Skvrna

Skvrna https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/347798/bmid_skvrna-nuV-347798.jpg 3 1139 335

Mistrovská hororová povídka od světové bestselleristky Gillian Flynnové je poctou klasickým duchařským historkám a dalším důkazem autorčina všestranného spisovatelského talentu (získala za ni prestižní Edgar Award). Důkazem, který si nelze nechat ujít. Neškodné podvůdky, snaha přežívat, drobné lži, a taky jeden věštecký salon se speciálními službami v zadní části. To je svět mladé ženy, na kterou se jednoho upršeného jarního dne obrátí Susan Burkeová, které straší v domě. Jenže ten starý viktoriánský dům skrývá víc tajemství než jednu krvavou šmouhu na stěně a pochybné duchy, které vyžene trocha šalvěje a mořské soli. Dost možná tady půjde někomu i o život… Skvrnu (v originále Grownup, původním názvem What Do You Do?) napsala Flynnová pro soubor Rogues (Darebáci), který z povídek vícera autorů sestavil George R. R. Martin. Toto je její první samostatné vydání.... celý text

Literatura světová Horory Povídky
Vydáno: , Knižní klub

The Grownup , 2014

Kíťovec
20.10.2017 2 z 5

V tomto případě mohu pochválit dokonale vystylovaný obal knihy. Obsah přelouskáte za pár minut. Řekla bych, že je to taková jednohubka s nečekaným koncem, vraždit se prostě nebude. Nenahlížejte na povídku, jako na dílo Gillan a nebudete zklamaní :)

Jane100
18.10.2017 1 z 5

Jako mistrovské dílo bych to fakt nenazvala a hororovou povídku už vůbec ne. Může mi prosím někdo vysvětlit, co bylo na příběhu hororového? A co měl znamenat ten začátek s tim honěnim? Já vím, ze Flynn si libuje v nechutnostech a vůbec jí to neberu, ale tohle jsem teda fakt nepochopila. Celé to bylo něco jako slohová práce žáka 5.třídy. Dala bych jí za to kuli. No možná za ty různý varianty konce, který se jí jakž takž povedly, bych k tý kuli připsala hvězdičku.

dagsvob
18.10.2017 3 z 5

Tak nevím, jako hororová povídka mně to zrovna nepřišlo, nebála jsem se ani jednou. A navíc nemám ráda otevřený konce, takže jen 3 hvězdy.

Anastazie0810
17.10.2017 3 z 5

Čekala jsem od toho víc. Grafické zpracování je krásné, ale žádný horor jsem v tom nenašla... spíše to je thrillerová povídka.

mariva
12.10.2017 4 z 5

Malou knížečku jsem si vzala na čtení do MHD, proto jsem ji nepřečetla najednou, i když je tak krátká. Ale bavila mě. Nad začátkem jsem kroutila hlavou, že to asi bude blbost, pak to ale začalo přecházet do mrazivého hororu a ve výsledku uznávám, že jde o mistrovsky odvedené dílo. Na pár stránkách tolik dějových zvratů, to se autorce opravdu povedlo.

kklepkaa
10.10.2017 4 z 5

Tak tahle temná jednohubka je přesně ve stylu Gillian a já jsem si jí fakt užila.

Kačta
08.10.2017 2 z 5

Čekala jsem od autorky mnohem více. Atmosféra byla vybudovaná pěkně, ale konec byl pro mě hrozně plytký. Knížka mě zklamala.

Daenerys
08.10.2017 4 z 5

Na to, jak to bylo kraťoučké, to bylo překvapivé a napínavé.

bara9550
07.10.2017 3 z 5

Dávám tři hvězdy.

Povídka je fajn. Ale jenom fajn, nekoná se žádný veliký wow efekt.. otevřený konec, je prostě otevřený konec - nevíte co si máte myslet, otočíte na poslední stránku, kde vidíte poslední odstavec a říkáte si " krucinál, co to má jako znamenat"
Tenhle efekt umí autorka na konci knih bravůrně vyvolat, ale tady si nejsem jistá, jestli to byla dobrá sázka do loterie, kdyby to nebyla povídka, ale více rozvedená kniha, asi by ve mě "kniha" nechala větší dojem, protože nápad a potencionál to určitě mělo.. rozvětvit věci okolo...
Nechápu skvrny, které se objevovaly ve strašidelném Baráku - a pak to, že u ní v bytě se také objevila, kdo jí tam udělal? nebylo to zbytečné?

