knize své sestry (už se ztrácíte? nevadí, tak to zjevně autorka zamýšlela) zpočátku trochu fungovalo, ale posléze bylo prostě zahozeno.

Naprosto nechápu, jak mohla taková knížka získat jakoukoli jinou cenu než Největší nuda pod sluncem. To snad i návod na mytí rukou na letišti je zábavnější čtení.

Pro mě 90 % četby čiré utrpení, za těch zbylých 10 dávám jednu hvězdu, ať nežeru.

Parwana
09.04.2019 3 z 5

Kniha nebyla špatná, na druhou stranu jsem měla strašný problém se začíst a povedlo se mi to až když jsem měla přečtených zhruba 60% knížky. Rozhodně jsem ale čekala víc. Oproti Příběhu služebnice, který byl mnohem více čtivý, a který by si podle mě Manbookerovu cenu zasloužil mnohem víc, měla knížka menší spád, byla rozvláčná a hlavní hrdinka mě v průběhu dost štvala. Možná si ji ještě jednou přečtu, abych děj lépe pochopila, ale nebude to z důvodu, že by mě kdovíjak zaujala.

Karcoolka2210
06.04.2019 4 z 5

Nie je to Handmaids Tale, ale je to dobrá kniha z pera Margaret Atwood. AJ

slaska77
22.03.2019 3 z 5

"Každý den je pro někoho konec světa. Čas stoupá a stoupá, a když dosáhne úrovně vašich očí, utopíte se."
Margaret Atwoodová napsala určitě zajímavou knihu, v době jejího vzniku bezpochyby předběhla svoji dobu, mistrně pracuje s napětím a bystří čtenáři již od samého začátku tuší, že ne vše bude takové. Jen... čeho je moc, toho je někdy příliš, knížce by tak moc prospělo zkrácení, hlavně první polovina byla úporná, přeskakování v ději, až čtyři dějové linky, přerušování právě v momentě, kdy si zrovna danou dějovou linku oblíbíte... a než se k ní vrátíte, musíte se pročíst stránkami detailů nebo dokonce nesmyslných příběhů... váhala jsem mezi 3 a 4 hvězdama, ale pod 4 hvězdičky bych se v tomto případě nepodepsala. Pokud chcete něco od velké spisovatelky Atwoodové číst, určitě je Příběh služebnice to, co Vás dostane. (březen 816 str.)

Malýmedvěd
04.03.2019 5 z 5

Moc pěkná kniha. Moc pěkný jazyk. Vyprávění jedné staré dámy o životě, o historii jedné rodiny o historii lásky. Vyprávění, které je plné drobností a banalit, jako že jde hrdinka do města do kavárny na kafe a muffin a podobně. Vyprávění ze kterého se postupně vynořují střípky a člověk si pomalu začíná sestavovat větší obrázek, něco se pozvolna odkrývá, něco zůstává utajeno až do úplného konce. Je potřeba to číst pozorně, jinak vám může uniknout spousta „nápověd“. Vyprávění je tak mistrné, že na konci máte pocit, jako byste prožili další život. Oceňuji, že na konci těžkého života plného velkých ran, je vyprávění smířlivé a s nadějí v příští generace a zároveň nepostrádá sebeironizující prvky. Román má mnoho vrstev a je možno v něm nalézt spoustu menších témat od touhy po moci, touze po penězích, touze po lásce, touze po uznání, touze po zachování dojmu. Téma sociální (dělníci a kapitalisté), politické (mír, válka, vlastenectví). Témata sociologické (role ženy, manželky, muže, manžela, role rodiče, role vychovatele, role sourozence). Vřele doporučuji.

FlLys
04.03.2019 4 z 5

Byla jsem nejprve zmatená z různých dějových linek, ale bylo to čtivé a napínavé, nakonec překvapivé. Líbilo se mi jak si autorka se čtenářem hraje. Podnětné k přemýšlení o životě.

lusidka7636
01.03.2019 3 z 5

Děj knihy jsem pochopila asi až v půlce,přeskakovala jsem odstavce,někdy i stránky.A vlastně jsem o nic nepřišla.Zdlouhavé popisy událostí,pocitů...prostě nuda.Možná kdyby byla kniha trošku kratší,bylo by to zajímavější.

marimari
26.02.2019 5 z 5

Chvíli mě trvalo, než jsem se začetla, ale potom jsem se nemohla odtrhnout. Nadhled, ironie, humor, hlavně obraz doby - společenský a politický život se všemi nešvary-pokrytectví, podvody, touha po penězích, intriky a do toho život sester od útlého dětství bez matky a s nevšímavým otcem, vychovávaných hospodyní a služebnou v jedné osobě. Příběh vyprávěný se spoustou životních zkušeností a moudra, bohatost jazyka a myšlenek. Kniha si opravdu získané ocenění zaslouží.