Nevím, moc ráda bych dala vyšší hodnocení, ale tímhle mě Gill moc nenadchla.
Škoda

BlankaTr
06.10.2017

Jsem zklamaná. A to Flynn čtu moc ráda. :( ...

jana3099
05.10.2017 3 z 5

Tak to byla taková rychlovka, dobře se četla a zajímavý obsah, než se člověk začetl, už tu byl konec ;-)

Danago
30.09.2017 1 z 5

Tak jestli takto vypadá mistrovská hororová povídka, tak to knížky ze žánru horrory rozhodně nejsou nic pro mě. Možná je chyba , že se jedná o povídku, ale asi bych to ani o moc déle číst nechtěla.

Knižní střípky
28.09.2017 3 z 5

Tak já nevím. Byla jsem na tuto pidiknížečku velmi zvědavá, souhlasím s komentáři níže, že je velmi čtivě napsaná a tím, že je tak kraťoučká se od ní netřeba odtrhovat, jste za chvíli na konci, ale já, byť obr mega strašpytel, jsem seprostě nebála a zde vidím velké mínus této údajně hororové povídky. Žádný mráz po zádech se nekonal, žádná potřeba jít zkontrolovat, zda jsem zamčená se nedostavila. A to mě mrzí.

jahlina
28.09.2017 4 z 5

Čtivě napsaná povídka, zajímavé rozuzlení, které vlastně definitivní vysvětlení nedává. Věřím, že filmové zpracování by mohlo přinést mrazení v zádech. Ale knížce se to nepodařilo. Asi nemám tak bujnou fantazii a nebo by to muselo být trochu delší.

hana2111
28.09.2017 4 z 5

Ono se to asi nedá tak úplně nazvat "knihou". :) Každopádně přečteno jsem měla opravdu velmi rychle, jen tedy konec je takový otevřený. Vlastně nevím, co to ve mě zanechalo. Takový ten pocit "a co dál, co jako teď?". Místy zajímavé zvraty, ale opravdu nic extra. Poklonu autorce, že na tak málos tranách dokázala sepsat tak diskutovaný příběh.

kanitsuj
27.09.2017 2 z 5

Upřímně řečeno mne příběh bohužel příliš nezaujal. Zápletka nebyla z nejzajímavějších a nejoriginálnějších a zakončení ve mne také neprobouzelo patřičnou míru očekávané hrůzy. Připouštím a souhlasím, že povídka je poklonou mistrům gotického románu, ale na dnešní dobu jí schází patřičný drajf:-) Možná filmové zpracování s dobrým hereckým obsazením by bylo mnohem lepší.

Peace
24.09.2017 5 z 5

"Lidé jsou hloupí. Nikdy nepochopím, jak moc hloupí můžou být."

Jen málokterý autor dokáže na tak málo stran sepsat tak skvělý a napínavý příběh. Gillian prostě umí a jedinou vadou knihy je právě těch málo stran! ;o)

JulieJames
22.09.2017 3 z 5

Zajímavé počteníčko. Povídka to nebyla špatné, jen té "duchařiny" tam bylo pramálo. Opravdu škoda, že se Gillian Flynnová nerozhodla vzít celý námět a napsat plnohodnotnou knihu, nápad to rozhodně není špatný. Bylo to rychle ukončené, spád svižný, jak se na povídku sluší. Žádné zbytečné hluboké filosofické přemítání či šokující odhalení (takové akorát přiměřené autorčině stylu) a přesto ve mně nechala povídka dojem. Příjemné na zabití krátké chvíle, já jí četla u smažení palačinek :-)
Jen nevím, jestli bylo samostatné vydání třeba, i když na druhou stranu hezky doplňuje sbírku. A knižní vydání naprosto úchvatné, máte pocit, že držíte knihu starou nejméně 100 let ;-)

Magnovak
22.09.2017 2 z 5

Uff, nějak jsem nepochopila, co se tím autorka snaží říct. Když to srovnám s povídkami od EAP nebo HPL..

Nicméně asi must have pro fanoušky, stojí to pár korun a přečtete to než se vám po obědě vzbudí děti. Čekala jsem ale trochu propracovanější děj i pointu, byť je to "jen" povídka.

Michaela91
22.09.2017 2 z 5

No já teda nevím, co si o této knížce mám myslet. Přečtená byla strašně rychle ale já jsem ji asi nepochopila, hlavně teda ten konec, ten jsem nechápala vůbec. Děj mi přišel strašně rychlý takový nepropracovaný jako by autorka chtěla rychle napsat nějakou povídku a vydat. Za mě teda nic moc a to jsem se na ni strašně těšila.