Eeli
25.02.2019 3 z 5

Komplikovaný příběh zastřený tajemstvím až do samého konce. Čtenář musí sledovat několik dějových linek, jejichž propojení je odhalováno postupně a v pravý čas tak, aby mohl nastat "aha moment" a mohli jsme se dočíst až k pochopení toho "co, kdo, s kým, proč". Celkově kniha tíhne k jakési melancholii, která dýchá z osobností postav a jejich prožitků, z prostředí i z doby, do níž je příběh zasazen.

kap66
21.02.2019 5 z 5

Kniha kompozičně a jazykově bohatá, kniha vyvolávající otázky týkající se pravých hodnot, kniha o životě.
Vypravěčka Iris je stará žena, které odchází tělo rychleji než mysl; to a pocit dlužného vysvětlení jedné podstatné informace z minulosti ji nutí vyvolávat v paměti (a zapisovat) události z mládí, plné barev, chutí a vůní. Součástí této vzpomínkové části jsou milostný příběh skrývající se dvojice (nevěřte anotaci něco o sexuální otevřenosti), zprávy z tisku (především o úmrtích členů rodiny) a fantastický příběh Slepý vrah, vyprávěný na pokračování mužem důležitým pro ni i její sestru Lauru. Iris zaznamenává i své současné dny – s nadhledem a sebeironií komentuje své stárnutí a osamělost: „Pořád si připadám víc a víc jako dopis – někam posílaný, někde vyzdvihnutý. Ale dopis bez adresy.“
„Slepý vrah“, onen původní, vymýšlený mužem pro milenku, je krutý, plný utrpení a smrti. Když ale dočtete pravdivý Irisin příběh, zasáhne vás mnohem intenzivněji (stejně jako mě) krutost slepého vraha (nebo slepého boha či slepé spravedlnosti, jak nad tím uvažuje Iris), který určil její skutečný život. Je to působivé – a hodně dobré.

Opatov
09.02.2019 5 z 5

Sonda do vzpominek a nazoru stare zeny. Vyborne napsana kniha, sarkasticky, morbidni a vtipny komentar uplne beznych zivotnich situaci. Pohled stari znasobeny zkusenostmi.

cameronova
06.02.2019 3 z 5

Proč psát něco jednoduše, když to jde složitě, aneb pro mě vcelku banální příběh, který se nepovedlo vyklopit z formy.

deirdre
05.02.2019 5 z 5

Krásne.

Janadvorackova
16.01.2019 5 z 5

Je to takové hutné čtení, chce to pozornost. Linky se prolínají a ze začátku se často přeskakuje na časové ose.
Celkově spíš smutný příběh, jako všechny ze života.

Autorka mě překvapila prací s detaily. Zaměřuje se na maličkosti všedního dne. Říkáte si "no jo, tohle je přeci úplně běžná věc," ale úplně běžně si jí vědomě nevšímáte.

Warty
06.01.2019 5 z 5

Skvělá kniha. Zpočátku jsem z ní byla trochu zmatená a chtěla ji odložit, ale jsem moc ráda, že jsem to neudělala. Příběh je sice v zásadě dost smutný, ale i tak stojí rozhodně za přečtení.

Nestorkea
18.01.2018 5 z 5

Ke autorce i knize jsem se dostala díky seznamu "1001 knih, které musíte přečíst než zemřete". Už jsem od ní přečetla Příběh služebnice, který se mi zdál malinko lépe srozumitelný. Slepý vrah mi dal zabrat hlavně na začátku. Spousta postav, zdánlivá nepřehlednost, chybějící přímá řeč- upřímně, říkala jsem si, co je to za slátaninu.. Pak ale příběh začínal vystupovat z mlhy a získával jasné obrysy. K úplnému zaostření došlo až na závěrečných stránkách.. Autorka má krásné popisy i zcela všedních předmětů, pocitů a míst, kniha je nadčasová. Kdo čte pozorně, najde v ní spoustu moudra.. Třeba, že některé zlato je jen pozlátko.. Nebo že máme žít život podle sebe a nehledět na to, co nám nutí okolí. Jedno špatné rozhodnutí totiž může zcela změnit život nejen nám, ale i našim nejbližším... Mohla bych pokračovat dál a hlouběji, ale ať si každý najde to své :-)